Zamestnanci novým Zákonníkom získajú (Zmeny v prepúšťaní)

Posledná novela Zákonníka práce mení podmienky skončenia zamestnania. Vráti sa súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

Prepúšťanie sa neskomplikuje,no vyjde drahšie.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Za odpracovanú výpovednú lehotu patrí mzda. Keď sa k tomu pribalí odstupné, firmám vzrastú náklady.

Len čosi vyše roka má zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, možnosť výberu: buď výpovedná lehota so mzdou alebo odstupné. Od januára 2013 bude mať nárok na oboje súčasne.

Vláda Roberta Fica (Smer) poľahky presadila svoju predstavu o Zákonníku práce.

„Zamestnanec má právo na odstupné, aj keď sa pracovný pomer skončil výpoveďou od zamestnávateľa,“ vyhlásil minister práce Ján Richter. Od septembra 2011 si odstupné v princípe vyžaduje ukončenie zamestnania dohodou.

Prepúšťanie v predstihu?

Súbeh mzdy a odstupného sa bude týkať každého, kto dostane výpoveď pre zrušenie alebo premiestnenie pracoviska, nadbytočnosť v dôsledku organizačných zmien alebo zo zdravotných dôvodov, ak vo firme odpracoval najmenej dva roky. Podnikatelia sa obávajú nárastu neproduktívnych nákladov.

„Už pri prijatí zamestnanca musíme kalkulovať aj s nákladmi, ktoré vzniknú v prípade nevyhnutného prepustenia. Čím sú vyššie, tým je motivácia vytvoriť pracovné miesto nižšia,“ tvrdí výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Branislav Masár.

Tieto obavy sa môžu premietnuť do praxe už pred účinnosťou novely zákonníka: zamestnávatelia si spočítajú, čo je pre nich lacnejšie. „Firmy to prinúti prepúšťať skôr,“ povedal šéf personálnej agentúry Trenkwalder Luboš Sirota.

Vedenie rezortu práce odmieta reagovať na špekulácie.

Najprv vyššie odvody, neskôr aj dane

„Podniky prepúšťajú, lebo predtým sa dostali do ekonomických problémov,“ opakuje Richter.

Za problémy podľa neho môže kríza, nie pracovné právo. Niektoré opatrenia tejto vlády však môžu mať veľmi zlý vplyv na zamestnávateľov.

V budúcom roku vzrastie odvodové zaťaženie väčšiny samostatne zárobkovo činných osôb a v roku 2014 by sa mala zvýšiť sadzba dane z príjmov právnických osôb.

odstupne_res.jpg

Čo platí naďalej

Dôvody výpovede

 • zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa,
 • nadbytočnosť v dôsledku organizačných zmien,
 • strata zdravotných predpokladov na prácu,
 • strata odborných predpokladov na prácu,
 • neuspokojivé plnenie úloh,
 • právoplatné odsúdenie pre úmyselný trestný čin,
 • závažné alebo aj menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Podmienky výpovede

 • V prvých štyroch prípadoch zamestnanec môže dostať výpoveď iba vtedy, ak ho nemôžu zamestnávať ani na kratší pracovný čas alebo nie je ochotný prejsť na inú vhodnú prácu, alebo sa podrobiť príprave na ňu.
 • Výpovedi pre neuspokojivé plnenie úloh musí predchádzať výzva na nápravu. Menej závažné porušenie disciplíny sa najprv rieši upozornením.
 • Ak sú dôvodom výpovede organizačné zmeny, zamestnávateľ musí splniť ešte jednu podmienku: zrušené miesto nesmie obnoviť dva mesiace.

(Zdroj: Zákonník práce)

Výpovednú lehotu bude možné predĺžiť

Pred presný počet mesiacov sa doplní jedno slovo: najmenej.

Jeden, dva alebo tri mesiace – dosiaľ je výpovedná lehota určená presným počtom mesiacov. Po poslednej novelizácii Zákonníka práce bude pred týmto údajom slovíčko „najmenej“.

„Zamestnávatelia môžu dohodnúť v pracovných zmluvách alebo kolektívnych zmluvách dlhšie výpovedné obdobia,“ píše ministerstvo práce. Môže tým získať napríklad ten, komu pri skončení pracovného pomeru chýba niekoľko mesiacov do starobného dôchodku. Ak mu firma vyjde v ústrety, plynulo prejde do penzie.

vypovedna1_res.jpg

Zamestnávatelia možnosť schvaľujú. Od doterajšieho ustanovenia sa nemôžu odchýliť. „Slovo 'najmenej' chýbalo,“ povedal výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Branislav Masár.

Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Lehota závisí od počtu odpracovaných rokov vo firme a začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po doručení výpovede.

(joč)

Výpoveď umožňuje aj dočasná zmluva

Dĺžka výpovednej lehoty zodpovedá odpracovanému obdobiu vo firme.

sm-1106-022f-paragrafF.rw-120x90.jpgPracovný pomer na určitý čas sa skončí uplynutím dohodnutého obdobia. V prípade potreby sa však môže skončiť aj skôr.

Ak zamestnanec dostane výpoveď z určitých dôvodov na strane firmy, vzťahuje sa naň výpovedná lehota. Jej dĺžka zodpovedá odpracovanému obdobiu.

Dôležité je, že dočasné zmluvy s jednou firmou sa započítavajú do tohto obdobia, len ak bezprostredne na seba nadväzujú.

Pracovný pomer na určitý čas možno dohodnúť najdlhšie na tri roky a predĺžiť ho možno najviac tri razy za tri roky. Novela Zákonníka práce reaguje na toto ustanovenie zúžením manévrovacieho priestoru.

Nová dočasná zmluva môže dosiahnuť najviac dva roky a predĺžiť ju bude možné najviac dva razy za dva roky.

Súbeh výpovednej lehoty a odstupného si bude vyžadovať najmenej dva odpracované roky v jednej firme.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Práca na dohodu je o inom

Na dohodárov sa nebude vzťahovať súbeh výpovednej lehoty a odstupného.

osamely-120x90.jpgKto pracuje na dohodu, bude mať od januára nárok na minimálnu mzdu aj pracovný čas zamestnanca. Dohoda napriek tomu nebude plnoprávnym pracovným pomerom.

„Na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa nevzťahujú ustanovenia o výpovedi, výpovednej dobe a ani o odstupnom používané pri pracovnom pomere,“ povedal Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva práce.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Prepúšťanie odbory nestopnú

Je rozdiel, keď sa zamestnávateľ musí dohodnúť s odbormi a keď mu stačí niečo prerokovať. V druhom prípade mu nemôžu v ničom zabrániť.

uradp-120x90.jpgZamestnávateľ bude mať od januára jednu povinnosť navyše. Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru bude povinný prerokovať s odbormi, zamestnaneckou radou alebo dôverníkom.

„Vplyv zástupcov zamestnancov je namieste, ak ide o takú závažnú skutočnosť, ako je strata zamestnania,“ tvrdí minister práce Ján Richter.

Nesplnenie tejto podmienky bude mať za následok neplatnosť výpovede. Firma však nemusí dosiahnuť dohodu.

Administratívna formalita

„Zákonník práce umožňuje zástupcom zamestnancov vyjadriť sa ku skončeniu pracovného pomeru, ale neumožňuje im zmeniť rozhodnutie zamestnávateľa,“ tvrdí predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

Reálny úžitok tejto zmeny sa môže prejaviť jedine pri súdnom spore o neplatnosť výpovede.

„Ak by sa chcel niekto súdiť pre neplatnú výpoveď, s ktorou zástupcovia zamestnancov súhlasili, dovolím si povedať, že nemá na súde veľkú šancu uspieť. To znamená, že je to aj prevencia pre zamestnávateľa,“ povedal Richter.

Bez zástupcov

Firma, v ktorej nepôsobia zástupcovia zamestnancov, bude oslobodená od prerokovania. „Túto zákonnú povinnosť neplní. To znamená, že môže konať samostatne,“ dodáva advokátka Katarína Babiaková z bnt attorneys-at-law.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ARCHÍV)

Ďalšie zmeny pri skončení pracovného pomeru

Novela Zákonníka práce bude účinná od 1. januára.

Dohoda o skončení pracovného pomeru

V dohode musia byť napísané dôvody skončenia pracovného pomeru, ak zamestnanec o to žiada alebo ak ide o organizačné zmeny. Po novom si to budú vyžadovať aj zdravotné dôvody.

Výpovedná lehota

Ak zamestnanec neprečká výpovednú lehotu, môže prísť o jeden mesačný zárobok. Zmení sa to, že prípadná náhrada sa zvýši podľa dĺžky výpovednej lehoty.

Výpoveď od zamestnávateľa

Jedným z dôvodov výpovede môže byť zrušenie alebo premiestnenie zamestnávateľa. Premiestnenie sa bude akceptovať iba vtedy, ak zamestnanec nesúhlasí so zmenou miesta práce.

Dôvodom výpovede môže byť aj to, že zamestnanec neuspokojivo plní svoje úlohy. Podmienkou je, že zamestnávateľ ho v posledných dvoch mesiacoch písomne vyzval na nápravu. Toto obdobie sa predĺži na šesť mesiacov.

Zákaz výpovede

Sú prípady, keď výpoveď môže dostať aj práceneschopný zamestnanec, tehotná či zamestnankyňa na materskej dovolenke. Ak ide o premiestnenie zamestnávateľa, nebude možné prepustiť ani jedného z nich; iba osamelého zamestnanca, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, a toho, kto je dočasne nespôsobilý na nočnú prácu.

Odchodné

Odchodné najmenej vo výške mesačného zárobku bude patriť aj tomu, komu priznali predčasný dôchodok. Dôležité je, aby o tento druh penzie požiadal do desiatich dní po skončení pracovného pomeru.

Nároky z neplatnej výpovede

Kto dostal neplatnú výpoveď a chce pokračovať v práci, má právo na náhradu mzdy, a to najviac za deväť mesiacov. Nové maximum bude 36 mesiacov, no súd bude mať možnosť priznať nižšiu náhradu.

(joč)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami.
 2. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 3. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 4. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 5. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 6. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 7. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 8. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 10. Cíťte sa v priestore príjemne
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 159
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 596
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 236
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 138
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 924
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 481
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 724
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 411
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 069
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 693

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Na ministerstve prežil Mečiara, Dzurindu aj Fica. Prečo by mal Plavčan odstúpiť

Aj keď ďalšie kauzy pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

EKONOMIKA

Flash končí, Tatra banka zmení internet banking

Flashové internetové bankovníctvo je bezpečné, uisťuje Tatra banka.

Neprehliadnite tiež

Voda zdražela, ľudia si na severe a strede priplatia viac

Zvýšenie cien vody sa dotklo asi jedného milióna domácností, Jahnátek to dá preveriť.

Chuť hranolčekov z ulice Únia nezmení

Zmenu v návrhu nariadenia vyrokovalo Belgicko, aby sa nezmenila výroba dvakrát smažených hranolčekov z pouličných stánkov.

Starbucks urobil miliardový obchod, získa ďalšie kaviarne v Číne

Reťazec získa zhruba 1300 prevádzok v mestách Šanghaj a Ťiang-su a v provincii Če-ťiang.