Druhý pilier sa opäť otvoril. S malým platom sa oplatí odísť

Druhý pilier otvoril Fico už po tretí raz. Na päť mesiacov. Niektorým sa oplatí byť v prvom pilieri.

Od septembra si sporíme na dôchodok v druhom pilieri menej.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Od septembra sa znížili odvody do druhého piliera o viac ako polovicu. Zároveň sa otvoril. Komu sa neoplatí, môže vystúpiť, dá sa však aj vstúpiť.

Anna z Malaciek vstúpila do druhého piliera necelých desať rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku. Tento rok ako 58­ročná odišla dokonca do predčasného dôchodku.

Sociálna poisťovňa jej každý mesiac posiela dôchodok nižší o sumu, ktorú za necelých päť rokov posielala na Annin účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Komu sa oplatí vystúpiť

info
Kde sa dá sporiť
 • Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť,
 • ING dôchodková správcovská spoločnosť,
 • VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť,
 • AEGON, dôchodková správcovská spoločnosť,
 • Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,
 • AXA, dôchodková správcovská spoločnosť.

Anna teraz uvažuje, či má, alebo nemá vystúpiť z druhého piliera. Túto možnosť má od začiatku septembra do konca januára budúceho roka. „Zákon umožňuje vystúpiť z druhého piliera všetkým, teda aj predčasným a starobným dôchodcom,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

To znamená, že aj Anna môže vystúpiť. Ak tak urobí, Sociálna poisťovňa jej potom prepočíta dôchodok. Mesačne bude Anna dostávať približne o 15 eur viac. Ak by sa Anna dožila 70 rokov, zo Sociálnej poisťovne by dostala o vyše dvetisíc eur viac, ako keby ostala v druhom pilieri.

Ak by z neho predsa len nevystúpila, pravdepodobne by sa k úsporám dostali až jej dedičia. Ona by si ich užila jedine v prípade, ak by parlament prijal novelu, ktorá by umožnila výplatu nasporených peňazí aj tým, ktorí si šetrili menej ako desať rokov.

Anna je príklad sporiteľa, ktorému sa oplatí využiť päťmesačné otvorenie druhého piliera – od začiatku septembra do konca januára budúceho roku.

Ak sa niekto rozhodne vystúpiť, mal by vyplniť formulár zo Sociálnej poisťovne, podpísať ho a do konca januára 2013 poslať Sociálnej poisťovni.

Poisťovňa odporúča tým, ktorí majú záujem o výstup, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu. „Platí, že prejav vôle musí byť doručený Sociálnej poisťovni najneskôr v posledný deň lehoty,“ konštatuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Dôchodková správcovská spoločnosť potom prevedie peniaze sporiteľa do Sociálnej poisťovne.

„Na vystúpeného sporiteľa Sociálna poisťovňa hľadí, ako keby nikdy nebol sporiteľom v druhom pilieri,“ dodáva Ďuriačová. Starobný dôchodok toho, kto vystúpi z druhého piliera, nebude Sociálna poisťovňa krátiť.

Sporíme si menej

Dôvodom na vystúpenie z druhého piliera môže byť aj to, že si od septembra sporíme len štyri percentá zo svojej mzdy a nie deväť, ako to bolo doteraz.

V Sociálnej poisťovni ostane až 14 percent. Do konca augusta sporitelia nechávali v poisťovni len deväť percent.

Ľudia, ktorí majú príjem nižší, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve, teda 786 eur (z roku 2011), sú skupinou, ktorým sa pri znížení odvodov oplatí sporenie ešte menej.

Aj preto, že vláda v prvom pilieri posilnila solidaritu, teda lepšie zarábajúci budú dotovať dôchodky horšie plateným.

Dá sa aj vstúpiť

Ostatným sa aj pri znížených odvodoch oplatí v druhom pilieri ostať, prípadne sa doň prihlásiť. Otvorenie druhého piliera totiž neznamená len možnosť vystúpiť, ale umožňuje aj vstup.

Výhodou druhého piliera je možnosť dedenia nasporených peňazí, istota výplaty dôchodku z dvoch zdrojov a pravdepodobnosť vyššieho dôchodku.

Ak sa niekto rozhodne do druhého piliera vstúpiť, mal by do konca januára 2013 uzatvoriť s niektorou z dôchodkových správcovských spoločností zmluvu. Na trhu ich v tomto segmente podniká šesť.

ico

Dáte, koľko chcete

Dobrovoľné odvody budú možné až od januára budúceho roka.

Celé štyri mesiace, od septembra do konca roka si budeme v druhom pilieri sporiť najviac štyri percentá z vymeriavacieho základu.

Hoci nám poslanci znížili povinné odvody skôr, možnosť dobrovoľne si prispievať budeme mať až od januára budúceho roku. Výška dobrovoľných príspevkov nebude obmedzená. Zvýhodnené však budú len do výšky dvoch percent zo základu dane.

Zvýhodnené len 2 %

info
Ako si sporíme
 • Do konca augusta bolo v II. pilieri 5,27 mld. eur,
 • v akciových 3,15 mld. eur,
 • v zmiešaných 1,41 mld. eur,
 • v dlhopisových 702,59 mil.eur,
 • v indexových 3,24 mil. eur.
Zdroj: Asociácia DSS

Ak teda niekto zarába v hrubom tisíc eur mesačne, dvojpercentný dobrovoľný odvod by bol vo výške 20 eur mesačne. Z daní si však bude môcť odpočítať iba 11 eur za mesiac, teda za rok 132 eur.

Maximum, čo sa bude dať odpočítať, bude suma zodpovedajúca dvom percentám zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Na rok 2013 to bude suma 943,2 eura (v roku 2011 bola priemerná mzda 786 eura).

Dobrovoľné odvody nebude na rozdiel od povinných manažovať Sociálna poisťovňa.

„Výber dobrovoľných príspevkov budú realizovať priamo dôchodkové správcovské spoločnosti,“ vysvetľuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Ak chce sporiteľ odvádzať dobrovoľné príspevky, musí uzatvoriť so správcovskou spoločnosťou dodatok k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení.

Majú dve možnosti

Sporitelia budú mať dve možnosti, ako príspevky posielať. Môžu sa dohodnúť so zamestnávateľom, ktorý bude určenú sumu strhávať z výplaty a posielať na účet v druhom pilieri. Alebo to bude sporiteľ robiť sám.

Aby na pravidelné príspevky nezabúdal, odporúča mu Viktor Kouřil, predseda predstavenstva DSS VÚB Generali, dohodnúť sa so zamestnávateľom.

V takom prípade musí podľa Stušku zamestnávateľa informovať o svojom zmluvnom záväzku platiť dobrovoľné príspevky a preukázať mu všetky skutočnosti potrebné na odvádzanie dobrovoľných príspevkov. Ak zamestnanec nesplní povinnosť podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ nie je povinný odvádzať dobrovoľné príspevky za zamestnanca.

Ak by však chcel sporiteľ posielať každý mesiac inú sumu, čo je takisto povolené, je preňho lepšie, aby si dobrovoľné príspevky manažoval sám.

(rag)

ico

Garantovaný či negarantovaný?

Fondy, v ktorých si sporíme, sa opäť zmenia. Vyberať si budeme minimálne z dvoch.

 1. Dôchodkové správcovské spoločnosti budú musieť od januára ponúkať dva fondy – dlhopisový garantovaný dôchodkový fond a akciový negarantovaný dôchodkový fond. Negarantovaný vznikne z indexového, akciového a zmiešaného fondu. Garantovaný vznikne z dlhopisového fondu.sm-0906-019f-vahyF.rw-120x90.jpg
 2. Dôchodkové správcovské spoločnosti môžu vytvoriť aj ďalšie dôchodkové fondy s vlastným názvom a rôznou investičnou stratégiou. Z názvu však musí byť jasné, či je daný fond garantovaný, alebo negarantovaný.
 3. Tí, ktorí si v súčasnosti sporia v negarantovanom fonde, musia do 31. marca budúceho roku doručiť svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti vyhlásenie, že chcú aj naďalej zotrvať v negarantovanom fonde.
 4. Ak sporitelia v negarantovaných fondoch nevyjadria svoju vôľu ostať v nich včas alebo vôbec, budú automaticky k 30. aprílu 2013 zaradení do dlhopisového garantovaného fondu.
 5. Sporitelia však môžu kedykoľvek bezplatne prejsť naspäť do negarantovaného fondu.
 6. Od 50 rokov veku sporiteľa sa peniaze postupne presúvajú do dlhopisového garantovaného fondu. Každý rok 10 percent zo stavu na účte až do dovŕšenia 59 rokov veku.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

ico

Čakanie na novelu

Ako sa budú vyplácať dôchodky z druhého piliera, je zatiaľ nejasné. Všetci zainteresovaní čakajú na novelu.

sm-0906-018f-parlamentTB.rw-120x90.jpgNa to, aby mohli správcovské spoločnosti začať vyplácať dôchodky z druhého piliera, musí ešte parlament schváliť takzvanú anuitnú novelu zákona o druhom pilieri.

Prvé dôchodky by mali ľudia dostávať už o dva roky, teda v roku 2015. Podľa súčasných predpisov to však nie je možné. Dôvodom je nesprávny kalkulačný vzorec na výpočet starobného dôchodku v prílohe zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

„Schválenie novely upravujúcej výplatu dôchodkov starobného dôchodkového sporenia sa predpokladá na budúci rok, aby účinnosť mohol nadobudnúť v priebehu roka 2014,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Stále nie je jasné, či umožnia všetkým dostať sa k úsporám, teda aj tým, čo sporili kratšie ako povinných aspoň desať rokov, prípadne tým, ktorí síce splnia podmienku dĺžky sporenia, ale budú mať nasporených veľmi málo peňazí.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

pilerformat_res.jpg

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 3. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 4. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 6. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 7. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 8. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 14 704
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 912
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 388
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 254
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 6 223
 6. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 5 569
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 311
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 4 909
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 195
 10. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 059

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

Neprehliadnite tiež

Môžete si doma otestovať zeleninu na dusičnany? A čo tým získate?

Prístroje na meranie dusičnanov si na internete bez problémov kúpite, ale ich výsledky sú otázne.

Autododávatelia tlačia, aby štát zjednodušil prijímanie cudzincov

Na Slovensku pôsobí asi tristo dodávateľských firiem. Svoje výrobky dodávajú aj pre automobilky v samotnom regióne

Rusko považuje novú spoluprácu s OPEC za úspešnú

Všetko naznačuje tomu, že OPEC sa s producentmi mimo kartelu dohodne na predĺžení aktuálnych ťažobných limitov až do marca 2018.

Číňania chcú s českým Bonatransom vyrábať kolesá pre rýchlovlaky

Bonatrans potvrdil, že firmy o spolupráci rokujú, ďalšie podrobnosti nie sú známe.