BRATISLAVA. Aj keď sa úročenie hypoték na Slovensku výrazne znížilo, z porovnania v eurozóne nevychádzame lacno.
Drahšie hypotéky ako my má podľa Európskej centrálnej banky iba Cyprus.
Rozdiely nekopírujú prirážky
Úvery na bývanie sa v eurozóne úročili vlani v októbri v priemere sadzbou 3,4 percenta.
Na Slovensku bol priemerný úrok zo všetkých nesplatených hypoték 4,7 percenta, v Rakúsku 2,4 percenta a napríklad v Slovinsku 2,8 percenta.
Rozdiely v úročení hypoték neodrážajú rozdiely v rizikových prirážkach týchto krajín.
Rakúsko ju má nižšiu v porovnaní s nami zhruba o pol percentuálneho bodu, Slovinsko ju má dokonca výrazne vyššiu.
Riziková prirážka krajiny má vplyv na to, za koľko si banky dokážu požičať peniaze, z ktorých potom financujú hypotéky.
Kritika nových úrokov
Debatu o vysokých úrokoch na hypotéky otvoril pred troma rokmi vládny Inštitút finančnej politiky. Za problém vtedy označil najmä opätovné stanovenie úrokov.
Prax v minulosti ukázala, že niektoré banky sa snažili klientov nalákať na nízky úrok, no keď ho po čase prehodnocovali, úrok im výrazne zdvihli. Hovorilo sa aj o podozrení, že banky neznižujú zvýhodneným klientom úroky o celú výšku bonifikácie a jej časť si nechávajú.
Úročenie úverov na bývanie začalo na Slovensku po kríze v roku 2009 klesať. Najprv pomalšie ako v priemere v eurozóne, no posledné tri roky si udržiava odstup od priemeru eurozóny okolo 1,5 percentuálneho bodu.
„V súčasnosti má z vysokých ziskov bánk okrem ich akcionárov úžitok aj štát, lebo platia bankový odvod, ale klienti stále trpezlivo znášajú náklady,“ hovorí šéf Symsite Research Vladimír Dohnal.
Priemerná výška hypotéky je u nás okolo 50-tisíc eur a splatnosť mierne nad 20 rokov. Ak by boli u nás úroky, ako je priemer v eurozóne, mesačná splátka by bola o 37 eur nižšia. Úspora za celý čas splácania by bola 8800 eur.
Banky však majú povinnosť dať hypodlžníkovi novú ponuku aspoň dva mesiace predtým, ako sa končí viazanosť úroku. Ak splatí hypotéku úverom z inej banky v čase, keď sa mu končí fixácia, neplatí pôvodnej banke žiadny poplatok.
Najlepší úrok na hypotéku nemá banka pre vlastných klientovČítajte
Aké majú argumenty
Bankári tvrdia, že sa poisťujú vyššími úrokmi pre vysokú nezamestnanosť u nás, nízke príjmy a slabú vymožiteľnosť práva. Vyššiu nezamestnanosť ako Slovensko majú Španielsko, Cyprus či Portugalsko. Porovnateľné platy sú len v pobaltských krajinách.
Neoficiálne však bankári pripúšťajú, že priestor na nižšie úročenie hypoték u nás ešte existuje.
Ekonóm SAV Vladimír Baláž vidí problém v nízkej konkurencii na trhu hypoték. Väčšinu úverov totiž dávajú tri veľké banky.
Maroš Ovčarik z portálu FinancnaHitparada.sk pripisuje vyššie úroky aj tomu, že hypodlžníci majú na Slovensku v obľube sadzby viazané na určité obdobie, kým v niektorých krajinách uprednostňujú variabilnú sadzbu. Najviac sa u nás využíva trojročná fixácia úrokov.