Predaj hrncov seniorom je ako psychodráma. Čo robí zajtra vaša babička?

Takouto otázkou sa končí trailer k dokumentu Šmejdi o drsných prezentačných akciách pre dôchodcov.

Báli sa samoty. Teraz splácajú pôžičky na stotisíce českých korún.(Zdroj: CONTINENTAL FILM)

Takouto otázkou sa končí trailer k varovnému dokumentárnemu filmu Šmejdi, ktorý o drsných prezentačných akciách pre dôchodcov nakrútila režisérka Silvie Dymáková.

Výraz „šmejdi“ sa nedá do slovenčiny preložiť až tak šťavnato. Zato fenomén, o ktorom hovorí rovnomenný český film, poznáme veľmi dobre aj u nás.

Česká režisérka Silvie Dymáková chcela len natočiť film o tom, ako ľahko sa nechajú seniori oklamať firmami ponúkajúcimi hrnce či vysávače. Aby sa na takúto predvádzaciu akciu vôbec dostala, musela byť v sprievode spolupracujúcej babičky.

Prečítajte si, ako klamú v Bratislave:

To, čo tam videla a čo sa jej na prepašovanú skrytú kameru podarilo zaznamenať, sa podobalo skôr na psychodrámu. Bitie, ponižovanie, nátlak na bezbranných starých ľudí, ktorí sa nedokázali brániť.

Do kín tak prišiel film, ktorý pohol aj tými, ktorí si mysleli, že ich už na tomto svete žiadny podvod nemôže šokovať.

Autorka upozorňuje, že tento typ „podnikania“ má tendenciu postupovať na východ. Ani na Slovensku nejde o žiadnu novinku.

Hyenizmus na chudobných

„Len v Bratislavskom kraji evidujeme približne jedenásť spoločností zaoberajúcich sa predajom výrobkov cez prezentačné akcie,“ potvrdzuje Andrea Marošiová z Inšpektorátu SOI pre Bratislavský kraj. V prieskume, ktorý robilo vlani Fórum pre pomoc starším, vyšlo práve zneužívanie rôznymi podobnými firmami ako najčastejší a najzávažnejší problém. Figuroval až v 384 prípadoch spomedzi 401 vrátených dotazníkov.

„Pokladáme za hyenizmus, ak rôzne subjekty zneužívajú na svoje obohacovanie zlý zdravotný stav starších ľudí, nedostatok zdravotných pomôcok a starostlivosti, ale aj ich samotu a ponúkajú im predražený a nekvalitný tovar pod zámienkou, že ide o zázračné pomôcky, ktoré ich problémy vyriešia a prinesú im úľavu,“ hovorí prezidentka Fóra Ľubica Gálisová.

Týmto problémom sa zaoberajú už dlhšie. Robia školenia v regiónoch, upozorňujú ľudí, aby sa nezúčastňovali takýchto zájazdov. Zriadili aj Senior linku, na ktorú sa obracajú ľudia aj so skúsenosťami z prezentácií. Alarmujúce je aj to, že niektoré seniorské organizácie prezentačné akcie dokonca zaraďujú medzi svoje aktivity pre svojich členov.

Pritom nákup drahých výrobkov, ktoré si dôchodcovia nevedia dovoliť, sa podpisuje na narastajúcom počte exekúcií na dôchodky. „Starší sa dostávajú pod hranicu chudoby a do vážnych životných situácií. Prichádzajú o všetky svoje úspory, o svoj majetok,“ tvrdí Gálisová.

Dôchodcom ponúkajú veci aj cez telefón, posielajú im balíčky a následne za ne vymáhajú peniaze. Bežnou praxou je zneužívanie osobných údajov a adries či rôzne fiktívne súťaže. „Predajcovia sú veľmi agresívni, využívajú nátlak aj davovú psychózu,“ dodáva Gálisová.

01.jpg

Koľkokrát si už povedali, že nebudú na podobné akcie chodiť, ale nakoniec sa vždy dajú presvedčiť. FOTO – CONTINENTAL FILM

Starší sú bezbrannejší

„Tí čo boli ovplyvniteľnejší za mladi, na starobu sa stávajú ľahko manipulovateľnými,“ vysvetľuje psychologička Mária Chaloupková.

„Dnes už aj mladí podliehajú vplyvu reklamy, môžeme sa teda čudovať starším ľudom, že predajcom podľahnú, ak nevládzu a trpia bolesťami?“ pýta sa.

„Nehádžme do jedného vreca všetkých seniorov. Na niekoho starecká demencia nepríde ani do deväťdesiatky, u iných sa začínajú prejavy Alzheimerovej choroby prejavovať už pár rokov po šesťdesiatke,“ konkretizuje.

Sama počula nejeden príbeh, v ktorom sa organizátori uchyľovali k hrubosti, nadávkam či dokonca zamkli miestnosť, kde sa ľudia nachádzali, len aby podpísali zmluvu, že tovar kupujú. „Rozhodne považujem takéto konanie za nemorálne,“ vyhlasuje Chaloupková.

02.jpg

Toto stálo 15-tisíc, toto 20-tisíc českých korún. Doma im zostali sady hrncov, mixéry, masážne stroje i nefunkčné parné čističe. FOTO – CONTINENTAL FILM

Stovky sťažností

Slovenská obchodná inšpekcia eviduje ročne na celom Slovensku stovky podnetov spojených s podomovým predajom, z ktorých tretina či štvrtina je oprávnených. „To, či si človek niečo kúpi, spadá pod súkromno-právnu oblasť, do ktorej SOI nezasahuje. Nevedieme databázu firiem, ktoré ponúkajú tovar na prezentačných akciách, nemáme oprávnenie podávať o firmách žiadne informácie, nevydávame ani žiadne pokyny, ako sa majú ľudia na takýchto akciách správať,“ upozorňuje Danuša Krkošová, tlačová hovorkyňa ÚI SOI.

Starší či mladší – všetci sa musia pri návšteve podobných akcií riadiť vlastným zdravým rozumom, štátne orgány nemajú v kompetencii varovať pred neserióznosťou istých firiem.

Pre opakované porušovanie predpisov môže inšpekcia dať návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia, tí istí majitelia si však veľmi rýchlo dokážu založiť novú firmu sídliacu na tej istej adrese, ktorá pokračuje v rovnakých praktikách pod iným menom.

Parlament seniorov, ktorý zasadal v marci v Bojniciach, volal po legislatíve na zvýšenú ochranu seniorov a proti nekalým praktikám obchodných, finančných skupín a inštitúcií či telekomunikačných operátorov.

RTVS už teraz avizuje, že film Šmejdi, ktorý ide momentálne aj v našich kinách, odvysiela na jeseň. Bolo by ideálne, keby dovtedy už táto téma na Slovensku nebola aktuálna. Keďže je to však málo pravdepodobné, je dobré si občas preveriť, kam chodí na výlety vaša babička.

Starí ľudia sa cítia sami, preto sa stávajú účastníkmi zájazdov

Režisérka SILVIE DYMÁKOVÁ získala filmom Šmejdi povesť neformálnej ochrankyne práv. Jej film vyvolal obrovskú spoločenskú diskusiu. V Česku totiž pôsobí okolo päťsto firiem, ktoré na prezentáciách zneužívajú dôchodcov, takže mnohí majú s nimi vlastné skúsenosti.

Nevyhrážali sa vám firmy, ktorých prezentácie ste nakrútili skrytou kamerou?

Na sociálnu sieť nám odkázali, že na našom mieste by sa báli chodiť aj po rožky do večierky. Inak sa nám skôr vysmievajú a posielajú odkazy, že aj negatívna reklama je reklama.

Teda neprejavili ani trochu sebakritiky?

Na pražskej premiére vystúpil pri besede jeden človek, ktorý sa predstavil ako majiteľ jednej z týchto firiem a podpísal nám petíciu s tým, že film by sa mal volať skôr Gestapo. Vyjadril sa, že sám nesúhlasí s praktikami svojich kolegov a že končí s týmto podnikaním.

A reakcie publika?

Keď mi chodia babičky po projekcii ďakovať, že s tým konečne niekto niečo robí, mám slzy v očiach. Samozrejme, ozývajú sa aj takí, ktorí tvrdia, že sme zaujatí a neobjektívni.

Čakali ste takú veľkú celospoločenskú diskusiu?

Až takú nie. Verejnosť je pobúrená a nechápe, že sa niečo také toľké roky neriešilo. Spustili sme petíciu, ktorú je možné podpísať na www.peticeprotismejdum.cz a to buď elektronicky, alebo cestou formuláru, ktorý sa dá vytlačiť a poslať. Jeden človek dokonca chcel prispieť na náklady filmu.

Film by mali povinne vidieť všetci dôchodcovia. Nepokúšali ste sa o jeho šírenie cez kluby dôchodcov či obce?

Alternatívna distribúcia je zabezpečená. V Českej republike majú ľudia nad 65 rokov vstup zdarma, robíme aj popoludňajšie seniorské projekcie. Sami sme prekvapení, ako to funguje. Napríklad minulý piatok bolo v Kroměříži na dvoch popoludňajších projekciách spolu asi 120 dôchodcov.

Ako sa k Šmejdom postavili kinári?

Sami robia vo svojich mestách osvetu, napájajú sa na kluby dôchodcov. Projekcie už začínajú organizovať i samotné mestá. A 1.októbra na Medzinárodný deň seniorov film odvysiela Česká televízia.

A čo deti nakupujúcich dôchodcov?

Veľmi často som na projekciách videla, že vnučky vzali do kina svoje babičky či dedkov. Keď sa im totiž snažili dohovoriť, seniori im často neverili. Musí prísť teda silnejší impulz, a tým môže byť náš film. Apel z upútavky: „A čo zajtra robí vaša babička?" evidentne funguje.

Nepripravujete nejaké pokračovanie?

Nie, hoci by určite bolo čo nakrúcať. Dostávam skutočne veľmi veľa mailov, akoby som bola ochrancom verejného záujmu. Ľudia majú teraz pocit, že dokážem vyriešiť ich problémy, čo bohužiaľ nie je pravda.

O čo vás najviac žiadajú?

Aby som natočila film o exekúciách, o európskych dotáciách či o dojčenských ústavoch. Lenže ja teraz skutočne v tejto chvíli neviem, či sa do niečoho pustím. Som redaktorka v televízii a mám svoju prácu rada. Ak niečo má prísť, príde, ale rozhodne to neplánujem. Momentálne vo mne rezonuje skúsenosť jedného človeka z reklamácie tovaru.

Aká bola?

Toto je presný prepis odpovede, ktorú od firmy dostal, aj s chybami: "Tesime se na zalobu :)))) nebudete prvni ani posledni kdo nedostane nic vse mamempravne osetreno firma jiz zkrachovala noveho majitele nedohledate doporucuji se obratit na cerne ovce nebo tv nova i spatna reklama je dobra reklama dostat se do tv je pocta takze predem dekujem prejem vam srdecne prekrasny den :))) kdyby cokoliv jste potreboval uz prosim vas nepiste je to zbytecny nedostanete ani korunu pardon nashledanou.

Váš film sa končí pomerne pochmúrnym konštatovaním, že kompetentní sa problému nevenujú. Posunuli sa nejako veci za ostatné mesiace?

Česká obchodná inšpekcia sľubuje, že bude udeľovať väčšie pokuty a zvýši aj počet kontrol. Dobrou správou je aj to, že od januára budúceho roka bude môcť na akciách aj nakrúcať, čo doteraz nemohla. Ministerstvo priemyslu a obchodu pripravuje ďalšie opatrenia.

Budú podobné iniciatívy stačiť?

Treba sa pozrieť na veci aj z druhej strany. Starí ľudia sa cítia sami, takže zákony nestačia, každý z nás musí svojmu seniorovi venovať viac času.

Zuzana Uličianska

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 9 308
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 358
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 052
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 005
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 474
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 176
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 664
 8. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 241
 9. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 1 011
 10. Cestujte intenzívnejšie s poznávacími zájazdmi 943

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.

Neprehliadnite tiež

Billa dostala štvrtú miliónovú pokutu. Aj za dva jogurty

Reťazec sa voči pokute odvolal, inšpektori si stoja za svojím.

Poistky môžu opäť zdražieť, Kažimír premýšľa o zavedení DPH

DPH by nahradila dve mimoriadne dane, ktoré teraz poisťovne platia z poistenia nehnuteľností či áut.

Diaľnice na Slovensku sú bezpečné, nehôd na nich je málo (rozhovor)

Na autostrádach len 3,7 percenta zo všetkých havárií spôsobia kamióny.

Eurokomisárka: Fico zrejme nevie, čo Brusel robí pri kvalite potravín

Premiér pred niekoľkými dňami vravel, že možno zakáže potraviny nerovnakej kvality ako na západe.