BRATISLAVA. K pripravovanej novele Zákonníka práce (ZP) prišlo počas dvojtýždňového medzirezortného pripomienkového konania presne 358 návrhov na zmeny.
Viac ako polovica z nich, 185, bolo zásadných, pričom v počte niekoľkých desiatok pripomienok sa zapojila aj verejnosť. Dôležité pripomienky prišli od najviac dotknutých subjektov - odborárov a zamestnávateľov.
Odborári chcú zrušiť dohody
Konfederácia odborových zväzov (KOZ) okrem pravidelných návrhov na posilnenie postavenia odborov v podnikoch sa dotkla aj témy práce na dohody.
Odborári totiž trvajú na tom, aby bol definitívne zrušený inštitút dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Predkladateľ zmien v ZP, ministerstvo práce, tiež uvažovalo nad zrušením dohôd, nakoniec ich plánuje iba obmedziť a zodvodniť.
Obom najväčším zástupcom firiem, Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), sa zase nepáči obmedzenie nadčasov.
RÚZ argumentuje, že je aj v záujme pracovníkov pracovať nadčas v záujme dokončenia určitej práce, a získania vyššieho zárobku.
"Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len z vážnych prevádzkových dôvodov, a tak je táto úprava neopodstatnená a povedie k vyšším finančným nárokom na zamestnávateľa a zhoršenie ich možnosti reagovať na zmeny prostredia," uvádza AZZZ.
"Z hľadiska ochrany zamestnanca a zvýšenia podmienenosti výkonu práce nadčas jeho súhlasom sa navrhuje znížiť rozsah nariadenej práce nadčas zo 150 hodín na 100 hodín," obhajuje zmenu rezort práce v návrhu. Zároveň sa má z aktuálneho znenia legislatívy vypustiť ustanovenie o práci nadčas niektorých vedúcich zamestnancov.
Po novom už tiež nebude možné dohodnúť v kolektívnej zmluve, aby zamestnávateľ mohol nariadiť alebo dohodnúť rozsah práce nadčas nad limit ustanovený v zákonníku. "Tým sa ruší možnosť dohodnúť v kolektívnej zmluve úpravu, ktorá je pre zamestnanca nevýhodnejšia, než ustanovuje zákon," vysvetľuje.
Kratšie na dobu určitú
Zmenou má prejsť aj reťazenie pracovných pomerov. Doteraz možné predĺženie zmluvy maximálne trikrát v priebehu troch rokov sa znižuje na maximálne dvakrát v priebehu 24 mesiacov.
"Účelom je zvýšiť kvalitu práce na určitú dobu zabezpečením uplatňovania zásady nediskriminácie a vytvoriť rámec na zamedzenie nezákonného opakovaného uzatvárania takýchto zmlúv," uvádza ministerstvo.
Novela má priniesť aj zmenu pri náhrade mzdy pre zamestnanca v prípade neplatného skončenia pracovného pomeru. Táto bola minulou vládou obmedzená na maximálne 12 mesiacov. "
Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa rozhodnúť o znížení, respektíve nepriznaní náhrady mzdy za čas presahujúci 12 mesiacov," predstavuje nové znenie.
Silnejšie odbory
Zmeny sú aj v prípade odborových organizácií. Po novom už nebudú musieť tieto orgány preukazovať svoju členskú základňu, teda reprezentatívnosť v podniku. Zároveň sa zavádza pre firmy povinnosť vytvoriť zástupcom zamestnancov podmienky na výkon ich činnosti, pričom rozsah poskytnutého pracovného voľna s náhradou mzdy sa ponecháva na dohodu medzi oboma stranami.