BRATISLAVA. Zavedením tzv. G-komponentu, teda platby za prístup do prenosovej a distribučnej siete, sa bude zaoberať Ústavný súd SR.
Obracajú sa na neho opoziční poslanci, ktorým sa zdá, že vyhláška zavádzajúca túto platbu nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške.
Nárok na túto podporu totiž považujú za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom. Podanie na ústavný súd podpísalo 45 opozičných poslancov.
Ako ďalej na utorňajšej tlačovej konferencii konštatoval jeden zo zástupcov opozície, poslanec za KDH Alojz Přidal, zavedením G-komponentu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví podľa nich zaviedol diskriminačné opatrenia pre výrobcov zo Slovenska voči zahraničným producentom, ktorí podobný poplatok neplatia. Okrem toho podľa neho vytvoril aj prekážky pre domáci trh s elektrinou.
Navyše, úrad podľa Přidala zaviedol G-komponent nezákonným spôsobom.
"Predmetom cenovej regulácie môže byť len cena za tovar, alebo služby a G-komponent je podľa nášho právneho názoru len poplatok a zákon neumožňuje úradu, aby zavádzal nové poplatky takouto podzákonnou normou," tvrdí. Ústavný súd SR budú preto poslanci tiež žiadať, aby do obdobia, kým vo veci nerozhodne, pozastavil účinnosť vyhlášky.
Podanie na Ústavný súd SR však nie je prvou aktivitou opozície v tomto smere. Jej poslanci pripravili novelu zákona o energetike, ktorou by sa mal parlament zaoberať už na najbližšej marcovej schôdzi.
Novelou zákona chcú poslanci pre výrobcov elektriny zjednotiť platbu za prístup do prenosovej a distribučnej siete, tzv. G-komponent, na maximálnu úroveň 0,5 eura za megawatthodinu dodanej elektriny.
"Cieľom predkladanej novely zákona je odstrániť nedostatky existujúcej právnej úpravy. Predkladaná novela zákona má za cieľ zabrániť diskriminácii medzi výrobcami elektriny pripojenými do distribučnej sústavy a výrobcami elektriny pripojenými do prenosovej sústavy. Novela zákona má rovnako za cieľ zvýšiť právnu istotu a posilniť ochranu práv výrobcov elektriny," zdôvodnili svoje kroky poslanci.