Boli sme na prednáške, kde zavádzajú dôchodcov. Tu sú klamstvá

So zavádzaním sa nestretnete len na dôchodcovských zájazdoch, ale pokojne aj v centre Bratislavy.

Ilustračné foto.(Zdroj: FOTOLIA)

Navštívili sme dve navonok celkom odlišne pôsobiace prezentácie. Prekvapením bolo, že nielen techniky zavádzania, ale dokonca aj referencie, videoukážky či výrobky boli na nich veľmi podobné.

So zavádzaním sa nestretnete len na dôchodcovských zájazdoch, ale pokojne aj v centre Bratislavy na podujatiach, ktoré ponúkajú diagnostiku zdravotného stavu inovatívnou technológiou.

V centre prednáškovej miestnosti visí premietacie plátno, po stranách banery s prezentovanými výrobkami, na dlhom stole sú rozložené veľké obrazové knihy o ľudskom tele a džbány s vodou. Pitný režim je dôležitý, ako nám pripomenú.

Traja asistenti v bielych úboroch zmerajú prítomným tlak, pulz, index BMI a viscerálny tuk. Práve o ňom bude veľká časť prednášky vrátane dramatického videa z vnútorného života našich namáhaných ciev.

Prečítajte si tiež o filme Šmejdi:

Prednášajúcim je príjemne pôsobiaci mladý muž v decentnom obleku. Najprv sa síce zabudne predstaviť, ale svoju chybu rýchlo napraví a pridá aj vtip o Nemcovi, ktorý nám kradne veci. Situáciu využije na vykreslenie hrôzostrašných príznakov rozvinutej Alzheimerovej choroby.

Peter hovorí, že pracuje ako endokrinológ v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, sľúbené vizitky nakoniec zabudne rozdať. Stáva sa.

Peter súka cudzie slová či mená osobností len tak z rukáva. Viackrát zdôrazňuje, že firma organizujúca stretnutie ho najala len na túto prednášku, vzápätí musí utekať naspäť do nemocnice, kde má dnes dokonca nočnú službu. Podobné džoby berie, lebo musí splácať hypotéku. Dozvieme sa aj iné detaily jeho osobného života. Bude mať 35 rokov, nemá čo skrývať, prezradí aj dátum narodenia, ten si nakoniec pýtajú od všetkých. Je stále slobodný, takže ak má niektorá z prítomných dám doma dcéru či vnučku, môže mu ju ponúknuť na vydaj. Nálada je uvoľnená, neformálna.

Zistili sme:

Hovorkyňa FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje potvrdila, že človek s menom, pod ktorým sa prezentujúci predstavil, nie je zamestnancom ich nemocnice. Na telefonickú otázku SME, kde pracuje, prezentujúci zložil telefón s tým, že by sme museli mať povolenie na nahrávanie telefonátu.

Hlavný rečník si sebakriticky uvedomuje, že pri jeho miernej nadváhe môžu reči o zdravom stravovaní pôsobiť nedôveryhodne. No zlé stravovacie návyky sú uňho dôsledkom časového stresu. Aj dnes bude napríklad obedovať len po ceste, na pumpe.

Na výživové doplnky však nezabúda, je totiž synom ťažkej diabetičky, ktorá prišla pre gangrénu o obe nohy. Neušetrí nás detailného opisu postupnej degenerácie končatín. Ak by sa to niekomu zdalo prehnané, môže si úmrtie jeho matky preveriť na internete. Uvedie jej krstné meno a dátum úmrtia.

Pán Peter si síce vlastné zdravie ničí prácou, to cudzie mu však leží na srdci. Verí, že aj účastníkom prednášky ide práve oň, lebo lož má krátke nohy. Pri včerajšom stretnutí hneď prekukol paniu, ktorá si prišla len po darček.

Kým Peter rozpráva, prítomní postupne absolvujú minútové komplexné vyšetrenie biorezonančným analyzátorom tela. „Bude to bezplatné?“ spýtal sa hlas z pléna. „Je to grátis,“ potvrdzuje pán Peter. Prístroj pôsobí ako menší notebook. Údaje zosnímané z ľavej ruky sa vraj posielajú na spracovanie do ružinovskej nemocnice, dozvieme sa dokonca aj konkrétne meno doktora, ktorý čaká len na ne.

Zistili sme:

Biorezonančný analyzátor Magnet Space spracováva údaje sám, neboli teda posielané do žiadnej nemocnice. Dôveryhodnosť ním poskytnutých výsledkov by mohla byť predmetom ďalších diskusií.

Čas čakania na výsledky naplnia hororové vízie. Varovania sa týkajú všetkých, na infarkt už zomreli aj štíhli a mladí, veď poznáme prípady mladých futbalistov.

Z dvojhodinovej prednášky vyplynie, že pred nedôstojným a bolestivým umieraním nás zachránia len probiotiká, koenzýmy a vitamíny ich firmy. Zlou správou je len to, že mesačná regeneračná kúra stojí 179 eur, tou dobrou je, že ju môžeme dostať výnimočne so zľavou za 80 eur. Ak si myslíte, že je to stále veľa, v prepočte na 365 dní v roku to predsa vyjde len na pár centov. A to by ste za svoje zdravie nedali? Bez neho predsa nie je nič, ako hovoril už Hippokrates, Budha či iná referenčná osobnosť.

Nemôžem vás ani prosiť, ani do toho nútiť, hovorí pán Peter, ale ak sa budete na všetko dívať len cez peniaze, potom sa nečudujte. Sú ľudia, pre ktorých nemajú peniaze žiadnu hodnotu, stačí sa poprechádzať po onkológiách. Skutočne si chcete vymyslieť nejaké tragické výhovorky?

Pána Petra vedia veľmi nahnevať tí, čo situáciu zľahčujú. Dal by svoj titul do ohňa za to, že dopadnú zle. Áno, každý musí síce na niečo zomrieť, ale je rozdiel, či zomierame dôstojne, alebo v krutých bolestiach. Skutočne chcete zomrieť.

Zistili sme:

Probiotiká sú zdravé, dajú sa rádovo lacnejšie kúpiť v každej lekárni.

Aspoň desať balení zázračného detoxikačného prípravku si účastníci rozoberú na mieste. Kto nemá peniaze so sebou, dostane ponuku zobrať si ho so sebou a zaplatiť z pohodlia svojho domu. Všetko je založené na dôvere, bez účtenky.

Voľne dostupná kniha návštev je plná pozitívnych ohlasov na predchádzajúce akcie tejto firmy, mnohé možno ani nie sú sfalšované. Prednášajúci vie totiž dokonale hovoriť starším ľuďom z duše. Lieky sú stále drahšie, marže lekární stále vyššie, pacienti musia znášať nepríjemné vedľajšie účinky liekov. Kto by odolal preparátu, ktorý nemá kontraindikácie a neškodí absolútne ničomu? Dôvera sa buduje aj na báze spoločného nepriateľa. Zlé sú ziskuchtivé farmaceutické firmy meniace pacientov na klientov.

V atmosfére súznenia nie je problém ponúknuť akýkoľvek magnetoterapeutický prístroj hoci aj s celoeurópskou cenou 3890 eur. Čakal azda niekto, že výrobok vyvíjaný jedenásť rokov niekoľkými nositeľmi Nobelovej ceny v inštitútoch od Berlína až po americký Texas, ideálne aj s nejakou NASA technológiou, bude stáť dvadsať eur? Ľutuje niekto dať peniaze za vec, ktorá vás zbaví bolestí a zníži potrebu liekov? Dvadsaťminútové video, v ktorom si účinky prístroja chvália penzisti i odborníci po celkom Slovensku, odvysielala predsa aj TA3.

Zistili sme:

Na stránke spoločnosti nie je uvedený žiadny certifikát tohto výrobku. Lekár a moderátor Miloš Bubán sa magnetoterapii vo svojej relácii Zdravie na TA3 nikdy nevenoval. Nemá žiadne skúsenosti s touto formou liečby a nevie sa k nej vyjadriť. Nie je rád, ak niekto jeho reláciou s istým kreditom kryje svoju ziskuchtivosť.

Pán Peter veľmi dobre chápe finančnú situáciu dôchodcov, preto ponúka možnosť mesačných splátok po tridsať eur. Na pomoc slovenským dôchodcom prichádza aj európsky nadačný fond, ktorý môže dofinancovať túto novú technológiu. Treba „im“ však poslať údaje z karty poistenca, aby mohli zhodnotiť diagnózu konkrétneho človeka. Konkrétnu výšku zľavy na prístroj pošlú do hodiny. Čakanie možno využiť na osobné konzultácie a pánom Petrom, ktorý okomentuje individuálne výsledky, preverí možnosti úverov, prípadne aj termín montáže zázračného lôžka. Na dobrú radu stoja babičky o barlách a s pohyblivými oporami v rade. Prezentácia sa končí, odísť z nej môžu našťastie aj tí, čo si prístroj za tisíce nekúpili.

Zistili sme:

Európsky nadačný fond neexistuje. Ak by bol, rozhodoval by v priebehu rokov, nie minút.

Na inej prezentácii iná firma hovorila v podobnej súvislosti o dotáciách Svetovej zdravotníckej organizácie.

Na spoločnosť, ktorá akciu organizovala, eviduje SOI tento rok päť podnetov. Voči spoločnosti s rovnakým sídlom a spoločníkmi, ktorá vykonáva rovnakú činnosť, bolo v roku 2012 začatých 19 správnych konaní o uložení pokuty s právoplatnými rozhodnutiami na postihy vo výške niekoľkých desiatok tisícov eur. Vzhľadom na opakované porušenia právnych predpisov bol príslušnému odboru živnostenského podnikania daný návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia.

Ako vás dostanú

 1. Pošlú elegantnú pozvánku, ktorá odkazuje na ich prepracovanú webstránku, kde sa prezentujú ako firma so serióznym imidžom.
 2. Zvolia správne miesto prednášky, ideálne sú organizácie s kreditom – napr. kultúrne inštitúcie alebo odľahlé miesta, z ktorých sa dá ťažko ujsť.
 3. Dôležité je oblečenie, v prípade prezentácie zdravotníckych výrobkov sa s vami bavia ľudia v bielych odevoch, čím sa navodzuje pocit zdravotníckeho zariadenia.
 4. Vytvoria dojem dôveryhodnosti prezentujúceho – má príjemný zovňajšok, odkazuje na svoje štúdiá, zahraničné skúsenosti, osobné priateľstvá so známymi ľuďmi (od Radima Uzla až po Pavla Traubnera), ale aj na svoje ľudské slabosti.
 5. Menujú spoluprácu s organizáciami a spoločenstvami s kreditom, ako je Svetová zdravotnícka organizácia, Európska únia a podobne.
 6. Odkazujú na štátne certifikáty, Nobelove ceny a podobne.
 7. Odvolávajú sa na obľúbené televízne relácie ako Modré z neba či Teleráno, buď priamo v zavádzajúcom kontexte, alebo len akoby mimovoľne.
 8. Zneužívajú reálne vedecké práce a odborné knihy, ideálne sú štúdie NASA.
 9. Nadmerne používajú cudzie slová či nepodstatné čísla s cieľom vyvolať u starších ľudí pocit, že svetu prestávajú rozumieť.
 10. Vytvoria pocit mimoriadnej možnosti, jedinečnej akcie.
 11. Zadefinujú spoločného nepriateľa, napríklad iní neseriózni predajcovia, konvenčné zdravotníctvo, úplatní lekári, farmaceutické spoločnosti alebo aj celá vláda.
 12. Apelujú, aby ste používali vlastný rozum a úsudok.
 13. Predstierajú, že nejde o žiadny nátlak.
 14. Útočia na najhlbšie obavy a strachy ľudí.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 680
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 13 256
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 587
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 11 236
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 287
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 540
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 399
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 465
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 4 272
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 011

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.

Neprehliadnite tiež

AKTUALIZOVANÉ

British Airways vypadli systémy, tisíce cestujúcich uviazli na letiskách

Cestujúci na letisku Heathrow v Londýne informovali o dlhých čakaniach.

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.