BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva ustúpilo od zámeru utajovať zmluvy a meniť zákon o slobodnom prístupe k informáciám prostredníctvom zákona o hospodárskej mobilizácii.
Zároveň oznámilo, že z návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii vypustí problematické ustanovenia ohrozujúce právo na informácie.
Podpora 8-tisíc ľudí
Vo svojom vyhlásení to uvádza občianske združenie VIA IURIS s tým, že rezort tak vyhovel hromadnej pripomienke verejnosti, ktorú pripravilo VIA IURIS, a ktorú za päť dní podporilo 8000 ľudí.
"Osud infozákona však zostáva stále neistý, pretože možno očakávať ďalšie požiadavky ministerstiev a úradov na oklieštenie práva na informácie," uvádza občianskej združenie.
Združenie pripomína, že v októbri 2013 predložilo ministerstvo hospodárstva návrh zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý závažne menil a okliešťoval aj zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
"Návrh rezortu plánoval utajiť hospodárenie firiem, do ktorých štát, obce alebo samosprávne kraje vložili svoj majetok, a v ktorých majú väčšinovú účasť. Zákon by v prípade firiem so 100-percentnou účasťou štátu alebo samospráv znamenal utajenie väčšiny ich zmlúv, faktúr, objednávok, a teda skoro celého hospodárenia," upozorňuje občianske združenie s tým, že v prípade iných firiem s väčšinovou účasťou štátu alebo samospráv by zase zákon znamenal úplné utajenie všetkých zmlúv, a teda úplné utajenie celého ich hospodárenia.
Zmeny môžu chcieť aj iné ministerstvá
Zástupcovia rezortu hospodárstva po rokovaniach na ministerstve spravodlivosti v pondelok (3. 3.) definitívne oznámili, že ustupujú od zámeru meniť infozákon a vypustia problematické ustanovenia z návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii.
"Aj vďaka podpore občanov sa podarilo zabrániť znefunkčneniu infozákona. Jeho osud je však stále neistý, preto by mala byť verejnosť aj naďalej ostražitá. Dá sa očakávať, že keď ministerstvo spravodlivosti predloží svoju rozsiahlu novelu infozákona, minister Tomáš Borec bude čeliť obrovskému tlaku ostatných ministerstiev a úradov požadujúcich oklieštenie infozákona," podotkol právnik Peter Wilfling, ktorý spolupracuje s VIA IURIS.