NEW YORK, BRATISLAVA. Polovica Američanov tvrdí, že Wall Street ich ekonomike viac škodí, ako jej prospieva. Dôvodom je nenásytnosť bánk, vysoké odmeny a nepotrestaný top manažment. Verejnú túžbu po spravodlivosti prisľúbil začiatkom roka žalobca štátu New York Eric T. Schneiderman.
Prokurátor má silnú oporu u amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý ho v januári posadil do čela vyšetrovacej jednotky s federálnym dosahom. „Snažíme sa získať všetky dôkazy a promptne vyriešiť problémy,“ povedal v januári pre New York Times. Dodal, že banky spravodlivo potrestá.
Schneiderman si v čase prezidentskej kampane posvietil na niekoľko veľkých investičných fondov. Fondy známe pod názvom private equity, ktoré vyhľadávajú vhodné investičné možnosti, mali formálnymi stratégiami obrať na daniach rozpočet o stovky miliónov dolárov.
Romneyho fond v podozrení
Medzi vyšetrovanými fondmi sa nachádza aj Bain Capital, ktorý založil a 15 rokov viedol republikánsky kandidát na prezidenta a Obamov konkurent Mitt Romney. V čele investičnej spoločnosti Bain Capital investoval do záchrany krachujúcich firiem, a potom ich so ziskom predával. Romneyho majetok sa dnes odhaduje na zhruba 250 miliónov dolárov. Hoci už fond neriadi, stále mu z fondu ako neaktívnemu spoločníkov prichádza podiel na hospodárení.
Vyšetrovanie tak rázom dostalo politický nádych. Kampaň je poznačená hľadaním špinavosti na svojho súpera. „Je to hanebne politicke, ale dalo sa to očakávať,“ povedal pre denník The Financial Times konateľ jedného z 12 vyšetrovaných fondov.
Zámerne nižšie dane
Fondy mali podľa obvinení cielene znižovali odvod dane. Poplatky, ktoré fakturovali od klientov na správu ich majetku, okamžite prevádzali do investičných fondov a preinvestovali ich. Poplatky formálne premenili na investície, na ktoré sa vzťahuje nižšia sadzba dane.
Peniaze sa nezdanili 35 percentami ako bežný príjem, ale len 15-percentnou sadzbou, ktorou sa zdaňujú kapitálové výnosy. Fond Bain Capital takto presunul podľa vyšetrovateľov miliardu dolárov a na daniach ušetril 200 miliónov dolárov.
Fondy niekedy investorom dokonca odpúšťajú poplatky vo výške jedného až dvoch percent sumy. Výmenou za to mala byť dohoda, v ktorej sa ich vklady použijú ako vlastné investície fondu. Bolo to výhodné pre obe strany - investor nemusí platiť poplatok a fond ušetril na daniach.
Federálny daňový úrad proti tejto praxi doteraz nič nenamietal aj preto, že výška poplatkov sa odvíja od veľkosti fondu a jeho výnosnosti. Premena poplatkov na investície je bežná aj v praxi. Z analýzy, na ktorú upozornil denník The New York Times, vyplýva, že až 40 percent z 35 zachraňovaných firiem priznalo, že fond ich poplatky premenil na investície.