Živnostníci zisťujú, čo majú platiť do Sociálnej poisťovne

V stredu uplynie lehota na úhradu poistného z nového základu. Vychádza sa z priznania za minulý rok.

V stredu uplynie lehota na úhradu poistného z nového základu. Vychádza sa z daňového priznania za minulý rok.

BRATISLAVA. Živnostníci povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne majú už len dva dni na to, aby zistili, koľko majú odvádzať. Do 8. augusta treba prvý raz uhradiť poistné zodpovedajúce minuloročným príjmom a výdavkom.

Ide o každú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá v riadnom termíne na daňové priznanie – v tomto roku do 2. apríla – priznala príjem z podnikania vyšší ako 4078,68 eura. Z údajov Finančného riaditeľstva vyplýva, že sa to bude týkať vyše 286-tisíc daňovníkov.

Sociálna poisťovňa už od začiatku júla vybavuje viac telefonátov. „Najvyššou mierou sa na tom podieľajú práve samostatne zárobkovo činné osoby a ich otázky o platení poistného,“ povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.

Poradia aj po telefóne

Poisťovňa opäť zverejnila na internete kalkulačku na výpočet odvodov. Systém si pýta čiastkový základ dane a počet mesiacov podnikania, sám vygeneruje výšku poistného, aj ju zaokrúhli. Ďalšou možnosťou je opýtať sa v pobočke.

„Do vecnej pôsobnosti pobočky patrí aj vykonávanie konzultačnej a poradenskej činnosti,“ tvrdí Ďuriačová.

Asi štvrtina z 240-tisíc aktuálne povinne poistených podnikateľov nezaplatí včas, približne rovnako veľa je takých, čo neodvedú správnu sumu. Každý z nich riskuje problémy.

Napríklad v prípade práceneschopnosti nemá nárok na nemocenské. Zákon hovorí, že musí mať zaplatené všetko. Ďalším negatívnym dôsledkom je zaradenie do zoznamu dlžníkov.

Ľuďom, ktorí posielajú peniaze trvalým príkazom, poisťovňa pripomína, aby aktualizovali údaje. „Tiež si dovoľujeme opätovne upozorniť na povinnosť uvádzať variabilný a špecifický symbol, aby bol jasný odosielateľ aj účel platby.“

Odvody budú rásť

Kto má vymeriavací základ zhruba do 8158 eur, bude mať minimálne odvody až do júna 2013. Ešte stále môže profitovať z toho, že základ dane z príjmov sa znižuje o zaplatené poistné a jeho pomerná časť – suma pripadajúca na mesiac podnikania – sa delí číslom 2. Už od januára však bude odvádzať vyššiu sumu.

Okrem tradičnej valorizácie minimálneho vymeriavacieho základu sa prejaví aj jedno z opatrení na konsolidáciu verejných financií.

Tento ukazovateľ sa zvýši zo 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku na rovných 50 percent. Najnižšie poistné tak vzrastie zo 112,66 eura na 130,27 eura mesačne.

„Naše riešenia dávajú predpoklad, že samostatne zárobkovo činné osoby už nebudú odkázané na sociálne dávky v dôchodkovom veku,“ hovorí minister práce Ján Richter (Smer).

Parlament v týchto dňoch rokuje o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý ráta s ďalším zvýšením odvodov v polovici budúceho roka.

Asi jediným pozitívom je, že povinné sociálne poistenie si bude vyžadovať podstatne vyšší príjem z podnikania ako teraz. V budúcom roku musí ísť o viac ako 4716 eur.

ico

Odklad platí aj na odvody

Kto si predĺžil lehotu na daňové priznanie, môže mať povinné sociálne poistenie až od 1. októbra.

V druhej polovici tohto roka má povinné sociálne poistenie každý, kto za rok 2011 dosiahol príjem z podnikania vyšší ako 4078,68 eura. Odkedy musí platiť odvody, závisí iba od toho, kedy podal daňové priznanie.

V prípade odkladu je kľúčovým termínom 1. október.

Kto začne mať povinné poistenie, musí sa najprv prihlásiť v Sociálnej poisťovni. Lehota mu uplynie 8. októbra.

Živnostníka, ktorý pokračuje v poistení, sa to netýka. No aj preňho platí, že sa mení vymeriavací základ.

Prvé odvody z novej sumy treba zaplatiť do 8. novembra.

Kto nemal taký príjem, aby musel pokračovať v povinnom poistení, sa pre zmenu musí odhlásiť zo systému.

ico

Tri dôvody zaradenia do zoznamu dlžníkov

Viete, kedy, koľko a akým spôsobom treba platiť do Sociálnej poisťovne? Množstvo živnostníkov sa dopúšťa chýb z čírej nedbanlivosti.

Neskorá platba

Poistné za jeden mesiac sa v zásade uhrádza do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca. Aby ste nemuseli chodiť na poštu alebo do banky každý mesiac, môžete si založiť trvalý platobný príkaz. Dátum poslednej úhrady nastavte na príslušný deň januára 2013.

Nesprávna suma

Nižšie poistné sa považuje za nesprávnu sumu. Táto chyba môže mať pôvod aj v automatickej zmene všeobecných štatistických údajov alebo v zmene zákona.

Výška odvodov samostatne zárobkovo činnej osoby sa môže zmeniť dva razy za rok. V januári sa valorizuje minimálny vymeriavací základ a v júli alebo v októbri začne záležať na príjmoch z podnikania za predchádzajúci kalendárny rok.

Začiatkom budúceho roka sa prejavia aj prvé zmeny v zákone o sociálnom poistení z dielne tejto vlády.

Neidentifikácia platby

K platbe treba uviesť variabilný symbol. Inak ju Sociálna poisťovňa nemusí identifikovať. „Ak nám príde platba bez variabilného symbolu, nevieme určiť, kto posiela poistné. Pátrame, z akého účtu prišla, hľadáme majiteľa. Medzitým môže zostávať v našich systémoch ako dlžník,“ hovorí riaditeľka komunikačného odboru Jana Ďuriačová.

Zákon vyžaduje aj špecifický symbol. V prípade, že chýba, poisťovňa hľadá obdobie, ku ktorému platbu priradí.

ico

Budúci rok bude kritický

Zmeny v sociálnom poistení sa budú týkať všetkých samostatne zárobkovo činných osôb.

Úsilie vlády Roberta Fica o konsolidáciu verejných financií bude mať značný vplyv na výdavky živnostenského stavu. V júli budúceho roka sa zmení výpočet vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

Základ dane z príjmov sa prestane znižovať o odvody, zvýši sa o ne. A súčet sa vydelí nižšou konštantou. Kým dnes má hodnotu 2, v budúcom roku pôjde o 1,9 a postupne klesne na 1,486.

„Ide o celý komplex veľmi vážnych opatrení, ktoré sme pripravovali v spolupráci so živnostníkmi v záujme nastavenia ich budúcich dôchodkov. Dosiahnutie dohody si vážim,“ povedal minister práce Ján Richter (Smer).

Postupným znížením konštanty chce odstrániť dlhoročné zvýhodnenie samostatne zárobkovo činných osôb oproti zamestnancom. Popritom ubudne tých, čo odvádzajú najnižšiu možnú sumu.

„Tento zákon sa dotkne vyše 300-tisíc živnostníkov. Všetci budú platiť vyššie odvody,“ tvrdí bývalý minister práce Jozef Mihál (SaS). Predchádzajúca vláda mala podobný úmysel. Nestihla ho uskutočniť preto, že parlament jej nevyslovil dôveru.

ico

Čo sa zmení

 • Minimálny vymeriavací základ sa dosiaľ zvyšoval iba na základe vývoja ekonomiky. V januári sa zvýši aj jeho sadzba – zo 44,2 na 50 percent priemernej mzdy v predminulom roku.
 • V júli sa zmení výpočet vymeriavacieho základu. Základ dane z príjmov zvýšený o odvody sa vydelí číslom 1,9.
 • V júli 2014 sa konštanta zníži na 1,6 a o rok nato na 1,486.
ico

Zdravotné pôjde hore od januára

Platobný príkaz do zdravotnej poisťovne bude treba zmeniť v budúcom roku.

Odvody živnostníka do zdravotnej poisťovne sú rovnaké celý rok. Zmenia sa až v januári, keď sa prejaví plánovaná novelizácia zákona o zdravotnom poistení.

Úplne každej samostatne zárobkovo činnej osoby sa dotkne zmena výpočtu vymeriavacieho základu. Základ dane z príjmov zvýšený aj o odvody do Sociálnej poisťovne sa vydelí číslom 1,9.

Preddavky vzrastú

Dnes sa daňový základ sčíta iba s výdavkami na zdravotné poistenie a súčet sa delí konštantou 2,14. Deviati z desiatich živnostníkov preto odvádzajú najnižšiu možnú sumu: pre človeka bez zdravotného postihnutia ide o 47,58 eura mesačne.

Aj v zdravotnom poistení sa má odstrániť znevýhodnenie zamestnancov a súčasne znížiť počet tých, čo platia najmenej. Návrh zákona, o ktorom parlament rozhodne v najbližších dňoch, predpokladá, že živnostnícka konštanta sa ešte dva razy zníži. V roku 2014 bude mať hodnotu 1,6 a nakoniec 1,486.

„Počet SZČO platiacich z minimálneho vymeriavacieho základu sa zníži približne na 80 percent,“ píše sa v jednom z priložených dokumentov.

Úsilie vlády Roberta Fica o zvýšenie príjmov štátu sa premietne aj do výšky minimálneho základu. Namiesto 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku pôjde o rovných 50 percent. Najnižší preddavok živnostníka sa tak vyšplhá na čosi vyše 55 eur.

Význam zúčtovania sa načas obmedzí

Výška preddavku vyplýva zo zúčtovania zdravotného poistenia za predminulý rok. V budúcom roku sa tento postup neuplatní.

Zúčtovanie za rok 2011 poslúži len na výpočet preplatku alebo nedoplatku na poistnom. Prvý raz ho nemusia robiť klienti.

„Zdravotná poisťovňa zo zákona vykoná ročné zúčtovanie do konca septembra a urobí ho aj za skupinu samostatne zárobkovo činných osôb,“ povedala Monika Šimunová z Dôvery.

Zmena odvodov do Sociálnej poisťovne

Príjem živnostníka za rok 2011 je vyšší ako 4078,68 eura. Od júla 2012 má povinné sociálne poistenie. Aké vysoké odvody musí platiť?

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 588
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 165
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 892
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 473
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 432
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 140
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 551
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 425
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 359
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 105

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.