SME

Novinárka Nového Času: Nevydávala som sa za policajtku

Redaktorka podľa polície vystupovala ako policajtka. Obvinenie prokuratúra zrušila pre formálne chyby.

Nový Čas získal exkluzívnu spoveď manželky opitého šoféra.Nový Čas získal exkluzívnu spoveď manželky opitého šoféra. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Redaktorka Nového Času odmieta, že by o svojej identite zavádzala. Nový Čas hovorí o šikanovaní.

BRATISLAVA. Hoci obvinenie novinárky Nového Času, že sa vydávala za policajnú vyšetrovateľku, prokuratúra zamietla, neznamená to, že by nemohla byť obvinená opäť.

Hovorca Krajskej prokuratúry v Trnave Mojmír Huna vysvetlil, že dozorujúci prokurátor obvinenie zamietol pre formálne nedostatky a neskúmal podstatu obvinenia.

Novinárku vyšetrujú v súvislosti s článkom z júna minulého roka o tragickej nehode neďaleko Skalice, pri ktorej opitý šofér Peter J. vrazil do piatich ľudí a ušiel.

Havária si vyžiadala dve obete. S Petrom sedela v aute aj jeho manželka Miroslava, ktorej sklo poranilo tvár.

Spoveď v článku

Fakty
Ako vyšetrujú
  • krátko po vyjdení článku v Novom Čase polícia dostala trestné oznámenie,
  • 26. júla 2012 polícia začína trestné stíhanie, prokuratúra ho vyhodnotila ako zákonné,
  • v piatok 12. apríla 2013 policajný vyšetrovateľ obvinil novinárku Nového Času,
  • 15. apríla 2012 prokuratúra obvinenie zrušila pre formálne chyby.

V článku Nového Času vysvetľovala, že jej manžel celý deň popíjal a keď večer odchádzali z krčmy v Mokrom Háji, prosila ho, aby nešoféroval.

V aute zaspala, prebrala sa až po náraze. Denník zverejnil fotografie poranenej ženy, ako sedí s malým synom na kolenách.

Polícia minulý pondelok informovala, že novinárka zašla za manželkou deň po nehode a aby získala informácie, vystupovala ako policajtka.

„Novinárka stojaca vonku sa jej predstavila ako policajtka vyšetrujúca dopravnú nehodu,“ oznámila hovorkyňa trnavskej krajskej polície Martina Kredatusová.

Podľa polície zistila manželka opitého šoféra až po vyjdení článku v Novom Čase, že nehovorila s policajtkou, ale s novinárkou.

Miroslava vypovedala, že ak by to vedela, do domu by ju nevpustila a neposkytla by jej rozhovor ani fotky.

Novinárku 12. apríla obvinili z prečinu poškodzovania cudzích práv a porušovania domovej slobody, za čo hrozí päťročné väzenie.

Vyjadrenie manželky šoféra sa denníku SME nepodarilo získať. V práci povedali, že je chorá.

Nový Čas: útok na noviny

Vedenie Nového Času pobúrilo, že polícia prípad zverejnila ešte pred doručením uznesenia o vznesení obvinenia.

Noviny vrátane Nového Času či denníka SME však bežne zverejňujú správy o obvineniach, aj keď stíhaní ešte nemajú nič v rukách.

Šéfredaktorka Nového Času Júlia Kováčová sa zatiaľ nevyjadrila k otázke, či sa novinárka prezentovala ako policajtka.

V stanovisku pre portál omediach.com napísala, že presne nevedia, z čoho ju vinia, lebo nemajú text obvinenia.

„Môže ísť o útok na novinára, respektíve slobodu tlače, za ktorými sú iné motívy, než je snaha stíhať trestné činy,“ vyhlásila Kováčová.

Ticho o zrušení obvinenia

Keď vo štvrtok minulý týždeň dostal Nový Čas uznesenie o zrušení obvinenia, Júlia Kováčová obvinila políciu zo šikanovania novinárky, ktorá píše o práci polície.

Šéfredaktorka denníka vyčítala polícii, že o prípade informovala v pondelok, keď prokurátor obvinenie zrušil, no v policajnej zvodke to nespomenula.

Krajskí policajti v Trnave nekomentovali rozhodnutie prokuratúry, ktorá obvinenie zastavila.

„Vykonštruované obvinenie, ktoré prokuratúra okamžite v priebehu jedného dňa zrušila, však postačilo na to, aby navodilo falošný dojem, že najväčší slovenský denník zamestnáva a posiela redaktorov do terénu ako falošných vyšetrovateľov,“ uviedla Kováčová.

„Pýtame sa, aké závažné dôkazy polícia nazhromaždila, keď ich prokuratúra okamžite zmietla zo stola,“ dodala.

Nebola som za policajtku

Hovorca trnavskej krajskej prokuratúry Mojmír Huna vraví, že obvinenie bolo zrušené pre formálne nedostatky. „Nie z dôvodu, že nebol dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala určitá osoba.“

Huna pripomenul, že polícia začala v tomto prípade trestné stíhanie pre porušenie domovej slobody už vlani v júli a dozorujúci prokurátor ho vtedy odobril.

Prípad ďalej vyšetrujú. Podľa Hunu rozhodnutie prokurátora o zrušení obvinenia „nemá žiadny vplyv na opätovné vznesenie obvinenia určitej osobe“.

Nový Čas neposkytol telefonický kontakt na novinárku. V piatok večer však sprostredkoval jej stanovisko, v ktorom vinu poprela. „Odmietam, že by som sa vydávala za policajnú vyšetrovateľku. Vyšetrovanie prípadu stále prebieha, preto sa k tomu ďalej nebudem vyjadrovať,“ reagovala novinárka. Na otázku, či sa manželke šoféra predstavila ako redaktorka Nového Času, neodpovedala.

Novinár podľa etického kódexu nemá pri získavaní podkladov k článku skrývať svoje meno a príslušnosť k redakcii.

Denník SME sa Nového Času pýtal, ako vníma, že sa novinárka vydávala za policajtku a či išlo o pokyn niekoho nadriadeného, v odpovedi označil Nový Čas otázky za neetické.

SME sa podľa Nového Času úplne nenáležite pýta na konanie, z ktorého nie je nik obvinený.

„Otázky sú dôkazom zarážajúceho nedostatku kolegiality,“ uviedla Tatiana Pavleová, zodpovedná za komunikáciu s médiami v Novom Čase.

Obvinení a súdení novinári

Prácu redaktorov preverovali už aj v minulosti, niektorí skončili pred súdom.

1.Za dílerov pykal

Trojročnú podmienku dostal novinár, ktorý v reportáži poukázal na postup polície proti drogovým dílerom. V reportáži vystupoval muž, ktorý na polícii odovzdal zoznam dílerov. Keď s dokumentom nič podľa neho nerobila a dvaja policajti sa mu údajne vyhrážali, aby prestal s udávaním, ak sa chce dožiť ďalšieho rána, obrátil sa na televíziu. Tá s ním išla za jedným z dílerov zo zoznamu a nakrútila, ako sa uňho predávajú drogy. Redaktora Markízy odsúdili, lebo vraj muža naviedol na trestný čin, aby si drogy kúpil.

2.Vymyslený škrtič

Redaktora denníka Plus jeden deň Karola Bustina mladšieho stíhali za šírenie poplašnej správy. Dôvodom boli vymyslené články o škrtičovi, ktorý mal v podzemných garážach v Bratislave vraždiť ženy. Bustin pred súdom hovoril, že písal o klebete, ktorá sa šírila po meste, a chcel ženy varovať pred potenciálnymi útočníkmi. Sudkyňa rozhodla, že žiadny trest nedostane, lebo sa nepodarilo preukázať úmysel šíriť poplašnú správu. Bustin nie je v denníku od júna 2012.

3.Tomanovej pes

V septembri 2007 sa mimoriadne zišla vláda Roberta Fica, aby požiadala generálneho prokurátora o prešetrenie incidentu so psom vtedajšej ministerky práce Viery Tomanovej. Ministri prijali uznesenie o neznámom fotografovi, ktorý koncom augusta 2007 preskočil plot Tomanovej domu a uspal jej psa. Vyšetrovateľ v januári 2008 prerušil trestné stíhanie fotografa, nezískal dostatok dôkazov.

4.Prepašovaný mobil

Redaktor Plus jeden deň nalepil v roku 2006 mobil pod stôl v rokovacej miestnosti na Úrade vlády. Vtedajší policajný prezident Ján Packa obvinil redakciu z pokusu o nelegálne odpočúvanie. Terajší šéf tlačového oddelenia Úradu vlády Erik Tomáš, ktorý v tom čase šéfoval investigatívnemu oddeleniu Plus jeden deň, SME povedal, že išlo o skúšku bezpečnostných opatrení, ministrov odpočúvať nechceli.

Mária Mihaliková

Wollner: Reportér v utajení je krajné riešenie

Dramaturg relácie Reportéři ČT MAREK WOLLNER sa nedávno vydával za dôchodcu.

Bolo by v poriadku, ak by sa novinár vydával za policajta, aby získal informácie o nehode obyčajných ľudí?

„Vždy treba rozhodovať, či je to vo verejnom záujme. Ide o eticky problematickú záležitosť, ktorá by mala byť vyvážená ziskom niečoho pozitívneho, čo je vo verejnom záujme a inou cestou sa k informáciám nedá dostať. Nasadzovanie skrytých novinárov na obyčajných ľudí považujem za veľmi problematické. Súhlasil by som, ak by išlo o vysoko postaveného politika krytého imunitou, ktorý sa odmietol podrobiť dychovej či krvnej skúške a využíva svoj vplyv, aby sa vyšetrovanie nehody zamietlo. Ak novinár využije skrývanie identity, aby konanie odhalil, je to namieste. Pri obyčajných ľuďoch ide asi o zbytočnú hru. Ak sa to aj v prípade nehody stalo, nemala by to riešiť polícia, poškodená sa mohla brániť civilnou žalobou na súde. Etické zlyhanie novinárov zas má posudzovať samoregulačný úrad, a nie polícia.“

Kedy vaši reportéri pracujú inkognito?

„Naposledy som bol v utajení ja na predajnom zájazde, ktoré oslovujú predovšetkým dôchodcov. A tí pod tlakom nakupujú predražený tovar, ktorý im vnucujú predajcovia. Aby som sa tam vôbec dostal, musel som sa obliecť ako dôchodca, mal som parochňu. Inak by som sa tam nedostal, pretože organizátori zájazdov sa bránia akejkoľvek kontrole z vonkajšieho sveta. No zatajovanie nie je bežná stratégia, ide o krajné riešenie. V MF Dnes zasa novinár v utajení nadviazal kontakt s rakúskymi zbrojármi, aby zistil podrobné informácie o nečestných praktikách pri zadávaní zákazky od ministerstva obrany. U serióznych novinárov si nepamätám zneužitie tohto inštitútu.“

Skrývanie identity je prípustné pri nečestných praktikách?

„Ak nehodu štandardne vyšetrovali, neexistoval by dôvod na zatajovanie. Ak by bola oprávnená obava, že polícia niekomu nadržiava, už si to viem predstaviť.“

Spomínate si na prešľapy novinárov v Česku?

„Sú spojené s bulvárom. Denník Aha! obvinil Michala Viewegha, že má mimomanželský pomer so svojou študentkou. Článok mu skoro rozbil manželstvo, bránil sa na súde a uspel. Fatálne prešľapy robil bulvár Super. Jeden z najhorších bol, keď o Libuši Šafránkovej a Josefovi Abrhámovi písal, že sú alkoholici. Informácie boli úplne lživé. Pani Šafránková vyhrala súd. Aj pre čitateľov to už bolo cez čiaru a Super prestali po aférách čítať.

Mária Mihaliková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (17. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.658
CZK 25.210
JPY 164.540
CAD 1.467
GBP 0.854
HUF 394.630
PLN 4.344
CHF 0.971
SEK 11.635

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 217
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 534
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 120
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 921
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 830
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 324
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 588
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 534
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 671
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 378
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 514
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 746
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Šéf Európskej obchodnej komory v Číne vyzval lídrov na hľadanie kompromisov.


TASR
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


 Dominik Hapl, analytik Across Private Investments

Cena ropy by mohla stúpnuť až o tretinu, tvrdí analytik.


Ilustračné foto.

Eaconomy nemá na predaj finančných produktov oprávnenie.


  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 588
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 534
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 671
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 378
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 514
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 746
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 158
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu