Desať najdôležitejších udalostí roka 2012 v ekonomike

Medzi udalosti roka patria úsporný balíček, plány na jednu poisťovňu, stimuly, ale aj pád mosta pri Iliašovciach.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

Stĺpček Konštantína Čikovského: Pokoj

Nervozita z vývoja ekonomiky a verejných financií nám zakrýva, že minulý rok sa udiali aj veci, v ktoré sme ani nedúfali a bez ktorých by sme sa báli roka 2013 ešte viac.

Robert Fico sa verejne stotožnil s myšlienkou, že štát musí rešpektovať matematiku, aj keď ide o verejné zdroje.

Kvantá zlých rozhodnutí, alibizmu a klamstiev mu treba vyčítať aj tento rok, no ak by snahu o trojpercentný deficit nevyhlásil za najvyššiu prioritu, možno by sme už uvažovali o pomoci z eurovalu tak ako Slovinci. V tom mal premiér dobrých radcov a správny úsudok, že od havárie nás delí možno len jeden rozpočet, ktorý sa ani netvári ako šetriaci.

Druhé prehliadané dobro roka 2012 je, že výsledkom nerozhodnosti, nudy, rozhádanosti a polovičatých riešení, ktoré nám predvádzali európski politici (a ECB), je aspoň upokojenie trhov. Akciové indexy sú vyššie, ako boli pred rokom, a padli aj úroky úverov najproblémovejších krajín.

Táto generácia politikov sa už ani netají tým, že odmieta tvrdé a relatívne rýchle riešenia, pretože si myslí, že z krízy je bezpečnejšie roky pomaly vyklusávať. Preto sme už aj viac-menej zmierení, že rast eurozóny bude sotva nulový a aj my sa mu veľmi priblížime.

Ibaže, spomínate si na strach, ktorý tu panoval v lete, keď sa debatovalo, či sa euro pominie do mesiaca, alebo až do zimy a čo to urobí s ekonomikou a či tu vlastne nebude vojna?

A tretia dobrá správa je, že hoci štát tento rok neurobil takmer nič preto, aby sa dokázal efektívnejšie starať o tých, ktorí to potrebujú, ešte stále tu nechal dosť slobody pre tých, ktorí ju skúšajú využiť.

1.Úsporný balíček nemusí stačiť

Premiér Robert Fico musel v tomto roku prvýkrát pripraviť rozpočet, ktorý zníži deficit. Stlačenie schodku o rok pod tri percentá HDP povýšil nad všetky ostatné priority vlády, aby sa Slovensko vyhlo sankcii od Európskej komisie a investori nevnímali krajinu ako možného kandidáta na pomoc z eurovalu.

Balíček na zníženie deficitu za 2,4 miliardy eur Ficova vláda vyskladala najmä z opatrení na príjmovej strane.

Fico chcel ukázať, že jeho vládny balíček na zníženie deficitu na rozdiel od opatrení Ivety Radičovej nezasiahne najmenej majetných občanov. Ešte pred voľbami sa zaprisahal, že jeho vláda nezvýši DPH.

Smer radšej zrušil rovnú daň, ktorú pred deviatimi rokmi presadili Richard Sulík s Ivanom Miklošom. Zisky firiem sa tak od roku 2013 začnú zdaňovať sadzbou 23 percent a vyššie zárobky zamestnancov a živnostníkov sadzbou 25 percent.

Opozícia však Ficov balík označila za antisociálny, lebo presadil, že dane a odvody sa zvýšia aj dohodárom a živnostníkom. Zdvihol aj viaceré poplatky, napríklad pri registrácii áut.

Vláda sa vybrala inou cestou, ako jej radia OECD a viacerí ekonómovia. Tí tvrdili, že namiesto práce mala vláda viac zdaniť spotrebu a majetok.

Monopoly a banky vláda zaťažila aj osobitným odvodom. Viac zaplatili štátu už aj v roku 2012 pre ohlásené daňové výpadky.

Najviac má do rozpočtu priniesť zníženie príspevku do druhého piliera. Aj to sa dotkne bežných občanov, lebo si budú šetriť menej na dôchodok.

Už menej vláda v rozpočte šetrí. Spolieha sa na to, že jej so šetrením pomôžu aj samosprávy.

Fico s nimi podpísal memorandum o znížení výdavkov, no reálne vláda na ich šetrenie nemá vplyv. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť označila plánované zníženie výdavkov samospráv za rozpočtové riziko.

Dá sa predpokladať, že o niekoľko mesiacov bude vláda rozpočet otvárať. Okrem rizika hlbšej recesie v eurozóne je neistý vývoj aj v našom zdravotníctve. Môže mu chýbať až sto miliónov eur.

Smer pripúšťa, že bude pre riziká hľadať dodatočné opatrenia, aby znížil deficit pod tri percentá. Sľubuje, že rezervy bude hľadať vo výdavkoch.

01.jpg

Marianna Onuferová

2.Dohodli fiškálnu aj bankovú úniu

Rok 2012 bol ďalším rokom riešenia krízy v eurozóne. Začiatkom roka krajiny odsúhlasili vznik fiškálnej únie, ktorá zaviazala krajiny Únie s výnimkou Británie a Česka k prísnejším rozpočtom a reformám.

V decembri sa európski lídri dohodli aj na bankovej únii, tá dala Európskej centrálnej banke nové právomoci dohľadu nad bankami eurozóny.

Spoločnú reč nenašla v tomto roku eurozóna v otázke spoločných dlhopisov ani pri postupe zavedenia dane z finančných transakcií.

Bankrot Grécka odvrátila eurozóna na istý čas výmenou za to, že pristúpi k radikálnym reformám. Okrem 44 miliárd eur dostali Gréci aj odloženie splátok a zníženie úrokov.

Rast nezamestnanosti, problémy s bankami a žiadosti regiónov o finančnú pomoc vyostrili situáciu v Španielsku. Pre banky dostala krajina od eurozóny 40 miliárd eur.

V októbri spustila eurozóna na pomoc krajinám trvalý euroval s kapacitou 500 miliárd eur. Ak krajina požiada o pomoc, štátne dlhopisy bude skupovať aj Európska centrálna banka.

02.jpg

Jozef Tvardzík

3.Veľkí investori ohlásili odchod

Americký U. S. Steel v novembri potvrdil, že po dvanástich rokoch predáva košické oceliarne.

Záujemcom o ich prevzatie je nielen Metinvest z portfólia ukrajinského oligarchu Rinata Achmetova, ale údajne aj ruský podnikateľ Roman Abramovič.

Americký investor však nie je jediný, kto plánuje zo Slovenska odísť.

Svoj 49-percentný podiel v Slovenskom plynárenskom priemysle predáva aj nemecký E.ON a francúzsky Gaz de France, kupcom je Energetický a průmyslový holding vo vlastníctve Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínského. Spoločne s podielmi získajú aj manažérsku kontrolu na ne naviazanú.

Po 49 percent budú mať však zrejme len vo vysoko výnosnom tranzite plynu a jeho distribúcii. Podiely v problematických dodávkach plynu domácnostiam od nich plánuje odkúpiť štát za 60 miliónov eur.

Gaz de France ako spoluakcionár štátu plánuje predať svoje podiely aj v Stredoslovenskej energetike.

03.jpg

Daniela Krajanová

4.Štát dal firmám štedré stimuly


Ficova vláda rozhodla, že vybraných desať firiem dostane od štátu daňové prázdniny v hodnote 120 miliónov eur.

Ružomberské papierne Mondi v spoluvlastníctve podnikateľa Milana Fiľa z toho budú čerpať pomoc za 25 miliónov, ďalších zhruba 20 miliónov eur galantský Samsung. Ani jedna z týchto firiem však nevytvorí nové pracovné miesta.

Investičnú pomoc im schválil vládny kabinet za prísľub, že nebudú prepúšťať. Zaručili sa však, že v pracovnom pomere udržia len asi polovicu z celkového počtu ľudí, ktorých dnes zamestnávajú.

04.jpg

Daniela Krajanová

5.Ekonomiku potiahli autá

Výroba áut najviac prispela k tomu, že si naša ekonomika pripíše v tomto roku medziročný rast o predpokladaných 2,6 percenta.

Podľa Európskej komisie porastie Slovensko najrýchlejšie v eurozóne. Bez áut by naša ekonomika stagnovala.

Automobilky zvýšili v tomto roku výrobu, lebo nabehli na výrobu nových modelov. Bratislavský Volkswagen už v prvom polroku vyrobil takmer toľko áut ako za celý predošlý rok.

Ťažil z veľkej obľuby veľkých športovo-úžitkových modelov v Číne či USA. Rozbehol aj výrobu áut značky New Small Family.

Žilinská Kia spustila sériovú výrobu dvoch nových modelov. Trnavskému Peugeotu pomáhal najmä jeho model 208.

Budúci rok to už pravdepodobne nebude také silné. V Európe klesá predaj áut.

05.jpg

Marianna Onuferová

6.Nefunkčný systém ochromil výber daní

Zlyhanie nového informačného systému KONS ochromilo na niekoľko mesiacov schopnosť štátu vyberať dane

Za projektom bol bývalý šéf kompetenčného centra na Finančnom riaditeľstve Miroslav Mikulčík.

Po voľbách sa daniari vrátili k staronovému systému od firmy Novitech.

Minister financií Peter Kažimír zvolil v máji nové vedenie daniarov s Františkom Imreczem. V auguste Kažimír vyčíslil, že na vývoji systému KONS mohla štátna pokladnica prísť o 10 miliónov eur.

06.jpg

Jozef Tvardzík
7.Nový Zákonník práce už škodil

So zmenou vlády sa zmenil aj Zákonník práce, platiť bude od 1. januára, firmy však pre jeho nepružnosť začali prepúšťať už v tomto roku.

Skrátilo sa obdobie, keď bude môcť zamestnanec robiť na určitý čas. Ľudia, ktorí pracujú na dohody, získajú od januára niektoré práva zamestnancov, no budú platiť vyššie odvody.

Zamestnávatelia mali k Zákonníku vážne výhrady. Najviac upozorňovali na to, že sa firmám predražia výpovede, lebo po prepustení budú mať ľudia opäť nárok na výpovednú lehotu aj odstupné.

Zmeny v Zákonníku práce označila Národná banka Slovenska za jeden z dôvodov, prečo už v októbri 2012 vzrástla nezamestnanosť a priblížila sa k 14 percentám. Bez práce je na Slovensku viac ako 400-tisíc ľudí.

07.jpg

Veronika Folentová

8.S tromi poisťovňami Fico neráta

Ani 22 miliónov eur, ktoré musí Slovensko zaplatiť vlastníkovi zdravotnej poisťovne Union, neodradilo premiéra Roberta Fica od presadzovania jednej poisťovne.

Odškodnenie priznal Unionu arbitrážny súd za roky, keď si nemohli jeho vlastníci vyplácať zisk. Zakázal im to zákon, ktorý presadila prvá Ficova vláda.

Táto Ficova vláda odsúhlasila vznik jednej zdravotnej poisťovne. Jedna štátna monopolná poisťovňa by mala podľa zámeru vlády fungovať už v roku 2014.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, ktorá na post prišla z predstavenstva súkromnej poisťovne Dôvera, už pripravuje zákony, čo majú na našom trhu ukončiť éru súkromných zdravotných poisťovní.

Ak vlastníci súkromných poisťovní Dôvera a Union neustúpia od svojich vyjadrení a štátu poisťovne nepredajú, Fico nevidí problém ani v ich vyvlastnení.

Peniaze na kúpu či vyplatenie vlastníkov pri vyvlastnení chce získať privatizáciou. Štát sa s najväčšou pravdepodobnosťou zbaví 49-percentného podielu vo firme Slovak Telekom. Svedčí o tom aj to, že už má poradcu, ktorý by mal pri predaji radiť.

08.jpg

Veronika Folentová

9.Spadol rozostavaný most

Výstavbu mosta v Iliašovciach začiatkom novembra prerušila tragédia. Zlyhala podpera a pri páde rozostavaného mosta zahynuli štyria ľudia.

Túto časť diaľnice D1 stavalo konzorcium firiem Váhostav a Bögl a Krýsl. Druhá z nich mala na starosti práve stavbu tohto mosta. Budovala aj most, ktorý spadol v českej Studénke pred rozbehnutý vlak. Pri tomto nešťastí zahynulo osem ľudí.

Kto tragédiu v Iliašovciach zavinil, polícia zatiaľ prešetruje. Do akej miery nesie zodpovednosť stavebná firma, Národná diaľničná spoločnosť ako obstarávateľ a do akej miery jej stavebný dozor, ktorý mal na stavbu dohliadať, by malo byť jasné do jari.

09.jpg

Daniela Krajanová

10.Smer zmenšil druhý pilier

Krok, ktorý sa premiér Robert Fico neodvážil urobiť počas svojej prvej vlády, bez váhania urobil tento rok.

Od septembra 2012 znížila jeho vláda príspevok do druhého piliera z deviatich na štyri percentá z hrubej mzdy. Urobila tak skôr, ako najprv chcela, aby zaplátala časť daňových výpadkov.

Po znížení príspevku budú nechávať sporitelia väčšiu časť dôchodkových odvodov ako doteraz v Sociálnej poisťovni.

Fico zásah obhajoval tým, že sa v druhom pilieri znehodnocovali vklady sporiteľov. Pravý dôvod je však ten, že rozpočet vďaka tomuto kroku získal v roku 2012 asi 150 miliónov a v roku 2013 asi pol miliardy eur.

10.jpg

Marianna Onuferová

Rok v krátkosti (chronológia)

Január

 • Americká spoločnosť Kodak požiadala o bankrotovú ochranu, veriteľom dlhovala asi sedem miliárd dolárov.

Február

 • Maďarská letecká spoločnosť Malév skrachovala, dlhovala aj Slovákom.

Marec

 • Asi štyri pätiny veriteľov Grécka súhlasili s výmenou dlhopisov. Z dlhu za 350 miliárd eur odpísali asi sto miliárd eur.

Apríl

 • Investičný fond americkej technologickej firmy Cisco získal menšinový podiel vo firme Piano. Tá stojí za systémom spoplatňovania obsahu na webe.

Máj

 • Vláda vyčlenila z eurofondov na podporu zamestnávania mladých asi 270 miliónov eur u eurofondov.
 • Európska komisia obvinila Slovak Telekom, že mal roky brániť konkurencii, odmietal jej poskytovať svoje siete.

Jún

 • Španielsko požiadalo Európsku úniu o finančnú pomoc pre svoje banky.

Júl

 • Vyšetrovanie britských úradov ukázalo, že tamojšie banky manipulovali s úrokovou sadzbou LIBOR.
 • Štát stratil imunitu voči exekúciám, zrušil ju Ústavný súd. Aby štátu nehrozilo zhabanie majetku, Smer aj s opozíciou prijali expresne zmenu zákona.

August

 • Sieti kníhkupectiev Panta Rhei hrozil krach. Z dlhov ju vykúpila finančná skupina J&T.
 • Súd rozhodol, že štát počítal poplatok za licenciu Slovak Telekomu vo výške 48 miliónov eur nezákonne.

September

 • Satelitná služba Skylink, ktorá sľubovala programy grátis, začala spoplatňovať základný balík.

Október

 • Poslanci Smeru schválili zmeny v Zákonníku práce, ktoré budú platiť od januára 2013.

November

 • Americké železiarne U. S. Steel oznámili, že uvažujú o predaji svojho podniku v Košiciach.
 • UniCredit Bank oficiálne potvrdila, že spojí českú a slovenskú divíziu do jednej a na Slovensku bude podnikať len ako pobočka zahraničnej banky.

December

 • Parlament, v ktorom má väčšinu Smer, odsúhlasil, že rovná daň skončí.
 • Slovensko prehralo arbitráž s holandskými akcionármi poisťovne Union. Za Ficov zákaz zisku poisťovní máme zaplatiť 22 miliónov eur.

Čo bolo pre vás udalosťou roka? (anketa)

reimold1.jpgAlbrecht Reimold, predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia

Za tento rok oslávime dôležité jubileum, výrobu viac ako 400 000 vozidiel za rok. Ide o absolútny rekord. Vyrobili sme už trojmiliónte auto. Aj preto sme v tomto roku položili základný kameň novej karosárne. So 600 miliónmi eur je to najväčšia investícia v dejinách závodu. A je to zároveň dôkaz našej dôvery v pôsobenie na Slovensku.

Odor1.jpgĽudovít Odór, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Vznik Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Politicky neprifarbené informácie o rozpočte a hájenie záujmov budúcich generácií sú významným plusom z dlhodobého hľadiska.

Vida1.jpgIgor Vida, prezident Slovenskej bankovej asociácie

Z môjho pohľadu to bolo určite uvedenie Raiffeisen banky, ktorá doplnila trojlístok skupiny Raiffeisen na slovenskom trhu. Vďaka tomuto jedinečnému konceptu je možné
vyhovieť klientom s najrôznejšími finančnými potrebami a požiadavkami.

Kultan1.jpgMartin Kultan, generálny riaditeľ poisťovne Dôvera

V zdravotníctve návrh na vznik jednej poisťovne. Žiaľ, jeho konštruktéri až postupne zisťujú, akú katastrofu môže vyvolať. S tým súvisí aj súdržnosť poistencov súkromných zdravotných poisťovní, ktorí sa nenechali zmanipulovať politickými vyhláseniami. Patrí im za to vďaka.

timoracky.jpgMarian Timoracký, managing partner United Consultants

Red Bull Stratos, jednoznačne marketingová udalosť roka. Skok z okraja vesmíru s logom výrobcu energetického nápoja vysielalo naživo 40 televíznych staníc a 130 digitálnych kanálov. Na internete ho v priamom prenose sledovalo vyše 8 miliónov ľudí. Táto udalosť výrazným spôsobom ovplyvní budúcnosť marketingu.

Vilagi1.jpgOszkár Világi, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovnaft

Odvolanie arcibiskupa Róberta Bezáka. Je to človek s obrovským morálnym kreditom, ktorý by mohol zohrať významnú rolu v morálnej obrode Slovenska, ale aj rímskokatolíckej cirkvi. Za rovnako významné považujem nedoriešenie kauzy Hedvigy Malinovej. Bez vyriešenia takýchto prípadov nie je možné napredovať ani v ekonomike, ani v rozvoji štátu.

Sirotka1.jpgVladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov

Z pohľadu podnikateľského prostredia malých podnikov je to určite novelizácia daňovo­odvodovej reformy. Je to zásadný zásah do prostredia malých podnikov.

Marko1.jpgRichard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET

Tento rok sa pre mňa niesol v duchu série odhalení závažnej kybernetickej špionáže a sabotáže. Je zrejmé, že v pozadí takýchto útokov už nie sú iba kriminálne skupiny, ale tajné služby niektorých krajín. Z hľadiska Slovenska za udalosť roka považujem protesty tisícok ľudí proti Gorile.

Sirota1.jpgĽuboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov

Parlamentné voľby a výrazné víťazstvo strany Smer v nich. Prvýkrát od roku 1989 zažívame vládu jednej strany. Návrat Roberta Fica je taký výrazný, že z veľkej časti už teraz dokázal akoby vymazať vyše ročné pôsobenie vlády Ivety Radičovej nielen z pohľadu výrazných zmien v legislatíve, ale aj v mysliach obyvateľov štátu.

Czulba1.jpgTibor Czuľba, prezident Slovenskej lekárnickej komory

Pre lekárnikov je to určite to, že člen prezídia Slovenskej lekárnickej komory Štefan Krchňák sa stal viceprezidentom Zväzu lekárnikov EÚ pre rok 2013. Zároveň je nutné pripomenúť najhoršiu udalosť roka, schválenie noviel o liekoch, ktoré nie sú v súlade s európskymi štandardmi. Povedú k zániku nezávislého lekárenstva v tejto krajine.

Karpis1.jpgJuraj Karpiš, analytik INESS

Rozhodnutie vlády konsolidovať verejné financie cez zvyšovanie daní a odvodov. Obávam sa, že pripravený fiškálny útes pre slovenských producentov hodnôt a zamestnávateľov v čase 14-percentnej nezamestnanosti a významného zhoršovania externého prostredia prinesie v budúcom roku kopu nemilých prekvapení.

Machyna1.jpgEmil Machyna, predseda odborového zväzu KOVO

Konečne si na Slovensku ľudia začínajú vážiť sami seba, svoju hodnotu a sú ochotní za ňu zabojovať. To je podstatná zmena v myslení ľudí.

Podolak1.jpgRoman Podolák, generálny riaditeľ Union poisťovne

Ohlásené znárodnenie zdravotných poisťovní, ktoré prišlo ako blesk z jasného neba. Keďže je isté, že táto zmena neprinesie lepšiu starostlivosť ani nižšie náklady na zdravotníctvo, urobíme všetko preto, aby sme ďalej zostali na trhu a hájili potreby poistencov pod vlajkou Unionu.

Socha1.jpgPeter Socha, šéf Asociácie dôchodkových správcovských spoločností

Celý rok 2012 sa stále rozpráva o eurokríze, dlhovej kríze a celkovej kríze v ekonomike. Takže udalosťou roka nie je pre mňa nejaká jednorazová udalosť, ale vlastne celý krízový rok 2012.

Kicina1.jpgRobert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska

Parlamentné voľby. Ich výsledok významne ovplyvnil spôsob konsolidácie verejných financií, formovanie podnikateľského prostredia a ďalší ekonomický vývoj Slovenska.

kaazi1.jpgPeter Kažimír, minister financií

"Netrúfam si povedať, čo bola najzávažnejšia udalosť roka. Dôležité je schválenie štátneho rozpočtu, ktorý je reálny a vytvára predpoklady na zníženie deficitu do konca roka 2013 pod 3%. Z profesionálneho hľadiska pre mňa osobne to, že som sa stal ministrom financií, čo je veľká výzva a zároveň obrovská zodpovednosť."

Lopatka1.jpgĽuboš Lopatka, bývalý riaditeľ Sociálnej poisťovne

Podľa môjho názoru najvýznamnejšou vnútroštátnou udalosťou roka 2012 boli predčasné parlamentné voľby. Z celosvetového hľadiska považujem za najdôležitejšiu udalosť roka prezidentské voľby v USA. Mediálnou udalosťou boli Letné olympijské hry v Londýne.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 446
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 769
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 076
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 057
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 168
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 648
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 633
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 431
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 426
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 055

Téma: Najdôležitejšie udalosti roka


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

Kroksy sú späť. Ich miliardová stratégia? Byť škaredé

To, že sa kroksy vracajú, nie je žiadna náhoda.

Zákon chrániaci médiá je ľahké obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky, čo sú tretie najväčšie opravovne. Sľubuje si od toho úsporu na opravách lokomotív a tisícky vagónov.