Staré preukazy ŤZP vymieňajú za nové

Výmena je možná do konca tohto roka. Nie je povinná, ale je jedinou možnosťou, ako nestratiť nároky na rôzne výhody.

V niektorých mestách sa ťažko zdravotne postihnutí vozia zadarmo.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Výmena sa robí na počkanie a bezplatne, nič sa neprehodnocuje. Len predložíte doklady a fotografiu.

Preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím vydaný do 31. decembra 2008 platí iba do konca tohto roka. Kto nechce prísť o príslušné výhody, musí si ho vymeniť.

„Preukazy platia len do 31. decembra 2013, aj keď je tam uvedené: Bez časového obmedzenia,“ informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na počkanie a bez žiadosti

Nový preukaz vydá oddelenie posudkových činností úradu práce. Výmena sa robí na počkanie a bezplatne. Nič nevypisujete, nič sa neprehodnocuje.

sm-0408-014f-preukazTB.rw-120x90.jpgLen predložíte platný preukaz ŤZP alebo ŤZP/S, občiansky preukaz a fotografiu veľkosti tri krát štyri centimetre.

„Myslíme si, že je to zbytočná vec a zbytočná šikana. Aj nové fotografie niečo stoja,“ povedal Jaroslav Janovec, predseda Slovenského hemofilického združenia.

Na prvý pohľad sa nové preukazy nelíšia od tých spred januára 2009. Aby ich ľudia nezneužívali, obsahujú ochranné prvky ako vodotlač, hologram a sú zaliate do fólie. Majú neobmedzenú platnosť.

„Nový preukaz platí, kým fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím nezanikne naň nárok,“ hovorí Veronika Černá z ústredia.

Neskorá výmena, veľa problémov

Starý preukaz prestane platiť prvým dňom budúceho roka. Strata nárokov na rôzne zľavy a výhody nebude jediným problémom. Výmena si bude vyžadovať prehodnotenie miery funkčnej poruchy.

„Keď nezávislá posudková komisia raz vydala rozhodnutie a stav sa nezmenil, nerozumiem, prečo má občan túto tortúru nanovo absolvovať,“ hovorí Dušan Fabian zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

Celoplošná výmena vyplýva zo zákona o príspevkoch na kompenzáciu účinného od januára 2009. Predtým malo preukaz ŤZP alebo ŤZP/S 330-tisíc ľudí. Ústredie práce nepozná počet držiteľov, ktorí ešte nič nepodnikli.

„Závisí len od fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, či má o výmenu preukazu záujem,“ dodáva Černá.

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Nároky, výhody a zľavy (prehľad)

Koncesionárske poplatky

 • Ťažké zdravotné postihnutie oslobodzuje od poplatku za služby Rozhlasu a televízie Slovenska.

Cesta vlakom

 • Držiteľ preukazu ŤZP alebo ŤZP/S sa v druhej triede vozí za nižšie cestovné, dieťa do šiestich rokov zadarmo. Ďalšou výhodou je bezplatná preprava sprievodcu.
 • V IC vlakoch a v komerčných vlakoch na trase Bratislava – Košice platia iné pravidlá. Zdravotne postihnutý patrí do cenovej kategórie III a nemá nárok na bezplatnú prepravu sprievodcu. Dieťa do šiestich rokov, ako aj sprievod je v cenovej kategórii V.

Cesta autobusom

 • Preukaz zvyčajne stačí na zľavu v prímestskej i diaľkovej doprave.
 • Autobusovú dopravu na Slovensku prevádzkujú viaceré spoločnosti, podmienky sa môžu líšiť.

sm-0408-014f-trolejbusGK.rw-120x90.jpgMestská hromadná doprava

 • Držiteľ preukazu môže mať nárok na bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Záleží len na poskytovateľovi služieb.

Miestne dane a poplatky

 • Občan s ťažkým zdravotným postihnutím môže mať nižšiu daň zo stavieb, z bytov a nebytových priestorov alebo dokonca oslobodenie od nej. Rozhoduje samospráva obce, každá má vlastné pravidlá.

Správne poplatky

 • Preukaz oslobodzuje od správneho poplatku za náhradu strateného alebo odcudzeného občianskeho preukazu.
 • Kto dostal kompenzačný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, neplatí za prvý ani druhý zápis do evidencie vozidiel. Inému držiteľovi preukazu sa poplatok znižuje o 50 percent, najviac o sto eur.

Zdravotné poistenie

 • Osoba so zdravotným postihnutím má polovičnú sadzbu odvodov do zdravotnej poisťovne. Výška poistného nemá vplyv na rozsah zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poistenie je vlastne daň.

Kultúrne a športové podujatia

 • Preukaz môže zabezpečiť aj zľavu zo vstupného na rôzne podujatia, napríklad divadelné predstavenia, koncerty, na hrady a zámky, športové akcie. Podmienky určí organizátor.

(joč, ILUSTRACNÉ FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)

Rozhlasu a televízii treba do konca júna poslať list

Ťažké zdravotné postihnutie je jediný možný dôvod oslobodenia od úhrady.

Človek s ťažkým zdravotným postihnutím ani jeho najbližšia rodina nemusia uhrádzať koncesionárske poplatky. Stačí preukázať nárok na oslobodenie.

sm-0408-015f-ovladacF.rw-120x90.jpg„Platiteľ preukazuje nárok na oslobodenie kópiou preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o uznaní za občana s ťažkým zdravotným postihnutím,“ informuje hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska Richard Šümeghy.

Nový zákon

Parlament vlani zrušil zákon z roku 2008 a nahradil ho zákonom, podľa ktorého treba opäť predložiť potrebné doklady. Termín uplynie 30. júna 2013.

„Občania, ktorí preukážu svoje nároky, získajú úľavu spätne od začiatku roka 2013,“ tvrdí Šümeghy. Kópie dokladov treba poslať na túto adresu: RTVS, Odbor výberu úhrad, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava.

Úhrada za služby verejnosti sa týka každého, kto odoberá elektrickú energiu. Nárok na oslobodenie má iba človek s ťažkým zdravotným postihnutím alebo platiteľ, ktorý s ním žije v jednej domácnosti.

Výhody preukazu

„Výška úhrady je stanovená zákonom na 4,64 eura mesačne. Polovičnú sadzbu platí dôchodca, ktorý spĺňa zákonom stanovené podmienky, a poberateľ dávky v hmotnej núdzi alebo osoba spoločne posudzovaná,“ píše sa v manuáli RTVS.

Neplatí sa za každé odberné miesto, len za jedno.

„Všetky odberné miesta elektriny osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sú oslobodené od povinnosti platiť úhradu.“

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Každý chce vedieť, či musí platiť

Rozhlas a televízia Slovenska pripravila manuál s odpoveďami.

 • Je invalidný dôchodca oslobodený od povinnosti platiť úhradu?

Invalidný dôchodca je oslobodený, len ak je uznaný aj za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

 • Bývame v domácnosti s 18-ročným synom, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP so sprievodcom. Sme oslobodení od povinnosti platiť úhradu?

Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ak žije v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt.

 • Som ŤZP. Platí oslobodenie od úhrady aj na môj druhý dom, ktorý som zdedil? Nikto v ňom nebýva, v lete používam elektrinu len na kosenie dvora.

Oslobodenie sa vzťahuje aj na zdedený dom, ak odberateľom elektriny je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím.

(Rozhlas a televízia Slovenska)

Cesta vlakom stojí oveľa menej

Cestujúci sa delia do rôznych kategórií, každá skupina má vlastný cenník.

Ťažké zdravotné postihnutie umožňuje zľavu na cestu vlakom v druhej triede. Držiteľ jedného alebo druhého preukazu platí podstatne menej.

Kým napríklad cesta z Liptovského Mikuláša do Popradu (58 kilometrov) bežne stojí 3,15 eura, vďaka preukazu je to iba 1,26 eura. Sprievod nič neplatí.

„Držiteľovi preukazu fyzickej osoby s ťažkým postihnutím so sprievodcom alebo preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu sa poskytuje bezplatná preprava sprievodcu, vozíka pre imobilného človeka, detského kočíka pre imobilné dieťa, psa so špeciálnym výcvikom,“ píše Železničná spoločnosť Slovensko.

Zliav je množstvo, najmenej platí človek nad 70 rokov. Ťažko zdravotne postihnutý so sprievodom si musí vybrať, ktorú zľavu využije.

Napríklad ak zaplatil cestovné určené pre ľudí nad 70 rokov, nemá nárok na bezplatnú prepravu sprievodcu.

„Zľavy nie je možné kombinovať. Cestujúci si vždy vyberie len jednu najvýhodnejšiu zľavu,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Slavomíra Šubrtová.

(joč)

cestovnetab_res.jpg

Za MHD neplatia, niektorí možno budú

Ťažko zdravotne postihnutí Bratislavčania čakajú na verdikt.

Bratislavčanov s nárokom na bezplatnú mestskú hromadnú dopravu môže ubudnúť. Mesto zvažuje, že niektorí budú mať „len“ zľavnené cestovné.

Problém je, ako ich definovať. Mestskí poslanci uvažujú o zozname diagnóz, vážne mienia aj to, že by oslobodili len viditeľne postihnutých ľudí.

„Postihnutí je veľa a drvivá väčšina nie je viditeľná. Leukémiu, rakovinu tiež nevidno,“ reaguje prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Katarína Dekánková.

Preukaz ŤZP alebo ŤZP-S môže mať okolo 20­tisíc obyvateľov Bratislavy. Pôvodne im hrozilo, že už od marca budú platiť polovičné cestovné. Mesto ustúpilo, oslobodenie predĺžilo do júna.

„Budeme trvať na tom, aby bezplatná doprava pre držiteľov preukazov ostala zachovaná aj po tomto termíne,“ píše Dopravný podnik Bratislava.

(joč)

Auto si pýta parkovací preukaz

Ani výmena označení na autách za parkovací preukaz nebola povinná.

sm-0408-015f-invalidVS.rw-120x90.jpgNálepky na autách ťažko zdravotne postihnutých ľudí už neplatia. Za parkovacie preukazy sa vymieňali do konca minulého roka. Kto to nestihol, musí absolvovať prehodnotenie zdravotného stavu.

Preukaz
Kto má nárok
 • kto je odkázaný na individuálnu prepravu alebo
 • kto má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

„Ak má fyzická osoba záujem o vyhotovenie parkovacieho preukazu, je potrebné, aby podala žiadosť. Súčasťou žiadosti je aj aktuálny lekársky nález,“ informuje Veronika Černá z ústredia práce.

Nárok na parkovací preukaz má človek odkázaný na individuálnu prepravu alebo taký, ktorý má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí. Podkladom rozhodnutia je lekársky posudok.

„Je potrebné, aby posudkový lekár úradu (práce) opätovne posúdil zdravotný stav žiadateľa. Ak je zdravotný stav fyzickej osoby chronický s trvalým poškodením a miera funkčnej poruchy je definitívna, môže vychádzať aj z lekárskeho nálezu, ktorý je starší ako šesť mesiacov.“

Nálepky sa nazývajú osobitné označenia. Pred májom 2004 ich vydávali občianske združenia. Pri reorganizácii miestnej štátnej správy sa kompetencia presunula na krajské úrady a neskôr na obvodné úrady ministerstva vnútra.

Od roku 2009 sa vydávajú parkovacie preukazy a robia to úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Slovenský parkovací preukaz platí v celej Európskej únii.

(joč, FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 684
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 061
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 021
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 120
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 923
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 157
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 964
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 682
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 628
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 618

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Za žalúdočné problémy na dovolenke možno už čoskoro vysúdite peniaze

Nový typ nemajetkovej ujmy chcú do zákona dostať viacerí právnici a akademici.

Cigaretový gigant našiel spôsob, ako vybabrať s nechutnými obalmi

Spoločnosť Philip Morris začala distribuovať puzdrá na cigarety s logom Marlboro.

Akcionári Prima banky a Sberbank schválili zámer zlúčenia bánk, Sberbank zanikne v lete

Sberbank v posledných rokoch stagnuje, má nedostatočne efektívne vnútorné procesy a nízky počet klientov.

Brazílski baníci našli obrovský smaragd, váži 360 kíl

Na vyslobodenie kameňa vysokého 1,3 metra zo zeme bola potrebná ťažká technika.