Dôchodcov stojí cesta autobusom viac ako vlakom

Ako je to so seniorskými zľavami a ako napísať čestné vyhlásenie pre RTVS.

Cesta vlakom je zvyčajne rýchlejšia ako autobusom. Dôchodcom prináša aj výrazné finančné úspory.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - GABRIEL KUCHTA)

Ak nemusíte cestovať v presne stanovený čas, môžete na ceste ušetriť dosť eur

Jednoznačne najvýhodnejšie sa pre dôchodcov ukázalo cestovanie vlakom. Ak by dôchodca chcel ísť na výlet z jedného konca krajiny na druhý, ušetrí na ceste vlakom aj desiatky eur. Okrem toho cesta vlakom je pohodlnejšia a zvyčajne aj rýchlejšia. Pozrime sa na trasu Košice – Bratislava.


Vlak stojí 60­-ročného seniora niečo vyše jedenásť eur. Ak by si kúpil lístok cez internet, mal by ho ešte o 50 centov lacnejší. A to v prípade, ak si za 9,90 kúpi kartu Senior RailPlus, má celý rok cestovanie vlakom so 40­-percentnou zľavou po celom Slovensku. Celé cestovné by ho vyšlo na 19 eur.

V prípade, že sa rozhodne cestovať IC vlakom, bude si musieť trochu priplatiť. S kartou Senior RailPlus ho cesta vyjde na necelých 15 eur, plné cestovné je o deväť eur drahšie.

Dôchodca starší ako 70 rokov za vlak, aj bez zakúpenia karty, platí minimálne cestovné. Za každých načatých 50 kilometrov zaplatí 15 centov. Z Košíc do Bratislavy tak zaplatí 1,35 eura, cez internet iba 1,28 eura. Batožinu mu Železničná spoločnosť prepraví zadarmo.

Zľavy na cestu vlakom schvaľuje pre dôchodcov štát.

Mladší seniori za plnú

Diaľkoví autobusoví dopravcovia poskytujú zľavy zväčša iba dôchodcom nad 70 rokov. Aj to najviac do výšky 40 percent z ceny obyčajného cestovného. Mladší musí zaplatiť plnú sumu.

V diaľkovej doprave si zľavy určuje dopravca sám, štát ani župa mu do cenotvorby nezasahuje.

Na jednej trase pritom môže premávať viac rôznych dopravcov. Napríklad, ak sadne dôchodca nad 70 rokov do autobusu SAD Humenné, zaplatí za lístok 12 eur, plus euro za batožinu.

Diaľkovým autobusom SAD Michalovce pricestuje z Košíc do Bratislavy za necelých 12,40 eura, za batožinu zaplatí 70 centov. Dôchodca mladší ako 70 rokov zaplatí plnú sumu, čiže v SAD Humenné 19 eur a v SAD Michalovce skoro 21 eur.

Ak cestujete autobusom, dávajte si pozor aj na to, či nasadnete na medzinárodnú, alebo na vnútroštátnu linku. Na medzinárodných linkách môže byť cestovné ešte o čosi drahšie.

Nie všetci rovnako

Pri autobusovej doprave si treba uvedomiť aj to, že ak cestujete do blízkeho okolia, výhodnejšie sú prímestské linky ako diaľkové. Tu totiž určujú ceny kraje po dohode s dopravcami.

V dvoch krajoch – Trenčianskom a Žilinskom – majú nárok na zľavu aj mladší dôchodcovia. V trenčianskej župe od 62 rokov, v žilinskej od 65 rokov.

WODA2234-120x90.jpgExistujú tu však obmedzenia. Zľavu v okolí Trenčína získajú v prípade, ak budú cestovať mimo dopravnej špičky, cez víkendy alebo sviatky.

„V Žilinskom kraji nižšie cestovné zaplatia v prípade cestovania mimo dopravnej špičky,“ vysvetľuje hovorkyňa žilinskej župy Hana Danová.

Za cestu v prímestských linkách – do 100 kilometrov – vo všetkých ostatných župách majú lacnejšiu dôchodcovia až po dovŕšení 70 rokov. „Tak rozhodlo zastupiteľstvo kraja, ktoré vychádzalo z možností jeho rozpočtu,“ vysvetľuje dôvod hovorca nitrianskej župy Stanislav Katrinec.

Kraje totiž musia zo svojich rozpočtov autobusovým dopravcom za takýchto cestujúcich doplácať.

„Žilinský kraj vynaložil v minulom roku na úhradu poskytovaných zliav v prímestskej autobusovej doprave takmer 13,5 milióna eur,“ dodáva Danová.

Predsa len o čosi lacnejšie môžu všetci, teda aj seniori, cestovať, ak majú kartu niektorého z autobusových prepravcov, zvyčajne máte ešte o pár percent lacnejšie cestovné.

Niektorí dopravcovia ponúkajú podobne ako železnice aj nákup líska cez internet s ďalšou zľavou. Na to, aby ste mali nárok na rôzne zľavy, musíte vodičovi autobusu ukázať preukaz totožnosti.

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK

Autobusy sú v réžii samospráv

Zľavy na kolesách nie sú vysoké. Najčastejšie majú na ne dôchodcovia nárok až po sedemdesiatke.

MHD

 • Ceny a zľavy určuje mesto po dohode so zmluvným dopravcom.
 • Napríklad v Bratislave majú nárok dôchodcovia na 50–percentnú zľavu. Polovičnú zľavu majú aj v Trebišove. Rovnako v hotovosti platia aj 70–roční.
 • V Leviciach platia za lístok o 55 percent menej všetci dôchodcovia, od 70 rokov len 5 centov za jazdu.

Prímestské linky

 • Ceny a zľavy určuje župa po dohode s prepravcom. Dopravcovia v žilinskej župe dávajú zľavu dôchodcom od 65 rokov. Za každých začatých 25 kilometrov zaplatíte 35 centov. Zľava platí cez víkendy, sviatky a v pracovné dni od štvrtej poobede do polnoci. Dôchodcovia nad 70 rokov majú zľavu stále.
 • V Trenčianskom kraji majú približne 20­percentnú zľavu dôchodcovia od 62 rokov. Zľava platí podobne ako v Žilinskom kraji. Nad 70 rokov platia za cestu jednotne 50 centov.
 • Ostatné kraje dávajú zľavu pre dôchodcov nad 70 rokov. Dôchodcovia v Nitrianskom, Košickom a Banskobystrickom kraji zaplatia 30 centov za každých načatých 25 kilometrov.
 • V Prešovskom kraji je to 20 centov za načatých 50 kilometrov.
 • V Trnavskom a Bratislavskom kraji účtujú dopravcovia 20 centov za načatých 25 kilometrov

Diaľkové linky

 • Ceny aj zľavy si stanovuje dopravca sám. Zľavy zvyčajne poskytuje seniorom od 70 rokov. Výška zľavy môže byť rôzna.
 • Slovak Lines – dáva zľavu od 70 rokov vo výške 50 percent.
 • Eurobus – ponúka pre seniorov od 70 rokov zľavu 40 %.

Medzinárodné linky

 • Ceny aj zľavy si stanovuje dopravca sám. Zvyčajne dôchodcom od 70 rokov, ale môžu tu byť rozdiely.
 • Slovak Lines – poskytuje 10­percentnú zľavu od 60 rokov.
 • Eurobus – od 60 rokov dáva 10-­percentnú zľavu zo základného cestovného. Na niektorých linkách až od 70 rokov vo výške 40 %. Napríklad na linke Košice – Užhorod neposkytuje zľavu pre seniorov.

Pozn.: ide o príklady vybraných autobusových prepravcov

Zdroj: VÚC, tarify dopravcov (rag)

Cesta vlakom je výhodná už pre šesťdesiatnikov

Komerčné zľavy si navrhujú prepravcovia sami, schvaľuje im ich ministerstvo dopravy. Zľavy pre dôchodcov nad 70 rokov reguluje vlakovým prepravcom štát.

1. Celoštátna doprava – ZSSK

 • Preukaz Senior RailPlus
 • peniz-120x90.jpgPlatí od 60 rokov. Za preukaz sa platí 9,90 eura. Platnosť je 1 rok.
 • Po celom Slovensku platia 40 % zľavy z cestovného. Okrem toho zľava 25 percent z cestovného v Česku, Poľsku či v Maďarsku, ale aj v ďalších krajinách Európskej únie.
 • Počas letných prázdnin budú mať držitelia preukazu za cenu 25 eur možnosť cestovať po celom Slovensku. Počet ciest nie je obmedzený. Platnosť je obmedzená iba časovo. Bude platiť 31 dní.
 • Nad 70 rokov s občianskym preukazom zaplatíte za každých načatých 50 kilometrov 15 centov.

2. Regionálna doprava – RegioJet

 • V rámci akcie majú seniori od 60 rokov zľavu do 50 percent vo vybraných vlakoch v pracovných dňoch a vo všetkých vlakoch cez víkendy a cez sviatky.
 • V špičke v pracovných dňoch majú zľavu do 15 percent.
 • Nad 70 rokov platia 15 centov za každých načatých 50 kilometrov.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

Pamätajte na RTVS

Čestné vyhlásenie a kópiu dôchodkového výmeru treba poslať do konca júna.

Z celkového počtu približne 800­tisíc dôchodcov poslalo do polovice apríla niečo vyše 300­tisíc seniorov Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS) doklady na zľavu z platenia koncesionárskych poplatkov.

Zľavu z koncesií si však nemôžu nárokovať všetci poberatelia dôchodku. Musia splniť ešte dve podmienky. Nemôžu žiť v domácnosti s niekým, kto má príjem. A ani oni nemôžu pracovať.

Aby mohli platiť mesačne iba 2,32 eura, musia poslať RTVS čestné vyhlásenie, že nie sú zárobkovo činní, a dôchodkový výmer zo Sociálnej poisťovne.

„Ak si chcú dôchodcovia uplatniť nárok na polovičnú sadzbu úhrady, mali by urobiť všetko pre to, aby doručili potrebné kópie dokladov a čestné vyhlásenie do konca júna,“ konštatuje hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Ak doklady pošlú po termíne, budú platiť plnú sumu a doplácať spätne za predchádzajúce mesiace.

Ak vlastnia dôchodcovia byt aj chatu, platia koncesionárske poplatky iba raz. „Odberateľ elektriny s viacerými odbernými miestami platí len za jedno, a to po preukázaní nároku na uplatnenie si viacnásobného odberu elektriny,“ vysvetľuje RTVS.

(rag)

Pre zväčšenie kliknite

cestne_res.jpg

Na zľavu sú pevné pravidlá

Aby ste mohli ako dôchodcovia platiť nižšie koncesionárske poplatky, nemôžete mať pravidelný príjem. Za taký sa považuje aj práca na dohodu na dva mesiace u rovnakého zamestnávateľa.

teta_XL-120x90.jpgDôchodcovia, ktorí pracujú a majú pravidelný príjem, nemajú nárok na zľavnené koncesionárske poplatky alebo oficiálne na úľavu z úhrad za služby verejnosti.

Za pravidelný príjem sa považuje práca, z ktorej platíte dane. Je ním teda aj práca na dohodu, ale iba v prípade, ak ju vykonávate dlhšie ako dva mesiace. Na druhej strane, ak vás nevypláca zamestnávateľ pravidelne každý mesiac, podľa skorších vyjadrení Sociálnej poisťovne nejde o pravidelný príjem.

Určite nezabudnite

Ak teda aj v priebehu roka začnete pracovať a budete mať pravidelný príjem, musíte to nahlásiť písomne do 30 dní RTVS. „Od tohto dátumu budú platiť plnú sadzbu úhrady,“ konštatuje hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Dodáva pritom, že RTVS má možnosť kontroly, či dôchodcovia, ktorí platia polovičné koncesionárske poplatky, náhodou nepracujú. „Celá kontrola sa vykonáva v spolupráci so Sociálnou poisťovňou,“ tvrdí.

Ak niektorý dôchodca zabudne RTVS oznámiť, že pracuje a zistia to, bude musieť spätne doplatiť dlžné koncesionárske poplatky.

Stačí e­mailom

Pracujúcim dôchodcom tak pribudnú ďalšie administratívne povinnosti. Ak totiž po pár mesiacoch prácu ukončia a budú chcieť platiť opäť polovičné koncesie, musia opäť poslať do RTVS čestné vyhlásenie, že nevykonávajú pravidelnú zárobkovú činnosť.

Našťastie čestné vyhlásenie ani iné dokumenty netreba mať verifikované notárom. A nie je ich nevyhnutné posielať klasickou poštou, a teda zakaždým platiť poštovné. RTVS prijíma čestné vyhlásenia aj v elektronickej podobe.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Ak máte nejasnosti, volajte, pýtajte sa

RTVS zriadila infolinku, kam sa môžete obracať so svojimi otázkami.

Máte dve možnosti, kam poslať kópiu dôchodkového výmeru a čestné vyhlásenie.

Zaplatíte
Volanie na infolinku (s DPH):
 • Orange: 0,439 eura/min
 • Telekom: 0,16 eura/min
 • O2: 0,21 eura/min
 • pevná sieť: 0,1295 eura/min
Zdroj: RTVS

Buď ho pošlete klasickou poštou na adresu: RTVS, Odbor výberu úhrad, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava alebo e­mailom na adresu uhrady@rtvs.sk.

Ak máte akékoľvek otázky, podľa hovorcu Richarda Šumeghyho RTVS ich môžete zatelefonovať na infolinku 182288 18288 (opravené 16.5.) K dispozícii má byť každý deň vrátane víkendov od ôsmej ráno do ôsmej večer.

„Cena za hovor je rozdielna podľa operátora, od ktorého daný človek na našu infolinku volá,“ konštatuje Šumeghy.

(rag)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 514
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 9 349
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 172
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 288
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 985
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 804
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 756
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 598
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 318
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 287

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

ŠPORT

Nórsky divák nevedel, že Sagana na Tour de France vylúčili

Ľudia v Nórsku si majstrovstvá sveta v cyklistike užívajú.

DOMOV

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.