SME

O príspevok na podnikanie žiadajte čo najskôr, od mája sa zmenia podmienky

Ak stihnete uzatvoriť zmluvu s úradom práce do konca apríla, budú pre vás platiť súčasné mäkšie podmienky

Ženy podľa štúdie často do podnikania vstupujú skôr z nutnosti a odhodlania. Ženy podľa štúdie často do podnikania vstupujú skôr z nutnosti a odhodlania. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Ste nezamestnaní, ale chcete podnikať? Bude lepšie, ak nebudete otáľať. Príspevok na rozbeh živnosti možno od mája ani nezískate.

Koľko by ste chceli dostať od štátu na rozbeh živnostenského podnikania? 2706,53 eura až 4228,96 eura alebo menej a možno aj nič?

Toto by mohla byť pre nezamestnaných asi najväčšia motivácia, aby požiadali úrad práce o príspevok na rozbeh živnosti čo najskôr.

Od mája sa totiž majú zmeniť pravidlá na poskytovanie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť.

Dva alebo tri roky

Dne, po splnení podmienok má každý nezamestnaný evidovaný na úrade práce aspoň tri mesiace automatický nárok na peniaze od štátu. Teda v prípade, že si chce založiť živnosť.

V súčasnosti platný zákon o službách zamestnanosti totiž nedáva úradníkom na výber, či ho poskytnú, alebo nie. Ak žiadateľ splní podmienky, na príspevok má nárok.

Od mája, ak poslanci schvália novelu zákona tak, ako ju dostali na stôl z ministerstva práce, príspevok dostať môžete, ale aj nemusíte.

Okrem toho tí, ktorým by úrad aj po máji udelil príspevok, budú mať ťažšiu prácu, aby si ho udržali.

Dnes totiž stačí, ak živnosť prevádzkujete dva roky. Ak sa vám nebude dariť, čo je v dnešných krízových časoch ľahko možné, a skončíte skôr ako po 24 mesiacoch, musíte vrátiť pomernú časť z príspevku.

Od mája budete musieť pracovať ako živnostník tri roky.

Zmluvu treba uzatvoriť čím skôr

Pre tieto, ale aj ďalšie zmeny (pozri infograf vedľa) sa ponáhľajte. Nestačí totiž, aby ste o príspevok do konca apríla požiadali. Ak sa chcete riadiť podľa dnešných, benevolentnejších pravidiel, musia vám ho do dvoch mesiacov aj schváliť.

„Ak žiadateľ požiada o príspevok do 30. apríla 2013, ale dohoda do tohto termínu nebola uzatvorená a bude sa uzatvárať až po 1. máji 2013, v týchto prípadoch sa už bude postupovať podľa nového právneho stavu,“ vysvetľuje hovorca rezortu práce Michal Stuška.

zivnost_res.jpg

Ako na to, ak chcete príspevok

Nezáleží na tom, kde žijete. Podnikať môžete aj na druhom konci republiky. Pričom výška príspevku sa líši práve od toho, kde podnikáte. Žiadať o príspevok v takom prípade musíte úrad práce v mieste budúceho podnikania.

O príspevok musíte požiadať ten úrad práce, v okrese ktorého chcete podnikať. A nie úrad práce, kde ste evidovaný podľa trvalého bydliska.

Ak by napríklad Bratislavčan chcel podnikať v Stropkove, musí písomne požiadať o príspevok úrad práce v tomto východoslovenskom meste.

Výška príspevku je odlišná

banko-120x90.jpgPodľa miesta podnikania máte nárok aj na výšku príspevku. Tam, kde je podpriemerná nezamestnanosť, dostanete niečo vyše 2700 eur, v okresoch s nadpriemernou nezamestnanosťou dostanete viac ako 4200 eur.

Samozrejme, ak v podnikateľskom pláne vyčíslite nižšie náklady, dostanete nižší príspevok.

V súčasnosti je ešte povinnosť absolvovať školenie – prípravu na začatie prevádzkovania živnosti, ktoré vám zabezpečí úrad práce.

Od mája už školenie nebude povinné. Na požiadanie ho úrad práce bude môcť zabezpečiť.

Na vybavenie rátajte s pár mesiacmi

Keď odovzdáte podnikateľský plán, ktorý budete musieť obhájiť, uzatvorí s vami úrad práce dohodu o poskytnutí príspevku.

V dohode sa zaviažete, že začnete vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a bude ju vykonávať nepretržite najmenej dva roky v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a jeho kalkuláciou nákladov.

Celá táto procedúra trvá v priemere dva mesiace. Je to závislé napríklad aj od toho, kedy sa podarí úradu práce zabezpečiť školenie.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)

Podnikanie naoko znamená porušenie dohody

Fiktívne podnikanie len preto, aby ste získali príspevok na živnosť od štátu, je protizákonné.

  • Ide o porušenie zákona, ak dostane nezamestnaný príspevok na živnostenské podnikanie, ale počas povinného obdobia podnikania dvoch rokov (podľa návrhu novely zákona o službách zamestnanosti troch rokov) nemá žiadny obrat?

Podmienky poskytnutia príspevku vychádzajú zo stanoviska hodnotiacej komisie úradu práce k predloženej žiadosti, podnikateľského zámeru a kalkulácie nákladov.

paragrafL-120x90.jpgAk žiadateľ neplní podmienky uvedené v dohode, je povinný poskytnutý príspevok, respektíve jeho alikvotnú časť vrátiť.

Podľa nášho názoru nie je možné dodržať podmienky stanovené v dohode a naplniť podnikateľský zámer bez toho, aby živnostník reálne dosahoval príjmy (tržby), keďže práve dosahovanie príjmov a výdavkov (obratu) fakticky preukazuje reálny výkon samostatnej zárobkovej činnosti.

Ak živnostník nemá obrat, nemôže splniť podnikateľský zámer, a teda ani podmienky stanovené v dohode i napriek tomu, že je oficiálne zapísaný v živnostenskom prípadne i obchodnom registri.

Myslíme si, že v tomto prípade by išlo o porušenie podmienok stanovených v dohode a živnostník by poskytnutý príspevok musel vrátiť.

  • Ako by mohlo byť vnímané, ak by si napríklad Bratislavčan chcel založiť živnosť v meste, kde je vyššia miera nezamestnanosti, a teda sa poskytuje vyšší príspevok?

Podnikateľ sa môže slobodne rozhodnúť, kde bude mať miesto svojho podnikania. Zároveň sa môže rozhodnúť, kde bude svoje podnikanie reálne vykonávať.

Toto miesto nemusí byť totožné s miestom, ktoré je ako miesto podnikania zapísané v živnostenskom registri prípadne i obchodnom registri.

Zároveň upozorňujeme na to, že súčasťou dohody o poskytnutí príspevku je určenie spôsobu, ako bude úrad práce kontrolovať, či živnostník skutočne využíva príspevok na účel, na ktorý mu bol poskytnutý.

Výška príspevku na začatie podnikania závisí od predloženého podnikateľského zámeru a kalkulácie nákladov, ktoré pred podpisom dohody o poskytnutí príspevku schvaľuje hodnotiaca komisia príslušného úradu práce.

Preto ak uchádzač žiada o príspevok na začatie samostatnej zárobkovej činnosti, s ktorej výkonom sa nespájajú vysoké náklady (napríklad na poskytovanie telemarketingových služieb potrebuje v zásade iba telefón), nemôže očakávať, že mu úrad práce poskytne príspevok v maximálnej výške.

Tieto dve veci by mali podľa nás zabrániť špekulatívnemu využívaniu príspevku na živnosť, respektíve obchádzaniu dohody o poskytnutí príspevku spôsobom, že by sa činnosť vykonávala na inom mieste, než ako je určené v dohode.

(Na otázky odpovedali advokáti Igor Augustinič a Monika Šajtlavová z kancelárie bpv Braun Partners, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Pripravte si plán podnikania

Podnikateľský zámer, ktorý budete predkladať úradu práce na schválenie, musí mať minimálne päť strán. Nezľaknite sa toho, pomôcť vám môžu na školení.

  1. V podnikateľskom zámere musíte jasne uviesť, v čom budete podnikať. Musíte teda definovať predmet podnikateľskej činnosti, opis produktu činnosti či služieb.
  2. Musíte mať ujasnené kedy, ako a kde budete podnikať. Takisto treba vedieť, kde budete mať priestory na podnikanie, treba mať predstavu o technickom a organizačnom zabezpečení.
  3. kbodom-120x90.jpgMusíte mať zistené informácie o trhu v lokalite, kde chcete podnikať. To znamená, či v danom regióne existuje služba, či tovar, ktorý chcete ponúkať a v akom rozsahu.
  4. Musíte mať odhad rozsahu produkcie svojej podnikateľskej činnosti. Rovnako treba mať premyslenú sebapropagáciu.
  5. Do plánu treba dať finančné predpoklady, teda aké budete mať náklady a aké výnosy očakávate. A to minimálne v najbližších dvoch rokoch. Vyčíslený musíte mať aj podiel vlastného vkladu na celkovom financovaní, iné zdroje financovania.
  6. Uveďte konkrétne predmety, ktoré predpokladáte kúpiť, poplatky za služby, ktoré predpokladáte uhradiť zo získaného príspevku.
  7. Je vhodné do podnikateľského plánu doplniť informácie, ktoré zvyšujú dôveryhodnosť zámeru, napríklad zmluvy o budúcej zmluve, certifikáty, osvedčenia, pripravené cenníky a podobne.
  8. Priložiť musíte tiež profesijný životopis, údaje o absolvovaní školy, priebeh zamestnaní, schopnosti, zručnosti, absolvovanie kurzov, stáží. V prípade, že ste už ukončili alebo prerušili živnosť, je potrebné uviesť dôvod.

(rag, podľa UPSVAR, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Lepšie je vydržať

Priskoré ukončenie živnosti vás diskvalifikuje na evidenciu na úrade práce.

Dva roky povinného podnikania prinášajú so sebou minimálne dva možné problémy. Prvým, častejšie spomínaným, je, že ak skončíte so živnosťou skôr, musíte vrátiť časť príspevku.

Druhým, o ktorom sa až tak často nehovorí, je nemožnosť zahlásiť sa do evidencie nezamestnaných na úrade práce.

Do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť živnostník, ktorý dostal príspevok zaradený až odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania živnosti.

Ak sa vám nepodarí nájsť si prácu, v prípade, že skôr skončíte živnosť, nebude za vás štát platiť zdravotné odvody.

Od mája by toto obmedzenie už nemalo platiť.

(rag)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 839
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 515
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 989
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 734
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 901
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 378
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 960
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 311
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 528
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 293
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 498
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 611
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 659
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 299
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Takmer 8,4 milióna zamestnancov poberalo hrubú mzdu vo výške menej ako 14 eur na hodinu.


TASR
Ilustračné foto.

Väčšina diskutujúcich sa zhodla aj na potrebe dôslednej implementácie európskych smerníc.


SITA
Ladislav Kamenický.

Investori považujú podľa ministra zámery vlády na ozdravenie verejných financií za dôveryhodné.


TASR
Raiffeisen banka.

RBI je najväčšou západnou bankou, ktorá má stále zastúpenie v Rusku.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 311
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 77 528
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 293
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 699
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 498
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 611
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 659
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 299
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu