Slovenská dcéra UniCredit nekomentuje, či presunie svoju centrálu do Prahy. Za presunom by mohli byť výsledky banky u nás.
BRATISLAVA. UniCredit Bank, ktorá u nás pôsobí ako samostatná banka, by sa mohla transformovať na pobočku zahraničnej banky. Svoju centrálu môže presunúť z Bratislavy do Prahy.
Informáciu SME potvrdilo päť zdrojov z bankového sektora, ktoré nechceli byť menované. K zmene by mohlo dôjsť od roku 2014.
Pod krídla Prahy

- Počet pobočiek*: 73
- Počet bankomatov*: 148
- Počet zamestnancov*: 1160
Výsledok za polrok 2012:
- čistý zisk : 10 mil. eur, medziročný pokles: 24,3 %
- bez bankovej dane by vykázala nárast zisku o 4,2%
*k 31. augustu 2012
Zdroj: UniCredit Bank
Dôvodom presunu centrály by mohli údajne byť neuspokojivé hospodárske výsledky slovenskej dcéry a šetrenie, ktoré ohlásil pred rokom šéf talianskej UniCredit Bank Federico Ghizzoni.
Ráta s tým, že do roku 2015 prepustí 6150 ľudí hlavne v Taliansku a západnej Európe.
Slovenská UniCredit Bank odmietla potvrdiť aj vyvrátiť informácie, či v najbližšom období plánuje zmeniť právnu subjektivitu.
„K trhovým fámam a neoficiálnym zdrojom sa nevyjadrujeme,“ reagovala jej hovorkyňa Zuzana Ďuďáková.
Dodala, že banka je zdravá a pokračuje v plnení cieľov. Informáciu odmietol komentovať aj Andrea Morawski z centrály v Miláne (opravená informácia).
Bankový odvod zasiahol
Čistý zisk UniCredit Bank za prvý polrok 2012 medziročne klesol o 24,3 percenta na desať miliónov eur. Prepad zisku pripisuje bankovej dani a vyššej tvorbe opravných položiek.
„Bez bankovej dane by banka vykázala medziročný nárast zisku o 4,2 percenta,“ píše v analýze výsledkov.
Banková daň sa odrazila aj v raste nákladov. Prevádzkové náklady narástli o 11,7 percenta. Bez bankovej dane by boli na úrovni minulého roka.
Česká UniCredit Bank je na tom o niečo lepšie. Za pol roka jej zisk medziročne rástol o 140 percent a dosiahol 64 miliónov eur. Výsledok bol trocha „prikrášlený“, lebo vlani odpísala grécke dlhopisy.
Ak by sa UniCredit stala pobočkou zahraničnej banky, bankovej dani sa nevyhne, ale ušetrila by na platoch manažérov.
„Ekonomicky je to logické riešenie. Náklady sa zefektívnia tým, že sa topmanažment zúži. Administratívu môžu robiť pre obe krajiny z Prahy,“ hovorí Dalibor Z. Chvátal, šéfredaktor portálu Měšec.cz. Funguje tak mBank aj Zuno.
Pobočka zahraničnej banky má výhodu v tom, že mnoho regulačných povinností za ňu plní materská banka voči národnému regulátorovi, v prípade našej dcéry voči Českej centrálnej banke.
Šetriť chcú aj na budovách
Vo Viedni chce UniCredit presunúť 4000 zamestnancov z viacerých budov do jednej na predmestí. Podobne chce postupovať v Záhrebe, Bukurešti, Moskve aj Prahe.
„Ušetríme náklady nielen prepustením zamestnancov, ale aj za energie po presťahovaní do efektívnejších budov,“ povedal pred časom šéf oddelenia nehnuteľností Paolo Gencarelli.