LONDÝN - Britská banka Standard Chartered urovnala v USA obvinenia z prania peňazí. Umožniť ich mala tým, že niekoľko rokov umožňovala realizovať finančné transakcie medzi Iránom a inými krajinami sveta.
Na blízkovýchodnú krajinu sa pritom vzťahoval zákaz v rámci medzinárodných sankcií pre jej neprípustný jadrový program. Oddelenie finančných služieb (DFS) štátu New York oznámilo, že banka zaplatí pokutu vo výške 340 miliónov dolárov, aby tak umlčala ďalšie vyšetrovanie. Ešte začiatkom roka podľa neoficiálnych informácii bola banka ochotná zaplatiť len päť miliónov.
Piata najväčšia britská banka pomáhala Iránu podľa denníka The Wall Street Journal vyprať za posledné desaťročie 60-tisíckami prevodov až 250 miliárd dolárov.
Banka pristúpila okrem finančného vyrovnania aj k dvojročnému dohľadu DFS, ktorý bude v newyorskej pobočke, ktorá obvineniu čelí, monitorovať riziká spojené s prípadnými pokusmi o pranie peňazí.
Ohrozenie národnej bezpečnosti
Zástupca DFS Benjamin Lawsky na minulý pondelok pohrozil, že banka môže v USA stratiť bankovú licenciu, ak banka nebude spolupracovať. „Jej konanie bolo 10 rokov motivované chamtivosťou bez ohľadu na dopady pre národnú bezpečnosť,“ odôvodnila správanie banky DFS. Na verejný útok reagovali niektorí britskí politici slovami, že americký regulátor chce podkopať dôveru vo finančný systém v srdci Londýna, ktorý je konkurentom newyorskej Wall Street.
Šéf banky Peter Sands obvinenia nepoprel a povedal, že nezákonné transakcie boli na základe kontroly len v objeme do 14 miliónov dolárov, teda podstatne menej, než uvádzali Američania. Pokutu banka však radšej zaplatí, aby banka nestratila v USA licenciu.
Pokuta neznamená pre banku žiadne ohrozenie. Podľa investičného analytika Iana Gordona by zniesla bez finančných problémov aj pol miliardovú pokutu.
ING, Barclays, Credit Suisse, ...
Standard Chartered nie je medzi bankami žiadna výnimka. Pred mesiacom Vyšetrovací výbor amerického Senátu obvinil z podnikania s teroristickými sieťami, z ignorovania sankcií USA voči Iránu a prania špinavých peňazí mexickej mafie britskú banku HSBC.
V Spojených štátoch jej hrozí rekordná pokuta, môže sa vyšplhať až do výšky jednej miliardy dolárov. To je päť percent jej zisku.
V pred dvoma mesiacmi zaplatila holandská ING americkým vyšetrovateľom 619 miliónov dolárov, pretože prala peniaze Kuby a Iránu. Za rovnaký prečin pred dvoma rokmi zaplatila ďalšia britská banka Barclays 298 miliónov. Dohoda medzi bankou a vyšetrovateľmi umožnila, aby v nej neprebehol ďalší audit, aký prebehne v Standard Chartered.
Odhaduje sa, že od začiatku roka 2009 sa len v bankách ABN Amro Bank NV, Credit Suisse a Lloyds vyprali peniaze s pochybnými štátmi v hodnote najmenej 1,4 miliardy dolárov.