SME
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia

Po septembri musí mať každý pes čip, aj ten, čo sa nepohne z domu

Onedlho prestáva platiť výnimka v povinnom čipovaní. Týka sa starších psov, mačiek i fretiek.

Čipovanie domácich miláčikov je bežné. Čoskoro ich môžu nasledovať aj ľudia. Čipovanie domácich miláčikov je bežné. Čoskoro ich môžu nasledovať aj ľudia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Trvá niekoľko sekúnd, kým vášmu zvieraťu zavedú pod kožu čip – malý valček s číselným kódom, vďaka ktorému je nezameniteľné s iným.

Zavedenie čipu sa robí sterilnými, jednorazovými pomôckami, hovorí veterinárka Slobody zvierat Hana Guňovská. Zákrok je pre zviera bezpečný, dodáva.

Niekto už teraz, iní až po lete

O čo ide
Čipovanie
 • Čipovanie je dôležité na evidenciu (očkovanie a podobne). Pre majiteľov znamená lepšie vyhliadky na nájdenie v prípade straty zvieraťa, ako aj preukázanie identity pri krádeži.
 • Veterinárni lekári kontrolujú čipovanie pri každej povinnej vakcinácii, keďže sú povinní túto vakcináciu zaznačiť do Centrálneho registra spoločenských zvierat.
 • Ak zanedbáte povinné čipovanie, hrozí pokuta - fyzická osoba platí do 300 eur (nepodnikatelia). Ak zviera neočkujete, pokuta je od 400 do 1000 eur.

Od 30. septembra tohto roka budú musieť byť všetky psy (no aj mačky a fretky) povinne čipované. V súčasnosti to zákon prikazuje len pre zvieratá narodené po prvom novembri 2011, prípadne pre staršie zvieratá v prípade predaja či prevodu na inú osobu.

Splnenie povinnosti kontrolujú súkromní veterinárni lekári pri návštevách, aj štátni veterinárni lekári pri prešetrovaní podmienok držania a chovu psov a mačiek.

Ak teda vaše zviera zostane bez čipu a pôjdete k veterinárovi, ten je povinný oznámiť to na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, hovorí veterinár Ivan Riečan.

1412135_lazy_cat-120x90.jpgZo zákona podľa neho musíte nechať začipovať napríklad aj mačku, hoci nevychádza z bytu.

Povinnosť sa však nevzťahuje na takzvané ferálne mačky, ktoré žijú v blízkosti ľudských obydlí. „Sú to vlastne polodivé zvieratá, domestikované len do istej miery,“ hovorí Romana Březinová zo Slobody zvierat.

Pokiaľ ste psa nechali tetovať, takéto označenie už z hľadiska zákona nemusí vždy obstáť.

Ak majú zvieratá tetovanie, je čitateľné a majitelia vedia preukázať, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011, je to postačujúce označenie, vraví veterinárka Slávka Polanová. „Dátum tetovania je uvedený v papieroch o pôvode psa. Čiže toto platí pre psy s rodokmeňom, ktoré sa ešte donedávna tetovali,“ hovorí.

Hore dolu pod kožou?

Po čipovaní neostáva rana, ktorú by bolo nutné špeciálne dlhodobo ošetrovať. Netreba ani lokálnu anestézu a vyšší vek zvieraťa nie je prekážkou.

Mnohí majitelia ani nespoznajú, kde veterinár čip zaviedol.

Niekedy sa však boja „putovania“ čipu po tele zvieraťa.

Nemalo by sa to stať, ide o výnimočné prípady. Súčasné čipy majú antimigračnú úpravu.

„No ak aj čip putuje, tak len v podkoží zvieraťa,“ vysvetľuje Guňovská. Nemôže sa teda dostať napríklad do srdca.

Keď sa však stane, že sa čip presunie na iné miesto pod kožou a zviera sa stratí, môže to skomplikovať identifikáciu a nájdenie majiteľa.

„Čip sa vkladá na ľavú stranu krku prípadne medzi lopatky,“ vraví veterinárka Radka Lalíková.

Je potom na veterinárovi, ku ktorému sa zviera dostane, aby ho dôsledne prehliadol čítačkou aj ďalej od miesta čipovania.

Čo to stojí

Tak ako pri vakcínach, aj pri čipoch sa používajú výrobky viacerých firiem. Niektoré čipy majú napríklad predčíslie, podľa ktorého sa dá hneď určiť, z akej krajiny zviera pochádza.

Čipovanie môže vykonať každý veterinárny lekár. Jeho povinnosťou je overiť funkčnosť mikročipu pred aj po zavedení. V Bratislave to stojí od 20 do 35 eur, mimo hlavného mesta sa môže platiť menej, aj okolo desať eur.

Informácie ohľadom čipovania sa dajú nájsť na stránke veterinárnej správy, alebo na stránkach veterinárnych ambulancií.

Napríklad na iveterinar.sk existuje aktívna bezplatná on–line poradňa.

ILUSTRAČNÉ FOTO - SXC.HU

Zatúlanca nájdete ľahšie

V útulku či v karanténnej stanici musia mať čítačku na mikročipy. V registri sa zistí kontakt na majiteľa.

Rýchle a bezproblémové nájdenie vlastníka zatúlaného psa a jednoznačná identifikácia pri krádeži. To sú výhody, ktoré si sľubujú majitelia zvierat, keď už im musia nechať zaviesť pod kožu čip.

Pri odchytení psa s čipom a prečítaní kódu je ľahké zistiť meno a adresu chovateľa, hovorí inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

Každé zariadenie a je jedno, či je to útulok, alebo karanténna stanica, musí mať čítačku na mikročipy. „V záujme zvieraťa by mali vyhľadať jeho chovateľa čo najskôr,“ dodáva Březinová.

Databáza na webe

citac-120x90.jpgÚdaje o majiteľovi a čipovanom zvierati (psovi, mačke aj fretke) sú uložené v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Vkladá ich tam veterinár. Zriaďovateľom Centrálneho registra spoločenských zvierat je Štátna veterinárna a potravinová správa, prevádzkuje ho komora veterinárnych lekárov.

V registri sa evidujú údaje o zvierati a jeho majiteľovi v rozsahu meno, priezvisko a adresa. Prípadne sa vkladajú ďalšie údaje – napríklad sa dá zapísať telefón. Keďže je databáza zriadená v zmysle zákona, „majiteľ je povinný tieto údaje na účely registrácie zvieraťa poskytnúť,“ hovorí veterinár Ivan Riečan.

„Po uhynutí zvieraťa možno zahlásiť túto skutočnosť do registra, zviera sa už nebude vyhľadávať,“ hovorí Riečan. Údaje v databáze ostávajú pre zamedzenie duplicitnej registrácie čísla čipu.

V súčasnosti je v registri zapísaných takmer 559-­tisíc spoločenských zvierat. V tomto počte sú však zahrnuté aj tie, ktoré boli vyvezené do cudziny.

Podľa čipu, pasu alebo podľa tetovania

Do databázy sa dá dostať aj bez prihlásenia – zobrazujú sa len základné údaje a na vyhľadanie musíte poznať číslo čipu psa alebo číslo jeho pasu, či tetovania.

Pokiaľ sa rozhodnete zobrať si zviera z útulku, bude už mať nielen povinné očkovanie, ale aj čip a zapíšu vás do registra ako vlastníka.

Čip, ktorý v rámci povinnosti zavedie veterinár, je pasívny implantát – sám nevysiela žiadny signál, ktorý by sa dal vystopovať. Ak chce majiteľ psa aktívne označiť, aby ho mohol vyhľadať napríklad s pomocou mobilu alebo špeciálneho prijímača, môže mu kúpiť GPS obojok. Používa sa napríklad pri poľovných psoch. Ceny obojkov a príslušenstva sa pohybujú v stovkách eur.

(ht, FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Aj zvieraťu treba pas

Ak chcete cestovať so psom (prípadne mačkou či fretkou) do cudziny, musí mať čip aj vlastný pas.

Zvierací pas nahrádza aj očkovací preukaz. Všetky očkovania i ostatné záležitosti u veterinára, odčervenie, prípravky proti kliešťom, blchám, sa zapisujú do pasu, hovorí veterinárka Slávka Polanová.

Skontrolovať pas môžu na hraniciach, prípadne policajti v danom štáte, vraví veterinárka.

Hrozí nevpustenie do krajiny so zvieraťom, prípadne pokuta, ak pas aj máte so sebou, no chýbajú v ňom niektoré údaje či očkovania. Pokuty sa rátajú v stovkách eur.

Môžu tiež rozhodnúť o sledovaní zvieraťa v karanténe, dodáva veterinár Ivan Riečan.

Pas môže vystaviť len poverený veterinárny lekár, zoznam je na stránkach veterinárnej správy.

Platí počas celého života zvieraťa, ak si necháte zviera začipovať a hneď aj vystaviť pas napríklad v Bratislave vás to bude stáť okolo 40 eur. Pas sa vystavuje na počkanie.

(ht)

Čo sa musí

Niektoré základné povinnosti, ktoré máte, ak ste si zadovážili psa.

1. Pohyb so psom

voditko-120x90.jpgUpravuje ho zákon a všeobecné nariadenia obcí. Zákon ukladá, že každý nebezpečný pes (napadol človeka aj napriek tomu, že ho nevyprovokoval) musí mať náhubok. A tiež každý, kto vedie psa (akéhokoľvek), musí byť spôsobilý fyzicky a aj psychicky vodiť ho mimo chovného priestoru.

Obec upravuje, kam sa so psom nesmie ísť a kde ho možno pustiť bez vôdzky. Voľný pohyb tak niekde môže byť zakázaný v celom intraviláne a psa môžete pustiť len na označených priestranstvách. Upravuje sa aj spôsob označenia priestranstiev.

2. Výkaly a pohryzenie

Ak pes znečistí verejné priestranstvo, je ten, kto ho vedie, povinný výkaly hneď odstrániť. Pokuta je do 65 eur, prehodnocuje ju obec a v blokovom konaní obecná polícia a orgán Policajného zboru.

Majiteľ psa a ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť meno a adresu osobe, ktorú pes pohrýzol. Ten, kto psa vedie, je povinný oznámiť pohryzenej osobe aj meno, priezvisko a adresu majiteľa psa. Tiež je povinný pohryzenie človeka bez toho, aby bol pes napadnutý alebo vyprovokovaný, oznámiť obci. Pokuta je do 165 eur.

3. Evidencia, dane

Každý pes držaný nepretržite viac ako 90 dní na území Slovenska podlieha evidencii. Prihlásiť ho treba do 30 dní, evidenciu vedie obec.

Majiteľ psa dostane známku s číslom, názvom obce a údajom o tom, či je zviera nebezpečným psom. Odcudzenie, zničenie alebo strata sa nahlasuje do 14 dní.

Pokuta za neohlásenie do evidencie je do 165 eur. Za psa sa každý rok platí miestna daň, výšku stanovuje obec.

(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - SXC.HU)

Prepravný box je najlepší

Či ste pri preprave urobili všetko pre bezpečnosť ľudí, zvieraťa i cestnej premávky, je na posúdení policajta.

Či pri preprave psa v aute použijete pásy, prepravku, alebo špeciálne popruhy, to závisí od vás. Zákon o cestnej premávke hovorí iba to, že nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.

Spôsob, ako to spraví, závisí od rozhodnutia vodiča.

„Vo všeobecnosti môžeme odporučiť, aby boli pes, mačka či iné zviera vo vozidle zabezpečené proti pohybu,“ sm-0208-017f-orez.rw-120x90.jpgvraví hovorkyňa policajného riaditeľstva Denisa Baloghová.

„Aby sa nemohli voľne premiestňovať a tým rozptyľovať vodiča.“

Za vhodný sa považuje priestor zadných sedadiel. „Ideálny je prepravný box vo vozidlách typu kombi,“ dodáva hovorkyňa.

Zákon neukladá povinnosť mať namontované záchytné zariadenie pre zvieratá vo vozidle. Možno však použiť pásy a špeciálne popruhy pre psy, respektíve prepravky pre menšie psy a mačky.

Prepravky môže vodič vhodným spôsobom fixovať bezpečnostným pásom.

To, či sú zákonné podmienky prepravy zabezpečené, je na posúdení policajta pri kontrole konkrétneho vozidla. Nedodržanie pravidiel prepravy živých zvierat sa považuje za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Vodič môže dostať pokutu v blokovom konaní na mieste do 60 eur, v správnom konaní do 100 eur.

(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Pohrýzli vám psa? Môžete pýtať náhradu za liečenie

Čo platí, ak suseda ruší štekot alebo môj pes pohryzie zlodeja?

 • Môže ma sused zažalovať za brechanie môjho psa?

Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastník musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Vzťahuje sa to aj na nadmerné obťažovanie susedov hlukom. Sused teda môže na súd podať návrh na zdržanie sa takéhoto konania.

Bude však musieť preukázať, že miera hlasnosti štekania skutočne prevyšuje mieru primeranú zvyčajným pomerom.

 • Budem zodpovedný za pohryzenie zlodeja psom, ak ten preliezol moju bránu s označením „Pozor, zlý pes!“?

Keď váš pes pohryzie zlodeja, ktorý neoprávnene vstúpil na váš riadne označený pozemok, nie je možné vás označiť za zodpovedného za takýto útok.

Tento stav si privodil sám páchateľ pri páchaní trestnej činnosti, pričom si bol, alebo aspoň mal možnosť byť si vedomý, že sa na pozemku nachádza strážny pes.

Bude však treba preukázať, že zlodej naozaj vstúpil na váš pozemok neoprávnene a že mal naozaj v úmysle páchať trestnú činnosť.

Tiež treba brať na zreteľ i rozsah prípadných poranení, keďže je rozdiel medzi pohryzením za účelom zamedzenia v páchaní trestnej činnosti a neprimerane agresívnym a od istej fázy už nepotrebným útokom psa.

 • Môjho psa dohrýzol susedov - chodí s ním na prechádzky bez vôdzky a náhubku. Môžem od neho pýtať náhradu škody?

Zákon definuje povinnosti majiteľa psa pri vodení mimo chovného priestoru: vodiť psa môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii a je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka, alebo zvieratá.

Ak pes napáda iné psy, čoho si je majiteľ vedomý, je jeho povinnosťou zabezpečiť predchádzanie útokom, napríklad aj použitím vôdzky či náhubku.

Ak napadne vášho psa, možno žalovať majiteľa o náhradu liečebných či iných vzniknutých nákladov. Prípadne možno požadovať náhradu škody.

Treba však preukázať, že útok nezačal váš pes, že majiteľ napádajúceho psa ho dostatočne nezabezpečil a že pre napádajúceho psa je charakteristické útočné konanie, ktorého si majiteľ bol, alebo mal možnosť byť vedomý.

Tiež, že vzniklo poranenie a v akom rozsahu a že vám vznikli náklady spojené s liečbou, prípadne iná ujma.

(Na otázky odpovedal advokát Dávid Štefanka)

Očkovanie psov

Povinné očkovanie

Proti besnote
 • Zo zákona musí byť zaočkovaný každý pes a mačka staršie ako 3 mesiace.
 • Preočkovanie závisí od vakcíny.
 • Pri použití monovalentnej (len proti jednému ochoreniu) vakcíny proti besnote je to každé 2 až 3 roky, podľa toho, ako uvádza výrobca vakcíny.
 • Platí to však iba vtedy, ak je použitá v prvom a hneď aj v druhom roku života. Potom sa opätovne vakcinuje až vo štvrtom, resp. v piatom roku života.
 • Pri vakcínach na viaceré ochorenia je nutné každoročné preočkovanie.

Odporúča sa

Proti psinke a parvoviróze

 • Tieto ochorenia sa v minulosti často vyskytovali a práve očkovaním sa ich podarilo výrazne obmedziť.

Proti infekčnej hepatitíde, parainfluenze (psia chrípka) a leptospiróze

 • Leptospiróza je ochorenie prenosné zo zvieraťa na človeka.
 • Prenáša sa močom hlodavcov a v prípade infekcie neočkovaného psa je ohrozený aj jeho majiteľ, aj ošetrujúci veterinárny lekár.

Postup očkovania

 • Šteniatka sa odporúča začať očkovať vo veku 6 až 7 týždňov proti psinke, parvoviróze, hepatitíde a parainfluenze.
 • Vo veku 9 až 10 týždňov sa preočkuje proti psinke, parvoviróze, hepatitíde a parainfluenze, plus sa pridáva vakcína proti leptospiróze.
 • O ďalšie 3 až 4 týždne sa preočkuje to isté, čo v druhej vakcinácii plus sa pridáva vakcína proti besnote, prípadne sa zopakujú len infekčné ochorenia a besnota sa zaočkuje samostatne o ďalšie 2 až 3 týždne.
 • Infekčné ochorenia sa odporúča preočkovať každý rok. V prípade použitia kombinovanej vakcíny proti infekčným ochoreniam spolu s besnotou sa aj besnota preočkováva každý rok.

Proti borelióze

 • Ide o ochorenie prenášané kliešťami.
 • V prvom roku očkovania sa musí preočkovať o 2 až 3 týždne, potom každoročne.

Proti infekčnej laryngotracheitíde

 • Odporúča sa očkovať psy, ktoré navštevujú výstaviská, cvičiská, či iné miesta s hromadným výskytom psov.
 • Choroba sa ľudovo nazýva aj kotercový kašeľ.
 • V prvom roku očkovania sa preočkúva za 2 až 3 týždne, potom každoročne.

Čo to stojí?

 • Ceny očkovania bývajú rôzne. Cenník si tvorí každé veterinárne pracovisko individuálne.
 • Odvíja sa od použitej vakcíny, ceny klinického vyšetrenia, ktoré patrí k očkovaniu, no aj od vybavenia a poskytovania služieb daným pracoviskom.
 • Taktiež sa ceny rôznia v rámci regiónov.
 • Napríklad pri besnote sa môžete stretnúť s cenou šesť až 16 eur. Ceny za ďalšie očkovania spravidla nepresahujú 15 až 25 eur. Rozdiely však môžu byť veľmi veľké.

(Zdroj: Bronislava Magicová, Veterinárna klinika Banby Vet, ceny weby veterinárov)

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 2. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 3. Unikát medzi značkami. CUPRA
 4. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 5. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 6. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 7. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 10. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 1. Eva Kováčová: Motivácia vzdelávať sa je spojená s nádejou
 2. Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta
 3. Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby
 4. Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť
 5. Rehabilitačná lekárka radí: Aj sedieť treba vedieť.
 6. Zdravotné stoličky Adaptic sú v predaji tiež na Slovensku
 7. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Tretia časť
 8. Ako jazdí VW T-Roc s výkonom 300 koní?
 9. V prvom roku fixný výnos až do 8,5 % ročne
 10. Pitný režim je dôležitý. Čo robiť, ak nám čistá voda nechutí?
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 18 137
 2. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 13 061
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 9 913
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 9 012
 5. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 444
 6. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu 5 999
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 138
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 4 864
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 4 744
 10. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 4 709

Hlavné správy zo Sme.sk

Matovič zverejnil celú údajnú komunikáciu Glváča s Kočnerom

Komunikácia mala prebehnúť v období roku 2014 až 2017.

Martin Glváč.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na zastavenie Danka je už neskoro

Na radosť z koaličnej paralýzy je už neskoro.

Peter Tkačenko

Danko reagoval na neúspech v parlamente, útočil na premiéra

Most-Híd nepodporil tri návrhy zákonov z dielne SNS.

Andrej Danko.
Cynická obluda

Hrozí nám Kollár vo vláde?

Kalkulačka povolebných koalícií bez Smeru je momentálne veľmi krutá. Ale zároveň aj veľmi milosrdná.

Neprehliadnite tiež

Väčšina miest na Slovensku bude musieť zvýšiť dane a poplatky, tvrdí únia

Samosprávy budú nahrádzať výpadky príjmov v dôsledku zvýšenia nezdaniteľnej časti základu dane.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček (vľavo).

Europarlament chce štedrejší rozpočet ako eurokomisia

V priebehu troch týždňov by mali vyjednávači dosiahnuť dohodu na konečnej verzii budúcoročného rozpočtu.

Ilustračné foto.

Zisk Boeingu sa pre problémy modelu 737 MAX prepadol o vyše polovicu

Lietadlá boli po dvoch smrteľných nehodách uzemnené.

Ilustračné foto.

Slovenským automobilkám sa nepáči, že sa nedarí realizovať dohodnuté opatrenia

Veľkých zamestnávateľov znepokojuje aktuálna situácia.

Ilustračné foto.