Študenti si cez leto zarobia ľahšie (ako je to s odvodmi a daňou)

Ponuky na brigádu stále nestačia za dopytom. Študenti však získali veľkú konkurenčnú výhodu - sú pre zamestnávateľa lacnejší.

Ak si chcú študenti v lete dobre zarobiť, mali by sa po brigádach obzerať už teraz.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Nezamestnanosť rastie, ponúk na letné brigády je pomenej. Napriek tomu majú študenti oproti vlaňajšku vyššiu šancu získať prácu na leto. Dôvodom sú odvody z práce na dohodu.

Študenti môžu poďakovať súčasnej vláde, že zaviedla povinné odvody z prác na dohody.

Vyzerá to tak, že im môžu pomôcť pri hľadaní letnej brigády.

Vlani sa z dôvodu zvyšujúcej sa nezamestnanosti študentom zúžila ponuka práce cez prázdniny. Sezónne roboty vo veľkom brali aj nezamestnaní.

Práce bude pomenej

Aj v súčasnosti síce rastie nezamestnanosť, je pravdepodobné, že na sezónne práce uprednostnia zamestnávatelia opäť študentov.

„Myslím si, že študentom tento rok pomôže situácia, keď za nich zamestnávatelia platia nižšie odvody. Predpokladám, že oproti minulému roku si prácu nájdu ľahšie,“ vysvetľuje Darina Mokráňová z agentúry Index Nosluš.

Pričom ešte vo väčšej výhode budú starší študenti. Po dosiahnutí veku 18 rokov totiž majú nárok na príjem, ktorý nepodlieha odvodom do výšky 155 eur.

Stredoškoláci majú od odvodov oslobodenú o viac ako polovicu nižšiu mzdu, len do výšky 66 eur.

Nie pre každého

Mokráňová však upozorňuje, že napriek tejto pre študentov nespornej výhode nebude ponuka letných brigád taká veľká, aby si prácu našiel každý.

Potvrdzuje to aj Vladimír Ševčík z agentúry Študent Servis. „Rátame s obrovským rastom záujmu brigádnikov. S rastom ponúk to však až také nebude.“ Dôvodom je, že dopyt po pracovnej sile nie je dosť veľký. „Leto nebude výnimkou,“ dodáva Ševčík.

Ak teda študentom ide hlavne o zárobok, nemali by ohŕňať nos nad ponukou pomocných prác. Tých je totiž väčšina. Najčastejšie si nájdete prácu na Slovensku v hyper- a supermarketoch. Prípadne v skladoch.

Ponúk práce v kanceláriách je minimálne množstvo.

Na pár dní je viac ponúk

Aj preto, ak si naozaj chcú študenti v lete zarobiť, mali by sa po brigádach obzerať už teraz. Najmä, ak majú záujem o dlhodobé brigády na celé leto.

„Ponúk na dlhodobé brigády je relatívne málo. Viac je krátkodobejších brigád,“ hovorí Mokráňová.

V prípade, ak vám neprekáža robiť pár dní pre jedného a potom zase pre iného zamestnávateľa, mali by ste sa zaujímať o brigády priebežne počas celého leta.

Pre zväčšenie kliknite

brigady_res.jpg

Dobré rady k dohode

Od januára platí, že z dohôd musia zamestnanci aj zamestnávatelia platiť odvody.

 • Jedna dohoda je zvýhodnená

Študenti majú výnimku na jednu dohodu o brigádnickej práci.

To znamená: keď študent podpíše čestné vyhlásenie u jedného zamestnávateľa, nemusí z práce na dohodu uňho platiť odvody. Neplatí to však na celý zárobok. Za mesiac môžu mať tento rok študenti nad 18 rokov hrubý príjem vo výške 155 eur. Žiaci do 18 rokov majú oslobodený príjem do 66 eur.

 • Výhodný je nepravidelný príjem

peniaze-120x90.jpgMzda sa pri nepravidelnej dohode rozpočíta na celé obdobie trvania zmluvy.

To znamená: ak by vysokoškolák uzatvoril zmluvu so zamestnávateľom na mesiace máj až september a spolu by zarobil 620 eur, neplatil by žiadne odvody. A to aj v prípade, že by napríklad v máji zarobil 55 eur a v júni 255 eur.

 • Ako dohodnúť nepravidelný príjem

Stačí, ak sa so zamestnávateľom dohodnete, že vám vyplatí odmenu naraz za dva mesiace.

Na čo si dať pozor: ak sa dohodnete na nepravidelnom príjme, môže vám zamestnávateľ pri vyššom mesačnom zárobku, ako je 155 eur, resp. 66 eur, strh〜núť alikvótnu časť na prípadné odvody. Ak vám však vyjde, že ste v priemere za celý čas zarobili menej, ako je stanovená hranica, nezabudnite si pýtať zrazené odvody naspäť.

 • Kto počas leta dosiahne plnoletosť

Ak budete mať 18 rokov v júli, od augusta máte oslobodený od odvodov príjem 155 eur. Ak v auguste, tak celé dva prázdninové mesiace môžte zarobiť len 66 eur. Z vyššej sumy zaplatíte odvody.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

Nedôveruj. Radšej preveruj

Agentúru, ktorá vám zabezpečuje brigádu, si poriadne preverte.

kufor-120x90.jpgVyšší zárobok, nové skúsenosti a zlepšenie si jazykových schopností. To sú tri základné faktory, ktoré lákajú študentov vycestovať za brigádou do zahraničia.

Vlani skúsila šťastie aj vysokoškoláčka Tatiana. Mala robiť upratovačku v rakúskom hoteli. Zaplatila sprostredkovateľskej agentúre zo Zlatých Moraviec, zbalila si kufre a odcestovala spolu s kamarátkou do miesta brigády.

Majiteľ hotela ich však nezobral. Od slovenskej agentúry si žiadal staršie spoľahlivé panie, a nie nevybúrené vysokoškoláčky. Našťastie ich nechal v hoteli prespať a naraňajkovať sa.

Majiteľka agentúry sľúbila poslať ich do iného hotela. Keď tam pricestovali, Tatiana opäť zažila sklamanie. Hotel na hraniciach s Talianskom potreboval iba jednu upratovačku. Zostala jej kamarátka.

Tatiane majiteľka slovenskej agentúry sľúbila, že jej nájde iný hotel. To však už Tatiana odmietla. Vrátila sa na vlastné náklady na Slovensko. Od majiteľky agentúry požadovala vrátenie všetkých vynaložených prostriedkov. Majiteľka jej vrátila len polovicu zo 400 eur.

Tatiana teda nielenže nezarobila, ale prerobila 200 eur. Na agentúru sa mohla sťažovať na úrade práce, ktorý overuje sťažnosti klientov.

Ústredie práce síce nevedie zoznam rizikových agentúr, na jeho stránkach sa však dá overiť, či daná agentúra má oprávnenie na sprostredkúvanie brigád. Taktiež je dobré overiť si agentúru v živnostenskom registri.

Od prvého mája by už takéto agentúry nemali brať od brigádnikov poplatky za sprostredkovanie zamestnania. Stanovila to novela zákona o službách zamestnanosti. Agentúry si môžu pýtať peniaze za sprostredkovanie iba od firiem, pre ktoré hľadajú brigádnikov.

Môže sa však stať, že agentúry si nájdu cestu, ako od brigádnikov peniaze inkasovať. A to za iné služby ako za sprostredkovanie brigády. Zákon im branie iných poplatkov výslovne nezakázal.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.SXC.HU)

Hľadajte aj sami

Netreba sa spoliehať iba na slovenské agentúry. Vhodné je hľadať na zahraničných stránkach.

Do zahraničia sa môžete na letnú brigádu dostať aj cez Eures, ktorý na Slovensku patrí pod úrady práce. Ten na svojich stránkach uverejňuje ponuky brigád v zahraničí.

„Do severských krajín zvyčajne v oblasti poľnohospodárstva alebo hotelierstva. Do Talianska a Španielska sú to hotelierstvo a gastronómia,“ konštatuje Veronika Černá z tlačového odboru ústredia práce.

Napríklad na brigádu do Dánska sa ešte dá registrovať aj napriek tomu, že nábor prebehol v marci.

Kamkoľvek

warehousebarcode-120x90.jpgNa stránke eures.sk záujemcovia o letné brigády nájdu aj linky na zahraničné agentúry. Takto sa dá nájsť napríklad práca športového trénera do detského kempu v Maďarsku.

Ale aj práca upratovačky do hotela vo francúzskych Alpách. Tá by podľa ponuky mala zarobiť skoro 1200 libier mesačne. Platiť by si musela ubytovanie asi 200 libier za mesiac a dopravu do miesta brigády.

Nájsť sa dá aj práca v charite s týždenným platom 500 libier vo Veľkej Británii.

Work and travel

Ak má niekto chuť, je možné, že sa ešte dostane aj do USA cez program Work and travel. Tu, samozrejme, za príplatok, vám zabehnuté agentúry nájdu aj prácu.

Ak chcete ušetriť, musíte si ju nájsť sami. Na stránkach, ktoré nájdete na eures.sk, však nájdete aj prácu v USA. Aktuálne hľadajú záchranárov či animátorov v detských táboroch po celých Štátoch.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - WWW.SXC.HU)

Ako sa zdaňuje zárobok zo zahraničia

Zahraničnou brigádou sa ani študenti nevyhnú daňovým povinnostiam na Slovensku. Ako na ne, radí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

WSpriznanie-120x90.jpgBrigádujúci študenti sú povinní priznať všetky zdaniteľné príjmy, teda aj tie zo zahraničia. Avšak len vtedy, ak zarobia za celý rok viac, ako stanovuje zákon, teda 1867,97 eura pre rok 2013.

Ak dosiahnu vyšší príjem ako uvedený limit, musia príjmy priznať aj na Slovensku napriek tomu, že ich príjem bol v zahraničí zdanený.

Postup je nasledovný:

 1. Študent by si mal vyžiadať od zahraničného zamestnávateľa potvrdenie o príjmoch a zrazenej dani.
 2. V daňovom priznaní (typ A) potom uvedie všetky príjmy, ktoré získal z brigády v zahraničí (ale aj prípadné príjmy zo Slovenska).
 3. K priznaniu musí priložiť kópiu potvrdenia o vyplatených príjmoch a zrazenej dani od zahraničného zamestnávateľa (aj od slovenského, samozrejme, ak tu príjmy dosiahol).
 4. Pri vysporiadaní príjmu zo zahraničnej brigády postupuje študent podľa príslušných ustanovení lokálneho zákona o dani z príjmov a medzinárodných zmlúv o zamedzení dvojitému zdaneniu. Ak bol jeho príjem v zahraničí preukázateľne zdanený, na Slovensku ho zdaňovať nebude. Vyplýva to zo zákonných úprav, podľa ktorých sa na zabránenie dvojitému zdaneniu používa metóda vyňatia príjmov. Príjem získaný v zahraničí však musí v priznaní povinne deklarovať.
 5. Napriek tomu, že si ako daňovník uplatní metódu vyňatia, môže celková výška jeho príjmu dosiahnutého v zahraničí výrazne ovplyvniť daňovú povinnosť cez uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane.
 6. Paušálne preto neplatí, že ak uplatní metódu vyňatia, nebude doplácať daň. Týka sa to však iba vyšších príjmov, keď sa odpočítateľná položka progresívne znižuje, čo v konečnom dôsledku ovplyvní aj celkovú výšku dane, ktorú zaplatí na Slovensku.
 7. Daňový úrad mu môže predĺžiť lehotu na podanie priznania do konca septembra.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

Na brigádu vonku si môžete požičať od banky

Mnoho študentov mávne nad brigádou v zahraničí rukou. Dôvodom sú v niektorých prípadoch vysoké vstupné náklady.

Študentov často odrádzajú od brigády v zahraničí počiatočné vysoké náklady. Zvyčajne si totiž musia sami zaplatiť letenku, prípadne poplatok sprostredkovateľskej agentúre.

Šesť bánk na Slovensku ponúka úver priamo pre študentov. Úrokové sadzby sú maximálne do deväť percent.

Pripravili sme pre študentov prehľad, ktoré banky a koľko im požičajú ako vstupný kapitál na odštartovanie zahraničnej brigády.

Každá banka si totiž stanovuje vlastné kritériá a pravidlá. Banky zvyčajne požadujú, aby išlo o denné štúdium, jedna banka požičia aj diaľkovému študentovi.

Niektoré banky požadujú aj zábezpeku pracujúcich rodičov v prípade, ak študent sám nedosahuje pravidelné príjmy.

Výška úveru je od 500 eur, menej vám nedá žiadna banka. Maximálna študentská pôžička od banky je do 10-tisíc eur. Podľa toho, kde si úver zoberiete, budete môcť splácať úver najviac od 60 do 120 mesiacov.

(rag)

tab_res.jpg

V tabuľke sú údaje aktuálne koncom mája 2013

Pre zväčšenie kliknite

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 2. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Stretnutie po rokoch alebo predaj z papiera
 2. Trend zánovných luxusov dorazil i na Slovensko
 3. Real-time technológie: nový byt z papiera uvidíte na vlastné oči
 4. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 5. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 6. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 7. Hitparáda štiav
 8. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 10. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 477
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 7 265
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 6 364
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 4 634
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 4 599
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 354
 7. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 543
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 2 531
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 1 928
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 1 817

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zomrel bývalý šéf BMG Invest Vladimír Fruni

Vladimírovi Frunimu operovali vo Veľkej Británii žalúdok, zomrel doma po návrate z nemocnice.

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.

Neprehliadnite tiež

Máte šancu na vyšší plat? Boj o ľudí naberá grády, mzdy rástli najviac za posledné roky

Spoločnosti si uvedomili, že ak nechcú, aby im ich zamestnancov ukradla iná firma, musia ich vyššie oceniť.

Podnikatelia sú rozčarovaní z Fica. Zvýšil im ceny elektriny

Cena pre veľké podniky mala podľa pôvodného rozhodnutia klesnúť takmer o 16,5 percenta.

Trnavská automobilka zvýši platy, dohodla sa s odborármi

Základné mzdy zamestnancov v automobilke PSA Groupe Slovakia porastú v priemere o 6,3 percenta.

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu februára schodok 407,7 miliónov eur

Daňové príjmy medziročne vzrástli o 232,9 milióna eur, teda o 16,3 percenta.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop