Pri dodávateľoch energií nepozerajte iba na cenu. Ako si vybrať?

Spoločnosti dodávajúce energie okrem dobrej ceny chcú konkurovať benefitmi.

Zľavy na kuchyne, spotrebiče, bezpečnostné dvere,asistenčné služby pri haváriách - to všetko vám ponúknu dodávatelia energie ako bonus.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Cena na faktúre nie je jediné, čo vám dodávateľ ponúka. Pozrite sa aj na doplnkové služby.

Cena je to, čo slovenského odberateľa stále najviac zaujíma. Koľko usporím, ak prejdem k vám? To je prvoradá otázka, keď meníme dodávateľa energií.

Faktom je, že čím máte menšiu spotrebu, tým je aj vaša ročná úspora nižšia, dokonca zanedbateľná.

Ak elektrinou napríklad aj vykurujete a ohrievate vodu, šetrenie na cene sa môže vyšplhať až na desiatky, či môže dokonca prekročiť stovku eur.

Nepozerajte sa len na cenu

To, čo si slovenský zákazník – odberateľ elektriny – málo uvedomuje, je, že koncová cena za elektrinu sa skladá z viacerých zložiek. Cena za dodávku, teda tá, kde môžete usporiť, ak zmeníte dodávateľa, tvorí len asi 30 percent z celkovej ceny.

penizL-120x90.jpgPoplatok za distribúciu je na území jednotlivých distribučných sietí – Západo–, Stredo– a Východoslovenská distribučná – rovnaký. Bez ohľadu na to, kto je dodávateľom.

Okrem toho, cenová úspora za dodávku nemusí byť počas celej zmluvnej doby rovnaká. Napríklad ČEZ Slovensko ponúka zľavu vo výške 16 percent za dodávku elektriny na prvých šesť mesiacov oproti cenníkom tradičných dodávateľov. Podobne VSE má zľavu 7 percent na 5 mesiacov.

Analytik Michal Hudec z portálu Energia.sk hovorí o tom, že v blízkom období by aj tu mala skôr nastúpiť konkurencia služieb. To znamená, že k cene by mal dodávateľ nabaliť doplnkové služby,“ hovorí Hudec.

Začína sa i ponuka služieb

Hoci to nie je ešte také markantné, predsa len dodávatelia už aj u nás začali o zákazníka súťažiť doplnkovými službami.

„Ponúkame širokú škálu bezplatných služieb, ktoré umožňujú zákazníkom dosiahnuť úspory pri využívaní energií,“ uvádza príklad hovorkyňa SSE Jana Bolibruchová.

Viacerí dodávatelia zaviedli službu energetickej efektívnosti. Ponúkajú asistenčné služby na havárie v domácnosti do určitej sumy, či zľavnený nákup na vybavenie domácností u zmluvných partnerov.

Napriek tomu mnohí zákazníci o týchto službách netušia. Nie preto, že by dodávatelia o nich neinformovali, ľudia sa o ne jednoducho veľmi nezaujímajú.

ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA

Aké výhody môžete ešte získať (prehľad)

Niektoré spoločnosti lákajú zákazníkov aj na iné ako cenové benefity.

ZSE Energia

 • telL-120x90.jpgPonúka asistenčnú službu pre prípad havárií a porúch spotrebičov v domácnosti do výšky 150 eur na jednu udalosť.

SSE

 • Klienti môžu využiť šetriaci program, ktorý zahŕňa napríklad zľavy u partnerských dodávateľov.
 • Klienti si môžu vybrať zľavy na nové okná. Lacnejšiu majú napríklad aj kúpu úsporných žiariviek, tepelných čerpadiel, či nábytku.

VSE

 • Ponúka kartu výhod, ktorá zahŕňa zľavy v množstve obchodných miest na Slovensku a v Česku.
 • Ale tiež nárok na okamžitý zásah špecialistu do limitu sto eur a úhradu použitého materiálu do limitu 20 eur v prípade, ak dôjde k nehode v domácnosti.

SPP

 • Ponúka zákazníkom zľavové kupóny na nákup u zmluvných partnerov na nákup kuchýň, spotrebičov, bezpečnostných dvier a podobne.

Magna E.A

 • Ponúka správu tepelných zariadení plus pri modernizácii aj kotol zmluvnej spoločnosti.

SE Predaj

 • Ponúka asistenčné služby. Napríklad, ak sa váš byt stane neobývateľným (havária, živelná pohroma).
 • Poskytnú vám do istej sumy náhradné krátkodobé ubytovanie aj SBS na stráženie vášho obydlia.

Ostatní

 • Neuvádzajú žiadne nefinančné služby ani na webe ani v odpovediach.

Pozn.: Príklady vo vybraných spoločnostiach, rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA

Krach dodávateľa neznamená, že zostanete potme

V prípade, že váš dodávateľ zmizne z trhu, regulačný úrad vám zaňho určí dočasnú náhradu.

Odrádzať od zmeny dodávateľa, najmä od prechodu k malému alternatívnemu dodávateľovi, môže aj strach z krachu a z toho, že náhle zostanete bez elektriny. A mnohí, najmä v rodinných domoch, aj bez teplej vody či kúrenia.

Len prednedávnom sa dostali k dodávateľovi poslednej inštancie klienti alternatívneho dodávateľa Vaša Energia.

Dočasné riešenie

Zákon o energetike pamätá na takéto prípady. Ak napríklad stratí dodávateľ povolenie na výkon činnosti, zanikne mu oprávnenie dodávať elektrinu, prípadne ak nezabezpečí odberateľovi prístup do sústavy, nastáva takzvaný režim dodávok poslednej inštancie.

„Elektrinu alebo plyn im už nebude dodávať firma, s ktorou mali uzatvorenú zmluvu, ale dodávateľ poslednej inštancie,“ konštatuje hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Miroslav Lupták. Dodávateľa poslednej inštancie určí regulačný úrad.

Odberatelia sa teda nemusia obávať, že by im bola prerušená dodávka energií. U dočasného dodávateľa ostávajú tri mesiace, počas ktorých si môžu vybrať nového dodávateľa energií. „Ak tak neurobia, po troch mesiacoch sa stanú automaticky odberateľmi od dodávateľa poslednej inštancie,“ dodáva Lupták.

Toto platí len pre elektrinu. Ak sa totiž dostanete k dodávateľovi poslednej inštancie pri odbere plynu a do troch mesiacov si nevyberiete nového dodávateľa, dočasný dodávateľ vám po uplynutí lehoty prestane dodávať plyn.

Platiť treba. Novému

Ak sa teda dostanete k dodávateľovi poslednej inštancie, vedzte, že si musíte zrušiť trvalý príkaz pre zmluvného dodávateľa. „Povinnosťou odberateľa je v takomto prípade platiť platby dodávateľovi poslednej inštancie,“ vysvetľuje Lupták.

Samozrejme, dodávateľ poslednej inštancie vám bude účtovať svoje ceny a nie také, na akých ste sa dohodli s predchádzajúcou firmou.

„Môže sa však stať, že ak sa odberateľ rozhodne stať sa zmluvným odberateľom dodávateľa poslednej inštancie, ten mu potom rozdiel medzi vlastnými cenami a cenami počas režimu refunduje,“ uzatvára Lupták.

(rag)

tabelektrina_res.jpg

Energetické centrum musí riešiť sťažnosti

Na Energetické centrum sa sťažovali mnohí a dlho. Až teraz regulačný úrad a komisia pri rezorte spravodlivosti povedali, že naozaj oprávnene.

gabo-120x90.jpgÚrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) dostal ku koncu februára na Energetické centrum 570 sťažností.

„Na ostatných dodávateľov bol v pomere k tomuto číslu počet podnetov malý,“ konštatuje hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Nový majiteľ sa chce dohodnúť

Odberatelia sa sťažovali hlavne na fakturovanie vyšších cien, aké boli schválené úradom, tiež na nesprávnu fakturáciu, zneužívanie splnomocnení v prípade zmeny dodávateľa, vyúčtovanie preplatkov.

„O výške pokuty sa teraz rozhoduje v správnom konaní,“ dodáva Lupták.

Nový majiteľ Energetického centra, švajčiarska spoločnosť Cromicron podľa vyjadrení generálneho riaditeľa Jána Slabého situáciu preveruje. „Rozhodne chceme celú záležitosť vyriešiť čo najskôr, a to tak, aby sa nič podobné v budúcnosti neopakovalo, teda systémovými zmenami,“ dodáva Slabý.

Tvrdí, že od marca začali vyplácať dlžné preplatky, všetky by mali k spotrebiteľom doraziť do konca apríla.

Podnet je už na prokuratúre

Podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Jany Zlatohlávkovej komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách pri ministerstve podala už v tejto veci podnet Štátnej energetickej inšpekcii, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví aj Generálnej prokuratúre.

„Zároveň treba zdôrazniť, že spotrebitelia sa môžu domáhať svojich práv nielen individuálnym postupom na súde, ale aj kolektívnou žalobou prostredníctvom právnických osôb založených alebo zriadených na ochranu spotrebiteľa,“ dodáva Zlatohlávková.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)

Stačí podpísať splnomocnenie

Združenie na ochranu spotrebiteľov už začalo zhromažďovať nespokojných zákazníkov Energetického centra.

Nie ste z tých, ktorí si vedia sami vydobyť svoje práva? Cítite sa poškodení alternatívnym dodávateľom Energetické centrum?

Občianske združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S Poprad chce zastupovať nespokojných klientov.

Súd asi nebude

Pomoc
Kde nájdete
Kontakty na občianske združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov S.O.S Poprad
 • adresa: Nábrežie Jána Pavla II. 439/16, Poprad
 • t.č.: 052/2861300, 0944 533 011
 • e–mail: info@sospotrebitelov.sk
 • web: www.sospotrebitelov.sk

„Mimosúdnym riešením chceme v zastúpení spotrebiteľov uplatiť u dodávateľa ich práva,“ vysvetľuje predseda združenia Michal Fáber. Združenie bude v mene spotrebiteľov žiadať nevyplatené preplatky za plyn a elektrinu.

Taktiež bude požadovať vrátenie poplatkov, ktoré sú predmetom neprijateľných zmluvných podmienok. Tými sú napríklad zmluvná pokuta či poplatok za energetické poradenstvo.

„Ak sa spotrebitelia domnievajú, že ich práva boli poškodené iným spôsobom, z ktorého je zrejmý dôvod na odstúpenie od zmluvy, budeme aj toto právo uplatňovať,“ dodáva Fáber.

Prihlásiť sa môžete kedykoľvek

Občianske združenie zhromažďuje od spotrebiteľov, ktorí sa chcú dať zastupovať, plnomocenstvá a formuláre. Je potrebné opísať problém a uviesť číslo zmluvy. Plnomocenstvá aj formuláre nájdete na ich webovskej stránke.

Plnomocenstvá budú zbierať bez časového obmedzenia. „Chceme s Energetickým centrom rokovať tak, aby práva spotrebiteľov boli akceptované bez možnosti ich časovo uzatvoriť,“ dodáva Fáber.

(rag)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 589
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 363
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 985
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 280
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 666
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 788
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 523
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 065
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 523
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 415

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.

Neprehliadnite tiež

Kraft Heinz neuspel s ponukou 143 miliárd dolárov za Unilever

Kraft Heinz ponúkol za akcie Unilever len 18-% prirážku.

Čína zastaví dodávky uhlia zo Severnej Kórey, podporí tak sankcie OSN

Čína už odmietla zásielku uhlia v hodnote asi milióna dolárov. Stalo sa tak po tom, ako KĽDR otestovala raketu stredného doletu.

Londýnske reštaurácie sa pozerajú do budúcnosti. S obavami

Majiteľom reštaurácii priťažil brexit.

Aké možnosti má človek, ktorý prišiel krátko pred dôchodkom o prácu

Skorý odchod do predčasnej penzie sa nemusí vyplatiť, treba si to vypočítať.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop