TOKIO, BRATISLAVA. Počas 37 rokov v najväčšej japonskej investičnej banke Nomura sa Kenichi Watanabe vypracoval až do jej čela. Včera pre škandál s únikom interných informácií pri obchodovaní s akciami rezignoval.
Z úniku ťažili investori
Škandál prepukol v júni, keď prenikli informácie, že desať obchodníkov banky poskytlo v roku 2010 utajené informácie o cene akcií firiem Tokyo Electric Power, Inpex a Mizuho ešte pred ich emisiou, ktorú banka riadila.
Z úniku ťažili bankou vybraní investori a hedžové fondy. Banka im umožnila predať akcie týchto spoločností drahšie a následne ich kúpiť za nižšiu cenu. Rozdiel v cenách bol ich ziskom.
Centrálna banka začala vyšetrovanie, ktoré potvrdilo, že bankári si chceli finančne prilepšiť, chýbalo im slušné správanie a zodpovednosť k narábaniu s dôvernými informáciami. „Boli ochotní urobiť čokoľvek, aby splnili predajné ciele,“ vyhlásil tím vyšetrovateľov.
Siahli im na platy
Vedenie banky siahlo desiatim obchodníkom na platy, niektorí boli preradení na nižšie pozície. Watanabe prišiel o plat za šesť mesiacov, teda o 650tisíc eur.
Banka nebola zatiaľ obvinená z účasti v kauze. Podľa japonských zákonov o „inside tradingu“ totiž možno stíhať len firmy, ktoré priamo profitovali z obchodov. Vyšetrovateľom sa nepodarilo získať dôkazy.
Za posledných pár týždňov banka riadila emisiu akcií najmenej ôsmim firmám, ich hodnota presiahla podľa denníka The Wall Street Journal šesť miliárd dolárov. Včera Nomura ohlásila, že jej čistý zisk sa od apríla do júna medziročne prepadol o 89 percent.
Akcie banky sa prepadli po rezignácii Watanabeho o päť percent. Jeho odchod bol pre mnohých akcionárov vykúpením. V roku 2008 sa totiž pre nich stal nepriateľom číslo jeden. Vtedy ako nový šéf banky odsúhlasil skúpenie európskych a ázijských operácií skrachovanej Lehman Brothers.
Banka zobrala pod krídla 2500 nových zamestnancov a vysoké náklady na akvizíciu pociťuje v stratách dodnes.
Watanabeho nahradí od augusta šéf Nomura Securities Koji Nagai. Sľúbil odvážne rozhodnutia a novú kultúru.