Živnostníci zisťujú, čo majú platiť do Sociálnej poisťovne

V stredu uplynie lehota na úhradu poistného z nového základu. Vychádza sa z priznania za minulý rok.

V stredu uplynie lehota na úhradu poistného z nového základu. Vychádza sa z daňového priznania za minulý rok.

BRATISLAVA. Živnostníci povinní platiť odvody do Sociálnej poisťovne majú už len dva dni na to, aby zistili, koľko majú odvádzať. Do 8. augusta treba prvý raz uhradiť poistné zodpovedajúce minuloročným príjmom a výdavkom.

Ide o každú samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá v riadnom termíne na daňové priznanie – v tomto roku do 2. apríla – priznala príjem z podnikania vyšší ako 4078,68 eura. Z údajov Finančného riaditeľstva vyplýva, že sa to bude týkať vyše 286-tisíc daňovníkov.

Sociálna poisťovňa už od začiatku júla vybavuje viac telefonátov. „Najvyššou mierou sa na tom podieľajú práve samostatne zárobkovo činné osoby a ich otázky o platení poistného,“ povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.

Poradia aj po telefóne

Poisťovňa opäť zverejnila na internete kalkulačku na výpočet odvodov. Systém si pýta čiastkový základ dane a počet mesiacov podnikania, sám vygeneruje výšku poistného, aj ju zaokrúhli. Ďalšou možnosťou je opýtať sa v pobočke.

„Do vecnej pôsobnosti pobočky patrí aj vykonávanie konzultačnej a poradenskej činnosti,“ tvrdí Ďuriačová.

Asi štvrtina z 240-tisíc aktuálne povinne poistených podnikateľov nezaplatí včas, približne rovnako veľa je takých, čo neodvedú správnu sumu. Každý z nich riskuje problémy.

Napríklad v prípade práceneschopnosti nemá nárok na nemocenské. Zákon hovorí, že musí mať zaplatené všetko. Ďalším negatívnym dôsledkom je zaradenie do zoznamu dlžníkov.

Ľuďom, ktorí posielajú peniaze trvalým príkazom, poisťovňa pripomína, aby aktualizovali údaje. „Tiež si dovoľujeme opätovne upozorniť na povinnosť uvádzať variabilný a špecifický symbol, aby bol jasný odosielateľ aj účel platby.“

Odvody budú rásť

Kto má vymeriavací základ zhruba do 8158 eur, bude mať minimálne odvody až do júna 2013. Ešte stále môže profitovať z toho, že základ dane z príjmov sa znižuje o zaplatené poistné a jeho pomerná časť – suma pripadajúca na mesiac podnikania – sa delí číslom 2. Už od januára však bude odvádzať vyššiu sumu.

Okrem tradičnej valorizácie minimálneho vymeriavacieho základu sa prejaví aj jedno z opatrení na konsolidáciu verejných financií.

Tento ukazovateľ sa zvýši zo 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku na rovných 50 percent. Najnižšie poistné tak vzrastie zo 112,66 eura na 130,27 eura mesačne.

„Naše riešenia dávajú predpoklad, že samostatne zárobkovo činné osoby už nebudú odkázané na sociálne dávky v dôchodkovom veku,“ hovorí minister práce Ján Richter (Smer).

Parlament v týchto dňoch rokuje o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý ráta s ďalším zvýšením odvodov v polovici budúceho roka.

Asi jediným pozitívom je, že povinné sociálne poistenie si bude vyžadovať podstatne vyšší príjem z podnikania ako teraz. V budúcom roku musí ísť o viac ako 4716 eur.

ico

Odklad platí aj na odvody

Kto si predĺžil lehotu na daňové priznanie, môže mať povinné sociálne poistenie až od 1. októbra.

V druhej polovici tohto roka má povinné sociálne poistenie každý, kto za rok 2011 dosiahol príjem z podnikania vyšší ako 4078,68 eura. Odkedy musí platiť odvody, závisí iba od toho, kedy podal daňové priznanie.

V prípade odkladu je kľúčovým termínom 1. október.

Kto začne mať povinné poistenie, musí sa najprv prihlásiť v Sociálnej poisťovni. Lehota mu uplynie 8. októbra.

Živnostníka, ktorý pokračuje v poistení, sa to netýka. No aj preňho platí, že sa mení vymeriavací základ.

Prvé odvody z novej sumy treba zaplatiť do 8. novembra.

Kto nemal taký príjem, aby musel pokračovať v povinnom poistení, sa pre zmenu musí odhlásiť zo systému.

ico

Tri dôvody zaradenia do zoznamu dlžníkov

Viete, kedy, koľko a akým spôsobom treba platiť do Sociálnej poisťovne? Množstvo živnostníkov sa dopúšťa chýb z čírej nedbanlivosti.

Neskorá platba

Poistné za jeden mesiac sa v zásade uhrádza do ôsmeho dňa nasledujúceho mesiaca. Aby ste nemuseli chodiť na poštu alebo do banky každý mesiac, môžete si založiť trvalý platobný príkaz. Dátum poslednej úhrady nastavte na príslušný deň januára 2013.

Nesprávna suma

Nižšie poistné sa považuje za nesprávnu sumu. Táto chyba môže mať pôvod aj v automatickej zmene všeobecných štatistických údajov alebo v zmene zákona.

Výška odvodov samostatne zárobkovo činnej osoby sa môže zmeniť dva razy za rok. V januári sa valorizuje minimálny vymeriavací základ a v júli alebo v októbri začne záležať na príjmoch z podnikania za predchádzajúci kalendárny rok.

Začiatkom budúceho roka sa prejavia aj prvé zmeny v zákone o sociálnom poistení z dielne tejto vlády.

Neidentifikácia platby

K platbe treba uviesť variabilný symbol. Inak ju Sociálna poisťovňa nemusí identifikovať. „Ak nám príde platba bez variabilného symbolu, nevieme určiť, kto posiela poistné. Pátrame, z akého účtu prišla, hľadáme majiteľa. Medzitým môže zostávať v našich systémoch ako dlžník,“ hovorí riaditeľka komunikačného odboru Jana Ďuriačová.

Zákon vyžaduje aj špecifický symbol. V prípade, že chýba, poisťovňa hľadá obdobie, ku ktorému platbu priradí.

ico

Budúci rok bude kritický

Zmeny v sociálnom poistení sa budú týkať všetkých samostatne zárobkovo činných osôb.

Úsilie vlády Roberta Fica o konsolidáciu verejných financií bude mať značný vplyv na výdavky živnostenského stavu. V júli budúceho roka sa zmení výpočet vymeriavacieho základu na sociálne poistenie.

Základ dane z príjmov sa prestane znižovať o odvody, zvýši sa o ne. A súčet sa vydelí nižšou konštantou. Kým dnes má hodnotu 2, v budúcom roku pôjde o 1,9 a postupne klesne na 1,486.

„Ide o celý komplex veľmi vážnych opatrení, ktoré sme pripravovali v spolupráci so živnostníkmi v záujme nastavenia ich budúcich dôchodkov. Dosiahnutie dohody si vážim,“ povedal minister práce Ján Richter (Smer).

Postupným znížením konštanty chce odstrániť dlhoročné zvýhodnenie samostatne zárobkovo činných osôb oproti zamestnancom. Popritom ubudne tých, čo odvádzajú najnižšiu možnú sumu.

„Tento zákon sa dotkne vyše 300-tisíc živnostníkov. Všetci budú platiť vyššie odvody,“ tvrdí bývalý minister práce Jozef Mihál (SaS). Predchádzajúca vláda mala podobný úmysel. Nestihla ho uskutočniť preto, že parlament jej nevyslovil dôveru.

ico

Čo sa zmení

 • Minimálny vymeriavací základ sa dosiaľ zvyšoval iba na základe vývoja ekonomiky. V januári sa zvýši aj jeho sadzba – zo 44,2 na 50 percent priemernej mzdy v predminulom roku.
 • V júli sa zmení výpočet vymeriavacieho základu. Základ dane z príjmov zvýšený o odvody sa vydelí číslom 1,9.
 • V júli 2014 sa konštanta zníži na 1,6 a o rok nato na 1,486.
ico

Zdravotné pôjde hore od januára

Platobný príkaz do zdravotnej poisťovne bude treba zmeniť v budúcom roku.

Odvody živnostníka do zdravotnej poisťovne sú rovnaké celý rok. Zmenia sa až v januári, keď sa prejaví plánovaná novelizácia zákona o zdravotnom poistení.

Úplne každej samostatne zárobkovo činnej osoby sa dotkne zmena výpočtu vymeriavacieho základu. Základ dane z príjmov zvýšený aj o odvody do Sociálnej poisťovne sa vydelí číslom 1,9.

Preddavky vzrastú

Dnes sa daňový základ sčíta iba s výdavkami na zdravotné poistenie a súčet sa delí konštantou 2,14. Deviati z desiatich živnostníkov preto odvádzajú najnižšiu možnú sumu: pre človeka bez zdravotného postihnutia ide o 47,58 eura mesačne.

Aj v zdravotnom poistení sa má odstrániť znevýhodnenie zamestnancov a súčasne znížiť počet tých, čo platia najmenej. Návrh zákona, o ktorom parlament rozhodne v najbližších dňoch, predpokladá, že živnostnícka konštanta sa ešte dva razy zníži. V roku 2014 bude mať hodnotu 1,6 a nakoniec 1,486.

„Počet SZČO platiacich z minimálneho vymeriavacieho základu sa zníži približne na 80 percent,“ píše sa v jednom z priložených dokumentov.

Úsilie vlády Roberta Fica o zvýšenie príjmov štátu sa premietne aj do výšky minimálneho základu. Namiesto 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku pôjde o rovných 50 percent. Najnižší preddavok živnostníka sa tak vyšplhá na čosi vyše 55 eur.

Význam zúčtovania sa načas obmedzí

Výška preddavku vyplýva zo zúčtovania zdravotného poistenia za predminulý rok. V budúcom roku sa tento postup neuplatní.

Zúčtovanie za rok 2011 poslúži len na výpočet preplatku alebo nedoplatku na poistnom. Prvý raz ho nemusia robiť klienti.

„Zdravotná poisťovňa zo zákona vykoná ročné zúčtovanie do konca septembra a urobí ho aj za skupinu samostatne zárobkovo činných osôb,“ povedala Monika Šimunová z Dôvery.

Zmena odvodov do Sociálnej poisťovne

Príjem živnostníka za rok 2011 je vyšší ako 4078,68 eura. Od júla 2012 má povinné sociálne poistenie. Aké vysoké odvody musí platiť?

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 736
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 551
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 047
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 474
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 910
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 648
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 492
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 292
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 889
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 462

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

Neprehliadnite tiež

Fico vyzval na trhanie faktúr a počet neplatičov vzrástol

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví dokončuje rozhodovanie o nových cenách elektriny. Budú platiť spätne od januára.

Fico o VšZP: Nebudeme tolerovať zajacoviny, tvrdo zakročím

Premiér tiež odsúdil popieranie holokaustu a z nárastu preferencií extrémistov obvinil médiá.

Brexit možno prinúti univerzitu v Oxforde otvoriť si novú základňu

Francúzsko už predložilo univerzite v Oxforde lákavú ponuku.

Opel zrejme skončí vo francúzskych rukách. Bude sa vyrábať na Slovensku?

Francúzska spoločnosť PSA Group rokuje o kúpe nemeckej automobilky Opel od amerického koncernu General Motors. Značka je v dlhodobej strate.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop