Koľko je rozumná cena za internet?

U menších operátorov sa o jednu linku delia viacerí užívatelia, čo znižuje rýchlosť.

BRATISLAVA. Keď rozmýšľate nad prechodom z káblového pripojenia na mobilné, zvážiť by ste mali jeho limity.

Problémom nie je ani tak rýchlosť, ako obmedzenia objemu prenesených dát. Vysokú spotrebu dát má napríklad pozeranie videí na YouTube, kde dokument vo vysokom rozlíšení zožerie aj gigabajt.

Web sa vyplatí aj s káblovkou

Malí aj veľkí operátori zvýhodňujú takzvaný tripleplay balík. Kým Orange si za svoj optický internet účtuje 15 eur mesačne, v balíku s káblovkou a pevnou linkou vyjde na 20 eur mesačne.

info
Čo sa kde oplatí
 • Mobilný internet sa vyplatí najmä ľuďom na vidieku či používateľom, ktorí často cestujú po Slovensku. Sieť mobilných operátorov má totiž pokrytie aj na miestach, kde kábel klasických operátorov nestačí.
 • Obyvatelia väčších miest, ktorí preferujú rýchly internet a radi si sťahujú filmy či pesničky, by zasa mali siahnuť po optickom pripojení. Oproti webu cez kábel či mobilný internet je rýchlejšie, kvalitnejšie a bez dátových obmedzení.

Takéto výhodné balíky služieb poskytuje aj UPC, Telekom či košický operátor Antik Telecom, ktorý ponúka tripleplay balík aj cez bezdrôtové pripojenie.

Aká je rozumná cena?

Minulý mesiac bola priemerná cena internetu podľa webu Porovnat.sk necelých 14 eur. Najlacnejší dátovo neobmedzený internet vychádzal na necelých desať eur, priemerná cena rýchleho optického internetu na vyše 30 eur.

A desať eur je rozumná cena za internetové pripojenie pre nenáročných používateľov, napríklad dva gigabajty dát cez kábel od Telekomu vyjdú na necelých 15 eur mesačne, 600 megabajtov cez mobilné pripojenie od Orangeu na 7,6 eura mesačne.

Pozor na obmedzenia

Na vidieku ponúkajú internet nielen veľkí celoštátni operátori, ale aj lokálni poskytovatelia pripojenia. Zväčša ide o bezdrôtové pripojenie cez Wi-Fi, no niekde ponúkajú aj optické pripojenie či web cez kábel.

Keď si vyberáte medzi ponukou bezdrôtového pripojenia od miestneho operátora a káblu od Telekomu či Orangeu, zvážiť treba okrem zriaďovacích nákladov aj obmedzenia.

Menší operátori síce nelimitujú objem prenesených dát, no jednu linku delia aj medzi štyri desiatky používateľov, čo môže výrazne znížiť rýchlosť pripojenia.

Neporovnateľné sú aj vstupné náklady, kým pri internete cez kábel bez viazanosti vyjde modem a zriadenie okolo 50 eur, pri bezdrôtovom pripojení cez lokálneho operátora môžu byť vstupné náklady aj 120 eur.

ico

Telefónica skúša pri Bratislave super rýchly internet

Za pätnásť eur získate sto gigabajtov voľných dát, rýchlosťou konkuruje O2 internetu cez kábel.

Na skúšku ponúka Telefónica O2 obyvateľom Bernolákova, Ivanky pri Dunaji a Zálesia mobilný internet cez sieť štvrtej generácie (LTE).

Jeho rýchlosť a stabilita konkuruje pripojeniu cez kábel, za 15 eur mesačne získajú zákazníci 100 gigabajtov predplatených dát.

Táto služba je súčasťou testov siete LTE, balík ponúka operátor bez viazanosti. Síce negarantuje, dokedy bude službu poskytovať, no menej ako rok to zrejme nebude.

S výraznými presahmi

O2 sľubuje teoretickú rýchlosť 100 Mbit/s. Službu sme testovali vo všetkých obciach a ich okolí. Skutočná rýchlosť dosahuje v praxi 10 až 30 Mbit/s, výrazne ju ovplyvňuje kvalita signálu.

Napriek tomuto rozmedziu je internet cez LTE sieť plnohodnotnou náhradou za pripojenie cez kábel, rýchlosťou 10 Mbit/s stiahnete celovečerný film za vyše desať minút, s rýchlosťou 30 Mbit/s za menej než polovicu tohto času.

Sieť štvrtej generácie síce Telefónica ponúka len v Bernolákove, Ivanke pri Dunaji a Zálesí, no sieť má výrazné presahy. Bez väčších problémov sa dá pripojiť aj v Novej Dedinke, no na bratislavských Zlatých pieskoch už signál nechytíte.

Modem si treba kúpiť

Zákazníci, ktorí prečerpajú 100 gigabajtov dát cez LTE sieť, si musia priplatiť za dátový balíček štandardnej siete tretej generácie. O2 ponúka prvý mesiac používania LTE internetu grátis.

Za USB modem si pýta 30 eur. Wi-Fi router, ktorým sa pripojí na internet celá domácnosť, stojí 50 eur. Operátor ponúka spätné odkúpenie nepoškodených zariadení.

Ostatní operátori o komerčných testoch LTE siete neuvažujú, jej ostrý štart závisí od výsledkov budúcoročného predaja frekvencií, ktoré operátori na túto sieť potrebujú.

Adam Valček

ico

Nenáročným stačia 2 Mbit/s

Takouto rýchlosťou stiahnete za minútu 15 megabajtov, čo stačí na pohodlné čítanie správ a písanie e­mailov.

Máte pocit, že vaše aktuálne pripojenie je pomalé? Pred zmenou poskytovateľa pripojenia by ste si mali zmerať jeho rýchlosť. Keď surfujete cez počítač alebo notebook, využite webové služby, ako napríklad Speedtest.net.

Pre smartfóny so systémom Apple iOS a Google Android je dostupná aplikácia, ktorá rýchlosť odmeria presnejšie ako webová aplikácia.

Pred samotným testom zatvorte zvyšné okná prehliadača a programy, ktoré aktívne využívajú internetové pripojenie. Napríklad aplikácie na sťahovanie súborov, YouTube, internetové rádiá či četovacie programy.

Tempo zobrazenia stránok či rýchlosť sťahovania súboru z webu sú subjektívne, niekto si na načítanie obľúbeného webu počká niekoľko desiatok sekúnd, iný ho potrebuje vidieť hneď. Pre nenáročného používateľa, ktorý si cez web číta noviny, pozerá cestovné poriadky či televízny program, stačí rýchlosť do 2 Mbit/s.

Keď sa k čítaniu či písaniu mailov pridá aj sledovanie filmov, treba počítať aspoň s dvojnásobnou rýchlosťou.

Časté sťahovanie filmov či hranie počítačových hier si vyžaduje najrýchlejšie pripojenie, minimom je aspoň 10 Mbit/s.

Matúš Paculík

ico

Filmy, rádio a hry

 • Hodinový film v HD rozlíšení spotrebuje minimálne 900 megabajtov dát.
 • Full HD rozlíšenie a vysoká kvalita môže zvýšiť nároky na dáta aj päťnásobne.
 • Online rádiá nemajú vysokú spotrebu dát, hodinové vysielanie sa ráta len na desiatky megabajtov.
 • Online hry vyžadujú vysokú rýchlosť pripojenia a neobmedzený internet.
ico

Na rýchlosť lákajú, no je bez garancie

Či vám operátor obmedzí rýchlosť po prenesení určitého objemu dát, musí vopred povedať. Aj lákavé rýchlosti sú však len teoretické.

1. Informácie o limitoch

Od apríla 2012 musia operátori informovať o maximálnej rýchlosti sťahovania a odosielania dát, rozhodol Telekomunikačný úrad. No aj keď maximálna rýchlosť 100 Mbit/s znie lákavo, ide len o teoretickú rýchlosť, ktorú operátor negarantuje.

Okrem rýchlosti musia operátori podľa teleúradu zákazníkom vysvetľovať obmedzenia. Napríklad pravidlá férového využívania (FUP), ktorými operátori regulujú objem dát vo svojej sieti. Agregácia zas znamená, že o jednu linku sa delia viacerí ľudia. Operátori musia upozorniť aj na blokovanie či filtrovanie obsahu.

2. Viazanosť

Internetové pripojenie ponúkajú operátori na 12, 18, ale aj na 36 mesiacov. Na dva či tri roky si pripojenie zoberte len vtedy, keď je jeho cena výrazne pod cenami konkurentov. Aj rok je totiž dlhý čas na to, aby sa ceny internetu výrazne znížili.

Za dlhší záväzok zväčša operátori pridajú zľavu z mesačného poplatku, čo sa nemusí vždy vyplatiť. Zľavu si totiž môžu vyrovnať vyšším poplatkom v neskorších mesiacoch viazanosti.

3. Pokuta

Keď ste sľúbili podniku vernosť, za predčasnú zmenu poskytovateľa internetového pripojenia si priplatíte. Mobilní operátori si pokutu účtujú podľa hodnoty modemu, ktorý ste si kúpili.

„Zmluvná pokuta sa odvíja od nákladov na zriadenie a poskytovanie služieb a od hodnoty poskytnutých zariadení,“ vraví hovorca Slovanetu Roman Greguš. Čím vyššia je hodnota modemu alebo zľavy, ktorú ste získali, tým vyššia býva pokuta.

A operátori by mali odlišovať, či odchádzate hneď po podpise zmluvy, alebo krátko pred jej skončením, myslí si komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách pri ministerstve spravodlivosti. Takýto postup je podľa úradníkov spravodlivejší, pretože zohľadňuje opotrebovanie zariadení či využitie zliav.

4. Podstatné detaily

Veľkí operátori síce na neobmedzenom pripojení objem prenesených dát nelimitujú, no v obchodných podmienkach si predsa len právo na obmedzenie služieb vyhradili.

V praxi ho uplatňujú až po prenesení niekoľkých stoviek gigabajtov dát, čo stačí aj na časté sťahovanie filmov.

Orange môže napríklad blokovať aj konkrétne servery či IP adresy, takýto postup umožňujú aj podmienky Telekomu či Slovanetu. Oslovení operátori sa zhodujú, že v sieti neobmedzujú používanie protokolov, filmy sa tak dajú sťahovať aj cez torrenty.

Poskytovatelia sa zvyknú vymaniť zo zodpovednosti za výpadok služby či jej poruchu. Telekom nezodpovedá ani za zníženú kvalitu služieb. Okresný súd v Prievidzi vlani operátorom vyčítal, že seba za chyby nepokutujú, no zákazníkov za predčasnú výpoveď zmluvy áno.

Adam Valček

ico

Ako si vybrať z ponuky internetového pripojenia?

Internet cez anténu alebo kábel poskytujú aj lokálne telekomunikačné firmy, ktoré svojou ponukou konkurujú zabehnutým veľkým operátorom. Služby však môžu ponúkať v inej štruktúru, než ako sme zvyknutí pri Slovanete či Telekome.

1. Neobmedzené pripojenie v skutočnosti môže mať limity. Pripojenie cez kábel môžu operátori obmedziť po prenesení pár stoviek gigabajtov, čo bohato stačí na desiatky hodín filmov a tisíce pesničiek.

2. Regionálni poskytovatelia pripojenia síce nelimitujú objem prenesených dát, no udávanú rýchlosť delia medzi viacerých používateľov. Agregácia môže dosiahnuť až 40 používateľov na jednu linku, čo môže výrazne spomaliť pripojenie.

3. Cena nemusí byť všetko. Keď si vyberáte medzi pripojením cez rôzne technológie, vypočítajte si priemernú mesačnú cenu so všetkými nákladmi. Napríklad 17 eur za DSL pripojenie s niekoľkoeurovými nákladmi na zriadenie je o vyše eura menej ako 14 eur mesačne za Wi-Fi pripojenie, kde si musíte kupovať zariadenie za sto eur.

ico

Možnosti pripojenia

Mobilné pripojenie

Traja mobilní operátori majú v ponuke dátové paušály, s ktorými si síce rodina filmy cez web nepozrie, no na surfovania či písanie e-mailov stačia.

Kábel

Pripojenie cez klasický telefónny kábel ponúkajú okrem najväčších telekomunikačných firiem na trhu aj alternatívni operátori ako Slovanet, GTS Slovakia či Swan. Rýchlosť a kvalita pripojenia je vyššia oproti mobilnému a bezdrôtovému pripojeniu.

Bezdrôtové pripojenie

Je populárne najmä v regiónoch, kde ho poskytujú menší lokálni operátori. Pripojenie je podmienené špeciálnou výkonnou Wi-Fi anténou.

Optické pripojenie

Je doposiaľ najrýchlejším spôsobom pripojenia, operátori ho však ponúkajú len vo väčších mestách. Cezeň možno bez obmedzení pozerať filmy či sťahovať hudbu, operátori zvyknú pribaliť aj digitálnu káblovku.

ico

Prepočty

0,5 Mbit/s

 • Je najčastejšie rýchlosť odosielania dát pri káblových aj mobilných pripojeniach. Za dve minúty dokážete takouto rýchlosťou preniesť asi 8-megabajtový súbor.
5 Mbits/s
 • Je častá rýchlosť sťahovania dát. Za desať minút dokážete takouto rýchlosťou stiahnuť 375 megabajtov. Celovečerný film si takouto rýchlosťou stiahnete za vyše 20 minút, jednu pesničku za menej než 30 sekúnd.

25 Mbit/s

 • Je obvyklá rýchlosť sťahovania v najmodernejších mobilných sieťach 3. generácie, za desať minút stiahnete takouto rýchlosťou 1,9 gigabajtu dát. Celovečerný film stiahnete za menej než päť minút.

Zdroj: web stránky operátorov, SME

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 360
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 959
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 748
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 808
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 5 554
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 302
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 249
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 812
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 503
 10. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 329

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.

DOMOV

Policajti bili obuškami Rómov, Gašpar vidí neprimerané zákroky

Policajti zasahovali v Zborove pre šarvátku medzi Rómami.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

Neprehliadnite tiež

Za žalúdočné problémy na dovolenke možno už čoskoro vysúdite peniaze

Nový typ nemajetkovej ujmy chcú do zákona dostať viacerí právnici a akademici.

Cigaretový gigant našiel spôsob, ako vybabrať s nechutnými obalmi

Spoločnosť Philip Morris začala distribuovať puzdrá na cigarety s logom Marlboro.

Akcionári Prima banky a Sberbank schválili zámer zlúčenia bánk, Sberbank zanikne v lete

Sberbank v posledných rokoch stagnuje, má nedostatočne efektívne vnútorné procesy a nízky počet klientov.

Brazílski baníci našli obrovský smaragd, váži 360 kíl

Na vyslobodenie kameňa vysokého 1,3 metra zo zeme bola potrebná ťažká technika.