Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Ak nedostaneme od štátu pomoc, môžeme vyrábať čpavok namiesto Šale v Česku či v Nemecku.
Takto uvažuje firma Agrofert z portfólia českého podnikateľa a ministra financií Andreja Babiša, ktorá je majiteľom závodu Duslo Šaľa. Informoval o tom portál e.15.cz.
Ak by k tomu došlo, ohrozených by mohlo byť 800 pracovných miest. Toľko ľudí totiž v Dusle Šaľa pracuje na výrobe čpavku. Tá tvorí asi polovicu produkcie fabriky.
Plyn je pridrahý
Za úvahami o ukončení výroby čpavku u nás sú drahé energie.
„Na Slovensku je komplikáciou najmä vysoká cena za distribúciu plynu, je štyrikrát vyššia než v Nemecku a 1,6krát vyššia než v Česku,“ vysvetlil hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Pomoc by majitelia Dusla radi videli v dotácii od štátu. Na rokovania so štátom sa podľa Hanzelku len chystajú.
Nechcel špekulovať o tom, koľko miest by v Šali zaniklo, ak pomoc od štátu nedostanú. E.15.cz píše, že ak sa výroba presunie do Česka, v prvom momente by tam pribudlo 50 pracovných pozícií.
Primátor Šale Martin Alföldi si podľa agentúry TASR nevie predstaviť, kde by si v regióne našlo prácu 800 ľudí. V okolí nie je žiadny zamestnávateľ, ktorý by takýto výpadok dokázal nahradiť, povedal.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že situáciu v Dusle monitoruje, no o žiadosti o investičnú pomoc nevie.
„ V tejto chvíli nie je možné poskytnúť viac informácií,“ tvrdí hovorca Stanislav Jurikovič.
Aké sú formy pomoci?
Novela zákona o investičnej pomoci, ktorá platí niekoľko mesiacov, mala zabezpečiť, aby sa cez stimuly nemohli podporovať firmy, čo nevytvoria nové miesta, iba udržia ohrozené.
Kým začala platiť, štát pridelil 25 miliónov eur na udržanie vyše 300 miest ružomberským papierňam Mondi podnikateľa Milana Fiľa a takmer 20 miliónov galantskému Samsungu.
Podpredseda hnutia Nova, Marcel Klimek pripomína, že štát sa už rozhodol dotovať ceny energií cez zákon o obnoviteľných zdrojoch košickému U. S. Steelu.
Špeciálnu zmluvu na ceny elektriny získali aj žiarske hlinikárne Slovalco. Distribučné poplatky pri plyne pritom nestanovuje trh, ale regulačný úrad.