Slovenské kúpele zachraňujú víkendovky a zahraniční klienti

Od decembra si pacienti za niektoré diagnózy musia priplatiť. Strácajú záujem o kúpeľnú liečbu.Kúpele po zmenách zapĺňajú najmä samoplatcovia.

Viaceré kúpeľné zariadenia priznávajú, že ekonomickú situáciu im zachraňujú samoplatcovia, zahraničná klientela a nárast záujmu o víkendové pobyty.

Manželia Horváthovci sú dlhé roky cukrovkári a majú problémy aj s chrbticou. Kúpele, na ktoré mali pre diagnózy nárok, im vždy zdravotný stav načas upravili.

Po novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ich cukrovka s komplikáciami prešla do zoznamu ochorení, za ktoré si musí pacient priplatiť.

„Nemáme na to, zaplatiť stravu a ubytovanie je už pre nás luxus,“ hovoria bratislavskí seniori.

Pokles klientely

„Odkedy sa zmenil zákon a časť diagnóz prešla zo skupiny A do skupiny B, kde si klient musí ubytovanie a stravu doplácať, máme menej klientov zdravotných poisťovní,“ povedala Katarína Jamborová, obchodná námestníčka Kúpeľov Nimnica.

info
Fakty
Cestovné vám nepreplatia
 • Náklady spojené s prevozom do kúpeľného zariadenia a z neho žiadna zdravotná poisťovňa poistencom neprepláca.
 • Dĺžka liečebného pobytu je zväčša určená na 21 dní, v niektorých indikáciách určených zákonom na 28 dní.

Dodala, že u nich by klient musel doplácať od sedem eur za noc, na čo mnohí ľudia nemajú.

Trend poklesu klientov cez zdravotné poisťovne pocítili aj Kúpele Trenčianske Teplice. Ich generálna riaditeľka Andrea Puskailer povedala, že v porovnaní s minulým rokom je však odlev tejto klientely za prvý polrok tohto roka menší.

„Teraz nám návštevnosť stúpa najmä zásluhou zahraničných samoplatcov a narastajúceho podielu krátkodobých víkendových pobytov,“ hovorí Andrea Puskailer.

Výrazne im pribúda pacientov s kožnými chorobami, a to najmä so psoriázou, v liečbe ktorej dosahujú veľmi dobré výsledky.

Bardejovské kúpele patria s 850 lôžkami medzi najväčšie na Slovensku. „Tento rok očakávame zvýšenie návštevnosti o päť až desať percent,“ povedal generálny riaditeľ Jaroslav Komora pri otvorení novej sezóny.

Dosiahnuť to chcú zainvestovaním do modernizácie technológií kúpeľnej časti balneoslužieb.

Rekondičné pobyty

Domácich a zahraničných samoplatcov pribúda aj Kúpeľom Dudince. Ich marketingová manažérka Jana Hanáková povedala, že stále im stúpa počet účastníkov rekondičných pobytov cez zamestnávateľov a cestovné kancelárie a samoplatcov aj zo zahraničia.

Ako jediné z oslovených zaznamenali zvýšený záujem klientov zdravotných poisťovní Kúpele Bojnice. Podľa Lenky Fekovej je to dôsledok liečenia nových indikačných skupín, ako sú ženské choroby, choroby obličiek a močových ciest, choroby z povolania, ktorých liečbu možno kombinovať s liečbou nervových chorôb a chorôb pohybového ústrojenstva.

Certifikát zvýšil záujem

Odkedy pred siedmimi mesiacmi získali Slovenské liečebné kúpele Piešťany certifikát kvality Europespa med, zahraničné zdravotné poisťovne zbystrili pozornosť.

„Vďaka nemu nám nemecké poisťovne predĺžili kontrakty a objednávky narástli o päť percent,“ povedal Hans Dieter Bergmann, obchodný a marketingový riaditeľ kúpeľov. Najviac zahraničných hostí sem prichádza z Nemecka, až 25 percent.

ico

Čo by ste mali vedieť o liečbe

Či vám kúpele predpísal lekár, alebo si pobyt v nich zaplatíte ako samoplatca, mali by ste si osvojiť niektoré medicínske fakty.

1. Pôsobí komplexne

Upravuje denný rytmus človeka, kombinuje aktívny pohyb s relaxom, komplexne pôsobí na povzbudenie regeneračných schopností organizmu. Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu zlepšuje celkovú kondíciu organizmu.

2. Prevencia pred chorobami

Kúpeľná liečba je v podstate vhodná pre každého. Jej zmyslom je prinavrátiť zdravie a duševnú pohodu človeku. Pobyt v kúpeľoch pôsobí ako prevencia pred civilizačnými chorobami.

3. Kedy nie sú kúpele vhodné

Kúpele nie je vhodné absolvovať pri akútnom štádiu akéhokoľvek ochorenia, pri infekčných ochoreniach, epilepsii, zhubných nádoroch počas liečby, pri krvácavých stavoch a podobne.

4. Do roka od operácie

Zákon stanovuje čas, do ktorého musí pacient, ktorému liečbu platí zdravotná poisťovňa, nastúpiť do zariadenia. V prípade operačných stavov je to do roka od operácie.

5. Čas je rozhodujúci

Pri pohybovom aparáte hrá čas veľmi dôležitú úlohu. Ak by sa pri niektorých ochoreniach zanedbala časovo rehabilitácia, mohlo by to mať pre pacienta trvalé následky v hybnosti. Iné ochorenia by mohli prejsť do chronického štádia.

6. Kedy sa prejaví efekt

U niekoho sa efekt liečby prejaví po pár dňoch, u iných po pár mesiacoch. Je to individuálne.

Miroslava Červeňová, Kúpele Turčianske Teplice, or

ico

Režim prihliada na horúčavy

Penzistov, ktorí majú v lete nastúpiť na kúpeľný pobyt, by mohli odradiť vysoké teploty. Nemusia.

Kúpele dôchodcom lekári odporúčajú aj v letných mesiacoch. Napríklad pre seniorov s opotrebovanými kĺbmi a chrbticou, prípadne s reumatickými ochoreniami sú vhodné v každom období.

info
Dobrá rada
Kedy si liečiť kĺby?
 • Pre seniorov s opotrebovanými kĺbmi a chrbticou je vhodnejšie, aby absolvovali liečbu pred zimou. Vtedy bude pôsobiť ako prevencia.
 • Ak sa však rozhodnú ju absolvovať po zime, pomôže im odstrániť ťažkosti, ktoré sa cez zimu nahromadili.
sm-0712-027f-dud.rw-120x90.jpg
Foto: KÚPELE DUDINCE

Lekársky riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice Vladimir Buran hovorí, že kúpeľný režim je prispôsobený veku pacientov, ich pridruženým ochoreniam, ale aj prípadným horúčavám.

„V našich kúpeľoch disponujeme piatimi prameňmi s rozdielnou teplotou vody, v rozmedzí približne od 36 do 40 stupňov. Zloženie vody je rovnaké, líšia sa len teplotou,“ povedal doktor Buran. Dodal, že konkrétny bazén vyberá lekár individuálne, podľa znášanlivosti teplej vody a veku seniora.

U penzistov lekár zväčša navrhuje bazén s nižšou teplotou vody, podobne pri ochoreniach srdca, ciev a iných chronických ochoreniach, ktoré ľudí vo vyššom veku sprevádzajú.

V súčasných horúčavách je vhodnejšia nižšia teplota kúpeľa, než majú bazény, dôchodcom preto lekári radšej predpisujú vaňový kúpeľ, kde sa nastavuje teplota vody presne podľa potreby.

(or)

ico

Psoriázu liečia aj u nás

sm-0712-027f-psor.rw-120x90.jpgPsoriáza je chronické zápalové ochorenie kože, ktorým podľa odhadov trpí jedno až dve percentá ľudí.

Ľudia s kožnými ochoreniami vedia, že pobyt pri Mŕtvom mori im môže výrazne pomôcť. Ibaže dovolenkovať v tejto oblasti nie je práve najlacnejšie.

Nemeckí lekári našli už pred vyše dvadsiatimi rokmi spôsob, ako simulovať podmienky pobytu pri Mŕtvom mori a navyše ho presne dávkovať podľa potreby. Liečba zmierňuje príznaky psoriázy, ale aj iných ochorení, akými sú akné, atopický ekzém alebo ichtyóza.

Kúpele Trenčianske Teplice tento spôsob liečby, ktorý získal meno zo slovného spojenia Totes Meer Salz – TOMESA, zaradili do svojho programu už dávnejšie.

Táto kúpeľná liečba v trvaní štyroch týždňov je plne hradená zdravotnými poisťovňami. Samozrejme, za predpokladu, že bola schválená. Je vhodné, aby sa opakovala každoročne.

Týmto spôsobom sa dá liečiť aj akné, naše zdravotné poisťovne však jeho liečbu nehradia. Psoriatici môžu v Trenčianskych Tepliciach absolvovať liečbu aj ambulantne.

(or)

ico

Čo ponúkajú kúpele

Počas liečby v lete môžete dostať aj služby navyše alebo nové procedúry.

Štós

 • Prispôsobili letu otváracie hodiny bazéna a vitálneho vodného sveta, aby ho mohli naplno využiť okrem kúpeľných hostí tiež návštevníci z Košíc a okolia. Atrakcie na kúpanie sú počas leta otvorené denne od 10. do 22. hodiny.
 • V spolupráci so Správou slovenských jaskýň rozšírili poskytovanie speleoterapie – liečby dýchacích ciest v prírodnej Jasovskej jaskyni o ďalšiu procedúru poskytovanú aj popoludní.

Dudince

 • Klienti v skupine B majú voľný vstup do vonkajšieho bazéna Rubín.
 • Pre verných klientov tejto skupiny, ktorí sa sem opakovane vracajú, majú vernostný program, pri ktorom sa dá ušetriť 5 až 7 percent z ceny pobytu.
 • Ponuku rozšírili o špeciálne časovo ohraničené letné pobyty Leto s Dudinkou a Kúpeľná dovolenka. Sú určené dovolenkárom bez rozdielu veku.

Nimnica

 • Ponúkajú nový špeciálny víkendový pobyt mini od 68 eur. Je prispôsobený záujmom hostí, ktorí chcú spojiť pobyt v kúpeľoch s pobytom v okolitej prírode. Plavbu výletnou loďou po Priehrade mládeže s rybolovom.
 • Letné pobyty pre seniorov sa pohybujú v cene od 107 eur na osobu a pobyt. Obsahujú ubytovanie na 5 nocí, celodennú stravu, vstupnú konzultáciu s lekárom a päť procedúr za pobyt.

Turčianske Teplice

 • Relaxačný rodinný pobyt Dovolenka za polovicu už od dvoch nocí za 42 eur na noc. V hoteli Veľká Fatra je k dispozícii detský kútik.
 • Ubytovaní klienti majú počas júla a augusta 35­percentnú zľavu na trojhodinový vstup do SpaAquaparku.

Piešťany

 • Majú špeciálny Slnečný balík s polpenziou, ktorý zahŕňa nápoj na privítanie, liečebné a relaxačné procedúry a piknikový kôš.
 • Pri štyroch nociach vychádza na 235 eur.
 • Pri pobyte Chuť Piešťan dostáva klient jednu noc zadarmo. Môže si objednať sedemdňový alebo trojdňový pobyt. Ubytovanie je s polpenziou a liečebnými procedúrami podľa počtu dní.

Trenčianske Teplice

 • Špeciálne pobyty pre dôchodcov v hoteli Slovakia od 29,80 eura na osobu a noc. Minimálny počet prenocovaní je päť nocí.
 • Tým, ktorým neschválili zdravotné poisťovne kúpeľnú liečbu, je určený pobyt v Liečebnom dome Krym na desať nocí od 35 eur za osobu a noc.
 • V najkomfortnejšom liečebnom dome Krym, ktorý je priamo napojený na vonkajší bazén Grand, ponúkajú Letný kúpeľný relax.

Brusno

 • Rodičom alebo starým rodičom môžu rodinní príslušníci kúpiť ako vhodný darček seniorský pobyt. Jedinou podmienkou je vek nad šesťdesiat rokov. Pri päťdňovom pobyte vychádza noc v dvojlôžkovej izbe na 81 eur, s plnou penziou, troma procedúrami denne a voľným vstupom do rehabilitačného bazéna.
 • Ušetriť sa dá pri kúpe ultra last minute pobytu v liečebnom dome Poľana v termíne od 14. júla do 21. júla.

Lúčky

 • Pre poistencov všetkých troch zdravotných poisťovní v skupine B pripravili kúpele zvýhodnenú cenu za ubytovanie. Výška doplatku za ubytovanie a stravu je 10 eur na deň (v prípade, že v izbe budú ubytované 2 osoby).
 • Bonus navyše je jeden vstup do vonkajších bazénov Aqua Vital Parku za pobyt.
 • Ponúkajú aj možnosť využiť zľavnené pobyty prostredníctvom Liptov Region Card od 35 eur na osobu a noc.

Bardejov

 • Na leto pripravili liečebný desaťdňový pobyt štandard leto, pri ktorom sa dá ušetriť až 260 eur. Bonusom je denný vstup na letné kúpalisko.
 • Poistenci skupiny B majú počas pobytu dvakrát voľný vstup po dvoch hodinách do nového Wellness Spa.

(kúpele, náhodný výber SME)

1100-big_res.jpg

Pre zväčšenie kliknite

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 473
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 080
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 237
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 331
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 140
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 689
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 374
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 129
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 777
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 774

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Nemecko zakázalo prespávanie v kamiónoch, vodičom za to hrozia pokuty

Európska komisia chce v najbližších dňoch ukázať nové pravidlá, ktoré sa týkajú uplatňovania predpisov pre vyslaných pracovníkov v oblasti cestnej dopravy.

British Airways môže pre výpadky stratiť sto miliónov eur

Zrušenie a meškanie letov vyvolalo chaos a frustráciu.

Samsung Electronics uvažuje o zvýšení kapacity v Číne

Dôvodom je veľký dopyt po pamäťových čipoch a rekordné tržby z ich predaja.

Diaľnica D1 v úseku Turany - Hubová povedie cez tunel

Štát vydal záverečné stanovisko z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie.