Príspevky na opatrovanie prepočítali

Ľudia, ktorí sa každý deň starajú o manžela, rodiča či dieťa, si polepšia o pár eur mesačne.

V júli sa prehodnocoval príjem ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a valorizovalo životné minimum.

Katarína z Košíc sa roky stará o svoju mamu. Od júla jej za to patrí 40 eur mesačne.

Výška príspevku na opatrovanie sa opäť zmenila. Na jednej strane sa prehodnotil príjem ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, na druhej strane sa valorizovalo životné minimum.

„Dostávam 36 eur. Čo na to poviem? Už nemám slov. Nikto tu nie je pre nás,“ hovorí matka s dieťaťom, ktorá je na sociálnych dávkach. Mnohí rodinní opatrovatelia pracujú nepretržite 24 hodín 365 dní v roku.

Veľa sa nezmenilo

info
Zistili sme
Rozhodnutie
 • Úrady práce si vyžiadali doklady o príjme ťažko zdravotne postihnutých za rok 2011.
 • O zmene výšky príspevkov na kompenzáciu musia rozhodnúť do konca júla.
 • Ak ide o opatrovanie popri dôchodku, rozhodnutie sa nevydáva.
 • Opakovaný príspevok na kompenzáciu sa vypláca mesačne pozadu.
 • Nové sumy začnú chodiť v auguste.

Na opatrovanie jedného človeka môžete dostávať 111,32 percenta životného minima (216,61 eura). Záleží len na jeho minuloročnom príjme: ak je vyšší ako 1,4 násobku životného minima, príspevok sa kráti o všetko nad touto hranicou.

„K prijatiu priaznivejších podmienok poskytovania peňažného príspevku na opatrovanie je možné pristúpiť len vtedy, ak sú vytvorené dodatočné finančné zdroje,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Akútna potreba konsolidácie verejných financií tlmí všetky plány. „Nepredpokladáme, že v najbližšom období by bolo možné pristúpiť k výrazným zmenám v tejto oblasti.“

Najväčšiu skupinu ľudí odkázaných na opatrovanie tvoria seniori. Vek dožitia sa predlžuje a pracovné príležitosti pre ľudí v produktívnom veku sú obmedzené: v niektorých regiónoch pribúda žiadostí o príspevok.

„Žiadatelia si aj týmto spôsobom čiastočne riešia svoju nepriaznivú ekonomickú situáciu,“ tvrdí Eva Kosová, asistentka riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici.

Mierne zlepšenie

Boli časy, keď sa príspevky neustále znižovali. Pred rokom, za vlády Ivety Radičovej, vošli do praxe čiastočné zmeny.

Ochrana príspevku pred krátením sa zvýšila z 1,3 na 1,4 násobku životného minima a vianočný príspevok sa prestal považovať za príjem. Zatiaľ to však nemôže stačiť na zaradenie do bežného života.

„Sú to skrátka novodobí otroci, ktorí pracujú za žobrácky príspevok štátu,“ hovorí Elena Ištvánová, signatárka Charty 2012. Psychologička, ktorá má zdravotne postihnutého syna, požiadala ministerstvo o informácie, aké náklady zohľadňuje životné minimum.

„Stratilo v tomto štáte charakter zmysluplnej veličiny s ochrannou funkciou, vôbec nezohľadňuje minimálny kôš nevyhnutných tovarov a služieb.“

Už to nie je v pláne

„Životné minimum zahŕňa tie výdavky, ktoré umožňujú reprodukciu základných potrieb (výdavky na výživu, ostatné základné osobné potreby, výdavky spojené s prevádzkou domácnosti), ako aj minimálne sociálne kontakty,“ píše sa v odpovedi ministerstva.

Od júla táto administratívna veličina dosahuje 194,58 eura.

Prvá vláda Roberta Fica (Smer) mala v pláne prehodnotenie životného minima. Návrh koncepcie, ktorý v januári 2010 predložila vtedajšia ministerka práce Viera Tomanová, sa však nepremietol do návrhu zákona. „V súčasnosti nie je plánovaná žiadna legislatívna zmena,“ povedal Stuška.

ico

Aké platia pravidlá

Nárok na opatrovanie

 • Človek s ťažkým zdravotným postihnutím vo veku najmenej šesť rokov si vyžaduje opatrovanie, ak stupeň jeho odkázanosti na pomoc inej osoby je V alebo VI.
 • Podkladom je komplexný posudok z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
 • Pre stupeň V. je rozsah pomoci od 8 do 12 hodín denne, pre stupeň VI. je to viac ako 12.

Účel

 • Účelom opatrovania je každodenná pomoc pri samoobsluhe, starostlivosti o domácnosť a pri sociálnych aktivitách. Ide o to, aby človek odkázaný na pomoc iných mohol zotrvať doma.

Kto môže získať príspevok

 • manžel, manželka,
 • rodič, náhradný rodič, opatrovník,
 • dieťa,
 • starý rodič,
 • vnuk, vnučka,
 • súrodenec,
 • nevesta, zať,
 • svokor, svokra,
 • švagor, švagriná,
 • neter, synovec.

Výnimka z pravidla

 • Okrem príbuzných môže dostávať peniaze iba ten, kto s opatrovanou osobou býva.
 • Buď má trvalý, alebo prechodný pobyt v mieste jej trvalého pobytu, alebo ona má prechodný pobyt v mieste jeho trvalého pobytu.

Ďalšie podmienky

 • Opatrovanie môže vykonávať iba dospelý, ktorý má úplnú právnu spôsobilosť a je fyzicky i psychicky schopný takejto záťaže.
 • Ďalšou podmienkou je písomný súhlas klienta, ak ho je schopný.

Možnosti oddychu

 • Kto niekoho opatruje, má právo aj na oddych. Prvou možnosťou je odľahčovacia služba 30 dní do roka.
 • Druhou možnosťou je opatrovateľská služba do osem hodín mesačne.

(joč)

ico

Niekto má aspoň poistenie

Štát môže platiť opatrovateľovi na dôchodok 12 rokov a najnižšie možné odvody.

sockros.rw-120x90.jpgNiektorí poberatelia príspevku na opatrovanie majú jednu výhodu. Štát im prispieva na dôchodkové poistenie.

V júni Sociálna poisťovňa evidovala vyše 26-tisíc poistencov štátu. Ide len o ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, nemajú povinné odvody zo samostatnej zárobkovej činnosti ani nepoberajú dôchodok.

info
Poistenie
Podmienky nároku
 • Trvalý pobyt na Slovensku,
 • žiadne dôchodkové poistenie z iného dôvodu,
 • nepriznaný predčasný alebo invalidný dôchodok,
 • nižší ako dôchodkový vek.

Zákon obmedzuje dĺžku poistenia na dvanásť rokov a vymeriavací základ na najnižšiu možnú úroveň. Mesačne ide o 44,2 percenta priemernej mzdy v predminulom roku. Aktuálne poistné predstavuje 97,71 eura mesačne.

Podstatné je prihlásiť sa v poisťovni. „Ak sa fyzická osoba, ktorej sa poskytuje príspevok na opatrovanie, neprihlási, dĺžka poberania tohto príspevku sa mu na dôchodkové účely nezhodnotí,“ hovorí Marian Škotka z komunikačného odboru.

Na prihlásenie je určené tlačivo Registračný list fyzickej osoby. Žiadateľ musí priložiť potvrdenie o príspevku nie staršie ako desať kalendárnych dní.

(joč, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK)

ico

Je práca prekážkou?

Žiaden zákon nehovorí, aký úväzok je alebo nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania. Každý prípad sa posudzuje individuálne. V zásade platí, že nemôžete mať pracovnú zmluvu na osem hodín denne a poberať príspevok.

info
Súbeh
Zamestnanie a príspevok
Platia dve podmienky
 • Mesačný zárobok opatrovateľa nie je vyšší ako dvojnásobok životného minima. Od 1. júla ide o 389,16 eura. Pracujúci predkladá doklady o príjme.
 • Zamestnanie nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania. Za zamestnanie sa v širšom slova zmysle pokladá aj práca na dohodu, živnosť, publikačná či umelecká činnosť.

Príspevok na opatrovanie môže dostávať aj ten, kto pracuje. Problém je, že práca podľa zákona „nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom pomoci“.

V najťažších prípadoch si opatrovanie vyžaduje viac ako 12 hodín denne. „Niekto je ležiaci, v plienkach, od neho nemôžete odísť. Iný má duševnú poruchu, s ním treba byť nepretržite 24 hodín,“ hovorí Danica Lendvorská, vedúca oddelenia kompenzačných príspevkov na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Galante.

Vtedy podľa nej nie je prípustný ani úväzok na štyri hodiny.

Je to individuálne

Každý klient sa posudzuje osobitne, najmä vzhľadom na jeho potreby.

V ľahších prípadoch sa opatrovateľ môže živiť prácou na doma, napríklad účtovníctvom. Ďalšou možnosťou je roznášanie letákov, vykladanie tovaru, upratovanie v obchode či v škole, ktoré zaberie jednu, dve hodiny denne a nevyžaduje si cestovanie.

„Ak je to v mieste bydliska, dotyčný si vie odbehnúť. Ale žiadame zamestnávateľa, aby rozpísal, kedy chodí,“ pokračuje Lendvorská.

„Najčastejšie sa stretávame s prácou na doma a s prácou v poobedňajších hodinách, keď osoba s ťažkým zdravotným postihnutím oddychuje alebo spí a iný člen domácnosti je doma,“ hovorí Eva Kosová z úradu v Senici.

Iný prípad je, keď sa opatrovanému poskytuje denná pobytová sociálna služba, alebo dieťa navštevuje školské zariadenie. „V tom čas môže opatrovateľ vykonávať zamestnanie.“

Úradu stačí aj anonym

Aj anonym, že niekto nedostáva opateru v potrebnom rozsahu, je dôvodom na okamžitú intervenciu úradníkov. „V prípade potvrdenia týchto skutočností úrad zastaví vyplácanie peňažného príspevku na opatrovanie,“ oznamuje Kosová. Neoprávnene vyplatenú sumu treba vrátiť.

Stáva sa, že poberateľ príspevku sa zamestná na plný úväzok a neohlási to. „Každú zmenu musí nahlásiť,“ pripomína Lendvorská. Keď mu príspevok odnímu, opatrovania sa zhostí nepracujúci člen rodiny.

(joč)

1100-big_res.jpg

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 826
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 582
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 387
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 159
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 595
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 595
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 245
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 980
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 774
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 718

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.

Neprehliadnite tiež

Rakúska inflácia sa zrýchlila na 3,5-ročné maximum

Index spotrebiteľských cien v januári medziročne vyskočil o dve percentá.

Brusel: Slovensko v kvalite života pre ľudí zaostáva

Krajinu podľa Bruselu trápi predovšetkým vysoká dlhodobá nezamestnanosť či regionálne rozdiely.

‘Prichadite k nam‘, Slovensko chce lákať ruských turistov

Roadshow je súčasťou marketingového plánu, na ktorom pracujú spolu krajiny V4, teda Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Česká republika. Dokopy chcú tento rok minúť 315-tisíc eur.

Brusel žiada od Talianska dodatočné úsporné opatrenia

Taliansko z dôvodu vysokého dlhu v roku 2016 prisľúbilo, že zníži rozpočtový schodok na 1,8 percenta HDP.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop