SME

Ako J&T vysvetľuje kauzu SPP (celý list)

Medzi klientov J&T Banky sa dostal list, ktorý interne vysvetľuje úlohu skupiny v kauze SPP.

(Zdroj: Pavol Funtál)

Medzi klientov J&T Banky sa dostal list, ktorý vysvetľuje úlohu skupiny v kauze SPP. Tému predaja SPP riešia politici už od začiatku septembra, keď sa vo vládnom dokumente o SPP objavil podpis spoločnosti J&T. Pre kauzu došlo aj k neúspešnému pokusu o odvolanie premiéra. Opozícia vyčíta vládnym politikom kontakty s investičnou skupinou a obe strany spája s klientelizmom a korupciou. Prečítajte si nezmenené znenie listu.

J&T vysvetľuje kauzu SPP

V uplynulých dňoch sa skupina J&T nechcene stala stredobodom záujmu politikov, médií i verejnosti. Kontext, v ktorom bola spomínaná sa silne dotýkal reputácie spoločnosti a prirodzene vyvolal otázniky medzi našimi obchodnými partnermi a klientmi. Ako apolitická skupina ctíme zásadu, že nevstupujeme do politických šarvátok. Preto sme boli zdržanliví aj v tomto prípade. Aj keď ľudsky nebolo jednoduché počúvať obvinenia a nevyberané útoky, z úst politikov, médií, ale aj bežných ľudí v diskusiách. Nechceli sme byť tými, ktorí prispejú k rozdúchavaniu sporov.Čas nás naučil, že aj keď je pravda na našej strane, sú chvíle, kedy ju nikto nechce počuť a jej presadzovanie sa len otočí proti nám.

Dnes, keď si myslíme, že politická stránka kauzy, je neúspešným pokusom o odvolanie predsedu vlády uzavretá, keď veríme, že vyprchali najbúrlivejšie emócie, cítime potrebu zmyť zo seba špinu a obvinenia, ktoré na nás dopadli. Myslíme si, že si zaslúžite korektné vysvetlenie transakcií o ktorých bola v posledných dňoch reč. Je našou povinnosťou dať vám odpovede na vaše hoci nevysvetlené otázky, aby ste mali možnosť veriť, že sme občanov tohto štátu nepripravili ani o jediný cent. Naopak. Doposiaľ svojimi manažérskymi rozhodnutiami dokázali spolupracovníci nových majiteľov priniesť v skupine SPP úspory na nákladoch asi za 60 mil. eur.

Zásadne totiž odmietame obvinenia politikov z lúpeže, okrádania štátu. Myslíme si, že moderná politika sa dá dôstojnejšie viesť bez nekorektného používania akejkoľvek súkromnej spoločnosti ako ,,kladivo“ na politického protivníka. Súkromná spoločnosť má totiž voči politikom chráneným poslaneckou imunitou veľmi obmedzené možnosti brániť sa.

Predaj SPP

Keďže táto transakcia je pripisovaná J&T, na úvod je potrebné vysvetliť pozíciu J&T v SPP. Prostredníctvom privat equity štruktúr má J&T podiel 37% v spoločnosti Energetický a průmyslový holding a.s. (EPH). Ten má v SPP 49-percentným podiel. Zvyšných 51% vlastní štát. EPH získal svoj podiel v SPP v minulom roku odkúpením od spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas.

Aktivity SPP tvoria tri činnosti, resp. spoločnosti:

EUSTREAM – tranzitný prepravca plynu na západ a juh Európy. Tržby plynú z poplatkov za už spomenutý tranzit plynu.

SPP distribúcia sa venuje rozvodu plynu po Slovensku, ktorý je tiež ziskovou časťou SPP. Tržby pochádzajú za fyzickú dodávku plynu koncovým spotrbiteľom.

Treťou aktivitou, ktorej sa vzniknutá kauza týka predovšetkým, je pre obchod s plynom, ktorý zabezpečuje priamo v materskej spoločnosti - SPP.

Obchod pre domácnosti a menšie firmy je totiž regulovaný štátom. Už niekoľko rokov SPP predáva plyn domácnostiam lacnejšie, ako ho na základe dlhodobého kontraktu nakupuje od svojho dodávateľa, spoločnosti Gazpromu. (Kontrakt s Gazpromom, pritom určuje nielen cenu, ale aj objem plynu, ktorý musí SPP odobrať. V opačnom prípade ho musí zaplatiť tiež). Keďže štát, resp. regulačný orgán udržiava cenu na úrovni, ktorá dnes znamená pre SPP stratu, ide z pohľadu súkromného akcionára o zásah do trhového prostredia. Špeciálny zákon dokonca bráni vedeniu SPP podať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví žiadosť o úpravu cien, kým to neodsúhlasí na valnom zhromaždení štát ako, väčšinový akcionár SPP. V takej situácii je absolútne legitímne otvoriť otázku náhrady vzniknutej straty zapríčinenej postupom štátu. Druhou možnosťou, ako sa vyhnúť sporom medzi akcionármi je, si štát prevezme stratovú činnosť na seba. Štát uprednostnil druhú možnosť, teda že celú túto činnosť, ktorá dodnes vykazovala v dôsledku politického rozhodnutia stratu, vezme na seba a odkúpi späť celú stratovú časť SPP.

EPH, ktorého sme akcionárom dokonca urobil voči štátu ústretový krok a zastavil súdne spory, ktoré už rozbehli predošlí akcionári SPP. Išlo približne o 200 mil. EUR.

Za doplnenie stojí skutočnosť, že v súčasnosti už viacerí odberatelia začali rokovania s Gazpromom o nových podmienkach odberu plynu v zmenenom pokrízovom prostredí. Túto možnosť má samozrejme aj SPP. Je vysoko pravdepodobné, že v krátkom čase dospeje k takým podmienkam, že predaj plynu aj napriek regulácii nebude vykazovať také vysoké straty, ako doposiaľ. Po predaji SPP ale štátu ostane aj taký istý podiel na ziskových činnostiach ako mal predtým. Spoločnosti Eustream a SPP distribúcia prejdú do novovytvorenej spoločnosti SPP Infrastruture so sídlom na Slovensku a štát v nej bude mať 51%. Teda rovnako, aký bol jeho podiel na SPP.

Stručne zhrnuté, štát na seba prevezme stratový obchod s plynom, ktorý je stratový kvôli regulácii. Bude tak mať plnú kontrolu nad cenami plynu, vyhne sa súdom a arbitrážam o náhrady škody a zároveň si ponechá doterajší podiel v ziskových spoločnostiach SPP. Štát tak nepríde ani o cent zisku z týchto spoločností. Naopak, myslíme si, že efektívnejšie vedenie ziskových spoločností vďaka manažmentu EPH prinesie štátu vyššie zisky či už vo forme zhodnocovania majetku, či dividend.

Máme zato, že ide o absolútne legitímny obchod a odmietame obvinenia z lúpeže, rabovania, alebo akéhokoľvek poškodenia občanov.Za neférové považujeme tieto obvinenia zvlášť preto, že EPH na žiadosť štátu muselo pri svojom vstupe prijať opciu, podľa ktorej vláda sa môže prihlásiť o získanie časti SPP a EPH sa nebude takejto žiadosti brániť. Štát po mnohomesačnej analýze v SPP svoju opciu využil. EPH viedol rokovania s maximálnym pochopením a porozumením pre požiadavky štátu.

Z pohľadu EPH je v súčasnosti možné povedať, že vyjednané podmienky sú výhodnejšie pre štát, než pre EPH.

Properties – podpis J&T vo vládnom materiáli

Celú kauzu bombasticky odštartoval objav, že vládny materiál týkajúci sa odkúpenia SPP štátom, mal vzniknúť v počítači J&T.

V skutočnosti išlo o počítač pracovníka spoločnosti J&T INVESTMENT ADVISORS, ktorá je od roku 2009 mimo skupinu J&T. Od roku 2010 nesie meno EPH INVESTMENT ADVISORS a je súčasťou EPH. Ako už bolo vysvetlené, EPH je akcionárom SPP. Takže zamestnanec akcionára SPP pripravoval podklady týkajúce sa faktov o SPP pre poradcov vlády i samotné ministerstvo hospodárstva a spolupracoval na príprave materiálov. Treba pritom zdôrazniť, že tak EPH ako štát, zastupovaní ministerstvom hospodárstva sú akcionármi jednej a tej istej spoločnosti, takže išlo o normálnu komunikáciu medzi akcionármi. Každý, kto pracuje s textovým editorom Word a editoval po niekom text v rôznych verziách textového editora, ľahko pochopí ako k tomu došlo a že nie je pravda, že J&T pripravuje rozhodnutia pre vládu.

Dlhopisy EUSTREAM a ,,schránková firma”

Spoločnosť EUSTREAM vydala dlhopisy v hodnote 750 miliónov. EUR. Išlo o štandardný spôsob financovania. Vedenie SPP využilo veľký investičný apetít na finančných trhoch po tomto druhu investície a získala tak zdroje za veľmi priaznivých podmienok. Vydanie dlhopisov Eustreamu je vzhľadom k veľkému záujmu investorov i dosiahnutej úrokovej sadzbe považovať za mimoriadny úspech nielen skupiny SPP, ale celého slovenského priemyslu a Slovenska ako investičného prostredia.

Špeciálne pre tento účel SPP vytvorila dcérsku spoločnosť SPP INFRASTRUCTURE FINANCING. Tá bola plne kontrolovaná orgánmi SPP, a spoločnosť nemohla príjmať nijaké rozhodnutia bez rozhodovania orgánov ako spoločnosti Eustream, tak materskej spoločnosti SPP, kde sú aj zástupcovia štátu.

Vytvorenie účelovej firmy, (tzv SPV – special purpose vehicle) je úplne štandardný postup pri vydávaní dlhopisov určených zahraničným investorom.

Zdroje získané z dlhopisov sú v súčasnosti na účtoch spoločnosti EUSTREAM v domácich bankách. Časť z nich pravdepodobne využije SPP na výplatu dividend a časť ostane na účtoch pre prípadné potreby v budúcnosti. Výplata dividend podlieha schváleniu valným zhromaždením. Tu stojí za pripomenutie, že k dividendnovej politike sa EPH zaviazalo pri vstupe do SPP.

V prípade vyplatenia dividend, bude teda 51% vyplatených prostriedkov smerovať do štátneho rozpočtu a 49% bude príjmom EPH. Podľa zásady, že ani v takýchto prípadoch nemôže byť uprednostňovaní žiaden akcionár.

Ide o zaužívaný postup financovania korporátnych akvizícií na rozvinutých trhoch. Kritizovanie toho postupu svedčí o neznalosti štandardného investorského prostredia a medzinárodných finančných trhov.

Podobne nezmyselné sú úvahy o prehnanom zadlžovaní infraštruktúrnych aktív skupiny SPP. Aj po vydaní diskutovaných dlhopisov je zadlženie jedno z najnižších v rámci významných európskych energetík.

Ako je z uvedeného zrejmé, väčšina obvinení, ktoré odzneli z úst politikov, médií, alebo iných zdrojov má pomerne jednoduché a zrozumiteľné vysvetlenie. Chápeme, že vtiahnutie finančných skupín do politického zápasu je vzhľadom na médiá veľkým pokušením. Zvykli sme si na to a vyvinuli si veľkú mieru odolnosti. Napriek tomu sa chceme jasne ohradiť voči falošným obvineniam a krivým útokom, ktoré na adresu J&T zaznievajú. Chceme vyzvať politikov aby nesiahali po lži ako pracovnej metóde, nepodporovali nenávisť a polarizáciu spoločnosti, nehazardovali s dobrým menom plynárenského gigantu, v ktorom majú občania štátu majoritný podiel a aby o popularitu u voličov bojovali svojim programom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Spotrebiteľské ceny oboch benzínov dosiahli najvyššie hodnoty za posledných 20 týždňov.


TASR
Ilustračné foto

Cez víkend sa čas posúva o jednu hodinu dopredu.


SITA
Eduard Šebo (3 ku 2)

Eduard Šebo patrí medzi najbohatších Slovákov.


Ilustračné foto.

Utlmovali aj ceny v silných výrobných odvetviach.


SITA
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu