K špecialistovi sa od apríla už priamo nedostanete

Bez odporučenia pacienti často navštevovali nesprávnych špecialistov, ba aj bezdôvodne

Výmenný lístok by mal po novom poskytnúť špecialistovi dôležité informácie o pacientovi.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - JÁN KROŠLÁK)

Po dvoch rokoch od zrušenia výmenných lístkov budú od 1. apríla opäť povinné.

Ak vám po prvom apríli zaľahne v uchu a nebudete dobre počuť, rátajte s tým, že v tomto stave pár dní zostanete.

Kým doteraz ste s takýmto zdravotným problémom mohli ísť priamo k lekárovi do ušno, nosno, krčnej ambulancie, od 1. apríla vás už bez výmenného lístka špecialista neošetrí.

Najskôr musíte zájsť za svojím všeobecným lekárom a požiadať ho o výmenný lístok k špecialistovi.

Výmenné lístky naposledy zrušil pred dvoma rokmi exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Považoval ich za nezmyslenú povinnosť, ktorá vraj často pacientov šikanovala.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská si od ich návratu sľubuje väčší poriadok.

Kontraindikácia liekov

Výmenný lístok
Čo by na ňom malo byť
 • Stručný opis aktuálneho zdravotného stavu,
 • predbežné stanovenie choroby vrátane jej kódu,
 • rozsah a cieľ odporúčaného vyšetrenia,
 • odôvodnenie odporúčania.

Pozor

 • výmenný lístok by nemala vypisovať sestra.

Či zrušenie výmenných lístkov, ktoré prinieslo slobodný prístup pacientov k lekárovi špecialistovi, malo za následok aj konkrétne vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť, sa nevie.

„Chceme, aby bol systém postavený na manažovaní pacientov všeobecnými lekármi,“ uviedla Zuzana Zvolenská (Smer) pri obhajobe výmenných lístkov. Poukazuje na to, že pacient pri bolestiach chrbta nemôže vedieť, či je to problém ortopedický, alebo či má infarkt.

Podľa nej je takýto manažment pacienta bežnou praxou v Nemecku aj v Holandsku, kde bez výmenného lístka pacienta ani nehospitalizujú.

Zmena je podľa ministerky Zvolenskej dôležitá najmä preto, že až tridsať percent liekov, ktoré predpíšu pacientovi rôzni lekári, sú navzájom v kontraindikácii.

Lekári totiž podľa nej nemajú vždy vedomosť o tom, aké lieky danému človeku predpísal ich kolega.

Komunikačný kanál

Výmenný lístok by mal medzi lekármi predstavovať informačný kanál, čo sa však stáva zriedka.

Gastroenterológ-internista Jozef Klucho hovorí, že v praxi sa mu často stáva, že výmenný lístok má preňho nulovú hodnotu, lebo obsahuje iba žiadosť, napríklad prosím o vyšetrenie GE.

„Ak k tomu nedostanem príslušný výpis zo zdravotnej dokumentácie, je mi ten lístok nanič,“ hovorí doktor Klucho.

Stúpencom výmenných lístkov je Asociácia súkroných lekárov. Pacient, ktorý nie je podľa asociácie na návštevu u špecialistu správne pripravený, čiže nemá výpis z dokumentácie, základné laboratórne parametre či informácie o doterajšej liečbe a diagnostike, zbytočne preťažuje špecialistu a predražuje celú diagnostiku a liečbu.

Pre zväčšenie kliknite

1sm_res.jpg

2sm_res.jpg

Pacient nemá byť záťažou

Zrušenie výmenných lístkov iba zhoršilo komunikáciu pri liečbe pacienta.

„Len čas ukáže, čo znovuzavedenie výmenných lístkov pacientovi prinesie,“ domnieva sa Ján Mútala, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovenský pacient, ktoré háji záujmy pacientov.

rozdelit-120x90.JPGVerí, že lístky budú iné, ako sme ich poznali pred zrušením v apríli 2011. „Ak poskytnú špecialistovi o pacientovi viaceré dôležité informácie, potom splnia účel,“ hovorí Mútala.

„Pacient, ktorý nie je správne nasmerovaný, je záťažou, lebo špecialista musí začať s vyšetrovaním odznova,“ dokladá riaditeľ. Priznáva, že určití lekári mávali pre lístky konflikty s pacientmi.

Reakcie pacientov z ambulancií, ako aj skúsenosti s výmennými lístkami budú mať on-line priestor na stránkach portálu www.slovenskypacient.sk.

Táto stránka sa podieľa aj na tom, aby bol pacient o zmenách v predstihu informovaný.

Združenie si koncom minulého roka robilo telefonický prieskum o kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Viacerí lídri 146 pacientskych organizácií upozorňovali, že medzi aktuálne problémy našich pacientov patrí aj nespokojnosť s tým, ako s nimi lekári slabo komunikujú a ako takmer nekomunikujú medzi sebou,“ povedal Mútala.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

Má chorobu „dozorovať“ všeobecný lekár alebo špecialista?

Výmenné lístky majú už roky zástancov aj odporcov. Ako ich vnímajú špecialisti a ako všeobecní lekári, sme sa niektorých spýtali.

 • Milan Mrázik, neurochirurg, Žilina

Problém výmenných lístkov vidím v dvoch rovinách. V prístupe všeobecných lekárov seriózne posúdiť stav pacienta na vyšetrenie u špecialistu, ale aj v nesystémovej organizácii zdravotníctva.

2008-02-26-10-11-08-7527493-120x90.jpgDnešný systém výmenných lístkov je nefunkčný, nepomáha pacientovi, ale ani lekárom.

Nepovažujem za správne, ak pacient sužovaný bolesťami chrbta ide priamo k neurológovi, prípadne neurochirurgovi. Najprv by mal podstúpiť základné vyšetrenie, ako je obyčajný röntgen chrbtice.

Sú ochorenia, ktoré musí začať liečiť praktický lekár. Medzi jeho povinnosti patrí aj zabezpečenie základných laboratórnych a grafických vyšetrení. Až po zlyhaní liečby má pacienta posielať k špecialistovi. Prax je však často úplne iná. Základné vyšetrenia, ktoré by mu veľmi pomohli, si špecialista musí urobiť sám.

Či pacient pôjde k špecialistovi s lístkom, alebo bez neho, je v súčasnosti úplne jedno. Finančný limit na ošetrenie, ktorý špecialistovi určuje poisťovňa, sa ním nemení.

 • Jozef Klucho, gastroenterológ, Nové Zámky

O návrat výmenných lístkov sa podľa mňa najviac usilovali všeobecní lekári. Mám však dojem, že táto ich snaha o hlavnú úlohu v manažmente pacienta sa môže obrátiť proti nim.

Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti im totiž prikazuje, čo presne musí všeobecný lekár napísať do odporučenia pre špecialistu.

Ako poznám systém práce všeobecných lekárov, toto ustanovenie novely zákona budú plniť len veľmi ťažko aj tí, ktorí majú o pacienta skutočný záujem. Za päť minút, čo majú na jedného pacienta, nestihnú ani poriadnu anamnézu.

Predpokladám, že väčšina z výmenných lístkov bude vyzerať tak ako doteraz, takže výpovednú hodnotu pre špecialistu nebudú mať žiadnu.

 • Peter Lipták, všeobecný lekár pre dospelých, Bratislava

Som zástancom výmenných lístkov. Ak však nepôjde znovuzavedenie výmenných lístkov ruka v ruke so zrušením kompetenčných a preskripčných obmedzení všeobecných lekárov, potom pacient bude opäť iba 97158_00-120x90.jpgvohnaný do našich umelo nekompetentných ambulancií.

Opäť sa to skončí fiaskom, nahnevanými pacientmi dožadujúcimi sa vo dverách našich ambulancií iba vystavenia výmenných lístkov.

V súčasnosti totiž výkony, ktoré majú praktickí lekári vykonávať, nie sú dostatočne opísané, nie je jasne definovaný balík služieb, ktoré majú robiť sami a ktoré problémy majú poslať ďalej k špecialistom, čím trpí kvalita aj dostupnosť služieb.

Vyhlášku o dispenzarizácii, ktorá to zabezpečovala a úspešne roky riešila spoluprácu všeobecných lekárov a špecialistov pri starostlivosti o chronicky chorých pacientov, zrušil minister Zajac.

 • Ľubica Jakabová, všeobecná lekárka z Černíka, okres Nové Zámky

Som lekárkou v dvoch dedinských ambulanciách, a tak vidím problém aj z druhej strany. Vnímam ho tak 50:50. Na jednej strane je to sekírovanie pacientov, ktorí na dedinách nemajú špecialistov a musia za nimi cestovať, a to dnes miestnou dopravou býva komplikované.

Ibaže teraz bez povinnosti odporučenia sa stávali aj také prípady, že pacient sedel pred zlými dverami špecialistu, lebo vlastne nevedel, aký má zdravotný problém.

Konkrétny prípad: pacient išiel k neurologičke s tým, že ho bolí noha a až pri prehliadke v ambulancii lekárka zistila, že je to kožné ochorenie, takže zbytočne stratil čas a aj tak musel ísť o dvere ďalej.

Toto výmenné lístky odbúrajú.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK, GABRIEL KUCHTA)

Jedno vyšetrenie robili viacerí

Od znovuzavedenia výmenných lístkov si zdravotné poisťovne sľubujú zníženie počtu zbytočných vyšetrení a ošetrení u špecialistov.

Zdravotné poisťovne sa nebránia liečbe pacienta manažovaním všeobecným lekárom. Zavedenie výmenných lístkov tomu môže pomôcť.

Zdôvodňujú to tým, že všeobecný lekár by mal mať prehľad o celkovom zdravotnom stave pacienta, prípadných komplikáciách, ako aj predpisovaných liekoch.

Z revíznych kontrol
 • 54­ročná žena z Bratislavy v priebehu troch mesiacov vybrala 64 druhov liekov predpísaných 16 špecialistami,
 • 72­ročný muž z Dunajskej Stredy užíval 50 druhov liekov predpísaných 9 špecialistami za tri mesiace,
 • za dvanásťmesačné obdobie v novembri 2011 až októbri 2012 bolo predpísaných jednému poistencovi Union Zdravotnej poisťovne až 128 rôznych druhov liekov od rôznych špecialistov,
 • tento pacient teda užíval v priemere viac ako 10 rôznych druhov liekov mesačne,
 • ďalšiemu za rovnaké obdobie bolo predpísaných 111 rozdielnych liekov, teda viac ako 9 druhov liekov mesačne.
Zdroj: VšZP a Union ZP

Silnejšia pozícia všeobecného lekára

„Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje viaceré prípady pacientov, ktorí pre jedno a to isté vyšetrenie navštívili viacerých lekárov špecialistov v tej istej odbornosti,“ povedala jej hovorkyňa Dana Gašparíková.

Dodala, že sú aj takí pacienti, ktorí pri tomto spôsobe užívajú lieky so vzájomnou kontraindikáciou.

Posilnením pozície všeobecného lekára v manažmente pacienta sa dajú takéto prípady podľa Gašparíkovej odstrániť.

Údaje na jednom mieste

Podľa zdravotnej poisťovne Dôvera návrat výmenných lístkov má význam len vtedy, ak sa upraví ich využívanie v praxi a nastavenie celého systému.

„Výmenné lístky v tej podobe, ako boli zavedené do praxe, túto úlohu nespĺňali,“ povedala Monika Šimunová, PR špecialistka poisťovne.

Aj preto Dôvera sprístupnila zmluvným lekárom v elektronickej pobočke informácie o všetkých predpísaných liekoch ich pacientom.

„Je to aspoň krôčik k elektronickému zdravotníctvu, ktorého ambíciou je poskytnúť lekárovi všetky potrebné údaje o pacientovi na jednom mieste,“ dodala Šimunová.

Počty zbytočných vyšetrení určite klesnú

Aj v Union zdravotnej poisťovni nám potvrdili, že mnoho diagnóz pacientov, ktorí dnes mohli ísť priamo k špecialistom, vie a môže liečiť samotný všeobecný lekár.

„Zavedením výmenných lístkov predpokladáme zníženie počtu zbytočných vyšetrení a ošetrení u špecialistov,“ priznala hovorkyňa Judita Smatanová.

(or)

Ako vymeniť lekára

 1. Ak nie ste spokojný so svojím všeobecným lekárom, môžete ho zmeniť každý polrok.
 2. To isté platí aj pre rodičov, ktorí chcú s deťmi navštevovať iného pediatra.
 3. Najskôr sa však dohodnite, či vás iný lekár bude môcť zobrať do svojej starostlivosti.
 4. So všeobecným lekárom pre dospelých uzatvárajú poistenci o zdravotnej starostlivosti písomnú zmluvu. V nej môže a nemusí byť ustanovenie o ukončení zmluvy.
 5. Jednu zmluvu treba zrušiť, druhú uzatvoriť.
 6. Šesťmesačná lehota sa netýka výmeny lekárov špecialistov, napríklad gynekológov. So špecialistami poistenec neuzatvára zmluvy.
 7. Lekára si nemusíte vyberať na základe svojho bydliska, je slobodná voľba.
 8. Takzvaná rajonizácia platí v prípadoch, ak pacienta lekár nechce či nemôže prijať mimo „rajónu“, lebo má plný stav. Vtedy ho musí prijať lekár, pod ktorého spadá podľa trvalého bydliska.
 9. Ak však ide o akútny stav, vtedy musí lekár alebo zdravotnícke zariadenie prijať a ošetriť pacienta bez akýchkoľvek obmedzení.
 10. Zákon stanovuje, že nový lekár, ktorý prebral pacienta do všeobecnej ambulantnej starostlivosti, si od pôvodného lekára vyžiada zdravotnú dokumentáciu. Ten je povinný ju odovzdať do siedmich dní.
 11. Ak požiadate lekára o vydanie duplikátu zdravotnej dokumentácie a ten má tento úkon v schválenom cenníku, môže si od vás pýtať poplatok.

(or)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 995
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 693
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 670
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 279
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 755
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 660
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 420
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 899
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 886
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 835

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Obchvat Bratislavy mešká. Érsek sa chce stretnúť s investorom

Približne 60 kilometrov ciest v okolí hlavného mesta stavia súkromník, meškanie môže byť nakoniec aj rok.

Mladé páry zaskočila správa o zrušení lacných hypoték, VÚB už núka riešenie

Od januára mladí ľudia nedostanú nižšiu splátku, zľavu si budú môcť vybaviť inak.

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

ŽSR oznámili, že odstupujú od zmluvy s firmou Transprojekt.

Guvernér Wisconsinu odobril finančnú injekciu pre taiwanský Foxconn

Taiwanský výrobca elektroniky Foxconn Technology Group získa v hotovosti takmer tri miliardy dolárov.