Staré preukazy ŤZP vymieňajú za nové

Výmena je možná do konca tohto roka. Nie je povinná, ale je jedinou možnosťou, ako nestratiť nároky na rôzne výhody.

V niektorých mestách sa ťažko zdravotne postihnutí vozia zadarmo.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

Výmena sa robí na počkanie a bezplatne, nič sa neprehodnocuje. Len predložíte doklady a fotografiu.

Preukaz občana s ťažkým zdravotným postihnutím vydaný do 31. decembra 2008 platí iba do konca tohto roka. Kto nechce prísť o príslušné výhody, musí si ho vymeniť.

„Preukazy platia len do 31. decembra 2013, aj keď je tam uvedené: Bez časového obmedzenia,“ informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny.

Na počkanie a bez žiadosti

Nový preukaz vydá oddelenie posudkových činností úradu práce. Výmena sa robí na počkanie a bezplatne. Nič nevypisujete, nič sa neprehodnocuje.

sm-0408-014f-preukazTB.rw-120x90.jpgLen predložíte platný preukaz ŤZP alebo ŤZP/S, občiansky preukaz a fotografiu veľkosti tri krát štyri centimetre.

„Myslíme si, že je to zbytočná vec a zbytočná šikana. Aj nové fotografie niečo stoja,“ povedal Jaroslav Janovec, predseda Slovenského hemofilického združenia.

Na prvý pohľad sa nové preukazy nelíšia od tých spred januára 2009. Aby ich ľudia nezneužívali, obsahujú ochranné prvky ako vodotlač, hologram a sú zaliate do fólie. Majú neobmedzenú platnosť.

„Nový preukaz platí, kým fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím nezanikne naň nárok,“ hovorí Veronika Černá z ústredia.

Neskorá výmena, veľa problémov

Starý preukaz prestane platiť prvým dňom budúceho roka. Strata nárokov na rôzne zľavy a výhody nebude jediným problémom. Výmena si bude vyžadovať prehodnotenie miery funkčnej poruchy.

„Keď nezávislá posudková komisia raz vydala rozhodnutie a stav sa nezmenil, nerozumiem, prečo má občan túto tortúru nanovo absolvovať,“ hovorí Dušan Fabian zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku.

Celoplošná výmena vyplýva zo zákona o príspevkoch na kompenzáciu účinného od januára 2009. Predtým malo preukaz ŤZP alebo ŤZP/S 330-tisíc ľudí. Ústredie práce nepozná počet držiteľov, ktorí ešte nič nepodnikli.

„Závisí len od fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, či má o výmenu preukazu záujem,“ dodáva Černá.

FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

Nároky, výhody a zľavy (prehľad)

Koncesionárske poplatky

 • Ťažké zdravotné postihnutie oslobodzuje od poplatku za služby Rozhlasu a televízie Slovenska.

Cesta vlakom

 • Držiteľ preukazu ŤZP alebo ŤZP/S sa v druhej triede vozí za nižšie cestovné, dieťa do šiestich rokov zadarmo. Ďalšou výhodou je bezplatná preprava sprievodcu.
 • V IC vlakoch a v komerčných vlakoch na trase Bratislava – Košice platia iné pravidlá. Zdravotne postihnutý patrí do cenovej kategórie III a nemá nárok na bezplatnú prepravu sprievodcu. Dieťa do šiestich rokov, ako aj sprievod je v cenovej kategórii V.

Cesta autobusom

 • Preukaz zvyčajne stačí na zľavu v prímestskej i diaľkovej doprave.
 • Autobusovú dopravu na Slovensku prevádzkujú viaceré spoločnosti, podmienky sa môžu líšiť.

sm-0408-014f-trolejbusGK.rw-120x90.jpgMestská hromadná doprava

 • Držiteľ preukazu môže mať nárok na bezplatné cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Záleží len na poskytovateľovi služieb.

Miestne dane a poplatky

 • Občan s ťažkým zdravotným postihnutím môže mať nižšiu daň zo stavieb, z bytov a nebytových priestorov alebo dokonca oslobodenie od nej. Rozhoduje samospráva obce, každá má vlastné pravidlá.

Správne poplatky

 • Preukaz oslobodzuje od správneho poplatku za náhradu strateného alebo odcudzeného občianskeho preukazu.
 • Kto dostal kompenzačný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla, neplatí za prvý ani druhý zápis do evidencie vozidiel. Inému držiteľovi preukazu sa poplatok znižuje o 50 percent, najviac o sto eur.

Zdravotné poistenie

 • Osoba so zdravotným postihnutím má polovičnú sadzbu odvodov do zdravotnej poisťovne. Výška poistného nemá vplyv na rozsah zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poistenie je vlastne daň.

Kultúrne a športové podujatia

 • Preukaz môže zabezpečiť aj zľavu zo vstupného na rôzne podujatia, napríklad divadelné predstavenia, koncerty, na hrady a zámky, športové akcie. Podmienky určí organizátor.

(joč, ILUSTRACNÉ FOTO SME - GABRIEL KUCHTA)

Rozhlasu a televízii treba do konca júna poslať list

Ťažké zdravotné postihnutie je jediný možný dôvod oslobodenia od úhrady.

Človek s ťažkým zdravotným postihnutím ani jeho najbližšia rodina nemusia uhrádzať koncesionárske poplatky. Stačí preukázať nárok na oslobodenie.

sm-0408-015f-ovladacF.rw-120x90.jpg„Platiteľ preukazuje nárok na oslobodenie kópiou preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o uznaní za občana s ťažkým zdravotným postihnutím,“ informuje hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska Richard Šümeghy.

Nový zákon

Parlament vlani zrušil zákon z roku 2008 a nahradil ho zákonom, podľa ktorého treba opäť predložiť potrebné doklady. Termín uplynie 30. júna 2013.

„Občania, ktorí preukážu svoje nároky, získajú úľavu spätne od začiatku roka 2013,“ tvrdí Šümeghy. Kópie dokladov treba poslať na túto adresu: RTVS, Odbor výberu úhrad, Mlynská dolina, 845 45 Bratislava.

Úhrada za služby verejnosti sa týka každého, kto odoberá elektrickú energiu. Nárok na oslobodenie má iba človek s ťažkým zdravotným postihnutím alebo platiteľ, ktorý s ním žije v jednej domácnosti.

Výhody preukazu

„Výška úhrady je stanovená zákonom na 4,64 eura mesačne. Polovičnú sadzbu platí dôchodca, ktorý spĺňa zákonom stanovené podmienky, a poberateľ dávky v hmotnej núdzi alebo osoba spoločne posudzovaná,“ píše sa v manuáli RTVS.

Neplatí sa za každé odberné miesto, len za jedno.

„Všetky odberné miesta elektriny osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sú oslobodené od povinnosti platiť úhradu.“

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Každý chce vedieť, či musí platiť

Rozhlas a televízia Slovenska pripravila manuál s odpoveďami.

 • Je invalidný dôchodca oslobodený od povinnosti platiť úhradu?

Invalidný dôchodca je oslobodený, len ak je uznaný aj za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.

 • Bývame v domácnosti s 18-ročným synom, ktorý je držiteľom preukazu ŤZP so sprievodcom. Sme oslobodení od povinnosti platiť úhradu?

Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ak žije v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt.

 • Som ŤZP. Platí oslobodenie od úhrady aj na môj druhý dom, ktorý som zdedil? Nikto v ňom nebýva, v lete používam elektrinu len na kosenie dvora.

Oslobodenie sa vzťahuje aj na zdedený dom, ak odberateľom elektriny je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím.

(Rozhlas a televízia Slovenska)

Cesta vlakom stojí oveľa menej

Cestujúci sa delia do rôznych kategórií, každá skupina má vlastný cenník.

Ťažké zdravotné postihnutie umožňuje zľavu na cestu vlakom v druhej triede. Držiteľ jedného alebo druhého preukazu platí podstatne menej.

Kým napríklad cesta z Liptovského Mikuláša do Popradu (58 kilometrov) bežne stojí 3,15 eura, vďaka preukazu je to iba 1,26 eura. Sprievod nič neplatí.

„Držiteľovi preukazu fyzickej osoby s ťažkým postihnutím so sprievodcom alebo preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu sa poskytuje bezplatná preprava sprievodcu, vozíka pre imobilného človeka, detského kočíka pre imobilné dieťa, psa so špeciálnym výcvikom,“ píše Železničná spoločnosť Slovensko.

Zliav je množstvo, najmenej platí človek nad 70 rokov. Ťažko zdravotne postihnutý so sprievodom si musí vybrať, ktorú zľavu využije.

Napríklad ak zaplatil cestovné určené pre ľudí nad 70 rokov, nemá nárok na bezplatnú prepravu sprievodcu.

„Zľavy nie je možné kombinovať. Cestujúci si vždy vyberie len jednu najvýhodnejšiu zľavu,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Slavomíra Šubrtová.

(joč)

cestovnetab_res.jpg

Za MHD neplatia, niektorí možno budú

Ťažko zdravotne postihnutí Bratislavčania čakajú na verdikt.

Bratislavčanov s nárokom na bezplatnú mestskú hromadnú dopravu môže ubudnúť. Mesto zvažuje, že niektorí budú mať „len“ zľavnené cestovné.

Problém je, ako ich definovať. Mestskí poslanci uvažujú o zozname diagnóz, vážne mienia aj to, že by oslobodili len viditeľne postihnutých ľudí.

„Postihnutí je veľa a drvivá väčšina nie je viditeľná. Leukémiu, rakovinu tiež nevidno,“ reaguje prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov Katarína Dekánková.

Preukaz ŤZP alebo ŤZP-S môže mať okolo 20­tisíc obyvateľov Bratislavy. Pôvodne im hrozilo, že už od marca budú platiť polovičné cestovné. Mesto ustúpilo, oslobodenie predĺžilo do júna.

„Budeme trvať na tom, aby bezplatná doprava pre držiteľov preukazov ostala zachovaná aj po tomto termíne,“ píše Dopravný podnik Bratislava.

(joč)

Auto si pýta parkovací preukaz

Ani výmena označení na autách za parkovací preukaz nebola povinná.

sm-0408-015f-invalidVS.rw-120x90.jpgNálepky na autách ťažko zdravotne postihnutých ľudí už neplatia. Za parkovacie preukazy sa vymieňali do konca minulého roka. Kto to nestihol, musí absolvovať prehodnotenie zdravotného stavu.

Preukaz
Kto má nárok
 • kto je odkázaný na individuálnu prepravu alebo
 • kto má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí.

„Ak má fyzická osoba záujem o vyhotovenie parkovacieho preukazu, je potrebné, aby podala žiadosť. Súčasťou žiadosti je aj aktuálny lekársky nález,“ informuje Veronika Černá z ústredia práce.

Nárok na parkovací preukaz má človek odkázaný na individuálnu prepravu alebo taký, ktorý má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí. Podkladom rozhodnutia je lekársky posudok.

„Je potrebné, aby posudkový lekár úradu (práce) opätovne posúdil zdravotný stav žiadateľa. Ak je zdravotný stav fyzickej osoby chronický s trvalým poškodením a miera funkčnej poruchy je definitívna, môže vychádzať aj z lekárskeho nálezu, ktorý je starší ako šesť mesiacov.“

Nálepky sa nazývajú osobitné označenia. Pred májom 2004 ich vydávali občianske združenia. Pri reorganizácii miestnej štátnej správy sa kompetencia presunula na krajské úrady a neskôr na obvodné úrady ministerstva vnútra.

Od roku 2009 sa vydávajú parkovacie preukazy a robia to úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Slovenský parkovací preukaz platí v celej Európskej únii.

(joč, FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 1. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 2. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 7. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 8. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 684
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 831
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 809
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 483
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 281
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 164
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 796
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 683
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 446
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 257

Hlavné správy zo Sme.sk

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu