Pripravte sa na augustové zdraženie liekov

Kto nechce doplácať na lieky, bude musieť užívať každý mesiac liek od iného výrobcu, ktorý je lacnejší.

BRATISLAVA. Tisícky pacientov so srdcovo­cievnymi ochoreniami, prevažne v dôchodkovom veku, nechajú v lekárňach v auguste desiatky eur navyše. Za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov, už budú musieť priplácať.

To, čo pri júlovej kategorizácii liekov ušetrili, teraz z ich peňaženiek lieky, ktoré nevyhnutne potrebujú, vytiahnu.

Augustová kategorizácia zaviedla doplatok pacienta alebo jeho zvýšenie pri takmer 1300 liekoch. Pri šesťsto liekoch to bude viac ako jedno euro, za 138 liekov pacient zase zaplatí o čosi menej.

Najvýraznejšie zvýšenie doplatkov pocítia napríklad tí, ktorí berú lieky pre zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi.

Najlacnejšia alternatíva lieku v dávke 20 miligramov na tri mesiace ich vyjde na vyše tridsať eur, doteraz za ne nemuseli priplácať ani cent. „Bude sa to týkať tých, ktorí si nezvolia alternatívu s nižším, alebo žiadnym doplatkom,“ povedal Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory.

Sukeľ dodáva, že mnohí ľudia budú nútení zmeniť lieky, lebo nebudú mať na doplatky. „Kto nebude chcieť alebo môcť doplácať na lieky, bude užívať každý mesiac liek od iného výrobcu. Môže sa to stať aj tým, čo sa liečia na osteoporózu,“ povedal viceprezident.

Chystá sa novela vyhlášky

V júli začala platiť vyhláška o skupinovej úhrade liekov. V praxi to znamená, že zdravotné poisťovne platia pacientom za lieky opäť menej.

info
Od čoho sa odvíja cena liečiv
 • Originálne lieky sú výsledkom výskumu, preto sú drahšie.
 • Keď im uplynie patentová ochrana, môžu vznikať generiká.
 • Majú tú istú účinnú látku ako originály, no sú lacnejšie.
 • Informácia o doplatku za najlacnejší náhradný liek je k nahliadnutiu v každej verejnej lekárni.
 • Lepšej orientácii môže prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke ministerstva zdravotníctva.

Novému systému stanovovania plošných úhrad za lieky podliehajú aj veľké skupiny liekov, ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku – antihypertenzíva alebo na zníženiu hladiny „zlého cholesterolu“ – statíny.

„V týchto skupinách liekov sú aj také, kde nebude v rámci danej účinnej látky žiaden liek už plne hradený, tak ako to bolo dosiaľ,“ povedal Ivan Kraszko, podpredseda Asociácie výrobcov generických liekov GENAS.

Ako príklad uvádza Rosuvastatín, moderné liečivo na liečbu zvýšenej hladiny tukov v krvi. Pacient si zaň bude musieť výrazne doplatiť, i napriek tomu, že niektorí výrobcovia generických liekov významne znížili svoje ceny.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková povedala, že rezort analyzuje dosahy uplatňovania vyhlášky o spôsobe určenia štandardnej dávky liečiva a jej maximálnej výšky úhrady zdravotnej poisťovne v praxi, ktorá upravuje aj stanovovanie úhrad za lieky.

„Na základe jej analýzy sa bude ministerstvo snažiť pripraviť čo najracionálnejšiu novelu spomínanej vyhlášky,“ napísala Čižmáriková.

Pacienti si už zvykli

Dosah mesačnej kategorizácie je zatiaľ veľmi ťažké hodnotiť z kvantitatívneho hľadiska. „Je však zrejmé, že pacienti sa k novým liekom dostávajú skôr a rýchlejšie. Vstup inovatívnych liekov na slovenských trh je pružnejší,“ dodala hovorkyňa.

Tento fakt potvrdzuje aj zástupca Slovenskej lekárnickej komory. Za jeden z negatívov súčasnej kategorizácie považuje skutočnosť, že lekárne sú nútené preceniť skladové zásoby - nezriedka aj pod nákupnú cenu, respektíve niektoré lieky sa vplyvom nárastu doplatku zo dňa na deň prestanú predpisovať a vydávať.

Podľa lekárnikov pacienti aj vďaka médiám začínajú akceptovať zmeny liekov. „Bolo by určite prospešné posunúť diskusiu od cien a doplatkov k odborným témam - novým liekom, ich účinnosti, správnemu užívaniu liekov, interakciám a podobne,“ povedal viceprezident Sukeľ.

ico

Poisťovne vyúčtovanie liekov vysvetľujú v listoch

Poistenci, ktorí majú podľa zákona nárok na vrátenie preplatkov za lieky, dostali minulý mesiac od zdravotných poisťovní listy. V nich im názorne vysvetľujú štvrťročné vyúčtovanie za lieky.

Dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí ľudia, na ktorých sa vzťahujú štvrťročné limity na doplatky za lieky 30 alebo 45 eur, dostávajú od zdravotných poisťovní pri vyúčtovaní aj vysvetľujúce listy. V nich im poisťovne posielajú doplňujúce informácie k vyúčtovaniu.

Každý, koho sa to týka, tak získava prehľad o všetkých liekoch, ktoré mu lekári v tom­ktorom štvrťroku predpísali a ktoré si za doplatok vybral v lekárni.

„Zdravotná poisťovňa pritom vychádza z údajov, ktoré jej o vydaných liekoch a zaplatených doplatkov pacientov poskytli lekárne,“ povedala Monika Šimunová, PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera.

Martin Vochyan, riaditeľ úseku revíznych a zdravotných činností zdravotnej poisťovne Union dodáva, že pri vyúčtovaní sa do úvahy berú len lieky na lekársky predpis, teda nie lieky a tovar, ktoré si pacient kúpil v lekárni bez lekárskeho predpisu od lekára.

„Môže sa stať, že vo vyúčtovaní niektorý liek, ktorý si pacient vybral, chýba, ale len preto, že ho lekáreň v čase uzávierky ešte zdravotnej poisťovni nevyúčtovala,“ vysvetľuje Šimunová.

Dodáva, že sa objaví v nasledujúcom štvrťročnom vyúčtovaní.

Ak by pacient naopak našiel vo vyúčtovaní liek, ktorý nebral, treba to príslušnej zdravotnej poisťovni ihneď nahlásiť, najlepšie písomne.

Seniori sa nemusia obávať, že ak je nedoplatok nižší než tri eurá, tak oň prídu. Tieto peniaze sa prenášajú do ďalšieho štvrťroka a zdravotné poisťovne ich dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým vyplácajú potom, až spolu presiahnuté doplatky presiahnu limit aspoň 3 eurá.

ico

Recept platí sedem dní

Platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená.

Ak vám lekár predpíše lieky, mali by ste vedieť, že platnosť lekárskeho predpisu je časovo obmedzená.

„Bežný lekársky predpis platí sedem dní, recept vystavený na pohotovosti 24 hodín, predpis na antibiotiká tri dni,“ povedala Zuzana Hrabáková, z bratislavskej lekárne Zelená farmácia. Dodala, že pri omamných a psychotropných látkach sa platnosť končí po piatich dňoch.

Ak by sa seniori chceli liekmi predzásobiť, majú smolu, lebo lekár im nový liek môže predpísať iba na jeden mesiac. Ak ide o chronických pacientov, ktorí isté liečivá užívajú dlhodobo, tak im ich lekár predpisuje najviac na tri mesiace.

Pokiaľ by však chceli penzisti vycestovať k deťom či k vnúčatám, alebo na dlhšiu dovolenku do zahraničia, lekár môže urobiť výnimku a predpísať im lieky aj na dlhšie.

Na jednom recepte môžu byť predpísané najviac dva druhy liekov. Výnimku tvoria recepty na omamné a psychotropné látky, na ktorých je len jeden liek. „Ak lekáreň jeden z liekov nemá vôbec alebo ho nemá v dostatočnom množstve, pacient dostane výpis z receptu,“ povedala Hrabáková.

V lekárňach zažívajú aj situácie, keď dôchodca nemá dostatok peňazí. „Aj toto sa dá vyriešiť, vystavíme mu výpis a do siedmich dní si ich môže prísť vyzdvihnúť,“ povedala Hrabáková.

ico

Ako užívať tabletky, aby pomohli

Takmer šesťdesiat percent pacientov neužíva lieky tak, ako im boli naordinované.

1. Dávkovanie

Lieky je potrebné užívať v presne stanovený čas a presnej dávke. Dôležitý je nielen časový interval, ale aj to, či máte prípravok užiť pred jedlom, alebo po jedle. Ovplyvníte tým účinnosť lieku a ochránite sa pred možným poškodením žalúdočnej sliznice. Neužívajte lieky potme, aby ste sa nepomýlili.

2. Kombinovanie

Niektoré lieky si môžu vzájomne prekážať v účinku a ich efekt sa znižuje. Čím viac liekov človek užíva, tým viac stúpa riziko interakcie medzi liekmi. Pri zakúpení lieku bez receptu alebo pri predpísaní nového lieku lekárom, sa treba uistiť, aký má nový liek vzťah k tým, ktoré už užívame dlhšie.

3. Vstrebávanie

Ak užívate antibiotiká a lieky proti osteoporóze, odporúča sa vyradiť z jedálneho lístka mlieko a mliečne výrobky, lebo vápnik zabraňuje tomu, aby sa účinné látky mohli vstrebať. Ak užívate lieky na ovplyvnenie fungovania štítnej žľazy, vyraďte ružičkový kel, brokolicu a reďkovku, lebo táto zelenina obsahuje látky brániace vstrebaniu jódu do organizmu.

4. Čo vylúčiť

Testy preukázali, že látky, ktoré sa nachádzajú v kyslých plodoch grapefruidov môžu negatívne ovplyvniť účinky mnohých liekov.

5. Čím zapíjať

Všetky lieky sa musia zapíjať čistou vodou, ktorá nie je sýtená a má nízky obsah minerálov. Akékoľvek iné nápoje môžu meniť účinok lieku a pôsobiť negatívne.

ico

Kúpeľňa je zlá skrýša

Lekárničky v domácnosti by ste mali pravidelne kontrolovať. Niektoré staré lieky môžu byť aj škodlivé.

Ak máte doma lieky v kúpeľňovej skrinke, nerobíte dobre. Vlhko a teplo ich môžu zmeniť.

Podľa lekárnikov je lepšie lekárničku skladovať pri izbovej teplote a mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Niektoré lieky ako napríklad vakcíny a masti musia byť v chlade.

Rovnako by sme mali doma dodržiavať aj zásady uchovávania liečiv. Mnoho ľudí si napríklad neskontroluje lehotu použiteľnosti, ktorá je uvedená na príbalovom obale, a potom sa čudujú, že liek neúčinkuje. Niektorý starý liek môže byť dokonca aj škodlivý.

Lieky, ktoré zmenili farbu alebo z nich zostali len zvyšky, aspirínové a paracetamolové tabletky, ktoré cítiť po octe, tablety, ktoré sa mrvia, praskajú alebo menia farbu, či očné kvapky s prekročenou lehotou expirácie, treba vyhadzovať. Samozrejme nie do odpadkového koša, ale odniesť do lekárne.

V domácnosti by nemali zostávať ani staré teplomery, ktoré sa už nepoužívajú. Aj tie treba odovzdať v lekárňach, lebo ide o nebezpečný odpad.

Kategorizácia

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 14 286
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 936
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 115
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 485
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 765
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 607
 7. Kam do tepla v januári? 1 963
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 800
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 621
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 977

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.

Neprehliadnite tiež

Český export spomaľuje, zahraničné firmy prestávajú dávať podnikom objednávky

Živelný rast zahraničných objednávok pre český priemysel je minulosťou.

Ponuka sa zmení. Európania si budú môcť pochutnať na hmyze a riasach

Stravovacie návyky ľudí žijúcich v Európe sa menia.

Fico obhajoval nákup transportérov, nevylúčil ani tender

Slovensko môže podľa premiéra stále usporiadať tender na nákup obrnených vozidiel.

Ak sa Bory v Bratislave rozšíria, Penta chce investovať do infraštruktúry

Investor vynaložil na infraštruktúru v zóne Bory viac ako 30 miliónov eur.

Nemecké akciové indexy posilňujú vďaka výborným výsledkom firiem

Z nemeckých firiem prichádzajú dobré správy o ich hospodárení v roku 2017.