Nezamestnaní už o prácu na dohodu prišli

Aj keď vláda ešte oficiálne nezakázala nezamestnaným pracovať, výrazne im to sťažila

Trh práce za zásadne mení.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Ak aj nezamestnaným prácu na dohodu nezakážu, neoplatí sa im.

Nezamestnaní si pravdepodobne nebudú môcť od apríla budúceho roka privyrobiť. Minister práce Ján Richter im chce zakázať prácu na dohodu. Novelu zákona o službách zamestnanosti, kde zákaz rieši, musí ešte schváliť vláda aj parlament.

V súčasnosti takto pracuje približne 70–tisíc nezamestnaných.

Minister tvrdí, že zamestnávatelia prácu nezamestnaných zneužívajú. Zamestnávajú aj nelegálne, čo je vraj veľmi ťažké odhaliť.

Limity obchádzajú

Nezamestnaní a dohody
Komu sa čo oplatí
 • Oplatí sa aj od januára ostať na úrade práce nezamestnaným, ktorí poberajú dávky v nezamestnanosti a zároveň pracujú na dohodu.
 • Neoplatí sa ostať na úrade práce všetkým ostatným nezamestnaným, ktorí chcú pracovať na dohodu.

„Menia riadne pracovné miesta na pracovné miesta na dohody mimo pracovného pomeru,“ píše ministerstvo v dôvodovej správe k novele zákona.

Nezamestnaní podľa neho odrobia aj viac hodín, ako im zákon umožňuje. „A okrem oficiálne priznanej mzdy alebo odmeny dostávajú finančné prostriedky iným spôsobom, napríklad formou cestovných príkazov,“ odhaľuje praktiky ministerstvo práce.

Tento trend má podľa kompetentných stúpajúcu tendenciu a možnosť vykonávania zárobkovej činnosti na základe dohôd mimo pracovného pomeru nemotivuje nezamestnaných hľadať si riadne platené zamestnanie.

Vláda však aj bez zákazu pracovať už v lete výrazne ubrala z atraktivity práce nezamestnaných na dohodu

V podstate sa väčšine nezamestnaných od januára budúceho roku neoplatí byť v evidencii na úrade práce, ak zároveň pracujú na dohodu.

Jedným z dôvodov je povinnosť platiť plné odvody z dohôd od roku 2013.

Pri zákonom stanovenej najvyššej možnej výške, ktorú môžu ako nezamestnaní zarobiť – 143,40 eura mesačne – dostanú dnes plnú sumu.

O dva mesiace to bude len 124,21 eura. Budú si musieť totiž platiť dôchodkové, invalidné, zdravotné odvody či poistenie v nezamestnanosti.

Výhody nie sú

Ale napriek tomu, že si toto všetko budú platiť, nebudú mať zo všetkého výhody.

A to je aj dôvod, prečo by radšej nemali ostať v evidencii na úrade práce, ak chcú od januára pracovať na dohodu. Aj keď totiž budú zo svojej mzdy z dohody platiť poistenie v nezamestnanosti, nebudú mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

Pretože nesplnia podmienku potrebnej dĺžky poistenia pred zaradením do evidencie na úrade práce. Keďže v tej evidencii už sú.

Dnes sa nezamestnaným opláca popri práci na odhodu ostať na úrade práce, hoci majú limitovaný zárobok. Štát totiž za nich platí zdravotné odvody. Ak by neboli evidovaní, museli by si ich platiť sami.

Od januára síce bude za nich štát naďalej platiť zdravotné odvody, budú ich však musieť platiť aj oni zo svojho zárobku z dohody.

„Od januára bude za takéhoto nezamestnaného platiť zdravotné odvody aj štát, aj zamestnávateľ, u ktorého bude vykonávať dohodu o pracovnej činnosti,“ vysvetľuje PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera Monika Šimunová.

Výhody z toho, že zaňho dostáva zdravotná poisťovňa dve platby, samozrejme, mať nebude.

Ministerstvo zdravotníctva si myslí, že „ak sa má zmena prijať, musí sa zmeniť zákon o zdravotnom poistení. Napríklad že štát bude platiť za poistencov štátu, ktorí nemajú žiadne príjmy alebo len príjmy do určitej hranice,“ konštatuje hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

A je tu aj ďalší dôvod, prečo sa pracujúcim na dohodu neoplatí byť na úrade práce.

Nebudú sa musieť pravidelne hlásiť a vykazovať, že si aktívne hľadajú prácu. V januári tak musia robiť každý mesiac, od apríla chce nechať frekvenciu hlásenia sa na úrade práce na ľubovôli úradníka, pod ktorého nezamestnaný patrí.

Ako z toho vybŕdnuť

Nezamestnaný v prípade, ak mu štát zakáže od apríla budúceho roku pracovať na dohodu, bude mať viac možností:

1. Odíde z úradu práce

 • Nechá sa vyradiť z evidencie nezamestnaných. Nikto mu nebude limitovať výšku zárobku. Bude môcť mať uzatvorených viac dohôd. A bude mať nárok na všetky benefity, ktoré odvody z dohody ponúkajú. Teda aj podporu v nezamestnanosti.
 • Samozrejme, ak splní podmienku poistenia 730 dní v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných na úrade práce.
 • V prípade, že príde o prácu na dohodu, môže sa dať opätovne zapísať do evidencie na úrade práce. Keďže odišiel predtým dobrovoľne, nemôžu ho úradníci odmietnuť zapísať naspäť.

2. Pracovať môže aj príbuzný

 • Ak by aj ostal nezamestnaný, rodinný rozpočet sa dá zlepšiť aj inak.
 • Nezamestnaný totiž môže presvedčiť svoje školopovinné dieťa študujúce na strednej alebo vysokej škole, či rodiča na dôchodku (nie predčasnom), aby uzatvorili dohodu o pracovnej činnosti či o brigádnickej práci študenta. Pričom dôchodcovia a študenti pri rovnakej hrubej mzde donesú viac peňazí do domácnosti.
 • Dôchodcovia totiž platia odvody z dohody len na starobné poistenie 4 percentá.
 • Študenti dokonca budú mať istú časť príjmu oslobodenú. To znamená, že nezaplatia žiadne odvody.

(rag)

Koľko zarobia dôchodcovia

Ak nezamestnaný presvedčí svojho rodiča, aby sa zamestnal na dohodu, ako dôchodca dostane výrazne viac, ako by dokázal nezamestnaný dohodár.

Seniori na dôchodku budú môcť pracovať na dohodu o pracovnej činnosti či na dohodu o vykonaní práce neobmedzene.

Na rozdiel od študentov síce nebudú mať žiadnu čiastku oslobodenú od odvodov. Ale zato budú zo zarobenej sumy odvádzať nižšieFotolia_peniz-120x90.jpg odvody. Budú si totiž platiť len štyri percentá na starobné poistenie. Zamestnávateľ zaňho odvedie ďalších 14 percent. Nezamestnaný by odvádzal 13,4 percenta, firma by zaňho odviedla ďalších 35,2 percenta.

Ak by študent a dôchodca pracovali za rovnaký plat, napríklad za tristo eur za mesiac, dôchodca by dostal v čistom 288 eur, teda o necelé dve eurá menej ako študent.

Bežný pracovník na dohodu by pri zárobku 300 eur za mesiac dostal v čistom necelých 260 eur, teda o skoro 30 eur menej ako študent a dôchodca.

Výhoda pre dôchodcu pracujúceho na dohodu je aj v tom, že po skončení pracovnej činnosti môže požiadať Sociálnu poisťovňu o prepočítanie dôchodku.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Brigádnické dohody sú rôzne

Príjmy študentov budú od odvodov oslobodené nerovnako.

Vysokoškoláci pravdepodobne nebudú musieť od januára platiť také odvody z práce na dohodu, ako sa pôvodne predpokladalo.

Minister práce Ján Richter ustúpil ich požiadavke, ktorú pravdepodobne bude musieť presadiť ako poslanecký pozmeňovací návrh v novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je dnes v parlamente.

Fotolia_studenti-120x90.jpgAk zmena prejde, študenti z jednej dohody o brigádnickej práci nebudú platiť odvody až do výšky zárobku 155 eur. Tak ako doteraz bude zamestnávateľ za nich odvádzať 1,05 percenta zo mzdy na garančné a úrazové poistenie.

Zo sumy, ktorú zarobia navyše, teda od 156 eur vyššie, budú musieť odviesť sedem percent na starobné a invalidné poistenie. Zamestnávateľ za nich odvedie z tejto sumy 18,05 percenta.

Ak bude mať vysokoškolák uzatvorených viac dohôd, bude z ostatných odvádzať odvody z celej zarobenej sumy.

Toto sa však týka len študentov od 18. roku veku.

Mladší budú mať oslobodený od odvodov, príjem len do 66 eur.

Ministerstvo práce tvrdí, že na dvojakých podmienkach, iných pre stredoškolákov a iných pre vysokoškolákov, sa dohodli so zástupcami stredných a vysokých škôl.

V lete budú analyzovať, či zvolený prístup bol správny.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Zárobky teraz a po novom (prepočty a fakty)

Prečo sa neoplatí nezamestnanému pracovať na dohodu

 1. Aby ho nevyradili z úradu práce, môže za mesiac zarobiť najviac 143,40 eura. Dnes dostane v čistom 143,40 eura za mesiac. Neplatí dane ani odvody.
 2. Zamestnávateľ má náklady 144,89 eura za mesiac (mzda zamestnanca plus poistenie garančné a úrazové)
 3. Od januára dostane v čistom 124,21 eura za mesiac. (Zaplatí 19,19 eura na odvodoch, dane neplatí). Náklady zamestnávateľa naňho budú 193,76 eura za mesiac.
 4. Aj napriek tomu, že štát v budúcom roku má platiť (podľa návrhu) zaňho zdravotné poistenie 31,44 eura za mesiac, bude do zdravotnej poisťovne prispievať aj on a jeho zamestnávateľ spolu sumou 20,07 eura za mesiac. Zdravotnú starostlivosť bude mať rovnakú.
 5. Hoci si bude platiť poistenie v nezamestnanosti (zamestnanec plus zamestnávateľ) 2,86 eura za mesiac, nárok na podporu v nezamestnanosti z dohody nebude mať. Nespĺňa totiž podmienku 730 dní poistenia pred zaradením do evidencie uchádzača o zamestnanie.

Koľko zarobí študent po novom

Dnes študent neplatí žiadne odvody. Dane platí len v prípade, že jeho príjem presiahne istú hranicu.

Ak bude mať iba jednu dohodu o brigádnickej práci študenta:

 • Pri zárobku 155 eur za mesiac, nezaplatí dane ani odvody. V čistom teda zarobí 155 eur za mesiac. Zamestnávateľ zaňho zaplatí 1,62 eura za mesiac.
 • Ak zarobí napríklad 200 eur za mesiac. Bude platiť odvody len z 45 eur presahujúcich hranicu 155 eur. Keďže platí len starobné a invalidné poistenie, na odvodoch zaplatí 3,15 eura. Pri zárobku 200 eur, teda dostane v čistom 196,85 eura za mesiac.
 • Zamestnávateľ naňho bude mať náklady 9,75 eura.

Ak by pracoval u ďalšieho zamestnávateľa:

 • Musel by odvádzať odvody z celej zarobenej sumy. Ak by za mesiac zarobil 155 eur, v čistom by zarobil 144,15 eura. Mesačné náklady zamestnávateľa by boli 182,97 eura.

(rag)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 702
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 572
 3. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 6 264
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 045
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 741
 6. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 556
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 348
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 868
 9. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 619
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 996

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

TECH

Vytvorili prvú farbu na vlasy, ktorá dokáže meniť odtiene

Farby sa testujú pre komerčné použitie.

Neprehliadnite tiež

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko (prehľad)

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

Cena benzínu stále rastie, motoristi tankujú najdrahšie za rok a pol

Priemerná cena litra benzínu na čerpacích staniciach je 1,31 eura. Takáto cena bola naposledy v auguste 2015.

Érsek nemá pochybnosti o transparentnosti a kvalite obchvatu Bratislavy

Reagovalo tak na vyjadrenia predstaviteľov Európskej investičnej banky, ktorá obchvat Bratislavy podporila sumou 427 miliónov eur.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop