SME

Kaliňák ruší aukcie, právnici či školenia budú podľa vkusu úradníkov

Vzdelávanie či právne služby už nemá štát nakupovať tak ako dnes. Minister Kaliňák sa chce vrátiť k podobnému režimu, ktorý umožnil nástenkový tender.

Minister vnútra Robert Kaliňák už novelu o verejnom obstarávaní viackrát zmenil.Minister vnútra Robert Kaliňák už novelu o verejnom obstarávaní viackrát zmenil. (Zdroj: SME/Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Pri výbere advokátov či poradcov už nemá byť aukcia povinná.

Rozhodovať má znova názor úradníka, ktorý môže, ale nemusí zobrať do úvahy ponúkanú cenu či skúsenosti, ktoré firma či právnik doložia.

Takýto režim navrhuje novela zákona o verejnom obstarávaní, za ktorú je zodpovedný minister vnútra Robert Kaliňák. Platiť by mal pre všetky vzdelávacie a právnické služby do 130-tisíc eur.

Limitom, ktorý by mal obmedziť svojvôľu úradníkov, bude len povinnosť oznámiť výber dodávateľa a povinnosť vybrať si jedného z troch najlepších uchádzačov. Cena nesmie byť vyššia o viac ako dvadsať percent oproti priemeru všetkých ponúk.

Nemusí vyhrať najlacnejší

Nový režim sa má týkať všetkých takzvaných neprioritných služieb, za ktoré sa považujú napríklad advokáti, poradcovia, školitelia, ale aj stavebný dozor.

„Ide o služby, pri ktorých poskytovaní je dôležitý prvok dôvery medzi dodávateľom a odberateľom,“ vysvetľuje ministerstvo dôvody, prečo chce neprioritné služby do zákona vrátiť.

Kaliňák tlačí neprioritné služby do zákona o verejnom obstarávaní napriek tomu, že počas prvej Ficovej vlád vďaka nim prebehol nástenkový tender.

Ministerstvo vnútra takéto porovnávanie odmieta. „Po novom nemôže dôjsť k situácii, že niekto nebude vedieť, že sa nejaká súťaž koná,“ argumentuje.

Oznam o nákupe neprioritných služieb budú úrady zverejňovať. Navyše, oznam o takomto tendri sa má posielať aj potenciálnym dodávateľom na štátnom elektronickom trhovisku.

Nástenkový tender získal prezývku podľa toho, že oznam o súťaži zavesili len na nástenke ministerstva.

Náchylné na manipuláciu

Štátne tendre
Novela
  • má 41 strán a takmer 19-tisíc slov,
  • ministerstvo zapracovalo 1200 pripomienok,
  • platiť mala od začiatku budúceho roku, teraz sa počíta s platnosťou od leta.

„Neprioritné služby sa, našťastie, do obstarávania nevracajú v pôvodnej forme - ide o viac kontrolovateľný režim a miera subjektivity výberu je aspoň ako-tak regulovaná,“ hovorí Peter Kunder z Aliancie Fair–play.

Napriek tomu je podľa neho táto subjektivita zneužiteľná. Kľúčovou pri týchto obstarávaniach bude podľa neho kontrola verejnosťou.

Šéf slovenskej pobočky Transparency International Gabriel Šípoš považuje znovuzavedenie extra režimu pre neprioritné služby za mínus Kaliňákovej novely.

„Tieto výnimky zo súťaže na právne, vzdelávacie či hotelové služby boli často zneužívané. Rád by som videl analýzu, ktorá by ukázala, ako uškodilo zrušenie výnimky novelou z minulého apríla,“ povedal Šípoš.

Upozorňuje, že ďalší Kaliňákov návrh zruší možnosť, aby sa na férovosť týchto tendrov sťažovali uchádzači v Úrade pre verejné obstarávanie. Námietky budú môcť podať len pri tendroch na služby za viac ako 200-tisíc eur, dnes je hranica 40-tisíc eur.

Navrhnutá zmena podľa Šípoša opäť zvyšuje riziko rozdávania zákaziek kamarátskym právnickým firmám. „Pritom problém so slabou kvalitou za nízku cenu predsa riešia referenciami,“ povedal.

Referencie, ktoré novela zavádza, by mali umožniť rozlíšiť firmu, ktorá zákazku urobila kvalitne od tej, ktorá meškala, alebo v ktorej sa výsledok reklamoval.

Strategické vypustil

Minister po tlaku médií, mimovládok aj kolegov ustúpil a nakoniec nechce osobitný režim na nákup veľkých projektov nad desať miliónov eur. Strategické zákazky z poslednej verzie novely zákona o verejnom obstarávaní vypadli. „Mám z toho lepší dojem ako z prvej verzie. Najmä preto, že strategické zákazky sú preč,“ povedal Šípoš.

O novele má dnes Kaliňák rokovať so zástupcami odborov, zamestnávateľov a samospráv. Ešte pred Vianocami by sa ňou mohla zaoberať vláda.

Novela prešla od pripomienkového konania viacerými zmenami. Jedným z dôvodov bolo aj veľké množstvo výčitiek, ku Kaliňákovmu návrhu prišlo zhruba 1200 pripomienok.

Novela by mohla začať platiť od júla budúceho roku.

Pomôžu ľudia bez práce

Ak firma prijme nezamestnaných, môže získať výhodu.

BRATISLAVA. Novinkou v návrhu ministra vnútra Roberta Kaliňáka je, že firma si môže pri súťaži polepšiť, ak prijme nezamestnaných a vytvorí nové pracovné miesta. „Dôvodom je snaha umožniť zohľadňovať tieto typy sociálnych benefitov, ktoré môžu byť s ponukou spojené,“ hovorí ministerstvo. Kritérium zamestnanosti nemá byť povinné.

Kritérium nových pracovných miest má mať silu desiatich percent. Gabriel Šípoš z Transparency International to označil za veľmi zlý nápad.

„Vo väčšine súťaží, kde sú aspoň dvaja uchádzači, je rozdiel medzi prvým a druhým do 10 percent ceny,“ povedal.

Ku kritike sa pridáva aj Peter Kunder z Aliancie Fair–play. „Vytváranie pracovných miest ako kritérium súťaže znamená predraženie zákazky,“ hovorí. Časť sumy, ktorú štát zaplatí, sa mu vráti cez zvýšenie zamestnanosti, argumentuje ministerstvo.

Začnú sa tak podľa Kundera znevýhodňovať firmy, ktoré investujú do inovácií a snažia sa v rámci firmy udržať stabilnú zamestnanosť.

„To bol postoj negramotných robotníkov manufaktúr na začiatku priemyselnej revolúcie, ktorí kvôli zamestnanosti rozbíjali stroje. Dnes hrozí, že sa to stane filozofiou slovenskej vlády,“ povedal Kunder.

Veronika Folentová

Ako má novela zmeniť nákupy za verejné peniaze

Novela zákona o verejnom obstarávaní sa už viackrát zmenila. V pondelok by o zatiaľ poslednej verzii mala rokovať vláda so zamestnávateľmi a odborármi.

1. Aukčný web

Úrady by mali od januára 2014 kupovať drobné tovary a služby menšieho rozsahu nad päťtisíc eur cez elektronické trhovisko, teda štátny internetový aukčný systém.

Kupujúci si cez web predbežne vyberie najvýhodnejšiu z aspoň troch ponúk. Konkurenti majú mať potom čas, najviac 72 hodín, aby túto ponuku vyrovnali alebo prebili. Nakupovať sa nebude vo sviatok a počas dní pracovného pokoja. V pracovných dňoch sa bude nakupovať od 8.00 do 18.00.

2. Kupovať bude Kaliňák

Ministerstvo vnútra má nakupovať drahé služby či stavebné práce pre ďalšie rezorty a úrady. Ministerstvo financií im v tom má pomáhať.

Ostatné úrady nebudú môcť odmietnuť ani vtedy, keď si zoženú tovary a služby lacnejšie.

3. Úrad bude kontrolovať rada

Rada má deväť členov, vymenúva a odvoláva ju vláda. Väčšina členov musí mať magisterský titul z práva. Členom rady nemôže byť zamestnanec úradu ani predseda či podpredseda. Predsedu a podpredsedu si spomedzi seba volia členovia. Funkčné obdobie je päť rokov. Členovia majú nárok na zaplatenie cestovných nákladov, stravného a ubytovacích výdavkov. Nemajú však nárok na odmenu.

Rada bude rozhodovať o odvolaniach proti rozhodnutiu úradu, ale povoľovať má aj dodatky k uzatvoreným zmluvám.

4. Dodatky odobrí rada

Cez dodatky nebude možné podstatným spôsobom meniť predmet zákazky či zvyšovať ich cenu. Zakázané majú byť aj dodatky pridávajúce do zmlúv podmienky, ktoré by v čase prebiehajúcej súťaže ovplyvnili počet uchádzačov o zákazku.

Keby však nastali okolnosti, „ktoré nebolo možné rozumne predpokladať pri podpise zmluvy“, môže dodávateľ požiadať radu, aby rozhodla, či sa naozaj okolnosti kontraktu zmenili natoľko, že je potrebné podpísanie dodatku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 4. 2024)
USD 1.066
AUD 1.644
CZK 25.324
JPY 164.050
CAD 1.465
GBP 0.854
HUF 394.250
PLN 4.294
CHF 0.973
SEK 11.558

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 759
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 573
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 451
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 511
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 459
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 252
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 074
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 344
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 912
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 551
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 177
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 170
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 653
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 645
  8. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 8 493
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stojany na čerpacej stanici

Štátnu kasu vysoké ceny tešia, motoristov nie.


Veronika Remišová

Návrh obmedzuje vlastnícke práva a je protiústavný, povedala opozičná poslankyňa.


TASR
Tabuľa s nápisom pri budove, v ktorej sídli štátny podnik Vodohospodárska výstvaba na Karloveskej ulici v Bratislave.

Ide o spoločnosti Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.


SITA
Ilustračné foto

Rast má byť vyšší o desatinu percenta.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 344
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 912
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 551
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 177
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 170
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 653
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 645
  8. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 8 493
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu