SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Vláda chce všetkým úradníkom, hasičom či policajtom pridať 13 eur

Vláda navrhla zvýšiť základné platy všetkým zamestnancom vo verejnom sektore rovnako.

Vláda hľadá s odborármi kompromis, o koľko sa majú zvýšiť platy vo verejnom sektore.Vláda hľadá s odborármi kompromis, o koľko sa majú zvýšiť platy vo verejnom sektore.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Návrhy vychádzajú z toho, že platy by mali ísť hore o pevnú sumu. Začalo sa od ôsmich eur, teraz je to trinásť eur.

BRATISLAVA. Ministerstvá financií a práce prišli v pondelok podvečer na rokovanie s odborármi s prepracovaným návrhom, aby sa platy štátnych úradníkov, hasičov či policajtov v budúcom roku zvýšili zhodne o trinásť eur.

Vláda dospela k svojmu návrhu tak, že celkovú sumu potrebnú na zvýšenie mzdových výdavkov o 1,7 percenta vydelila počtom zamestnancov. Debatuje sa o platoch 340-­tisíc zamestnancov.

Percento ľudí, ktorí odpovedali na otázku "Som spokojný(á) so svojim platovým ohodnotením" v prieskume agentúry MEDIAN SK ; Národný prieskum MML-TGI, 1+2/2013. Termín opytovania 7.1.2013 - 23.6.2013, respondenti boli vo veku 14 - 79 rokov. Veľkosť výberovej vzorky je 4076 respondentov.

Odborári pýtajú viac

Odborári ustúpili z pôvodnej požiadavky, aby platy stúpli o dvanásť percent. Po novom od štátu pýtajú, aby sa mzdy vo verejnom sektore zvýšili o 4,2 percenta. O toľko sa má zdvihnúť aj minimálna mzda od roku 2014.

Odborári budú s vládou hľadať kompromis opäť v utorok podvečer.

„Ak návrh ešte zvýšime, odborári nemôžu počítať s ďalšími benefitmi, napríklad s vyšším prídelom do sociálneho fondu pre zamestnancov alebo do tretieho piliera,“ povedal štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.

Szalay tvrdí, že na takýchto opatreniach až tak netrvajú. No vie si predstaviť, že odborári svoje požiadavky na rast miezd ešte trochu zmiernia.

Vláda na vyššie platy úradníkov a ďalších zamestnancov chce vyčleniť 77 miliónov eur, z toho 19 miliónov pôjde z rozpočtu samospráv. To je zhruba toľko, čo má vláda získať vďaka vyšším daniam a odvodom od živnostníkov. V balíku sú aj peniaze na platy učiteľov, no o tých sa bude rokovať osobitne.

Tým, že by sa platy úradníkov mali zvýšiť o pevnú sumu, sa má pomôcť zamestnancom s nižšou mzdou.

cikovsky.jpg
Keby štát pridal všetkým svojim zamestnancom rovnako, dal by tým najlepším najavo, že ich príjmy uleteli na úkor väčšiny, myslí si Konštantín Čikovský

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Za a proti pevnej sume

Poznajú to už penzisti, tým sa od januára zdvihli dôchodky o rovnakých 11,20 eura.

Časť ekonómov vo zvýšení platov o pevnú sumu až taký problém nevidí. Analytik Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník hovorí, že rozdiely medzi platmi vo verejnej správe nie sú také výrazné ako v súkromnej sfére.

„Oveľa väčší problém je, že vo verejnom sektore nie sú rozdiely medzi platmi v regiónoch,“ hovorí. Páleník ako príklad uviedol učiteľa, ktorý zarobí rovnako, či je v Bratislave, alebo v Tornali.

Ekonómovi SAV Vladimírovi Balážovi sa tento nápad nevidí. Upozorňuje tiež, že ak by sa regionálne rozdiely mali zohľadňovať, chýbajú na to regionálne cenové indexy.

Časť odborníkov tvrdí, že mzdy nie sú sociálne dávky, a preto ich zvýšenie o pevnú sumu nie je vhodné.

„Zamestnanci nie sú dôchodcovia, majú rozdielnu zodpovednosť, kompetencie aj požiadavky,“ povedal Ľuboš Sirota, šéf agentúry McRoy Group.

Opoziční poslanci to vidia inak. „Platy štátnych úradníkov sú naviazané na štátny rozpočet, ktorý je stále deficitný,“ povedal poslanec SaS Jozef Mihál. Pripomenul, že ani keď má firma stratu, nezvyšuje platy zamestnancom.

Exminister financií Ivan Mikloš hovorí, že platy sa dajú zvýšiť aj bez vyššieho objemu peňazí.

„Máme stále významnú prezamestnanosť v štátnej správe. Tým som odpovedal aj na vašu otázku, čo si myslím o zvyšovaní miezd o pevnú sumu.“

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Smeru po schválení trinástych dôchodkov.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Veľa šťastia s Kollárom

Boris Kollár nebude verný ani v koalícii.

Peter Tkačenko
Policajt pred hotelom na Tenerife.

Neprehliadnite tiež

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štátny fond tesne pred voľbami minul 11 miliónov na IT systém. Érsek sa od toho dištancuje

Kupujú nový IT systém, hoci už jeden majú, od rovnakej firmy.

Penzisti dostanú trináste dôchodky, parlament schválil návrh Smeru

Sociálna poisťovňa dostane výpomoc z rozpočtu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.
KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Kto nezabudol na podnikateľov

Podnikateľské prostredie je dôležité aj pre nepodnikateľov.

Eduard Žitňanský

Ak nevyhrám voľby, akciový trh sa zrúti, vyhlásil Trump

Americký prezident plánuje znižovanie daní.

Americký prezident Donald Trump.