Vďaka zrýchleniu rastu slovenskej ekonomiky sa oživuje aj rast miezd. Inflácia je nízka, preto sa reálne mzdy zvyšujú citeľnejšie.
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Zrýchlený rast viacerých odvetví sa u nás zatiaľ málo prejavil v odmeňovaní. Platy rastú medziročne o dve až tri percentá, najviac v doprave, ubytovaní, opravách áut a priemysle.
Reálne mzdy však v novembri zrýchlili v týchto odvetviach na tri až päť percent. Zamestnanci priemyslu v priemere zarobili po započítaní inflácie o tri percentá viac ako vlani.
Výroba sa však často zvyšuje dvojciferne. Oveľa nižší rast miezd súvisí s vysokou nezamestnanosťou. Tí, ktorí pracujú, si svoje miesto viac vážia.
Na druhej strane to môže svedčiť aj o obavách firiem, či im viac zamestnancov neprinesie aj vyššie riziko do budúcnosti, keď sa rast zastaví. Vláda totiž vlani prijala niekoľko noviniek, ktorými podnikateľom skomplikovala život.
Zákon o kolektívnom vyjednávaní, ktorý upravuje aj otázku zvyšovania miezd, začal platiť až od januára tohto roka. Zatiaľ teda zamestnávatelia iba čakajú, aké dôsledky a náklady im to prinesie.
„Ak má Slovensko vyťažiť z oživenia, vláda musí zlepšiť konkurenčnú schopnosť krajiny,“ tvrdí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Inak podľa neho nemožno očakávať zlepšenie na trhu práce.
Práve nové investície, do ktorých sa priemyselné firmy púšťajú, dávajú viac práce obslužným odvetviam s vysokou pridanou hodnotou. Hošták tvrdí, že zmeny zákonov naopak spôsobujú odchod investorov zo Slovenska, pretože podmienky v susedných krajinách sú pre nich výhodnejšie.
V minulosti napríklad lepšími podmienkami v Rumunsku odôvodnila presun výroby zo Senice americká firma Delphi. Koncom minulého roka však zmenila rozhodnutie a 500 z dvetisíc ľudí na Záhorí ponechala. Rumuni totiž nedokázali vyrábať dosť kvalitne.