SME

Postreky na poliach zabíjajú včely, Brusel ich obmedzil

Včely hynú pre silné postreky. Pomôcť by mal zákaz troch druhov látok na postrek rastlín. Šetrnejšie by mali farmári striekať už na budúcu jar.

Úhyn včiel pre poľnohospodársku chémiu zažil takmer každý včelár. Včely kontaminované pesticídmi síce do úľa priletia, keďže sa zmení ich pach, ostatné ich dovnútra nepustia. Zahynú zvyčajne pred úľom. Ide asi o desatinu až tretinu včelstva, hovoria vÚhyn včiel pre poľnohospodársku chémiu zažil takmer každý včelár. Včely kontaminované pesticídmi síce do úľa priletia, keďže sa zmení ich pach, ostatné ich dovnútra nepustia. Zahynú zvyčajne pred úľom. Ide asi o desatinu až tretinu včelstva, hovoria v (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Minulý týždeň Brusel odobril dvojročný zákaz používania troch druhov pesticídov, ktoré škodia včelám. Platiť začne už v decembri tohto roka.

Po dvoch rokoch Komisia rozhodnutie prehodnotí – rozhodovať bude ďalší výskum.

Zákaz potešil hlavne včelárov a ekológov, menej farmárov a výrobcov postrekov či morených osív.

Hynie asi tretina včelstva

Fakty

Zákaz Únie

  • obmedzí od 1. decembra 2013 na dva roky používanie troch druhov neonikotinoidov (clotianidin, imidacloprid, tiametoxam) na ošetrovanie osiva, pôdy a listov rastlín a obilnín priťahujúcich včely.

Neonikotinoidy:

  • insekticídy na ochranu poľnohospodárskych plodín proti hmyzu. Spôsobujú úhyn takmer všetkého hmyzu vrátane včiel,
  • ovplyvňujú aj vtáky – nedostatkom potravy pre hmyzožravé druhy, toxicitou – môžu spôsobiť sterilitu a úhyn.

SkryťVypnúť reklamu

Pre postreky uhynuli včely aj včelárovi Jozefovi Vizvárimu z Kútov. „Každá včelička, čo doletí pred úľ, má sosáčik vytiahnutý von ako vyplazený jazyk, a nesie peľ,“ hovorí.

Kontaminovanú včelu ostatné do úľa nepustia, zahynie pred ním, vysvetľuje. Zahynúť takto môže podľa neho asi tretina včiel. „Tým včelstvo oslabne a výnos z neho je nulový,“ hovorí.

Opakuje sa to podľa neho hlavne pri použití nesprávneho postreku v nesprávny čas, napríklad keď sa repka postrieka do plného kvetu.

Problémy robí včelárom aj morenie osiva. Moridlo sa dostane do ovzdušia a na kvety a vzniká syndróm náhleho skonania včiel, vysvetľuje.

„Pesticídy sú hlavným dôvodom úhynu včelstiev, keďže nespôsobujú len totálny úhyn celých včelstiev, ale dlhodobo oslabujú životaschopnosť včelstiev,“ tvrdí predseda Slovenského zväzu včelárov Ľudovít Gál.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom existujú aj alternatívy neškodné pre včely, dodáva.

Na Slovensku podľa neho nie je včelár, ktorý by sa s úhynom po postreku nestretol. No dokázať to nie je ľahké.

Chýbajú oficiálne štatistiky o takomto úhyne. Vidí za tým mizivú vymožiteľnosť náhrad za takýto úhyn.

Aj vtáky

Poľnohospodárska chémia ničí aj vtáky, upozorňuje Tatiana Nemcová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko.

Za posledných 20 rokov klesli podľa nej populácie vtákov poľnohospodárskej krajiny o vyše polovicu.

Škodia im zrná ošetrené pesticídmi, ktoré jedia napríklad jarabice či pipíška chochlatá.

„Zrná ošetrené uvedenými pesticídmi spôsobujú neschopnosť rozmnožovania alebo smrť,“ hovorí. Úhyn hmyzu zase cítia hmyzožravé druhy, dodáva.

Hlasovali sme proti

Proti zákazu hlasovalo osem štátov, medzi nimi aj Slovensko. „Chceli sme kompromis, aby sa ponechalo určité prechodné obdobie,“ vysvetlil hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala. Ochranári za tým vidia lobing výrobcov pesticídov.

SkryťVypnúť reklamu

„Politické rozhodnutie predchádzalo jednoznačnému vedeckému zdôvodneniu tohto kroku,“ tvrdí hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Európsky výskum totiž nie je ukončený.

Naše poľnohospodárstvo nemožno podľa neho považovať za prechemizované – oproti socializmu kleslo množstvo používaných pesticídov približne štvornásobne.

Včelstvá sú oslabené

O vplyve postrekov sme sa rozprávali s včelárom DUŠANOM DEDINSKÝM z Devínskej Novej Vsi mestskej časti Bratislavy.

Máte skúsenosti s úhynom včiel pre postreky?

„Tak päťkrát do roka pozorujem, že včely sa zrazu začnú motať po zemi. Nevedia trafiť do úľa, vidno, že sa niečo deje. Vždy sa potom ukáže, že niekto v okolí postrekuje. Určite to súvisí, no ja som maličký na to, aby som si zaplatil analýzu. A aby mi to niekto uznal, musela by to byť úradne odobratá vzorka, musí byť pri tom niekto z miestneho úradu, niekto z veterinárov a niekto od včelárov. Takže často sa len mlčky pozerám, ako včely hynú a nemôžem nič spraviť.“

SkryťVypnúť reklamu

Koľko včiel takto zahynie?

„Vždy to zasiahne len tie lietavky, ktoré sú priamo na kvetenstve, takže včelstvo sa znova obnoví. No časť populácie, povedzme, desať percent chýba. Včelstvo sa oslabí, aj medu je potom menej. Minulý rok padla produkcia medu na 40 percent.“

Brusel navrhuje aj zákaz morenia osiva. Je to podľa vás potrebné?

„Výrobcovia tvrdia, že moridlo nie je škodlivé pre včely. No keď sa chemické látky z morenia spoja s postrekom, vznikajú škodlivé látky.“

Akú úlohu hrá nedodržiavanie zákazu postrekov v čase, keď rastliny kvitnú?

„Farmári tento zákaz väčšinou rešpektujú, ale záhradkári na to nehladia.“

Výrobcovia pesticídov argumentujú, že po zákaze sa bude striekať ešte častejšie a pre včely to bude horšie, súhlasíte?

„Neviem, ktorá chémia je horšia, ktorá lepšia. Fakt je, že jej máme prebytok už teraz. Chápem, že zákazník chce lacné výrobky, a tie sa dajú spraviť jedine s chémiou, no sami si tak ničíme životné prostredie.“

SkryťVypnúť reklamu

Dostane sa chémia aj do medu?

„V mede sa nájde naozaj všetko. Sú to stopové prvky, ale sú tam. Preto nekočujem so včelami za poľnohospodárskymi kultúrami. Radšej ich chovám tu v tejto pokojnej oblasti – chránenej krajinnej oblasti alebo na záplavových lúkach, kde je minimum chemizácie. A med je tu naozaj lepší.“

Ukážu nejakú zmenu aj dva roky zákazu?

„Je výborné, že Únia si vôbec všimla, že je tu nejaký problém so včelami. No netýka sa to len včiel, ale všetkého okolo nás, na úbytku včiel a medu to iba vidíme najjasnejšie. Je tu mnoho čmeliakov, osičiek, samotárok včielok a toto všetko hynie. Aj preto teraz prevládajú rastliny, ktoré sú vetrom opelivé. No to sú veľmi agresívne pele, ktoré vyvolávajú alergie“

Ako pocíti úhyn včiel krajina?

SkryťVypnúť reklamu

„Keď zmiznú včely, tak to má vplyv na poľnohospodárstvo, ale aj na produkciu ovocia. Ľudia mi hlásia, že nemajú ovocie. Napríklad v okolí Devína je už len zopár včelárov. Voľakedy to bola úžasná včelárska osada. “

Kde vidíte riešenie?

„V súčasnosti je taký trend, mať na tej svojej záhradke jednu dve rodinky, opeliť si to svoje okolie a dopestovať si svoj vlastný med. To si myslím, že je taká cesta, ako ísť ďalej. Vediem krúžok dospelých, začínajúcich včelárov. Štartovací balíček ich vyjde na dvesto eur a med si môžu prísť vytočiť ku mne. Dňa 19. mája robíme deň otvorených dverí , kde sa môžu ľudia prísť pozrieť, ako sa to robí.“

Zdenka Kollárová

Výrobcovia chémie úhynu včiel neveria

Zákaz zvýši len počet postrekov a ohrozí trh dovozom zakázaných látok, varujú výrobcovia.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Postrekové firmy rozhodnutie Únie nepotešilo. Za svojimi výrobkami si stoja.

„Neonikotinoidy nie sú príčinou úmrtnosti včelstiev,“ myslí si Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie na ochranu rastlín, ktorá združuje výrobcov a dovozcov prípravkov na ochranu rastlín. To, že pri správnom používaní tieto insekticídy nemajú nepriaznivý vplyv na včely, podľa neho dokázali viaceré nezávislé monitorovacie štúdie.

„Za zakázané účinné látky momentálne neexistuje adekvátna náhrada,“ hovorí Kotleba. Nahradiť overené látky potrvá podľa neho niekoľko rokov.

Predpokladá, že pre zákaz sa zvýši počet postrekov, čo zvýši náklady poľnohospodárom.

Z výrobcov ho pocítia najviac tí, čo vyrábajú certifikované osivá, tvrdí Kotleba. Ostatných sa podľa neho dotkne minimálne.

SkryťVypnúť reklamu

Úplný zákaz neonikotinoidov by znamenal stratu 20 až 30 eur na hektár, odhaduje Dionýz Korcsog z firmy Chemstar, ktorá na náš trh dodáva morené osivá kukurice, slnečnice či repky s neonikotinoidmi. V prípade zákazu firma nahradí tieto moridlá poľahky postrekmi.

„Prípady s úhynom včiel sa budú opakovať v oveľa väčšej miere vplyvom nárastu foliárnych aplikácií insekticídov,“ hovorí Korcsog. Obáva sa, že na náš trh sa začnú načierno dovážať v Únii zakázané prípravky z Číny a Indie.

Zdenka Kollárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 4. 2025)
USD 1.080
AUD 1.715
CZK 24.963
JPY 161.220
CAD 1.548
GBP 0.835
HUF 400.950
PLN 4.178
CHF 0.954
SEK 10.764

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 842
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 525
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 296
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 492
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 113
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 420
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 172
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Kažimír.

Musíme si ešte počkať na odpoveď Európskej únie, tvrdí šéf Národnej banky Slovenska Kažimír.


TASR 1
Michal Lehuta, analytik VÚB

Ľudia budú musieť prejsť z automobilového priemyslu do iných sektorov.


Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


Volkswagen Passat pri skúške zahrievania materiálov v interiéri, ktorú robia v laboratóriu Volkswagen Slovakia.

Do USA smeruje šestnásť percent produkcie.


1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 842
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 525
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 296
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 492
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 113
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 420
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 172
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu