Chcete sa zbaviť nechcených darčekov? (Kedy sa to dá a kedy nie)

Výmena nevhodného darčeka za iný tovar závisí od dobrej vôle obchodníkov, legislatíva im to neprikazuje, ale ani nezakazuje

Obchod nie je požičovňa. Či zoberie nazad nechcený a nepoškodený tovar, záleží na predajcovi.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

Vo vianočnej eufórii človek kúpi všeličo. A tak sa môže stať, že obdarovaný si bude chcieť podarúnok vymeniť. Ak však s výmenou predajca nesúhlasí, nepomôže vám krik ani rozčuľovanie.

Určite ste už dostali k sviatku či na Vianoce darček, ktorý vás nepotešil. Je celkom možné, že obdobnú situáciu zažijete aj o pár dní a budete si ho chcieť vymeniť za niečo iné.

Väčšina kamenných obchodov je na tieto situácie pripravená už teraz a vychádza zákazníkom v ústrety. Nemuseli by však, legislatíva to neprikazuje.

Je to vec dohody

„Pri bezdôvodnej výmene tovaru predávajúci v kamennom obchode nie je povinný vziať tovar späť či vymeniť ho za iný,“ zdôrazňuje Danuša Krkošová, hovorkyňa Ústredného inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Dodáva, že je to vždy vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim, lebo kúpou tovaru, jeho zaplatením a prevzatím vlastnícke práva prechádzajú z predávajúceho na kupujúceho.

nakvozikL-120x90.jpgKeďže je to na jeho vôli, môže si stanovovať rôzne podmienky, napríklad vrátenie tovaru v originálnom obale, pôvodné štítky, visačky, nálepky, samozrejmosťou je pokladničný účet, ktorý si zákazník logicky musí od darcu počas sviatkov vypýtať.

Pokiaľ nechcete mať doma nepotrebné či rovnaké darčeky, musíte sa predajcom jednoducho podriadiť.

Obchod nie je požičovňa

Advokátka Barbora Mižíková hovorí, že legislatíva takto chráni obchodníkov pred zákazníkmi, aby si nemohli z obchodov robiť „požičovňu“ tovarov.

Samotní obchodníci radia, aby sa kupujúci, ktorý si nie je istý vhodnosťou darčeka, už pred zaplatením uistil, či prichádza do úvahy jeho výmena, alebo vrátenie peňazí.

Igor Prochác, obchodný manažér firmy Dráčik, upozorňuje, že v ich predajniach nie je možné napríklad vrátiť cukrovinky, knihy, CD alebo DVD bez originálnej fólie.

V predajniach Alltoys sa podľa Evy Fulekovej výmena tovaru nevzťahuje na oblečenie, kočíky a dojčenský tovar.

V obchodnom dome Ikea vám napríklad nezoberú späť metrový textil, použitú posteľnú bielizeň, živé kvety, žiarovky, žiarivky, elektrické batérie a zlacnený tovar.

Peniaze iba výnimočne

Ak budete darček potrebovať vrátiť, vyberte sa do obchodov čím skôr po sviatkoch, aby ste nepremeškali termín na výmenu. Niektoré obchody síce počas Vianoc tieto lehoty predlžujú, no nerobia to úplne všetky.

Pri výmene sa vám môže stať, že peniaze vám nevrátia, ale dostanete poukaz na nákup v plnej hodnote vráteného tovaru. Tento poukaz má časovo neobmedzenú platnosť, využíva ho napríklad sieť H&M obchodov či Kenvelo.

S výmenou tovaru nemajú problém ani v 19 obchodoch spoločnosti Zlatokov, ktorá sa zaoberá šperkárskymi výrobkami zo zlata i zo striebra.

Jej marketingový manažér Peter Mezovský hovorí, že prví zákazníci sa zvyknú objaviť už 27. decembra, a sú to väčšinou nespokojné manželky. „Chlapi im totiž pred Vianocami kúpia čokoľvek, len nech je to zo zlata,“ povedal Mezovský.

Trochu iná situácia je v parfumériách, ktoré by boli radšej, keby nerozhodnutí darcovia radšej ako kozmetiku kupovali svojim blízkym darčekové poukážky, za ktoré by si potom sami vybrali, čo sa im hodí.

Čo sa dá vrátiť, čo nie

Ak darček, ktorý dostanete pod vianočný stromček, nebude podľa vašich predstáv, alebo vám nesadne veľkosť, máte možnosť ho v obchodoch vymeniť za iný tovar.

Čo vám vymenia

 • hračky,
 • šperky zo zlata a striebra,
 • oblečenie,obuv,
 • posteľnú bielizeň,
 • športové potreby,
 • elektroniku,
 • kozmetické balíčky,
 • knihy, DVD alebo CD (pozor, umožňujú to len kníhkupectvá, obchodné reťazce nie).

Čo vám nevymenia

 • výrobky osobnej hygieny (holiace a depilačné strojčeky, elektrické zubné kefky),
 • vianočné ozdoby v akcii,
 • spodnú dámsku bielizeň, (z hygienických dôvodov predajne neberú naspäť nohavičky, iba podprsenky),
 • digitálne nosiče,
 • antivírusové programy,
 • e-knihy
 • telefónne karty, dobíjacie karty, SIM karty,
 • výživové doplnky.

Čo budete potrebovať

 • pokladničný účet,
 • na oblečení či obuvi musia ostať originálne visačky z obchodu,
 • pri spotrebnom tovare treba zachovať originálny obal k nemu, tovar musí byť nepoškodený a nepoužívaný.
kalendar_XL-120x90.jpgPozor na termín vrátenia
 • Darčeky sa snažte vrátiť čím skôr, lebo obchody majú rôzne lehoty na ich výmenu alebo na vrátenie
 • Napríklad pri výrobkoch zo zlata či zo striebra tak treba urobiť do siedmich dní.

Zistili sme

 • Veľa ľudí sa nazdáva, že ak platia za tovar platobnou kartou, bude im tento doklad stačiť na výmenu tovaru. Je to omyl, lebo na doklade o platbe nie je uvedené, o aký tovar ide.
 • Vždy je potrebné predložiť doklad o kúpe. Bez neho uplatnenie reklamácie, respektíve prípadne dohodnutá výmena tovaru nie je možná, alebo nemusí byť úspešná.

Peniaze či iný tovar?

 • penizXL-120x90.jpgNiektoré predajne, najmä siete veľkých obchodných reťazcov, vám za tovar dajú peniaze, inde si musíte nevhodný darček zameniť za iný tovar.
 • Ďalšie predajne, najmä s odevami, vám vydajú nákupné poukážky či nabitú kartu s kreditom vo výške vráteného tovaru.

Pravidlá ako reklamovať

 • Ak by ste po rozbalení darčeka zistili, že je nefunkčný, máte právo ho reklamovať.
 • Reklamácia sa nevzťahuje na tovar opotrebovaný, úmyselne poškodený, poškodený neodborným zásahom.
 • Okrem toho aj na tovar, ktorého životnosť už uplynula, napríklad vybitie batérie.
 • Záručná lehota je 24 mesiacov.
 • Pri niektorých veciach môže byť záručná lehota aj dlhšia ako dva roky.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Nákup cez e-shop má iné pravidlá

Pri internetovom predaji zákon kupujúceho chráni vo väčšej miere, ako keď nakupuje v kamenných obchodoch.

kartaF.rw-120x90.jpgAk ste darčeky objednávali cez internetové e–shopy, pri ich výmene nebudete mať žiadne problémy.

Zo zákona môžete tovar vrátiť do siedmich dní a predajca ho musí prijať, dôvod uvádzať nemusíte.

„Predávajúci je povinný tovar prevziať naspäť a vrátiť spotrebiteľovi cenu zaplatenú za tovar alebo za službu, alebo vrátiť preddavok najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy,“ hovorí Danuša Krkošová, tlačová hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Františk Vámoši z oddelenia marketingu spoločnosti Nay povedal, že vrátený tovar musí byť nepoužitý, nepoškodený vrátane kompletného príslušenstva v pôvodnom obale a s priloženým dokladom o kúpe.

V praxi občas vznikajú problémy, ak si tovar objednáte cez internet, ale vyzdvihnete si ho osobne v sídle obchodu. Niektoré internetové obchody nepovažujú takýto obchod za zásielkový a neakceptujú prípadné vrátenie tovaru v 7-dňovej lehote.

Aby ste sa vyhli problémom, prečítajte si dôkladne podmienky internetového obchodu.

Právnici nie sú vo vysvetľovaní tohto problému jednotní. Niektorí sa domnievajú, že aj v prípade osobného odberu ide o zásielkový predaj a 7-dňová lehota na vrátenie tovaru má byť zachovaná.

Iní zastávajú názor, že pri tejto forme predaja už nejde o o zásielkový predaj a právo na odstúpenie od zmluvy v 7-dňovej lehote tu zákazníkovi nevzniká.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Ako je to

So zárukou na akciový tovar

 1. zlavyL-120x90.jpgSpotrebiteľ má nárok na dvojročnú záruku aj v prípade akciového tovaru.
 2. To znamená, že na tovar v akciách sa vzťahujú tie isté záručné podmienky, aké sú aj pri bežnom
 3. tovare.
 4. Záruka sa nevzťahuje len na tú chybu, na ktorú bol spotrebiteľ pri kúpe upozornený, alebo pre ktorú bola znížená cena. Táto chyba však musí byť vyznačená v doklade o kúpe.

So záručným listom

 1. Pokiaľ záruka tovaru nepresahuje zákonom určenú lehotu 2 roky, predávajúci je povinný vydať záručný list len na žiadosť spotrebiteľa. Ak je ale záručná lehota dlhšia ako 2 roky, predávajúci je už povinný vydať záručný list. Vydáva a potvrdzuje sa pri predaji.
 2. Ak sa vyžaduje, aby výrobok do prevádzky uviedol odborný servis, tak záručný list potvrdí po zapojení výrobku servisný technik.
 3. Niektorí predajcovia potvrdzujú záručný list aj neskôr, so spotrebiteľom sa na tom vopred dohodnú.

(Zdroj: Slovenská obchodná inšpekcia, or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Keď sa nehodí, dá sa vydražiť

Ak máte doma darčeky bez potvrdenky o kúpe, môžete sa ich zbaviť tak, že ich vydražíte.

V rodine s malými deťmi, kde je mama už piaty rok na rodičovskej dovolenke, peňazí nazvyš nebýva. Bratislavčanka Martina sa najskôr nechcených darčekov, ktoré dostávali jej synovia od širokého príbuzenstva, zbavovala na detských burzách.

Tie však majú chybičku krásy, konajú sa iba na jar a na jeseň.

A potom vďaka kamarátkam z materského centra prišla na to, že ostatné mamičky dokážu nepotrebné alebo omylom kúpené podarúnky vydražiť.

Internetový mimibazár, kde mamičky ponúkajú veci po svojich deťoch alebo aj po ostatných členoch rodiny, má v ponuke aj mimiaukcie.sk. Stačí sa zaregistrovať na portáli, zaplatiť poplatok a môžete usporiadať aukciu.

Predávajúci určuje vyvolávaciu cenu, výšku minimálneho prihodenia a približný termín ukončenia aukcie. Aby bola aukcia úspešná, musí vyvolávaciu cenu potvrdiť minimálne jeden účastník aukcie.

Víťazom sa stáva záujemca, ktorý ponúkne najvyššiu sumu.

Martina hovorí, že na aukciách si už kúpila za dobrú cenu niekoľko módnych „vychytávok“, nové oblečenie pre deti dovezené zo zahraničia, ba už sa jej podarilo vydražiť aj vianočný darček pre svokra.

Prostredníctvom dražby sa „zbavila“ darčekov, ktoré nesedeli veľkostne alebo ich mali doma duplicitne.

„Chce to len výdrž sledovať čo práve na aukciách beží,“ hovorí Martina.

(or)

Čo s vianočnými darčekmi po sviatkoch

 • TESCO

darceky-120x90.jpgVrátenie tovaru: bez udania dôvodu, a to v prípade nepotravinového tovaru do 30 dní. Treba mať pokladničný blok a tovar musí byť nepoškodený a nepoužívaný. Nie je možné vrátiť knihy, CD alebo DVD, spodnú bielizeň, hygienické potreby či telefónne karty.

Tovar alebo peniaze: pri vracaní tovaru vyplácajú naspäť nákupnú cenu.

 • ZLATOKOV Trenčín

Vrátenie tovaru: do siedmich dní od nákupu. Treba mať pokladničný blok. Možno ho vrátiť v ktorejkoľvek z 19 predajní.

Tovar alebo peniaze: zákazníkovi tovar vymenia za zlaté alebo strieborné šperky tej istej alebo väčšej hodnoty. Peniaze nevracajú.

 • MARTINUS.SK

Vrátenie tovaru: knihy, CD či DVD, ktoré dostanete pod stromček, vám vymenia do konca januára len v tej istej predajni, kde ste ich kúpili. Musia byť v stopercentnom, bezchybnom stave, nepoškodené, v pôvodnom obale. Bez bločka o zaplatení nepochodíte.

Tovar alebo peniaze: peniaze nevracajú, treba si vybrať iný tovar.

 • Panta Rhei

Vrátenie tovaru: do siedmich pracovných dní bez udania dôvodu, s bločkom, počas Vianoc je lehota predĺžená až do konca kalendárneho roka. Tovar nesmie byť používaný, CD , DVD či puzzle a iné musia byť v pôvodnom obale.

Tovar alebo peniaze: peniaze nevracajú, treba si vybrať iný tovar.

 • DRÁČIK

Vrátenie tovaru: tovar kúpený od 1. novembra do 24. decembra (ak už uplynulo viac ako 21 dní od nákupu, čo je všeobecné pravidlo platné celý rok), možno vymeniť za iný až do 9. januára 2013, ale len s dokladom o nákupe. Musí byť nerozbalený, nepoužívaný, nepoškodený.

Tovar alebo peniaze: peniaze nevracajú, tovar vymenia v predajni, kde bol kúpený.

 • ALLTOYS všetko pre deti

Vrátenie tovaru: hračky môžu zákazníci vrátiť bez udania dôvodu do 5 dní od dátumu predaja a vymenia im ich za iný tovar. Výrobok musí byť nepoužitý, kompletný v originálnom obale vrátane príslušenstva a dokumentácie. Treba doklad z registračnej pokladnice, prípadne záručný list.

Tovar alebo peniaze: peniaze nevracajú.

 • FAnn Parfumérie

Vrátenie tovaru: treba tak urobiť čo najskôr, maximálne do 7 dní, s bločkom, tovar musí byť originálne zabalený, preukázateľne nepoužitý, pôvodne zapečatený, napríklad maskara či rúž.

Tovar alebo peniaze: treba si vybrať iný tovar.

 • NAY ELEKTRODOM

Vrátenie darčeka: nevhodný darček sa dá vrátiť až do 7. januára v nepoškodenom balení bez udania dôvodu. Po Vianociach nie je možné vymeniť rozbalené, respektíve použité tovary osobnej hygieny, softvér, DVD filmy, PC hry a podobne.

Tovar alebo peniaze: špeciálne vo vianočnom období vracajú peniaze.

 • DATART

Vrátenie darčeka: darčeky kúpené v termíne od 1. do 24. decembra možno vrátiť do 6. januára 2013. Tovar musí byť nepoužitý, nepoškodený vrátane kompletného príslušenstva, v pôvodnom obale a s priloženým dokladom o kúpe.

Tovar alebo peniaze: zákazník si môže vybrať, či si chce tovar vymeniť za iný, alebo či si zoberie peniaze.

 • IKEA

Vrátenie darčeka: nepoškodený tovar v pôvodnom balení môžete vrátiť do 90 dní, členovia klubu Ikea Family do 120 dní. Z montovaného tovaru alebo tovaru v poškodenom balení, vráteného v tejto lehote, strhnú 30 percent z ceny.

Tovar alebo peniaze: ak ste platili v hotovosti, vrátia vám peniaze, ak kartou, sumu pripíšu na účet.

 • Baťa

Vrátenie darčeka: nepoškodený a nepoužívaný tovar vám vymenia do 14 dní od zakúpenia (v určitých prípadoch, ako napríklad teraz v súvislosti s Via-nocami, je lehota predĺžená).

Tovar alebo peniaze: peniaze vám dajú v prípade, ak nemajú vašu veľkosť daného vzoru.

 • KENVELO

Vrátenie darčeka: výrobok možno vymeniť za iný do 15. januára, tovar však nesmie byť nosený, poškodený a musí mať pôvodné visačky. Pri výmene treba doložiť pokladničný doklad. Tovar možno vymeniť v ktorejkoľvek predajni Kenvelo na Slovensku.

Tovar alebo peniaze: peniaze sa nevracajú.

(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 2. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 3. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 4. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 5. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 6. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 7. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 8. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 9. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 10. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 837
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 572
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 493
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 487
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 6 221
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 4 986
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 4 207
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 662
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 019
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 573

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Pri kontrole pošty sa Danko môže pozrieť do zahraničia

Bezpečnostné preverovanie zásielok robia aj Slovenská pošta či finančná správa. Obálky však neotvárajú.

KOMENTÁRE

Bez Radičovej, bez Kisku a bez obáv: v čom majú Mihál s Beblavým nevýhodu

Postačia úroveň a normálnosť na úspech v politike? Alebo budú práve naopak, hendikepom?

DOMOV

SME Naživo: Rusko, aké by Slováci chceli, nikdy neexistovalo

V diskusii SME diskutovali odborníci o propagande.

Neprehliadnite tiež

Európska komisia prijala návrh piliera sociálnych práv

Pilier pozostáva z 20 kľúčových zásad a práv na podporu dobre fungujúcich trhov práce a systémov sociálneho zabezpečenia.

Prečo by sme Uber či Airbnb mali podporovať?

Európsky parlament odhaduje, že v najbližších rokoch by mohla zdieľaná ekonomika zvýšiť potenciál HDP Európy o 500 miliárd eur ročne.

Richter zavádza 90-ročných dôchodcov, penzie všetkým nezvýši

Minister práce sľubuje, že zvýši penzie najstarším dôchodcom. Viac dostane len každý štvrtý.

Trump sa chystá zredukovať dane najviac v histórii

Šéf rezortu financií uviedol, že prezidentov plán bude najrozsiahlejšou daňovou reformou.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop