BRATISLAVA.
Najlepšie sa v hodnotení umiestnila automobilka Volkswagen, ktorá obsadila 17-te miesto, rafinéria Slovnaft skončila dvadsiata. Ako ďalej vyplýva z výsledkov rebríčka CE Top 500 spoločnosti Deloitte, v prvej päťdesiatke firiem s najvyššími tržbami v regióne sa umiestnili ešte ďalšie štyri slovenské spoločnosti.
Najväčšie firmy v regióne SVE zaznamenali medziročne nárast výnosov o 9,8 %, čím podľa Deloitte nadviazali na pozitívny trend z roku 2010.
Celkové výnosy slovenských firiem v rebríčku vzrástli o 12 % na 42 mld. eur, čo je pod priemerom celkových tržieb v regióne vo výške 707,4 mld. eur.
Výsledky prekračujú úroveň výnosov z roku 2008, teda pred vplyvom globálnej recesie. Priemerný čistý zisk podnikov pritom v roku 2011 medziročne klesol o 3,5 percenta.
"Výsledky za prvé tri mesiace roku 2012 naznačujú pokračujúci nárast výnosov, ale iba o polovicu v porovnaní s rokom 2011. To môže predznamenávať ďalšie blížiace sa spomalenie ekonomiky," konštatuje Deloitte.
V rámci jednotlivých odvetví dosiahol slovenský finančný sektor podobné výsledky ako vlani. Slovenská sporiteľňa sa v celkovom rebríčku medzi bankami umiestnila opäť na 17. mieste, VÚB na 19. mieste, Tatra banka obsadila 26. priečku a ČSOB skončila na 45. pozícii.
Medzi poisťovňami si o dve priečky polepšila Allianz - Slovenská poisťovňa, ktorá obsadila ôsme miesto, nasleduje ju poisťovňa Kooperativa.
V odvetví výroby dominuje automobilový a energetický a ťažobný priemysel, pričom významný podiel na raste mal zahraničný dopyt. Okrem Volkswagenu sa darilo aj automobilke Kia, ktorá v regióne obsadila 36. miesto.
Naopak trnavská automobilka PSA ako jediná z troch slovenských výrobcov automobilov zaznamenala mierny pokles tržieb a skončila tak na 106-tej pozícii.
Vo výrobe vďaka poklesu dopytu po LCD televízoroch zaznamenal galantský Samsung Electronics prepad tržieb o tri percentá a umiestnil sa tak na 39. mieste v regióne. Najväčší prepad tržieb zaznamenal Foxconn, ktorý obsadil 193. priečku.
"Naopak, darilo sa spoločnostiam Matador (396. priečka), či firme Železiarne Podbrezová (494. priečka), ktorá sa do rebríčka vrátila po niekoľkých rokoch," uviedla spoločnosť Deloitte.
Slovnaft si v porovnaní s minulým rokom polepšil o jedenásť miest a umiestnil sa na 20-tom mieste, za ním na 38. mieste nasleduje SPP. Prvú trojku uzatvára U.S. Steel Košice, ktorý sa dostal do červených čísiel a klesol o jedenásť priečok v rebríčku na 58. miesto.
Medzi firmy s najväčšími tržbami v regióne SVE sa zaradili poľský PKN Orlen, Maďarský MOL a česká Škoda. Štvrté a piate miesto obsadili ukrajinské spoločnosti Metinvest a Naftogaz.
Najväčší nárast firiem v rámci krajín zaznamenala práve Ukrajina, a to zo 43 na 50, naopak najviac firiem z rebríčku ubudlo Poľsku (zo 173 na 167) a Maďarsku (z 68 na 58).