Podľa zdrojov blízkych rozhovorom sa pod krach plánov na spojenie podpísalo Nemecko.
LONDÝN. potom, ako sa vlády Británie, Nemecka a Francúzska nedokázali dohodnúť na podmienkach vytvorenia novej svetovej jednotky v oblasti zbrojárskeho a leteckého sektora.
Spoločnosti mali dnes do 18.00 hodine stredoeurópskeho času oznámiť, či k fúzii pristúpia, požiadajú britské regulačné úrady o predĺženie času na pokračovanie v rozhovoroch, alebo ich ukončia.
Rozhovory ukončili
Firma BAE Systems však ešte v predstihu oznámila, že obe spoločnosti sa dohodli na ukončení rozhovorov v dôsledku konfliktných záujmov zo strany jednotlivých vlád.
Tie sa nedokázali zhodnúť napríklad na tom, kde bude centrála novej spoločnosti, či na tom, aký podiel budú francúzska a nemecká vláda v novej firme vlastniť.
"BAE Systems a EADS sa preto rozhodli, že pre samotné firmy, ako aj pre ich akcionárov bude najlepšie, ak rozhovory ukončia a ďalej sa sústredia na vlastné stratégie," oznámili spoločnosti.
Ako povedal výkonný riaditeľ BAE Systems Ian King, je sklamaný, že neboli schopní dospieť k prijateľnému riešeniu pre všetky strany, no spoločnosť je naďalej veľmi silná a bude pokračovať v stratégii, ktorá bude zvyšovať hodnotu pre akcionárov.
V podobnom duchu sa vyjadril aj Tom Enders, šéf EADS, materskej firmy európskeho výrobcu lietadiel Airbus.
Vinia Nemecko
Podľa zdrojov blízkych rozhovorom sa pod krach plánov na spojenie podpísalo Nemecko. Ako uviedli, napriek tomu, že požiadavky Nemecka boli do veľkej miery splnené, nakoniec nemecký vyjednávač povedal dohode nie.
Ešte pred krachom rozhovorov však niektoré zdroje blízke rokovaniam informovali, že kancelárka Angela Merkelová nesúhlasí s tým, aby sa Airbus vyrábajúci osobné lietadlá spojil s britskou zbrojárskou spoločnosťou.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.