Druhý pilier sa opäť otvoril. S malým platom sa oplatí odísť

Druhý pilier otvoril Fico už po tretí raz. Na päť mesiacov. Niektorým sa oplatí byť v prvom pilieri.

Od septembra si sporíme na dôchodok v druhom pilieri menej.(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Od septembra sa znížili odvody do druhého piliera o viac ako polovicu. Zároveň sa otvoril. Komu sa neoplatí, môže vystúpiť, dá sa však aj vstúpiť.

Anna z Malaciek vstúpila do druhého piliera necelých desať rokov pred dosiahnutím dôchodkového veku. Tento rok ako 58­ročná odišla dokonca do predčasného dôchodku.

Sociálna poisťovňa jej každý mesiac posiela dôchodok nižší o sumu, ktorú za necelých päť rokov posielala na Annin účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Komu sa oplatí vystúpiť

info
Kde sa dá sporiť
 • Allianz – Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť,
 • ING dôchodková správcovská spoločnosť,
 • VÚB Generali dôchodková správcovská spoločnosť,
 • AEGON, dôchodková správcovská spoločnosť,
 • Dôchodková správcovská spoločnosť Poštovej banky,
 • AXA, dôchodková správcovská spoločnosť.

Anna teraz uvažuje, či má, alebo nemá vystúpiť z druhého piliera. Túto možnosť má od začiatku septembra do konca januára budúceho roka. „Zákon umožňuje vystúpiť z druhého piliera všetkým, teda aj predčasným a starobným dôchodcom,“ vysvetľuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

To znamená, že aj Anna môže vystúpiť. Ak tak urobí, Sociálna poisťovňa jej potom prepočíta dôchodok. Mesačne bude Anna dostávať približne o 15 eur viac. Ak by sa Anna dožila 70 rokov, zo Sociálnej poisťovne by dostala o vyše dvetisíc eur viac, ako keby ostala v druhom pilieri.

Ak by z neho predsa len nevystúpila, pravdepodobne by sa k úsporám dostali až jej dedičia. Ona by si ich užila jedine v prípade, ak by parlament prijal novelu, ktorá by umožnila výplatu nasporených peňazí aj tým, ktorí si šetrili menej ako desať rokov.

Anna je príklad sporiteľa, ktorému sa oplatí využiť päťmesačné otvorenie druhého piliera – od začiatku septembra do konca januára budúceho roku.

Ak sa niekto rozhodne vystúpiť, mal by vyplniť formulár zo Sociálnej poisťovne, podpísať ho a do konca januára 2013 poslať Sociálnej poisťovni.

Poisťovňa odporúča tým, ktorí majú záujem o výstup, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu. „Platí, že prejav vôle musí byť doručený Sociálnej poisťovni najneskôr v posledný deň lehoty,“ konštatuje hovorkyňa Sociálnej poisťovne Jana Ďuriačová.

Dôchodková správcovská spoločnosť potom prevedie peniaze sporiteľa do Sociálnej poisťovne.

„Na vystúpeného sporiteľa Sociálna poisťovňa hľadí, ako keby nikdy nebol sporiteľom v druhom pilieri,“ dodáva Ďuriačová. Starobný dôchodok toho, kto vystúpi z druhého piliera, nebude Sociálna poisťovňa krátiť.

Sporíme si menej

Dôvodom na vystúpenie z druhého piliera môže byť aj to, že si od septembra sporíme len štyri percentá zo svojej mzdy a nie deväť, ako to bolo doteraz.

V Sociálnej poisťovni ostane až 14 percent. Do konca augusta sporitelia nechávali v poisťovni len deväť percent.

Ľudia, ktorí majú príjem nižší, ako je priemerná mzda v národnom hospodárstve, teda 786 eur (z roku 2011), sú skupinou, ktorým sa pri znížení odvodov oplatí sporenie ešte menej.

Aj preto, že vláda v prvom pilieri posilnila solidaritu, teda lepšie zarábajúci budú dotovať dôchodky horšie plateným.

Dá sa aj vstúpiť

Ostatným sa aj pri znížených odvodoch oplatí v druhom pilieri ostať, prípadne sa doň prihlásiť. Otvorenie druhého piliera totiž neznamená len možnosť vystúpiť, ale umožňuje aj vstup.

Výhodou druhého piliera je možnosť dedenia nasporených peňazí, istota výplaty dôchodku z dvoch zdrojov a pravdepodobnosť vyššieho dôchodku.

Ak sa niekto rozhodne do druhého piliera vstúpiť, mal by do konca januára 2013 uzatvoriť s niektorou z dôchodkových správcovských spoločností zmluvu. Na trhu ich v tomto segmente podniká šesť.

ico

Dáte, koľko chcete

Dobrovoľné odvody budú možné až od januára budúceho roka.

Celé štyri mesiace, od septembra do konca roka si budeme v druhom pilieri sporiť najviac štyri percentá z vymeriavacieho základu.

Hoci nám poslanci znížili povinné odvody skôr, možnosť dobrovoľne si prispievať budeme mať až od januára budúceho roku. Výška dobrovoľných príspevkov nebude obmedzená. Zvýhodnené však budú len do výšky dvoch percent zo základu dane.

Zvýhodnené len 2 %

info
Ako si sporíme
 • Do konca augusta bolo v II. pilieri 5,27 mld. eur,
 • v akciových 3,15 mld. eur,
 • v zmiešaných 1,41 mld. eur,
 • v dlhopisových 702,59 mil.eur,
 • v indexových 3,24 mil. eur.
Zdroj: Asociácia DSS

Ak teda niekto zarába v hrubom tisíc eur mesačne, dvojpercentný dobrovoľný odvod by bol vo výške 20 eur mesačne. Z daní si však bude môcť odpočítať iba 11 eur za mesiac, teda za rok 132 eur.

Maximum, čo sa bude dať odpočítať, bude suma zodpovedajúca dvom percentám zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. Na rok 2013 to bude suma 943,2 eura (v roku 2011 bola priemerná mzda 786 eura).

Dobrovoľné odvody nebude na rozdiel od povinných manažovať Sociálna poisťovňa.

„Výber dobrovoľných príspevkov budú realizovať priamo dôchodkové správcovské spoločnosti,“ vysvetľuje hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Ak chce sporiteľ odvádzať dobrovoľné príspevky, musí uzatvoriť so správcovskou spoločnosťou dodatok k zmluve o starobnom dôchodkovom sporení.

Majú dve možnosti

Sporitelia budú mať dve možnosti, ako príspevky posielať. Môžu sa dohodnúť so zamestnávateľom, ktorý bude určenú sumu strhávať z výplaty a posielať na účet v druhom pilieri. Alebo to bude sporiteľ robiť sám.

Aby na pravidelné príspevky nezabúdal, odporúča mu Viktor Kouřil, predseda predstavenstva DSS VÚB Generali, dohodnúť sa so zamestnávateľom.

V takom prípade musí podľa Stušku zamestnávateľa informovať o svojom zmluvnom záväzku platiť dobrovoľné príspevky a preukázať mu všetky skutočnosti potrebné na odvádzanie dobrovoľných príspevkov. Ak zamestnanec nesplní povinnosť podľa predchádzajúcej vety, zamestnávateľ nie je povinný odvádzať dobrovoľné príspevky za zamestnanca.

Ak by však chcel sporiteľ posielať každý mesiac inú sumu, čo je takisto povolené, je preňho lepšie, aby si dobrovoľné príspevky manažoval sám.

(rag)

ico

Garantovaný či negarantovaný?

Fondy, v ktorých si sporíme, sa opäť zmenia. Vyberať si budeme minimálne z dvoch.

 1. Dôchodkové správcovské spoločnosti budú musieť od januára ponúkať dva fondy – dlhopisový garantovaný dôchodkový fond a akciový negarantovaný dôchodkový fond. Negarantovaný vznikne z indexového, akciového a zmiešaného fondu. Garantovaný vznikne z dlhopisového fondu.sm-0906-019f-vahyF.rw-120x90.jpg
 2. Dôchodkové správcovské spoločnosti môžu vytvoriť aj ďalšie dôchodkové fondy s vlastným názvom a rôznou investičnou stratégiou. Z názvu však musí byť jasné, či je daný fond garantovaný, alebo negarantovaný.
 3. Tí, ktorí si v súčasnosti sporia v negarantovanom fonde, musia do 31. marca budúceho roku doručiť svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti vyhlásenie, že chcú aj naďalej zotrvať v negarantovanom fonde.
 4. Ak sporitelia v negarantovaných fondoch nevyjadria svoju vôľu ostať v nich včas alebo vôbec, budú automaticky k 30. aprílu 2013 zaradení do dlhopisového garantovaného fondu.
 5. Sporitelia však môžu kedykoľvek bezplatne prejsť naspäť do negarantovaného fondu.
 6. Od 50 rokov veku sporiteľa sa peniaze postupne presúvajú do dlhopisového garantovaného fondu. Každý rok 10 percent zo stavu na účte až do dovŕšenia 59 rokov veku.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

ico

Čakanie na novelu

Ako sa budú vyplácať dôchodky z druhého piliera, je zatiaľ nejasné. Všetci zainteresovaní čakajú na novelu.

sm-0906-018f-parlamentTB.rw-120x90.jpgNa to, aby mohli správcovské spoločnosti začať vyplácať dôchodky z druhého piliera, musí ešte parlament schváliť takzvanú anuitnú novelu zákona o druhom pilieri.

Prvé dôchodky by mali ľudia dostávať už o dva roky, teda v roku 2015. Podľa súčasných predpisov to však nie je možné. Dôvodom je nesprávny kalkulačný vzorec na výpočet starobného dôchodku v prílohe zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

„Schválenie novely upravujúcej výplatu dôchodkov starobného dôchodkového sporenia sa predpokladá na budúci rok, aby účinnosť mohol nadobudnúť v priebehu roka 2014,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Stále nie je jasné, či umožnia všetkým dostať sa k úsporám, teda aj tým, čo sporili kratšie ako povinných aspoň desať rokov, prípadne tým, ktorí síce splnia podmienku dĺžky sporenia, ale budú mať nasporených veľmi málo peňazí.

(rag, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

pilerformat_res.jpg

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 684
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 862
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 244
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 4 932
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 103
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 074
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 942
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 939
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 702
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 299

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu pri partii, ktorá desať rokov klondajkuje štát, problém.

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre

Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

Neprehliadnite tiež

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním. Chýbajú jej kuriéri.

Jaguar sa už začína podobať na fabriku. Takto vyzerá stavba v Nitre

S výrobou sa plánuje začať na budúci rok, zo začiatku zamestná továreň 1300 ľudí.

Mercedes-Benz investuje miliardu dolárov do výroby elektrických áut v USA

Automobilka oznámila, že tým vytvorí 600 pracovných miest.

Air Berlin už pozná možných kupcov. Veritelia vybrali Lufthansu a EasyJet

Lufthansa a EasyJet sa odmietli k správe vyjadriť.