BRATISLAVA. Zvýšenie zamestnanosti a mobility pracovnej sily sú jednými z kľúčových výziev vlády na nasledujúce programové obdobie. Z fondov Európskej únie by na to mala do roku 2020 dostať 1,3 miliardy eur.
Ako sa uvádza v návrhu Partnerskej dohody medzi Slovenskom a úniou na najbližších sedem rokov, podiel pracujúceho obyvateľstva vo veku 20 až 64 rokov je u nás pod priemerom únie a posledné roky stagnuje okolo 65 percent.
Cieľom vlády je dosiahnuť do roku 2020 zamestnanosť na úrovni 72 percent. Najväčší problém zamestnať sa majú mladí ľudia, starší občania a ľudia s nízkou kvalifikáciou. Miera dlhodobej nezamestnanosti na Slovensku patrí s viac ako 9 percentami medzi najvyššie v únii, výraznú väčšinu dlhodobo nezamestnaných tvoria Rómovia.
Nízka úroveň pracovnej mobility v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie je podľa návrhu dohody ovplyvnená najmä nízkou cenou práce, vysokými nákladmi na cestovanie a bývanie či nekvalitnými dopravnými službami.
Najviac ľudí dochádza za prácou do Bratislavy a do väčších miest, vláda však očakáva rast pracovnej mobility v regiónoch susediacich so silnými ekonomickými centrami podporenými zahraničnými investíciami, ako sú Trnava, Žilina alebo Považie. Zdôrazňuje aj význam práce z domu, ktorá prispieva k lepšiemu zosúladeniu pracovného a osobného života.