Pripravte sa na augustové zdraženie liekov

Kto nechce doplácať na lieky, bude musieť užívať každý mesiac liek od iného výrobcu, ktorý je lacnejší.

BRATISLAVA. Tisícky pacientov so srdcovo­cievnymi ochoreniami, prevažne v dôchodkovom veku, nechajú v lekárňach v auguste desiatky eur navyše. Za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov, už budú musieť priplácať.

To, čo pri júlovej kategorizácii liekov ušetrili, teraz z ich peňaženiek lieky, ktoré nevyhnutne potrebujú, vytiahnu.

Augustová kategorizácia zaviedla doplatok pacienta alebo jeho zvýšenie pri takmer 1300 liekoch. Pri šesťsto liekoch to bude viac ako jedno euro, za 138 liekov pacient zase zaplatí o čosi menej.

Najvýraznejšie zvýšenie doplatkov pocítia napríklad tí, ktorí berú lieky pre zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.

Najlacnejšia alternatíva lieku v dávke 20 miligramov na tri mesiace ich vyjde na vyše tridsať eur, doteraz za ne nemuseli priplácať ani cent. „Bude sa to týkať tých, ktorí si nezvolia alternatívu s nižším, alebo žiadnym doplatkom,“ povedal Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory.

Sukeľ dodáva, že mnohí ľudia budú nútení zmeniť lieky, lebo nebudú mať na doplatky. „Kto nebude chcieť alebo môcť doplácať na lieky, bude užívať každý mesiac liek od iného výrobcu. Môže sa to stať aj tým, čo sa liečia na osteoporózu,“ povedal viceprezident.

Chystá sa novela vyhlášky

V júli začala platiť vyhláška o skupinovej úhrade liekov. V praxi to znamená, že zdravotné poisťovne platia pacientom za lieky opäť menej.

info
Od čoho sa odvíja cena liečiv
 • Originálne lieky sú výsledkom výskumu, preto sú drahšie.
 • Keď im uplynie patentová ochrana, môžu vznikať generiká.
 • Majú tú istú účinnú látku ako originály, no sú lacnejšie.
 • Informácia o doplatku za najlacnejší náhradný liek je k nahliadnutiu v každej verejnej lekárni.
 • Lepšej orientácii môže prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke ministerstva zdravotníctva.

Novému systému stanovovania plošných úhrad za lieky podliehajú aj veľké skupiny liekov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku – antihypertenzíva alebo na zníženiu hladiny „zlého cholesterolu“ – statíny.

„V týchto skupinách liekov sú aj také, kde nebude v rámci danej účinnej látky žiaden liek už plne hradený, tak ako to bolo dosiaľ,“ povedal Ivan Kraszko, podpredseda Asociácie výrobcov generických liekov GENAS.

Ako príklad uvádza Rosuvastatín, moderné liečivo na liečbu zvýšenej hladiny tukov v krvi. Pacient si zaň bude musieť výrazne doplatiť, i napriek tomu, že niektorí výrobcovia generických liekov významne znížili svoje ceny.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková povedala, že rezort analyzuje dosahy uplatňovania vyhlášky o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva a jej maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne v praxi, ktorá upravuje aj stanovovanie úhrad za lieky.

„Na základe jej analýzy sa bude ministerstvo snažiť pripraviť čo najracionálnejšiu novelu spomínanej vyhlášky,“ napísala Čižmáriková.

Pacienti si už zvykli

Dosah mesačnej kategorizácie je zatiaľ veľmi ťažké hodnotiť z kvantitatívneho hľadiska. „Je však zrejmé, že pacienti sa k novým liekom dostávajú skôr a rýchlejšie. Vstup inovatívnych liekov na slovenských trh je pružnejší,“ dodala hovorkyňa.

Tento fakt potvrdzuje aj zástupca Slovenskej lekárnickej komory. Za jeden z negatívov súčasnej kategorizácie považuje skutočnosť, že lekárne sú nútené preceniť skladové zásoby - nezriedka aj pod nákupnú cenu, respektíve niektoré lieky sa vplyvom nárastu doplatku zo dňa na deň prestanú predpisovať a vydávať.

Podľa lekárnikov pacienti aj vďaka médiám začínajú akceptovať zmeny liekov. „Bolo by určite prospešné posunúť diskusiu od cien a doplatkov k odborným témam - novým liekom, ich účinnosti, správnemu užívaniu liekov, interakciám a podobne,“ povedal viceprezident Sukeľ.

ico

Poisťovne vyúčtovanie liekov vysvetľujú v listoch

Poistenci, ktorí majú podľa zákona nárok na vrátenie preplatkov za lieky, dostali minulý mesiac od zdravotných poisťovní listy. V nich im názorne vysvetľujú štvrťročné vyúčtovanie za lieky.

Dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí ľudia, na ktorých sa vzťahujú štvrťročné limity na doplatky za lieky 30 alebo 45 eur, dostávajú od zdravotných poisťovní pri vyúčtovaní aj vysvetľujúce listy. V nich im poisťovne posielajú doplňujúce informácie k vyúčtovaniu.

Každý, koho sa to týka, tak získava prehľad o všetkých liekoch, ktoré mu lekári v tom­ktorom štvrťroku predpísali a ktoré si za doplatok vybral v lekárni.

„Zdravotná poisťovňa pritom vychádza z údajov, ktoré jej o vydaných liekoch a zaplatených doplatkov pacientov poskytli lekárne,“ povedala Monika Šimunová, PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera.

Martin Vochyan, riaditeľ úseku revíznych a zdravotných činností zdravotnej poisťovne Union dodáva, že pri vyúčtovaní sa do úvahy berú len lieky na lekársky predpis, teda nie lieky a tovar, ktoré si pacient kúpil v lekárni bez lekárskeho predpisu od lekára.

„Môže sa stať, že vo vyúčtovaní niektorý liek, ktorý si pacient vybral, chýba, ale len preto, že ho lekáreň v čase uzávierky ešte zdravotnej poisťovni nevyúčtovala,“ vysvetľuje Šimunová.

Dodáva, že sa objaví v nasledujúcom štvrťročnom vyúčtovaní.

Ak by pacient naopak našiel vo vyúčtovaní liek, ktorý nebral, treba to príslušnej zdravotnej poisťovni ihneď nahlásiť, najlepšie písomne.

Seniori sa nemusia obávať, že ak je nedoplatok nižší než tri eurá, tak oň prídu. Tieto peniaze sa prenášajú do ďalšieho štvrťroka a zdravotné poisťovne ich dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vyplácajú potom, až spolu presiahnuté doplatky presiahnu limit aspoň 3 eurá.

ico

Recept platí sedem dní

Platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená.

Ak vám lekár predpíše lieky, mali by ste vedieť, že platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená.

„Bežný lekársky predpis platí sedem dní, recept vystavený na pohotovosti 24 hodín, predpis na antibiotiká tri dni,“ povedala Zuzana Hrabáková, z bratislavskej lekárne Zelená farmácia. Dodala, že pri omamných a psychotropných látkach sa platnosť končí po piatich dňoch.

Ak by sa seniori chceli liekmi predzásobiť, majú smolu, lebo lekár im nový liek môže predpísať iba na jeden mesiac. Ak ide o chronických pacientov, ktorí isté liečivá užívajú dlhodobo, tak im ich lekár predpisuje najviac na tri mesiace.

Pokiaľ by však chceli penzisti vycestovať k deťom či k vnúčatám, alebo na dlhšiu dovolenku do zahraničia, lekár môže urobiť výnimku a predpísať im lieky aj na dlhšie.

Na jednom recepte môžu byť predpísané najviac dva druhy liekov. Výnimku tvoria recepty na omamné a psychotropné látky, na ktorých je len jeden liek. „Ak lekáreň jeden z liekov nemá vôbec alebo ho nemá v dostatočnom množstve, pacient dostane výpis z receptu,“ povedala Hrabáková.

V lekárňach zažívajú aj situácie, keď dôchodca nemá dostatok peňazí. „Aj toto sa dá vyriešiť, vystavíme mu výpis a do siedmich dní si ich môže prísť vyzdvihnúť,“ povedala Hrabáková.

ico

Ako užívať tabletky, aby pomohli

Takmer šesťdesiat percent pacientov neužíva lieky tak, ako im boli naordinované.

1. Dávkovanie

Lieky je potrebné užívať v presne stanovený čas a presnej dávke. Dôležitý je nielen časový interval, ale aj to, či máte prípravok užiť pred jedlom, alebo po jedle. Ovplyvníte tým účinnosť lieku a ochránite sa pred možným poškodením žalúdočnej sliznice. Neužívajte lieky potme, aby ste sa nepomýlili.

2. Kombinovanie

Niektoré lieky si môžu vzájomne prekážať v účinku a ich efekt sa znižuje. Čím viac liekov človek užíva, tým viac stúpa riziko interakcie medzi liekmi. Pri zakúpení lieku bez receptu alebo pri predpísaní nového lieku lekárom, sa treba uistiť, aký má nový liek vzťah k tým, ktoré už užívame dlhšie.

3. Vstrebávanie

Ak užívate antibiotiká a lieky proti osteoporóze, odporúča sa vyradiť z jedálneho lístka mlieko a mliečne výrobky, lebo vápnik zabraňuje tomu, aby sa účinné látky mohli vstrebať. Ak užívate lieky na ovplyvnenie fungovania štítnej žľazy, vyraďte ružičkový kel, brokolicu a reďkovku, lebo táto zelenina obsahuje látky brániace vstrebaniu jódu do organizmu.

4. Čo vylúčiť

Testy preukázali, že látky, ktoré sa nachádzajú v kyslých plodoch grapefruidov môžu negatívne ovplyvniť účinky mnohých liekov.

5. Čím zapíjať

Všetky lieky sa musia zapíjať čistou vodou, ktorá nie je sýtená a má nízky obsah minerálov. Akékoľvek iné nápoje môžu meniť účinok lieku a pôsobiť negatívne.

ico

Kúpeľňa je zlá skrýša

Lekárničky v domácnosti by ste mali pravidelne kontrolovať. Niektoré staré lieky môžu byť aj škodlivé.

Ak máte doma lieky v kúpeľňovej skrinke, nerobíte dobre. Vlhko a teplo ich môžu zmeniť.

Podľa lekárnikov je lepšie lekárničku skladovať pri izbovej teplote a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Niektoré lieky ako napríklad vakcíny a masti musia byť v chlade.

Rovnako by sme mali doma dodržiavať aj zásady uchovávania liečiv. Mnoho ľudí si napríklad neskontroluje lehotu použiteľnosti, ktorá je uvedená na príbalovom obale, a potom sa čudujú, že liek neúčinkuje. Niektorý starý liek môže byť dokonca aj škodlivý.

Lieky, ktoré zmenili farbu alebo z nich zostali len zvyšky, aspirínové a paracetamolové tabletky, ktoré cítiť po octe, tablety, ktoré sa mrvia, praskajú alebo menia farbu, či očné kvapky s prekročenou lehotou expirácie, treba vyhadzovať. Samozrejme nie do odpadkového koša, ale odniesť do lekárne.

V domácnosti by nemali zostávať ani staré teplomery, ktoré sa už nepoužívajú. Aj tie treba odovzdať v lekárňach, lebo ide o nebezpečný odpad.

Kategorizácia

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 22 322
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 9 154
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 620
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 409
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 033
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 011
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 899
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 797
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 613
 10. Inteligencia vo všetkom 1 549

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike.

KOMENTÁRE

Voľby vo Francúzsku. Čo vlastne prospeje ľuďom?

Napäté voľby zakrývali podstatnejšiu tému.

SVET

Macron k politike pristupuje ako k startupu (profil)

Emmanuel Macron bol bankárom aj ministrom hospodárstva.

Neprehliadnite tiež

Medzinárodný menový fond vyzdvihol ekonomické výsledky Slovenska

Išlo predovšetkým o výsledky hospodárenia.

Érsek potápa súťaž na vlaky do Bystrice, obnovuje rýchliky do Košíc cez Zvolen

Ministerstvo dopravy zrušilo vo februári súťaž na vlaky medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Mali priniesť lepšie služby a nižšie ceny

Richter: Máme záujem pracovať so znevýhodnenými skupinami

Minister zdôraznil, že je potrebné sa zamerať na absolventov evidovaných na úradoch práce.

Mihál: Školil som ženy z úradu práce, nik im nevysvetlil nový zákon

Minister práce Ján Richter chce do konca roka nezamestnanosť znížiť na 7-percent.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop