SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Americký investor Peter Thiel už v roku 2004 veril, že sociálna sieť Facebook bude úspešná.
Teda v čase, keď Mark Zuckerberg opustil univerzitu Harvard a v prenajatom dome ešte len rozbehol projekt sociálnej siete.
Thiel do firmy vložil 500-tisíc dolárov a stal sa jedným z prvých investorov vo firme. Získal za ne desaťpercentný podiel vo firme.
V piatok však Thiel ako jeden z členov topmanažmentu predal dvadsať miliónov akcií firmy. Bývalý šéf a spoluzakladateľ internetového platobného systému PayPal ich predajom zarobil 400 miliónov dolárov.
Po trojmesačnej ochrane
Svoju pôvodnú investíciu tak zhodnotil 800-násobne. Predaj akcií bol súčasťou dohodnutého biznis modelu známeho ako 10b5-1 plán.
Ten Thiel odštartoval už v máji, keď pri vstupe Facebooku na burzu na predaji 16,8 milióna akcií zarobil 640 miliónov dolárov. Vtedy sa predávali po 38 dolárov za akciu, minulý týždeň ich cena už padla na 19,73 dolára za akciu.
Ďalší predaj akcií umožnil Thielovi koniec trojmesačnej ochrannej lehoty po debute na burze. Počas nej nesmeli investori s akciami obchodovať.
V piatok sa malo na trh uvoľniť asi 271 miliónov akcií od ďalších investorov.
Dve miliardy nových akcií
Počas deviatich mesiacov, keď sa uvoľnia ruky všetkým investorom, trh zaplavia dve miliardy nových akcií.
Server BusinessInsider.com tvrdil, že uplynutím ochrannej lehoty sa vyvolá prebytok akcií na trhu, čo stlačí ich cenu nadol.
V pondelok sa cena akcií prepadla na historické dno 18,75 dolára za akciu.
Môžu za to pochybnosti investorov, že reklamný model pre mobilné zariadenia nie je dôveryhodný a firma nebude schopná rásť v tržbách.