Prehľad aktivít CEFTA v roku 2002

Bratislava 13. septembra (TASR) - Pri príležitosti konania 9. summitu predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Bratislave ...

Bratislava 13. septembra (TASR) - Pri príležitosti konania 9. summitu predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) v Bratislave 13. a 14. septembra 2002 uvádzame prehľad aktivít Dohody v roku 2002.

Predsedajúcou krajinou CEFTA v roku 2002 je Slovenská republika, ktorá organizačne zabezpečuje všetky významné stretnutia a zasadnutia. Spolupráca zmluvných strán CEFTA v roku 2002 je obsiahnutá v Pláne aktivít CEFTA na rok 2002, ktorý bol odsúhlasený na stretnutí štátnych tajomníkov 14. marca 2002 v Bratislave.

Prvé expertné rokovanie zmluvných strán CEFTA a Chorvátskej republiky o pristúpení Chorvátska k Dohode sa uskutočnilo 20. a 21. februára 2002 v Záhrebe. Rokovanie vychádzalo z rozhodnutia Spoločného výboru CEFTA (Bukurešť, 11. október 2001) o pristúpení Chorvátska k CEFTA. Toto rozhodnutie potvrdili aj predsedovia vlád na svojom summite 16. novembra 2001 v Bukurešti. Výsledkom rokovania expertov bol predbežný návrh na uzavretie Dohody o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA.

Stretnutie štátnych tajomníkov rezortov zodpovedných za zahraničný obchod, resp. ich poverených zástupcov sa uskutočnilo 14. marca 2002 v Bratislave. Rokovanie bolo zamerané na odsúhlasenie Plánu aktivít CEFTA na rok 2002, ako aj na obchodno-politické usmernenie pre rokovania expertov.

Piate pracovné stretnutie zástupcov krajín CEFTA o vzájomnom uznávaní certifikátov a výsledkov skúšok sa uskutočnilo 8. apríla 2002 na Štrbskom Plese. Stretnutie bolo zamerané najmä na výmenu informácií o súčasnom stave implementácie smerníc EÚ, na aktualizáciu súčasného stavu podpísaných bilaterálnych dohôd o spolupráci a vzájomnom uznávaní výsledkov skúšok a certifikátov, ako aj na pokračovanie rokovaní o PECA (Protokol k Európskej dohode o posudzovaní zhody). Krajiny sa dohodli, že ďalšie dohody by mali byť založené na princípoch Protokolu PECA. Zástupcovia krajín CEFTA súhlasili s tým, že sľubným budúcim riešením vzájomného uznávania certifikátov a výsledkov skúšok v oblasti priemyselných výrobkov je urýchlenie uzatvárania dohôd "paralelných s PECA".

Rokovanie expertov sa uskutočnilo 18. a 19. apríla 2002 v Sofii. Jeho predmetom bolo uplatňovanie obchodných koncesií poskytovaných v rámci CEFTA v roku 2002 (vrátane publikácie tarifných kvót a systému ich administrácie), ako aj ďalšia problematika týkajúca sa obchodu s poľnohospodárskymi výrobkami. Prerokovaná bola aj problematika spolupráce v oblasti vzájomného uznávania výsledkov skúšok a certifikátov pri priemyselných a poľnohospodárskych výrobkoch, otázka úpravy zoznamov A,B,C a D s ohľadom na zmeny v Harmonizovanom systéme 2002, ochranné opatrenia, ako aj ďalšie záväzky vyplývajúce z dohody CEFTA (napr. plnenie záväzkov podľa článku 24 CEFTA - verejné obstarávanie, ako aj ratifikácia prístupových dohôd a doplnkových protokolov doplňujúcich CEFTA). Samostatným bodom rokovania bola otázka pristúpenia Chorvátska.

Druhé expertné rokovanie zmluvných strán CEFTA a Chorvátska sa uskutočnilo 28. a 29. mája 2002 v Poreči v Chorvátsku. Rokovanie nadväzovalo na závery z prvého expertného rokovania, ktoré sa uskutočnilo vo februári v Záhrebe. Rokovania expertov boli zamerané na bilaterálne, ako aj multilaterálne obchodné vzťahy v súvislosti s pristúpením Chorvátska k CEFTA.

Už počas prvého expertného rokovania slovenská strana uzatvorila protokol týkajúci sa obchodu s priemyselnými výrobkami. Na druhom rokovania v Poreči bol uzatvorený aj protokol týkajúci sa obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi komoditami. Po ukončení bilaterálnych rokovaní ostatných zmluvných strán CEFTA s Chorvátskom slovenská strana z titulu predsedníctva v CEFTA v spolupráci s chorvátskou stranou skompletizuje Dohodu o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA. Očakáva sa, že dohoda by mohla byť podpísaná do konca roku 2002.

V poradí štvrté zasadnutie Podvýboru pre poľnohospodársky obchod sa uskutočnilo 7. júna v Bratislave. Zasadnutiu 6. júna predchádzalo stretnutie expertov. Vedúci delegácií krajín CEFTA sa venovali najmä možným spôsobom rozvoja vzájomného obchodu prostredníctvom ďalšej bilaterálnej liberalizácie, ochranným opatreniam zavádzaným a uplatňovaným jednotlivými krajinami CEFTA, mechanizmom poľnohospodárskych a obchodných politík zahrňujúc systém exportných dotácií a domácich podpôr. Vymenili si aj informácie v súvislosti so vstupom krajín CEFTA do EÚ zamerané na formuláciu spoločného stanoviska, týkajúceho sa spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ako aj o dosiahnutých výsledkoch rokovaní o pristúpení Chorvátska k CEFTA.

Riadne zasadnutie najvyššieho orgánu Dohody - Spoločného výboru (SV) CEFTA, sa uskutočnilo 3. júla 2002 v Bratislave. V súvislosti s ďalším rozvojom poľnohospodárskeho obchodu SV ocenil, že sa začali nové bilaterálne rokovania o ďalšej liberalizácii obchodu s agrokomoditami. SV odporučil podporovať spoločné záujmy strán CEFTA počas prístupových rokovaní s EÚ (v oblastiach ako priame platby, výrobné kvóty a opatrenia na rozvoj vidieka), ako aj počas nového kola multilaterálnych rokovaní v rámci WTO (v oblastiach ako prístup na trh, domáce podpory, exportná konkurencia a neobchodné záujmy). V súvislosti s problematikou ochranných opatrení Spoločný výbor prerokoval tie ochranné opatrenia, ktoré strany CEFTA uplatňujú počas dlhšieho časového obdobia. Odporučil, aby dotknuté strany opätovne preskúmali oprávnenosť týchto ochranných opatrení. SV zdôraznil, že takéto opatrenia by mali byť ihneď zrušené, keď podmienky spôsobujúce narušenie trhu už neopodstatňujú ich zachovanie. Bola prerokovaná aj problematika zavádzania ochranných opatrení, týkajúcich sa dovozov ocele a oceľových výrobkov.

SV CEFTA vzal na vedomie správu o aktuálnom stave rokovaní v oblasti vzájomného uznávania certifikátov a výsledkov skúšok pre priemyselné výrobky, ktorú predložila za oblasť priemyselných výrobkov slovenská strana, a informáciu za oblasť poľnohospodárskych výrobkov, ktorú podala slovinská strana. Výbor potvrdil, že ďalšie bilaterálne dohody medzi stranami CEFTA (dohody "paralelné s PECA") v oblasti priemyselných výrobkov by mali byť v princípe založené na protokole PECA uzatvorenom medzi EÚ a jednotlivými krajinami CEFTA.

Výbor vzal na vedomie ďalej správu bulharskej strany o súlade legislatív strán so záväzkami stanovených v článku 24.2. CEFTA (verejné obstarávanie) a odporučil pokračovať v monitoringu situácie vzhľadom na súlad národnej legislatívy s týmto článkom, ako aj na efektívne uplatňovanie režimu stanoveného v tomto článku v súlade s ekonomickou praxou každej krajiny.

SV vzal na vedomie, že rokovania o návrhu Dohody o pristúpení Chorvátskej republiky k CEFTA, ako aj o príslušnom protokole o pravidlách pôvodu uplatňovaných v obchode medzi Chorvátskou republikou a stranami CEFTA sú prakticky uzatvorené. Bilaterálne protokoly o liberalizácii priemyselného obchodu, ako aj väčšina bilaterálnych protokolov o poľnohospodárskych koncesiách sú už finalizované. V tejto súvislosti Spoločný výbor povzbudil príslušné strany, aby urýchlili rokovania s cieľom ich ukončenia do konca roka 2002.

SV potvrdil, že predsedajúcou krajinou v roku 2003 bude Slovinská republika.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 949
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 5 646
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 997
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 677
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 197
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 094
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 932
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 593
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 142
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 660

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

ONLINE: Časovka rozhodne o víťazovi, stále vedie Saganov kolega

Troch najlepších v celkovom poradí delí necelých tridsať sekúnd.

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Matovič hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

AUTO

Doprava v Chorvátsku kolabuje, cestu blokujú kolóny a nehody

Motoristi smerujúci do južnej Európy musia rátať s kolónami.

KOMENTÁRE

Ako byť šťastný len tak pre nič za nič

Smútku sa nedá vyhnúť. Ani s ním bojovať. Treba si ho prežiť.

Neprehliadnite tiež

Dotácie bez pracovných miest? Kažimír je zásadne proti

Rezort hospodárstva navrhuje, aby sa dotácie dávali aj firmám, ktoré nikoho nezamestnajú.

Bahlsen reaguje na tlak, sušienky budú všade v Európe rovnaké

Aj do výrobkov určených pre východoeurópske krajiny sa bude pridávať maslo.

Deutsche Bank by sa mala po viacmiliardových stratách znovu vrátiť k zisku

Pre banky zostávajú veľkým problémom nízke úrokové sadzby.