Slovenské kúpele zachraňujú víkendovky a zahraniční klienti

Od decembra si pacienti za niektoré diagnózy musia priplatiť. Strácajú záujem o kúpeľnú liečbu.Kúpele po zmenách zapĺňajú najmä samoplatcovia.

Viaceré kúpeľné zariadenia priznávajú, že ekonomickú situáciu im zachraňujú samoplatcovia, zahraničná klientela a nárast záujmu o víkendové pobyty.

Manželia Horváthovci sú dlhé roky cukrovkári a majú problémy aj s chrbticou. Kúpele, na ktoré mali pre diagnózy nárok, im vždy zdravotný stav načas upravili.

Po novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ich cukrovka s komplikáciami prešla do zoznamu ochorení, za ktoré si musí pacient priplatiť.

„Nemáme na to, zaplatiť stravu a ubytovanie je už pre nás luxus,“ hovoria bratislavskí seniori.

Pokles klientely

„Odkedy sa zmenil zákon a časť diagnóz prešla zo skupiny A do skupiny B, kde si klient musí ubytovanie a stravu doplácať, máme menej klientov zdravotných poisťovní,“ povedala Katarína Jamborová, obchodná námestníčka Kúpeľov Nimnica.

info
Fakty
Cestovné vám nepreplatia
 • Náklady spojené s prevozom do kúpeľného zariadenia a z neho žiadna zdravotná poisťovňa poistencom neprepláca.
 • Dĺžka liečebného pobytu je zväčša určená na 21 dní, v niektorých indikáciách určených zákonom na 28 dní.

Dodala, že u nich by klient musel doplácať od sedem eur za noc, na čo mnohí ľudia nemajú.

Trend poklesu klientov cez zdravotné poisťovne pocítili aj Kúpele Trenčianske Teplice. Ich generálna riaditeľka Andrea Puskailer povedala, že v porovnaní s minulým rokom je však odlev tejto klientely za prvý polrok tohto roka menší.

„Teraz nám návštevnosť stúpa najmä zásluhou zahraničných samoplatcov a narastajúceho podielu krátkodobých víkendových pobytov,“ hovorí Andrea Puskailer.

Výrazne im pribúda pacientov s kožnými chorobami, a to najmä so psoriázou, v liečbe ktorej dosahujú veľmi dobré výsledky.

Bardejovské kúpele patria s 850 lôžkami medzi najväčšie na Slovensku. „Tento rok očakávame zvýšenie návštevnosti o päť až desať percent,“ povedal generálny riaditeľ Jaroslav Komora pri otvorení novej sezóny.

Dosiahnuť to chcú zainvestovaním do modernizácie technológií kúpeľnej časti balneoslužieb.

Rekondičné pobyty

Domácich a zahraničných samoplatcov pribúda aj Kúpeľom Dudince. Ich marketingová manažérka Jana Hanáková povedala, že stále im stúpa počet účastníkov rekondičných pobytov cez zamestnávateľov a cestovné kancelárie a samoplatcov aj zo zahraničia.

Ako jediné z oslovených zaznamenali zvýšený záujem klientov zdravotných poisťovní Kúpele Bojnice. Podľa Lenky Fekovej je to dôsledok liečenia nových indikačných skupín, ako sú ženské choroby, choroby obličiek a močových ciest, choroby z povolania, ktorých liečbu možno kombinovať s liečbou nervových chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva.

Certifikát zvýšil záujem

Odkedy pred siedmimi mesiacmi získali Slovenské liečebné kúpele Piešťany certifikát kvality Europespa med, zahraničné zdravotné poisťovne zbystrili pozornosť.

„Vďaka nemu nám nemecké poisťovne predĺžili kontrakty a objednávky narástli o päť percent,“ povedal Hans Dieter Bergmann, obchodný a marketingový riaditeľ kúpeľov. Najviac zahraničných hostí sem prichádza z Nemecka, až 25 percent.

ico

Čo by ste mali vedieť o liečbe

Či vám kúpele predpísal lekár, alebo si pobyt v nich zaplatíte ako samoplatca, mali by ste si osvojiť niektoré medicínske fakty.

1. Pôsobí komplexne

Upravuje denný rytmus človeka, kombinuje aktívny pohyb s relaxom, komplexne pôsobí na povzbudenie regeneračných schopností organizmu. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu zlepšuje celkovú kondíciu organizmu.

2. Prevencia pred chorobami

Kúpeľná liečba je v podstate vhodná pre každého. Jej zmyslom je prinavrátiť zdravie a duševnú pohodu človeku. Pobyt v kúpeľoch pôsobí ako prevencia pred civilizačnými chorobami.

3. Kedy nie sú kúpele vhodné

Kúpele nie je vhodné absolvovať pri akútnom štádiu akéhokoľvek ochorenia, pri infekčných ochoreniach, epilepsii, zhubných nádoroch počas liečby, pri krvácavých stavoch a podobne.

4. Do roka od operácie

Zákon stanovuje čas, do ktorého musí pacient, ktorému liečbu platí zdravotná poisťovňa, nastúpiť do zariadenia. V prípade operačných stavov je to do roka od operácie.

5. Čas je rozhodujúci

Pri pohybovom aparáte hrá čas veľmi dôležitú úlohu. Ak by sa pri niektorých ochoreniach zanedbala časovo rehabilitácia, mohlo by to mať pre pacienta trvalé následky v hybnosti. Iné ochorenia by mohli prejsť do chronického štádia.

6. Kedy sa prejaví efekt

U niekoho sa efekt liečby prejaví po pár dňoch, u iných po pár mesiacoch. Je to individuálne.

Miroslava Červeňová, Kúpele Turčianske Teplice, or

ico

Režim prihliada na horúčavy

Penzistov, ktorí majú v lete nastúpiť na kúpeľný pobyt, by mohli odradiť vysoké teploty. Nemusia.

Kúpele dôchodcom lekári odporúčajú aj v letných mesiacoch. Napríklad pre seniorov s opotrebovanými kĺbmi a chrbticou, prípadne s reumatickými ochoreniami sú vhodné v každom období.

info
Dobrá rada
Kedy si liečiť kĺby?
 • Pre seniorov s opotrebovanými kĺbmi a chrbticou je vhodnejšie, aby absolvovali liečbu pred zimou. Vtedy bude pôsobiť ako prevencia.
 • Ak sa však rozhodnú ju absolvovať po zime, pomôže im odstrániť ťažkosti, ktoré sa cez zimu nahromadili.
sm-0712-027f-dud.rw-120x90.jpg
Foto: KÚPELE DUDINCE

Lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice Vladimir Buran hovorí, že kúpeľný režim je prispôsobený veku pacientov, ich pridruženým ochoreniam, ale aj prípadným horúčavám.

„V našich kúpeľoch disponujeme piatimi prameňmi s rozdielnou teplotou vody, v rozmedzí približne od 36 do 40 stupňov. Zloženie vody je rovnaké, líšia sa len teplotou,“ povedal doktor Buran. Dodal, že konkrétny bazén vyberá lekár individuálne, podľa znášanlivosti teplej vody a veku seniora.

U penzistov lekár zväčša navrhuje bazén s nižšou teplotou vody, podobne pri ochoreniach srdca, ciev a iných chronických ochoreniach, ktoré ľudí vo vyššom veku sprevádzajú.

V súčasných horúčavách je vhodnejšia nižšia teplota kúpeľa, než majú bazény, dôchodcom preto lekári radšej predpisujú vaňový kúpeľ, kde sa nastavuje teplota vody presne podľa potreby.

(or)

ico

Psoriázu liečia aj u nás

sm-0712-027f-psor.rw-120x90.jpgPsoriáza je chronické zápalové ochorenie kože, ktorým podľa odhadov trpí jedno až dve percentá ľudí.

Ľudia s kožnými ochoreniami vedia, že pobyt pri Mŕtvom mori im môže výrazne pomôcť. Ibaže dovolenkovať v tejto oblasti nie je práve najlacnejšie.

Nemeckí lekári našli už pred vyše dvadsiatimi rokmi spôsob, ako simulovať podmienky pobytu pri Mŕtvom mori a navyše ho presne dávkovať podľa potreby. Liečba zmierňuje príznaky psoriázy, ale aj iných ochorení, akými sú akné, atopický ekzém alebo ichtyóza.

Kúpele Trenčianske Teplice tento spôsob liečby, ktorý získal meno zo slovného spojenia Totes Meer Salz – TOMESA, zaradili do svojho programu už dávnejšie.

Táto kúpeľná liečba v trvaní štyroch týždňov je plne hradená zdravotnými poisťovňami. Samozrejme, za predpokladu, že bola schválená. Je vhodné, aby sa opakovala každoročne.

Týmto spôsobom sa dá liečiť aj akné, naše zdravotné poisťovne však jeho liečbu nehradia. Psoriatici môžu v Trenčianskych Tepliciach absolvovať liečbu aj ambulantne.

(or)

ico

Čo ponúkajú kúpele

Počas liečby v lete môžete dostať aj služby navyše alebo nové procedúry.

Štós

 • Prispôsobili letu otváracie hodiny bazéna a vitálneho vodného sveta, aby ho mohli naplno využiť okrem kúpeľných hostí tiež návštevníci z Košíc a okolia. Atrakcie na kúpanie sú počas leta otvorené denne od 10. do 22. hodiny.
 • V spolupráci so Správou slovenských jaskýň rozšírili poskytovanie speleoterapie – liečby dýchacích ciest v prírodnej Jasovskej jaskyni o ďalšiu procedúru poskytovanú aj popoludní.

Dudince

 • Klienti v skupine B majú voľný vstup do vonkajšieho bazéna Rubín.
 • Pre verných klientov tejto skupiny, ktorí sa sem opakovane vracajú, majú vernostný program, pri ktorom sa dá ušetriť 5 až 7 percent z ceny pobytu.
 • Ponuku rozšírili o špeciálne časovo ohraničené letné pobyty Leto s Dudinkou a Kúpeľná dovolenka. Sú určené dovolenkárom bez rozdielu veku.

Nimnica

 • Ponúkajú nový špeciálny víkendový pobyt mini od 68 eur. Je prispôsobený záujmom hostí, ktorí chcú spojiť pobyt v kúpeľoch s pobytom v okolitej prírode. Plavbu výletnou loďou po Priehrade mládeže s rybolovom.
 • Letné pobyty pre seniorov sa pohybujú v cene od 107 eur na osobu a pobyt. Obsahujú ubytovanie na 5 nocí, celodennú stravu, vstupnú konzultáciu s lekárom a päť procedúr za pobyt.

Turčianske Teplice

 • Relaxačný rodinný pobyt Dovolenka za polovicu už od dvoch nocí za 42 eur na noc. V hoteli Veľká Fatra je k dispozícii detský kútik.
 • Ubytovaní klienti majú počas júla a augusta 35­percentnú zľavu na trojhodinový vstup do SpaAquaparku.

Piešťany

 • Majú špeciálny Slnečný balík s polpenziou, ktorý zahŕňa nápoj na privítanie, liečebné a relaxačné procedúry a piknikový kôš.
 • Pri štyroch nociach vychádza na 235 eur.
 • Pri pobyte Chuť Piešťan dostáva klient jednu noc zadarmo. Môže si objednať sedemdňový alebo trojdňový pobyt. Ubytovanie je s polpenziou a liečebnými procedúrami podľa počtu dní.

Trenčianske Teplice

 • Špeciálne pobyty pre dôchodcov v hoteli Slovakia od 29,80 eura na osobu a noc. Minimálny počet prenocovaní je päť nocí.
 • Tým, ktorým neschválili zdravotné poisťovne kúpeľnú liečbu, je určený pobyt v Liečebnom dome Krym na desať nocí od 35 eur za osobu a noc.
 • V najkomfortnejšom liečebnom dome Krym, ktorý je priamo napojený na vonkajší bazén Grand, ponúkajú Letný kúpeľný relax.

Brusno

 • Rodičom alebo starým rodičom môžu rodinní príslušníci kúpiť ako vhodný darček seniorský pobyt. Jedinou podmienkou je vek nad šesťdesiat rokov. Pri päťdňovom pobyte vychádza noc v dvojlôžkovej izbe na 81 eur, s plnou penziou, troma procedúrami denne a voľným vstupom do rehabilitačného bazéna.
 • Ušetriť sa dá pri kúpe ultra last minute pobytu v liečebnom dome Poľana v termíne od 14. júla do 21. júla.

Lúčky

 • Pre poistencov všetkých troch zdravotných poisťovní v skupine B pripravili kúpele zvýhodnenú cenu za ubytovanie. Výška doplatku za ubytovanie a stravu je 10 eur na deň (v prípade, že v izbe budú ubytované 2 osoby).
 • Bonus navyše je jeden vstup do vonkajších bazénov Aqua Vital Parku za pobyt.
 • Ponúkajú aj možnosť využiť zľavnené pobyty prostredníctvom Liptov Region Card od 35 eur na osobu a noc.

Bardejov

 • Na leto pripravili liečebný desaťdňový pobyt štandard leto, pri ktorom sa dá ušetriť až 260 eur. Bonusom je denný vstup na letné kúpalisko.
 • Poistenci skupiny B majú počas pobytu dvakrát voľný vstup po dvoch hodinách do nového Wellness Spa.

(kúpele, náhodný výber SME)

1100-big_res.jpg

Pre zväčšenie kliknite

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 3. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 6. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 7. Detské zúbky sú veda
 8. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 9. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 812
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 3 163
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 685
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 143
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 306
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 257
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 029
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 996
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 830
 10. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 748

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.

Neprehliadnite tiež

Domáce výrobky už nebudú neznáme. Tesco im venuje regál

Projekt na podporu domácich výrobcov už ohlásil aj obchodný reťazec Kaufland.

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní na Slovensku vyhýbať ťažšie

Ministerstvo financií vysvetľuje, že zmenou chce zakročiť proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia Slovenskej republiky.

Silné euro znepokojuje šéfa Európskej centrálnej banky

Ďalší rast eura by mohol negatívne ovplyvňovať export eurozóny a brzdiť prebiehajúce zotavovanie jej ekonomiky.

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.