Materské a rodičovské dávky: Koľko vám dajú?

Žena musí mať zaplatené odvody aspoň za 270 dní a nemocenské poistenie musí byť živé.

Nárok na materské možno získať aj po rodičovskej dovolenke.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Je jedno, či máte povinné, alebo dobrovoľné poistenie. Na dávku sú v podstate rovnaké požiadavky. Podmienky účasti v nepovinnom systéme sa však často menia.

Ako získate materské? Budúca mamička musí splniť dve podmienky súčasne.

„Musí mať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Zároveň, v čase nástupu na materskú musí byť poistená alebo jej musí plynúť ochranná lehota,“ tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Ak nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, ochranná lehota je osem mesiacov.“

Zamestnankyňa má tento druh poistenia automaticky, u živnostníčky záleží na jej zdanenom príjme. Kto nemá povinné odvody, má len jednu možnosť.

Dobrovoľné nemocenské poistenie

Materské
Podmienky nároku
 • Nárok na materské si vyžaduje 270 dní nemocenského poistenia dva roky pred pôrodom.
 • Ďalšou podmienkou je, že poistenie trvá. Jedinou výnimkou je prípad, keď ešte neuplynulo osem mesiacov od jeho zániku.
 • Žene, ktorej zaniklo v čase tehotenstva, plynie ochranná lehota.
 • Samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne poistená osoba musí mať aj včas a riadne zaplatené odvody.

Podmienky účasti v nepovinnom systéme sa pomerne často menia. Vlani si väčšina účastníkov musela vybrať: buď sa rozlúčia so svojimi nárokmi, alebo budú prispievať aj na dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. V tomto roku pribudla možnosť lacnejšej kombinácie – iba s dôchodkovým poistením.

„Fyzická osoba môže tento balík využiť, ak nemá záujem o dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti,“ píše poisťovňa.

Záujemca si zvolí sumu, z ktorej sa vymerajú odvody na oba druhy poistenia. Platí len, že musí ísť najmenej o 393 eur a najviac 3930 eur mesačne. Kto uprednostní najnižší vymeriavací základ, bude odvádzať 130,27 eura.

„Dobrovoľne poistená osoba musí mať aj včas a riadne zaplatené poistné,“ dodáva Višváder.

Uplatnenie nároku a výplata dávky

Nárok na materské si uplatníte prostredníctvom formálnej žiadosti, ktorú vystaví gynekológ. „Ak si poistenec chce uplatniť nárok z viacerých nemocenských poistení, oprávnený lekár vystaví žiadosť o materské osobitne pre každé z nich,“ informuje poisťovňa.

Zamestnankyňa podá žiadosť svojmu zamestnávateľovi, ktorý ju potvrdí a doručí príslušnej pobočke poisťovne. Samostatne zárobkovo činná osoba alebo dobrovoľne poistená žena ju musí podať sama. Výplata dávky predpokladá už iba jednu vec.

„Po narodení dieťaťa oznámiť jeho rodné číslo – napríklad kópiou rodného listu, ktorá nemusí byť overená,“ píše poisťovňa. Dávka sa vypláca mesačne pozadu, oznamovaciu povinnosť si treba splniť do piateho dňa prvého kalendárneho mesiaca po pôrode.

Materské sa vypláca 34 týždňov. Iba osamelá matka ho dostáva 37 týždňov a žena, ktorá porodila najmenej dvojičky, 43 týždňov.

Ako sa dávka vypočíta

Výška dávky

kalkulL-120x90.jpgMaterské na deň je 65 percent denného vymeriavacieho základu. Dôležitý je súčet hrubých miezd alebo iných príjmov v rozhodujúcom období. Denný vymeriavací základ je podiel tejto sumy a počtu dní tohto obdobia.

Rozhodujúce obdobie závisí od dĺžky nemocenského poistenia. Spravidla je to kalendárny rok pred nástupom na materskú.

Limity

Denný vymeriavací základ môže zodpovedať najviac 1,5-násobku priemernej mzdy v predminulom roku. Teraz je obmedzený sumou 38,7617 eura.

Maximálne materské za 31 dní je v tomto roku 781,10 eura.

Odvody

Poistné zamestnankyne na nemocenské poistenie tvorí 1,4 percenta jej mzdy. U živnostníčky alebo dobrovoľne poistenej osoby ide o 4,4 percenta jej vymeriavacieho základu.

Suma, z ktorej sa odvody vymerajú, je obmedzená päťnásobkom priemernej mzdy v predminulom roku. Teraz je to 3930 eur mesačne.

Príklad

Žena zamestnaná celý minulý rok, hrubá mesačná mzda: 1000 eur

Výpočet

 • rozhodujúce obdobie: rok 2012,
 • denný vymeriavací základ: 12 * 1000 eur / 366 dní = 32,7868 eura,
 • materské na deň:
 • 65 percent z 32,7868 eura = 21,3114 eura,
 • materské za 31 dní: 660,70 eura.

(joč, príklad Sociálna poisťovňa, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Z rodičovskej rovno na materskú

Najviac žien sa zaujíma o nároky pri takzvaných reťazových pôrodoch.

Mnohé mamičky chcú mať druhé dieťa, kým im uplynie rodičovská dovolenka. Najviac ich zaujíma, či budú dostávať materské a z čoho sa vypočíta.

kocik_XL-120x90.jpg„Ak pracovný pomer vznikol pred prvou materskou dovolenkou a trvá aj v čase nástupu na ďalšiu materskú, opäť vznikne nárok na materské. Ukončením rodičovskej dovolenky sa totiž obnoví nemocenské poistenie zo zamestnania,“ píše Sociálna poisťovňa.

Výška materského sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu. U zamestnankyne záleží na predpokladanej mzde za mesiac, v ktorom nastúpi na materskú. Výšku takéhoto „príjmu“ potvrdí zamestnávateľ.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Opýtali ste sa

parafraf-120x90.jpgŽeny, ktoré idú na materskú dovolenku alebo ešte len plánujú dieťa, majú množstvo otázok. Sociálna poisťovňa odpovedá na niektoré z nich.

 • Som zamestnaná, od februára 2011 čerpám rodičovskú dovolenku. Od 1. júla 2012 do 26. marca 2013 som bola dobrovoľne nemocensky poistená. Teraz som tehotná, na materskú nastúpim 13. mája. Vznikne mi nárok na materské zo zamestnania a súčasne z ochrannej lehoty po zániku dobrovoľného poistenia?

Ochranná lehota prestane plynúť dňom vzniku nemocenského poistenia. Ukončením rodičovskej dovolenky a nástupom na materskú vám ako zamestnankyni opäť vznikne povinné poistenie, takže ochranná lehota sa skončí. Nárok na materské budete mať iba z tohto, obnoveného poistenia.

 • Môžem pracovať na dohodu, keď poberám materské?

Poberateľka materského nemôže mať príjem z nemocenského poistenia, z ktorého si uplatňuje nárok na túto dávku. Ak jej nárok na materské vznikol zo zamestnania, príjem z dohody ho nijako neovplyvní.

 • Ak mi zamestnávateľ vyplatí príspevok zo sociálneho fondu (príspevok pri narodení dieťaťa) počas materskej, nestratím v tom mesiaci dávku?

Ak ide o príjem z rovnakého zamestnania, ktoré poistenkyni zakladá nárok na materské, ovplyvní to výplatu tejto dávky. Za mesiac, v ktorom jej zamestnávateľ vyplatí príspevok zo sociálneho fondu, materské nedostane.

 • Môžem si uplatniť nárok na materské neskôr ako šesť týždňov pred očakávaným pôrodom?

Žena si môže uplatniť nárok na materské aj neskôr ako šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu, ale v takom prípade sa dávka kráti a bude vyplácaná už iba do konca 28. týždňa odo dňa pôrodu.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Sociálne dávky

Príspevok pri narodení

 • Prírastok do rodiny zakladá nárok na jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa a v prípade prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, aj na príplatok k príspevku.
 • Príspevok na jedno dieťa je 151,37 eura. Na každé z dvojčiat či z trojčiat, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, je o polovicu vyšší. Príplatok je 678,49 eura.
 • Príspevok nedostane žena, ktorá svojvoľne opustila pôrodnicu. Príplatok si zasa vyžaduje preventívne gynekologické prehliadky.

Príspevok rodičom

 • Dávky
  Čo majú spoločné
  • Nárok sa uplatňuje na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
  • Nezáleží na príjme rodiny.
  • Dávka sa vypláca mesačne pozadu. Je v plnej výške, aj keď nárok na ňu trval iba časť mesiaca.
  • Nárok si možno uplatniť do šiestich mesiacov od konca mesiaca, keď vznikol.
  Komu sa narodili aspoň trojičky alebo dvojo dvojičiek za dva roky, má nárok na špeciálny príspevok.
 • Kým tieto deti alebo staršie dvojičky nemajú 15 rokov, na každé ročne patrí 81,99 eura, 101,25 alebo 107,55 eura podľa veku.
 • Prvý príspevok môže rodič získať, keď deti mali jeden rok.

Prídavok na dieťa

 • Opakovaná dávka na nezaopatrené dieťa. Ide aj o dieťa do 25 rokov, ktoré študuje internou formou a v štandardnej dĺžke. Prídavok je 23,10 eura.
 • Školopovinné dieťa musí riadne chodiť do školy.

Rodičovský príspevok

 • Opakovaná dávka na dieťa do troch a v prípade potreby do šiestich rokov. Základný príspevok je 199,60 eura. Na každé dieťa, ktoré sa narodilo ako druhé z dvojčiat alebo ďalšie v poradí, sa zvyšuje o 25 percent.
 • Ak sa rodič stará aj o školopovinné dieťa, musí dbať o jeho dochádzku. Inak je príspevok iba 50 percent.

Príspevok na starostlivosť o dieťa

 • Opakovaná dávka obmedzená rovnakým vekom dieťaťa ako rodičovský príspevok. Je určená iba pracujúcemu alebo študujúcemu rodičovi.
 • Výška príspevku závisí od preukázaných výdavkov na jasle či na opatrovateľku. Limit je 230 eur. Ak sa o dieťa stará niekto z rodiny, ide len o 41,10 eura.

(joč)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 629
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 4 838
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 171
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 814
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 488
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 078
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 803
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 574
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 120
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 660

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

SVET

Ugandský Tarantino vraždí pre zábavu. Film je život

Afrika má Chucka Norrisa a točí filmy, ako nik iný.

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Matovič hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Neprehliadnite tiež

Ľudia v roamingu prestali šetriť. Svoje telefóny využívajú viac

V krajinách Únie ľudia telefonujú, esemeskujú a surfujú na internete za rovnaké ceny ako doma.

Dotácie bez pracovných miest? Kažimír je zásadne proti

Rezort hospodárstva navrhuje, aby sa dotácie dávali aj firmám, ktoré nikoho nezamestnajú.

Bahlsen reaguje na tlak, sušienky budú všade v Európe rovnaké

Aj do výrobkov určených pre východoeurópske krajiny sa bude pridávať maslo.