Pozrite sa, ako sa zmenia odvody a dôchodky

Prečítajte si, aký vplyv na úspory ľudí budú mať vládne zásahy do druhého dôchodkového piliera.

Premiér si môže vydýchnuť. Druhý pilier mu pomôže zachraňovať verejné financie. Z deviatich percent do druhého piliera zostali po piatku len štyri.

BRATISLAVA. Takmer 1,5 milióna ľudí na Slovensku si bude od septembra sporiť menej peňazí v druhom dôchodkovom pilieri.

Parlament totiž v piatok schválil zníženie príspevku z deviatich percent na štyri percentá z hrubej mzdy. Sporitelia sa budú môcť pripoistiť, na dve percentá dostanú daňové zvýhodnenie.

„Domnievam sa, že ide o rozhodnutie, ktoré chráni obrovské množstvo ľudí na Slovensku,“ povedal premiér Robert Fico (Smer).

Balík sociálnych reforiem, ktorý sa prerokúval v skrátenom legislatívnom konaní, podporilo 80 poslancov Smeru.

Hlasovali aj za vyššie odvody pre živnostníkov, dohodárov a lepšie zarábajúcich zamestnancov. Proti zmenám bolo 46 opozičných poslancov. Dvaja opoziční sa hlasovania zdržali.

Vďaka za pomoc

Minister práce Ján Richter (Smer) povedal, že parlament schválil jednu z priorít programového vyhlásenia vlády. Opozícia označila zásah do druhého piliera za jedno z najhorších opatrení vlády.

„Mali sme možnosť vidieť, že Robert Fico sa neštíti pred ničím v snahe ukradnúť ľuďom ich budúce dôchodky,“ povedal šéf SaS Richard Sulík. Predseda SDKÚ Pavol Frešo hovoril o prehratej bitke. „Vo vojne budeme pokračovať ďalej,“ povedal.

Krátko pred hlasovaním o novele zákona o sociálnom poistení prišiel do rokovacej sály Fico. Keď zákon prešiel, poslancom Smeru poďakoval.

„Zdá sa, že opozícia sa vnútorne rozvrátila na tomto zákone,“ povedal Fico. Poslanec Obyčajných ľudí Alojz Hlina kritizoval opozičných kolegov, že naťahujú rozpravu.

Druhý pilier pomôže Ficovej vláde so znižovaním deficitu v tomto roku sumou asi 160 miliónov eur, na budúci rok pol miliardou eur.

Vyššie odvody pre živnostníkov, dohodárov a zamestnancov so zárobkom nad 1200 eur mesačne prinesú štátu v ďalšom roku podľa rezortu financií 312 miliónov eur.

Vláda pritom skladá balík opatrení za 1,5 miliardy eur. Zaviazala sa totiž, že do konca roku 2013 stlačí deficit pod tri percentá HDP.

Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.

Druhý pilier sa zas otvorí

Poslanci Smeru súhlasili aj s otvorením druhého piliera na päť mesiacov do konca januára. Druhý pilier sa už otváral dvakrát, spolu z neho podľa Sociálnej poisťovne odišlo asi 172-­tisíc sporiteľov.

„Hlavným zmyslom nie je vyhnať ľudí z druhého piliera,“ povedal Richter. Každý sporiteľ by si mal podľa neho „objektívne zhodnotiť“, či v druhom pilieri zotrvá.

Fico zopakoval, že druhý pilier sa neoplatí ľuďom, ktorí zarobia menej ako tisíc eur.

Výhodnosť druhého piliera podľa ekonómov nezávisí len od výšky platu. Aj od jeho veku či pracovnej perspektívy. Ľudia, ktorí si už v druhom pilieri sporia, by nemali z neho odchádzať, povedal ekonóm SAV Vladimír Baláž.

ps.jpg
Dostatočne účinná dávka, ktorá by vyliečila premiéra, by spôsobila na tri dni výpadok prúdu v Bratislave, píše Peter Schutz

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Prešli aj opozičné návrhy

Fico pripomenul, že Smer podporil aj návrhy opozície. Prešiel návrh poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ), aby sa príspevok do druhého piliera od roku 2017 postupne zvyšoval o 0,25 percentuálneho bodu ročne na konečných šesť percent v roku 2024.

„Beriem to ako signál zo strany Smeru, že si uvedomujú, že to, čo presadzujú, nie je koncepčné a treba to spraviť inak,“ dodal Kaník.

Vládny Smer chce začať v septembri rokovať s opozíciou o ústavnom zákone o druhom pilieri. Opoziční poslanci tvrdia, že sú pripravení rokovať, ak pôjde o odbornú debatu.

„Bohužiaľ, kolegom Smeru nedochádza, že sa tu dnes na dlhé roky dopredu urobili mimoriadne zlé rozhodnutia a náprava bude ťažšia ako pri živnostníkoch,“ povedal Sulík.

Na správu menej

Smer piatkovým hlasovaním ustúpil z pôvodného zámeru zdvojnásobiť dôchodkovým spoločnostiam poplatok za správu. Vyšší poplatok mal byť v negarantovaných fondoch. Poplatky v druhom pilieri zostanú v dnešnej výške s výnimkou odmeny za dosiahnutý výnos. Tá sa zvýši sa z 5,6 percenta na desať percent.

Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer) predpokladá, že sa zhodnotenie v druhom pilieri, ktoré je dnes na úrovni 1,2 percenta ročne, môže po zmenách schválených parlamentom aj zdvojnásobiť.

Poslanci parlamentu podporili aj pozmeňovací návrh Igora Matoviča z Obyčajných ľudí. Študenti do 18 rokov, ktorí majú príjem z pracovnej dohody do 66 eur mesačne, nebudú podľa tohto návrhu musieť platiť štátu odvody.

ico

Otázky a odpovede

Čo sa stane s úsporami, keď vystúpim z druhého piliera?

Úspory sa z dôchodkového účtu sporiteľa presunú do Sociálnej poisťovne. Bude sa to brať tak, ako keby si sporiteľ celý čas platil odvody iba do prvého piliera. Na peniaze, ktoré si doteraz nasporil v druhom pilieri, sa už nebude vzťahovať možnosť ich dedenia.

O koľko menej si nasporím?

Na dôchodkové účty v druhom pilieri sa dnes presúva deväť percent z hrubej mzdy. Po novom to budú štyri percentá. Napríklad 30-ročný človek so zárobkom okolo 800 eur mesačne, ktorý vstúpil do druhého piliera v roku 2005, si nasporí približne o 40­tisíc eur menej. Dôchodok bude mať nižší o 230 eur. Pre mladších ľudí budú straty ešte vyššie.

Mám vystúpiť z druhého piliera?

Aj pri nižšom príspevku sa sporenie v druhom pilieri podľa ekonómov skôr oplatí. „Najväčšia výhoda príspevkov je daňová,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž. Peniaze, ktoré idú na dôchodkové účty sú nezdanené a investícia je potom vyššia, ako keby si tam platili z čistého príjmu.

Aký vysoký bude dôchodok od štátu?

Rast dôchodkov sa už teraz spomaľuje. Najskôr sa penzie budú zvyšovať o pevnú sumu, neskôr pomalšie ako doteraz. Vývoj demografie, teda starnutie populácie, nasvedčuje tomu, že rast dôchodkov sa úplne zastaví a štát môže mať nakoniec problém dôchodky vyplácať.

Čo zdedia príbuzní?

Princíp dedenia druhého piliera zostáva zachovaný, ale dedičia dostanú menej, pretože po znížení odvodov do druhého piliera si každý nasporí menej.

Koľko budem musieť pracovať?

Dôchodkový vek sa bude od roku 2017 predlžovať asi o 50 dní ročne. To znamená, že po každých siedmich rokoch pracovného života si treba pripočítať rok práce navyše. Nie je vylúčené, že sa v budúcnosti tempo zvyšovania dôchodkového veku zvýši, alebo sa hranica posunie naraz.

O koľko viac zaplatím na poplatkoch za druhý pilier?

Sporitelia nebudú platiť vyššie poplatky. Dôchodkové spoločnosti si zoberú vyšší poplatok z dosiahnutého výnosu, o ktorý zhodnotia dôchodkové úspory ľudí.

Marianna Onuferová, Juraj Javorský, Katarína Ragáčová

ico

Fico si robí, čo chce, opozícia sa drobí

Smer zmenil dôchodkový systém takmer bez odporu. Obštrukcie pravice vydržali iba pár dní.

BRATISLAVA. „Chcete meniť deväťpercentnú výšku odvodu do druhého piliera?“ pýtal sa denník SME budúceho premiéra Roberta Fica 7. marca. „Nie, hovorím len o garanciách a použití prostriedkov z druhého piliera,“ odpovedal jednoznačne tri dni pred voľbami.

Ešte koncom marca, keď Smer začal zmeny opatrne spomínať, budúci minister financií Peter Kažimír hovoril o potrebe odbornej diskusie.

Po 156 dňoch je všetko inak. Smer znížil odvod z deviatich percent, na ktoré kedysi štát nalákal sporiteľov, na štyri percentá.

Najväčšia zmena v dôchodkovom systéme prešla uprostred leta, keď je čítanosť a sledovanosť médií najmenšia, bez väčšieho odporu sporiteľov a napriek podpisom vyše 80­tisíc ľudí pod petíciou.

Cez sporné skrátené legislatívne konanie chcel Smer zmenu urobiť za dva dni.

sm-0811-002f-parlamentT1.rw_res.jpg

Opozícia už len smúti

„Je to dobrá správa pre Slovensko,“ pochvaľoval si minister práce Ján Richter. Tvrdil, že novela teraz umožní živnostníkom „z donútenia“, aby sa stali zamestnancami.

„Smutná udalosť sa stala realitou a letný blitzkrieg zoči­voči druhému pilieru a jeden a pol miliónu sporiteľov sa stal v tejto časti úspešný,“ hovoril o skrátenom konaní predseda SDKÚ Pavol Frešo.

Predseda SaS Richard Sulík hovoril, že Fico sa k vláde dostal podvodom, keďže pred voľbami sľúbil, že druhý pilier takto neobmedzí.

Záujem opadol

Opozícia dokázala týždeň naťahovať rozpravu tak, že sa jej poslanci hlásili v čo najväčšom počte. Počas rozpravy sa však napokon počiatočná jednota pravice rozdrobila.

Kým SaS a časť SDKÚ chceli naťahovať rozpravu čo najdlhšie a skúšali to aj čítaním mien ľudí, ktorí podpísali petíciu za zachovanie II. piliera, najmä časť KDH už nemala záujem diskusiu naťahovať.

Smer si nedovolil potom, ako rozbehol skrátené konanie, trvanie rozpravy obmedziť.

Šéf OĽaNO Igor Matovič nakoniec obrátil svoj hnev proti pravici. „Iba to, že štyri strany sa správali nezodpovedne, tri vydierali SaS a SaS bola tvrdohlavá, spôsobilo to, že Robert Fico vládne a dnes môže meniť akýkoľvek zákon.“

Miroslav Kern

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 6 878
 2. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 5 431
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 046
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 702
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 2 277
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 086
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 904
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 582
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 138
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 662

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Froome štvrtý raz vyhrá Tour de France, Bardet uhájil tretie miesto o sekundu

Sobotňajšiu individuálnu časovku vyhral tímový kolega Petra Sagana z Bory-Hansgrohe Maciej Bodnar.

DOMOV

OĽaNO nie je iba Matovič, hovorí jeho líder. Uvažuje, že sa stiahne z politiky

Matovič hovorí, že sa mu stalo niečo závažné.

Neprehliadnite tiež

Ľudia v roamingu prestali šetriť. Svoje telefóny využívajú viac

V krajinách Únie ľudia telefonujú, esemeskujú a surfujú na internete za rovnaké ceny ako doma.

Dotácie bez pracovných miest? Kažimír je zásadne proti

Rezort hospodárstva navrhuje, aby sa dotácie dávali aj firmám, ktoré nikoho nezamestnajú.

Bahlsen reaguje na tlak, sušienky budú všade v Európe rovnaké

Aj do výrobkov určených pre východoeurópske krajiny sa bude pridávať maslo.