Prehľad aktivít CEFTA v roku 2002

Bratislava 13. septembra (TASR) - Pri príležitosti konania 9. summitu predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Bratislave ...

Bratislava 13. septembra (TASR) - Pri príležitosti konania 9. summitu predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Bratislave 13. a 14. septembra 2002 uvádzame prehľad aktivít Dohody v roku 2002.

Predsedajúcou krajinou CEFTA v roku 2002 je Slovenská republika, ktorá organizačne zabezpečuje všetky významné stretnutia a zasadnutia. Spolupráca zmluvných strán CEFTA v roku 2002 je obsiahnutá v Pláne aktivít CEFTA na rok 2002, ktorý bol odsúhlasený na stretnutí štátnych tajomníkov 14. marca 2002 v Bratislave.

Prvé expertné rokovanie zmluvných strán CEFTA a Chorvátskej republiky o pristúpení Chorvátska k Dohode sa uskutočnilo 20. a 21. februára 2002 v Záhrebe. Rokovanie vychádzalo z rozhodnutia Spoločného výboru CEFTA (Bukurešť, 11. október 2001) o pristúpení Chorvátska k CEFTA. Toto rozhodnutie potvrdili aj predsedovia vlád na svojom summite 16. novembra 2001 v Bukurešti. Výsledkom rokovania expertov bol predbežný návrh na uzavretie Dohody o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA.

Stretnutie štátnych tajomníkov rezortov zodpovedných za zahraničný obchod, resp. ich poverených zástupcov sa uskutočnilo 14. marca 2002 v Bratislave. Rokovanie bolo zamerané na odsúhlasenie Plánu aktivít CEFTA na rok 2002, ako aj na obchodno-politické usmernenie pre rokovania expertov.

Piate pracovné stretnutie zástupcov krajín CEFTA o vzájomnom uznávaní certifikátov a výsledkov skúšok sa uskutočnilo 8. apríla 2002 na Štrbskom Plese. Stretnutie bolo zamerané najmä na výmenu informácií o súčasnom stave implementácie smerníc EÚ, na aktualizáciu súčasného stavu podpísaných bilaterálnych dohôd o spolupráci a vzájomnom uznávaní výsledkov skúšok a certifikátov, ako aj na pokračovanie rokovaní o PECA (Protokol k Európskej dohode o posudzovaní zhody). Krajiny sa dohodli, že ďalšie dohody by mali byť založené na princípoch Protokolu PECA. Zástupcovia krajín CEFTA súhlasili s tým, že sľubným budúcim riešením vzájomného uznávania certifikátov a výsledkov skúšok v oblasti priemyselných výrobkov je urýchlenie uzatvárania dohôd "paralelných s PECA".

Rokovanie expertov sa uskutočnilo 18. a 19. apríla 2002 v Sofii. Jeho predmetom bolo uplatňovanie obchodných koncesií poskytovaných v rámci CEFTA v roku 2002 (vrátane publikácie tarifných kvót a systému ich administrácie), ako aj ďalšia problematika týkajúca sa obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami. Prerokovaná bola aj problematika spolupráce v oblasti vzájomného uznávania výsledkov skúšok a certifikátov pri priemyselných a poľnohospodárskych výrobkoch, otázka úpravy zoznamov A,B,C a D s ohľadom na zmeny v Harmonizovanom systéme 2002, ochranné opatrenia, ako aj ďalšie záväzky vyplývajúce z dohody CEFTA (napr. plnenie záväzkov podľa článku 24 CEFTA - verejné obstarávanie, ako aj ratifikácia prístupových dohôd a doplnkových protokolov doplňujúcich CEFTA). Samostatným bodom rokovania bola otázka pristúpenia Chorvátska.

Druhé expertné rokovanie zmluvných strán CEFTA a Chorvátska sa uskutočnilo 28. a 29. mája 2002 v Poreči v Chorvátsku. Rokovanie nadväzovalo na závery z prvého expertného rokovania, ktoré sa uskutočnilo vo februári v Záhrebe. Rokovania expertov boli zamerané na bilaterálne, ako aj multilaterálne obchodné vzťahy v súvislosti s pristúpením Chorvátska k CEFTA.

Už počas prvého expertného rokovania slovenská strana uzatvorila protokol týkajúci sa obchodu s priemyselnými výrobkami. Na druhom rokovania v Poreči bol uzatvorený aj protokol týkajúci sa obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi komoditami. Po ukončení bilaterálnych rokovaní ostatných zmluvných strán CEFTA s Chorvátskom slovenská strana z titulu predsedníctva v CEFTA v spolupráci s chorvátskou stranou skompletizuje Dohodu o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA. Očakáva sa, že dohoda by mohla byť podpísaná do konca roku 2002.

V poradí štvrté zasadnutie Podvýboru pre poľnohospodársky obchod sa uskutočnilo 7. júna v Bratislave. Zasadnutiu 6. júna predchádzalo stretnutie expertov. Vedúci delegácií krajín CEFTA sa venovali najmä možným spôsobom rozvoja vzájomného obchodu prostredníctvom ďalšej bilaterálnej liberalizácie, ochranným opatreniam zavádzaným a uplatňovaným jednotlivými krajinami CEFTA, mechanizmom poľnohospodárskych a obchodných politík zahrňujúc systém exportných dotácií a domácich podpôr. Vymenili si aj informácie v súvislosti so vstupom krajín CEFTA do EÚ zamerané na formuláciu spoločného stanoviska, týkajúceho sa spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ako aj o dosiahnutých výsledkoch rokovaní o pristúpení Chorvátska k CEFTA.

Riadne zasadnutie najvyššieho orgánu Dohody - Spoločného výboru (SV) CEFTA, sa uskutočnilo 3. júla 2002 v Bratislave. V súvislosti s ďalším rozvojom poľnohospodárskeho obchodu SV ocenil, že sa začali nové bilaterálne rokovania o ďalšej liberalizácii obchodu s agrokomoditami. SV odporučil podporovať spoločné záujmy strán CEFTA počas prístupových rokovaní s EÚ (v oblastiach ako priame platby, výrobné kvóty a opatrenia na rozvoj vidieka), ako aj počas nového kola multilaterálnych rokovaní v rámci WTO (v oblastiach ako prístup na trh, domáce podpory, exportná konkurencia a neobchodné záujmy). V súvislosti s problematikou ochranných opatrení Spoločný výbor prerokoval tie ochranné opatrenia, ktoré strany CEFTA uplatňujú počas dlhšieho časového obdobia. Odporučil, aby dotknuté strany opätovne preskúmali oprávnenosť týchto ochranných opatrení. SV zdôraznil, že takéto opatrenia by mali byť ihneď zrušené, keď podmienky spôsobujúce narušenie trhu už neopodstatňujú ich zachovanie. Bola prerokovaná aj problematika zavádzania ochranných opatrení, týkajúcich sa dovozov ocele a oceľových výrobkov.

SV CEFTA vzal na vedomie správu o aktuálnom stave rokovaní v oblasti vzájomného uznávania certifikátov a výsledkov skúšok pre priemyselné výrobky, ktorú predložila za oblasť priemyselných výrobkov slovenská strana, a informáciu za oblasť poľnohospodárskych výrobkov, ktorú podala slovinská strana. Výbor potvrdil, že ďalšie bilaterálne dohody medzi stranami CEFTA (dohody "paralelné s PECA") v oblasti priemyselných výrobkov by mali byť v princípe založené na protokole PECA uzatvorenom medzi EÚ a jednotlivými krajinami CEFTA.

Výbor vzal na vedomie ďalej správu bulharskej strany o súlade legislatív strán so záväzkami stanovených v článku 24.2. CEFTA (verejné obstarávanie) a odporučil pokračovať v monitoringu situácie vzhľadom na súlad národnej legislatívy s týmto článkom, ako aj na efektívne uplatňovanie režimu stanoveného v tomto článku v súlade s ekonomickou praxou každej krajiny.

SV vzal na vedomie, že rokovania o návrhu Dohody o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA, ako aj o príslušnom protokole o pravidlách pôvodu uplatňovaných v obchode medzi Chorvátskou republikou a stranami CEFTA sú prakticky uzatvorené. Bilaterálne protokoly o liberalizácii priemyselného obchodu, ako aj väčšina bilaterálnych protokolov o poľnohospodárskych koncesiách sú už finalizované. V tejto súvislosti Spoločný výbor povzbudil príslušné strany, aby urýchlili rokovania s cieľom ich ukončenia do konca roka 2002.

SV potvrdil, že predsedajúcou krajinou v roku 2003 bude Slovinská republika.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Víťazom Stavbárskej olympiády odovzdajú ceny na DOD SvF STU
 2. Londýn: Úspešná Slovenka balí kufre. Chce bývať v Bratislave
 3. Zabezpečte vstup osôb na stavenisko podľa zákona
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 5. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 6. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 7. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 8. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 9. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 10. Alarica – new business project in the market of shoes
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 778
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 5 516
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 4 892
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 906
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 102
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 866
 7. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 769
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 315
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 966
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 536

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Raši, Zmajkovičová, Kubánek. Ktorí krajskí šéfovia Smeru by mali končiť

Ohlasované zmeny krajských šéfov Smeru považuje politológ Grigorij Mesežnikov len za kozmetickú úpravu pre verejnosť.

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

ŠPORT

Navrátilová: Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň

Legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone.

DOMOV

Drevárske kauzy zostávajú aj po rokoch bez trestov

Zmluvy nevýhodné pre štát podpisoval ako riaditeľ Lesov SR Alojz Riško.

Neprehliadnite tiež

Pozrite sa, ktorým piatim firmám štát rozdelí 10 miliónov eur

Investičná pomoc vo výške 10,06 milióna eur podporí vytvorenie 1147 nových pracovných miest.

Slováci by mali byť obozretní pred nelegálnou internetovou lekárňou, ponúka lieky neznámeho pôvodu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzval ľudí, aby v záujme vlastnej bezpečnosti postupovali pri nákupe liekov cez internet podľa uvedených odporúčaní.

Plyn príde na Slovensko zo severu, Eustream už vyberá stavbárov pre novú rúru

Na výstavbu slovensko-poľského plynovodu prispeje aj Európska investičná banka 70 miliónov eur.

Americké deti prídu o 180 hračkárstiev, Toys "R" Us je už dlhšie v červených číslach

Hračkárstvo počíta so zatvorením neziskových prevádzok a skvalitnením internetového predaja.

Autá im nestačia, Nóri chcú mať na elektrinu aj lietadlá

Nórsko je lídrom na poli elektromobility, minulý rok tvorili elektrické a hybridné vozidlá viac ako polovicu všetkých novo registrovaných automobilov.