Prácou na dohodu môžete na materskej aj prerobiť (Prehľad zmien od januára)

Kríza tlačí firmy ku dnu. Nemáte istotu roboty po materskej? Prácu na dohodu si premyslite.

Prácu počas starostlivosti o dieťa zvážte.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Kým je dieťa malé, peniaze navyše sa zídu. Prácou na dohodu však môžete viac stratiť ako získať.

Od januára si mamičky na materskej alebo na rodičovskej dovolenke budú musieť dobre premyslieť, či si privyrobia pár eur na dohodu. Môže sa im totiž stať, že v konečnom dôsledku stratia v blízkej budúcnosti oveľa viac, ako si v danom čase pomôžu.

Bude to tak v prípade, ak sa po troch rokoch na materskej a rodičovskej dovolenke nebude môcť žena vrátiť do práce. Napríklad z dôvodu, že firma, v ktorej robila, skrachovala. A ona si nenájde hneď po skončení rodičovskej dovolenky novú prácu.

V takomto prípade má nárok na dávku v nezamestnanosti. Ak pred nástupom na materskú pracovala aspoň 730 dní za posledné tri roky.

Sociálna poisťovňa jej bude pol roka vyplácať dávku v nezamestnanosti, takzvanú podporu. A to podľa toho, koľko zarábala v práci pred nástupom na materskú.

Ak ale bude pracovať počas rodičovskej na dohodu, môže dostať oveľa nižšiu podporu.

Ako je to možné?

Jana pracovala v jednej firme päť rokov ako účtovníčka. Mala hrubú mzdu tisíc eur. V júni roku 2010 odišla na materskú dovolenku.

Rodičovská dovolenka sa jej skončí v auguste 2013. Jana však počas rodičovskej dovolenky prišla o prácu, pretože firma, v ktorej pracovala, skrachovala.

Jana si počas rodičovskej dovolenky privyrába na dohodu. Každý mesiac zarobí 200 eur.

Kým tak bude robiť do konca tohto roka, nič sa nedeje. Ak však bude v práci na dohodu pokračovať aj od januára 2013, bude to pre ňu nevýhodné. Keďže z dohody už bude platiť odvody do Sociálnej poisťovne, bude sa jej dávka v nezamestnanosti vypočítavať z toho, čo zarobí na dohodu, teda z 200 eur a nie z toho, čo zarobila v práci pred materskou – teda z 1000 eur.

Ak teda Jana aj od januára bude pracovať na dohodu počas rodičovskej dovolenky (každý mesiac z hrubej odmeny 200 eur, dostane 173 eur po odpočítaní odvodov) a po nej sa zahlási na úrad práce ako nezamestnaná, bude dostávať pol roka približne 100-eurovú podporu.

Ak by sa vzdala od januára práce na dohodu, mala by nárok na dávku v nezamestnanosti okolo 500 eur. V konečnom dôsledku by Jana „prerobila“ za celý budúci rok 1200 eur.

Taký by bol rozdiel medzi tým, čo by zarobila na dohodu a podporou v nezamestnanosti dohromady. A tým, koľko by dostala ako podporu, keby si posledné mesiace rodičovskej dovolenky užívala bez práce a potom by si užívala podporu.

Stačí robiť krátko

Prečo je to tak, vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

„Rozhodujúce obdobie na výpočet dávky v nezamestnanosti sa posúva pred začiatok rodičovskej dovolenky len v prípade, ak osoba v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemá žiaden príjem relevantný na účely nároku na dávku v nezamestnanosti. Ak však v týchto dvoch rokoch je vymeriavací základ, môže ísť aj o príjem z dohody za niekoľko dní, výška dávky sa určí len z tohto príjmu.“

To znamená, že stačí, ak si počas materskej či rodičovskej privyrobíte na dohodu len raz a zarobíte málo, dostanete oveľa nižšiu podporu v nezamestnanosti, ako by ste dostali, keby ste na dohodu vôbec nepracovali.

Na druhej strane, ak si počas rodičovskej dovolenky len raz dokážete zarobiť na dohodu veľa peňazí, napríklad 1600 eur, môžete získať maximálnu podporu. Tá bude na budúci rok 801,10 eura.

materska-web_res.jpg

Materská sa dá zachrániť

Ženy, ktoré otehotnejú až po prepustení z práce, budú sa môcť od januára ľahšie dostať k materskej.

Kým niektorým ženám môže práca na dohodu poškodiť, iným môže pomôcť.

A to v prípade, ak prídu o prácu a krátko na to otehotnejú.

Ako tehotné si už veľmi ťažko nájdu prácu na klasickú pracovnú zmluvu. Nepomerne ľahšie si však môžu zohnať „brigádu“, teda zamestnať sa aspoň načas na dohodu o pracovnej činnosti či na dohodu o vykonaní práce.

Stačia dva mesiace

Fotolia_22658689_Subscription_XXL-120x90.jpgPrečo je dobré pracovať aspoň chvíľu na dohodu – pár mesiacov – ak ste otehotneli po prepustení z práce? Žena, ktorá príde o prácu napríklad v januári 2013 a až vo februári otehotnie, nie je v ochrannej lehote tak, ako by bola, keby bola tehotná už v čase prepustenia. A tak nemá nárok na materskú.

Hoci predtým pracovala niekoľko rokov a odvádzala odvody do Sociálnej poisťovne a spĺňala nárok na poskytnutie materskej. Ten má každá žena, ktorá v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú bola nemocensky poistená aspoň 270 dní.

Od januára sa však budú platiť odvody na nemocenské poistenie aj z práce na dohodu s pravidelnou činnosťou. To znamená, že treba na túto dohodu pracovať aspoň dva mesiace.

Kratšie ako trimester

Pomôcť si môžu dve skupiny tehotných žien.

Prvou sú ženy, ktoré v bývalom zamestnaní zarábali viac ako je priemerná mzda na Slovensku.

A to tak, že na dohodu budú pracovať menej ako 90 dní. Vtedy sa im totiž bude vypočítavať materská zo mzdy, ktorú zarobili v predchádzajúcej práci. Ak v bývalej práci zarábali najmenej 1200 eur.

Takto môžu mať nárok na materskú, ktorá bude od januráa viac ako 780 eur. Podľa zákona o sociálnom poistení, ktorý v lete schválili poslanci, sa pláca u nového zamestnávateľa berie do úvahy až v prípade odpracovaných aspoň 90 dní.

Viac pre ženy s nízkym príjmom

Na najvyššiu materskú však môžu mať nárok aj ženy, ktoré v bývalej práci robili za nízku mzdu. A to v prípade, že si nájdu prácu na dohodu za vyššiu odmenu, napríklad 1200 eur.

Musia však v takomto prípade odpracovať na dohodu viac ako 90 dní. Materská sa im v takomto prípade bude počítať zo zárobku na dohodu, a nie z nízkej mzdy od predchádzajúceho zamestnávateľa.

Takto sa dá síce získať materská aj prácou na zmluvu. Nájsť si pred pôrodom robotu na dohodu je však jednoduchšie. Na týchto pravidlách nič nezmení ani ďalšia novela sociálneho zákona, ktorú budú poslanci schvaľovať v decembri.

Vládny Smer-SD ňou hasí problematické ustanovenia, v dôsledku ktorých by mohla Sociálna poisťovňa prísť o veľa peňazí na nemocenských dávkach.

Aj dve materské

Pre budúce matky bude plynúť z práce na dohodu ešte jedna výhoda. A to v prípade, že pracujú na klasickú zmluvu a tiež na dohodu. Žena má totiž nárok na materské z každého pracovného pomeru, z ktorého odvádza odvody.

„Ak si žena, ktorá pracuje v riadnom zamestnaní a okrem toho má uzatvorené dve dohody, bude chcieť uplatniť nárok na materské zo zamestnania aj z dohody, nárok na materské jej vznikne len v tom prípade, ak splní podmienku 270 dní z oboch vzťahov osobitne, teda aj zo zamestnania, aj z dohody,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Nárok na viac materských vznikne aj pri viacerých pracovných pomeroch, napríklad jednej zmluvy a dvoch dohodách.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Ako sa zmenia dávky pre rodičov

Od januára sa budú zvyšovať niektoré štátne sociálne dávky na dieťa.

1. Rodičovský príspevok porastie

 • Rodičovský príspevok bude od budúceho roka vyšší približne o päť eur. Zvýši sa zo súčasných 194,70 eura na 199,60 eura.
 • Rodičovský príspevok na dvojičky, ktorý je o 25 percent vyšší, porastie z 243,37 eura na 249,50 eura.
 • Rodičovský príspevok na trojičky – zvyšuje sa na každé dieťa o štvrtinu oproti pôvodnému – porastie z 292,05 eura na 299,4 eura.
 • Príspevok na dieťa, ak sa rodič rozhodne dať dieťa do troch rokov do jasieľ, sa však nezmení. Ostane vo výške maximálne 230 eur.

Fotolia_5439129_Subscription_XL-120x90.jpg 2. Zvýši sa aj prídavok na dieťa

 • Takzvané detské prídavky sa zvýšia o 56 centov. Miesto súčasných 22,54 eura budú rodičia dostávať od januára 23,10 eura na každé nezaopatrené dieťa.
 • Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú rodičia na dôchodku miesto daňového bonusu, narastie z 10,57 eura na 10,83 eura na každé dieťa.

3. Materská sa nezvýši ani nepredĺži

 • Materská mala každý rok narásť o päť percent a mala byť dlhšia o šesť týždňov, aby sa dostala na úroveň 100 percent čistej mzdy a mohli ju matky poberať rok.
 • Na budúci rok sa však s materskou nebude hýbať. Nie sú na to peniaze.
 • „Ministerstvo práce v posledných dvoch rokoch zvýšilo úroveň materskej z 55 percent denného vymeriavacieho základu postupne na 60 percent a od 1. januára 2012 na 65 percent denného vymeriavacieho základu a v dvoch etapách sa predĺžilo aj jej poberanie, z pôvodných 28 na 34 týždňov,“ konštatuje hovorca ministerstva Michal Stuška.
 • Osamelé matky a matky dvojičiek a viactorčiat majú nárok na 43 týždňov.

4. Príspevok pri narodení ostáva

 • Príspevok vo výške 151,37 eura ostane aj na budúci rok na tejto úrovni. Pri narodení dvojčiat ostáva vo výške 227,06 a trojčiat 302,75 eura.
 • Nezmení sa tiež jednorazový príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ktorý je na úrovni 678,49 eura na prvé, druhé alebo tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Môžu dostať výpoveď

Osamelí rodičia už nebudú chránení tak ako dnes.

Zmeny pre rodičov malých detí prináša aj novelizovaný Zákonník práce. Od januára bude môcť dať zamestnávateľ výpoveď osamelému rodičovi dieťaťa do troch rokov. A to v prípade, že presúva prevádzku a jeho zamestnanec, ktorý sa sám stará o malé dieťa, s presunutím nesúhlasí. Ak so zmenou miesta výkonu práce súhlasí, výpoveď z dôvodu premiestnenia prevádzky dostať nemôže.

„Dnes osamelým rodičom môže zamestnávateľ dať výpoveď, ak sa premiestňuje bez ohľadu na ich súhlas so zmenou miesta výkonu práce,“ vysvetľuje advokátka Katarína Babiaková z kancelárie bnt | attorneys-at-law.

Osamelých rodičov a dočasne pracovne neschopných na prácu v noci ministerstvo práce vyradilo zo skupiny zamestnancov chránených pred výpoveďou z dôvodu premiestnenia zamestnávateľa alebo jeho časti. Tam patria napríklad tehotné ženy či ženy na materskej.

Hovorca rezortu práce Michal Stuška to zdôvodňuje: „Osamelí rodičia sú normálne zaradení v pracovnom procese a ak sa zamestnávateľ premiestňuje, môže sa ich opýtať, či súhlasia so zmenou miesta výkonu práce, alebo nie.“

(rag)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 000
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 864
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 059
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 414
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 896
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 267
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 089
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 620
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 763
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 2 725

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

Neprehliadnite tiež

Šéf PSA: Opel zostane aj po prevzatí nemeckou firmou

Existujú totiž zákazníci, ktorí nekupujú francúzske značky.

Posúvanie dôchodku sa nepáči ľuďom ani odborom. Štát nevylučuje zmenu

V roku 2017 sa dôchodok posunul o dva a pol mesiaca, v roku 2018 sa má posunúť o dva mesiace.

RegioJet posilní spoje z Košíc do Prahy o pár vlakov

Rozšíriť plánujú aj prevádzku autobusovej linky zo Zvolena a Banskej Bystrice.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop