SME

Aj bakalár, ktorý čaká na zápis, môže ísť na brigádu

Možnosť pracovať na dohodu ostane, ale príjem zaťažia odvody. Pre mladých ľudí bude naďalej najvýhodnejšia študentská brigáda.

BRATISLAVA. Študenti, ktorí chcú brigádovať cez prázdniny, nepotrebujú potvrdenie o návšteve školy. Týka sa to aj bakalárov, ktorí idú na magisterské štúdium.

Neoddeliteľnou súčasťou dohody o brigádnickej práci je potvrdenie štatútu študenta. To neplatí, ak ide o bezprostredné obdobie od skončenia strednej školy alebo letného semestra do zápisu na vysokú školu alebo do ďalšieho ročníka, najneskôr do 31. októbra.

„Letným semestrom je aj posledný semester bakalárskeho štúdia,“ oznamuje Barbora Petrová z tlačového odboru ministerstva práce. Príslušné ustanovenie Zákonníka práce je účinné od septembra minulého roka.

Potvrdenie až po zápise

Bakalárske štúdium sa končí štátnicami. Kým absolvent nemal zápis, nemá sa na základe čoho považovať za študenta.

info
Čo sa má zmeniť
  • Kto pracuje na základe dohody o brigádnickej činnosti, bude mať povinné dôchodkové poistenie.
  • Ak pracuje na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, pri pravidelnej pláci bude mať aj nemocenské a poistenie v nezamestnanosti.
  • Študentská brigáda bude naďalej oslobodená od zdravotného poistenia.
  • Tento vzťah bude obmedzený vekom do 25 rokov.

„Ani napriek kladnému rozhodnutiu o prijatí na vyšší stupeň štúdia už pred prázdninami nemožno potvrdenie vystaviť, kým nie je zapísaný do ročníka,“ hovorí prorektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Marián Peciar.

Problém je, či bakalár pokračuje v štúdiu. Keby mal potvrdenie až do začiatku ďalšieho akademického roku, špekulant by podľa Peciara nemusel nastúpiť do školy.

„Táto osoba má v zmysle Zákonníka práce naďalej štatút študenta aj napriek tomu, že nemôže predložiť potvrdenie o štúdiu,“ tvrdí Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.

Brigádnická dohoda je obľúbeným pracovnoprávnym vzťahom. V minulosti ju mnohí uzavierali napriek absencii potvrdenia o štúdiu.

„Ak ho aj zamestnávateľ nemá, môže ho získať aj dodatočne. Musí však vedieť, že brigádnik je naozaj študentom,“ hovorí Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš, ktorá sprostredkúva brigády študentom.

Brigádnici majú milosť

Dohodár nemá povinnosť platiť odvody a jediné, čo sa ho môže dotknúť, je 19-percentná daň z príjmu – po prekročení nezdaniteľnej časti.

Vláda Roberta Fica (Smer) plánuje veľké zmeny: kto bude pracovať na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, bude mať povinné dôchodkové, nemocenské aj poistenie v nezamestnanosti.

„Kto bude pracovať na dohodu o brigádnickej činnosti, bude iba povinne dôchodkovo poistený,“ píše Petrová. Ak študent využije iný druh dohody, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti mu vznikne iba pri pravidelnej pláci.

„Táto právna úprava má mimoriadne veľký význam napríklad pri vzniku invalidity v mladšom veku. Invalidný dôchodok často nemôže byť priznaný z dôvodu nesplnenia základnej podmienky dosiahnutia určeného počtu rokov dôchodkového poistenia,“ dodáva Petrová.

Návrh zákona, z ktorého vyplývajú tieto zmeny, už schválila vláda. Teraz ide do parlamentu.

Všetci by mali byť spokojní

„Brigádnici prídu o časť svojich zárobkov, ktoré sú už teraz nízke, no pokles čistých príjmov nebude mať negatívny vplyv na ich dopyt po brigádach,“ hovorí konateľ burzabrigad.sk Radomír Szabó. Plánované odvodové zaťaženie podľa neho znesú najľahšie.

Pre firmy je veľkou výhodou možnosť flexibilne dohodnúť, kedy a na ako dlho potrebujú pomoc. „Ďalšou nespornou výhodou je nenárokovateľnosť platených absencií ako dovolenka, PN či návšteva lekára,“ dodáva Mokráňová.

ico

Dohoda občas robí problémy

Je to najjednoduchší pracovnoprávny vzťah, napriek tomu sa zamestnávatelia dopúšťajú chýb. Právne spory sú však výnimočné.

Firmy chybne využívajú pracovný fond, ktorý umožňuje dohoda o brigádnickej práci. Brigádu striktne obmedzujú na polovicu určeného týždenného pracovného času.

„V zmysle Zákonníka práce sa posudzuje celé obdobie, na ktoré bola uzatvorená. Od konkrétneho dátumu do konkrétneho dátumu vznikne kredit pracovných hodín, z ktorého je možné podľa potreby čerpať,“ tvrdí Radomír Szabó zo spoločnosti burzabrigad.sk.

Zbytočné obmedzenie dĺžky brigády

Neznalosť zákona často vedie k tomu, že kumulovanie hodín nie je možné.

„Ak uzavriete dohodu od 1. júla do 31. augusta, študent môže odpracovať zhuba 168 hodín kedykoľvek v tomto období, napríklad aj v mesiaci júl. Ak ju však uzavriete len na júl, počet hodín sa znižuje na polovicu,“ vysvetľuje Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš. Kto prekročí limit, môže mať problémy so zákonom.

Ide len o doplnok

Najčastejším prehreškom zamestnávateľov je neopodstatnené využitie dohôd. Majú byť výnimočným doplnkom pracovného pomeru, ale sú masovou záležitosťou.

„Vo všeobecnosti sa stretávame s problémami preukázania výnimočnosti,“ tvrdí hovorkyňa Národného inšpektorátu práce Slavěna Vorobelová.

Advokáti sa často stretávajú s nejednoznačným výkladom zákona a zamieňaním, teda nesprávnym používaním jednotlivých dohôd. „Právne spory sú skôr výnimočné,“ povedala Katarína Babiaková z advokátskej kancelárie bnt attorneys-at-law.

ico

Väčšina študentov nemusí platiť preddavky

Brigádnici sa vždy môžu vyhnúť odvodom do zdravotnej poisťovne. S tým sa počíta aj v budúcom roku.

Zdravotné poistenie má vlastné pravidlá. Bakalár, ktorý pokračuje v štúdiu, je poistencom štátu.

Bezprostredné obdobie od bakalárskych štátnic do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa sa považuje za „sústavnú prípravu na povolanie“ a študent je nezaopatreným dieťaťom.

Nezaopatrené dieťa

„Platiteľom poistného je teda naďalej štát,“ vysvetľuje hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Platí to aj vtedy, ak študent pracuje. Iba ak je zamestnaný alebo podniká, musí platiť odvody ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

Dohody sú mimo

Z dohôd sa preddavky neplatia. Brigádnik nemá ani žiadnu administratívnu povinnosť. „Bakalárka, ktorá bude po prázdninách pokračovať v štúdiu, sa nemusí prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ,“ potvrdzuje Branislav Cehlárik z Dôvery.

Návrh zákona, ktorý v piatok schválila vláda Roberta Fica, predpokladá, že dohoda o brigádnickej práci bude naďalej oslobodená od zdravotného poistenia. Ostatné dohody využívané študentmi budú podliehať sadzbe 14 percent z vymeriavacieho základu.

ico

Dohoda o práci brigádnika

Účel

  • Zamestnávateľ musí zabezpečovať svoje potreby ľuďmi v pracovnom pomere. Výnimočne môže využívať dohody. Tento pracovnoprávny vzťah nezakladá štandardné práva zamestnanca.
  • Podmienkou využitia je, že ide o prácu vymedzenú výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Limit pracovného času

  • Priemerný pracovný týždeň brigádnika nesmie prekročiť polovicu týždenného pracovného času riadneho zamestnanca. Napríklad v jednozmennej prevádzke môže dosiahnuť 20 hodín.
  • Priemer sa posudzuje za celé obdobie brigády, ale najdlhšie za 12 mesiacov.

Len písomne

  • Dohoda musí byť písomná, inak je neplatná.
  • Na papieri musí byť náplň práce, odmena, rozsah pracovného času a obdobie brigády.
  • Brigáda sa zvyčajne dohaduje na určitý čas.
  • Jeden exemplár patrí študentovi.

Pre každý prípad

  • Predmetom dohody môže byť aj spôsob jej skončenia. Platí však, že okamžitý koniec sa dá dohodnúť len pre prípady, keď brigádnik bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo závažne porušil pracovnú disciplínu.
  • Ak spôsob skončenia na papieri nie je, brigádu možno skončiť dohodou jej účastníkov alebo výpoveďou bez uvedenia dôvodu.
  • Výpovedná lehota je 15 dní od doručenia.
ico

Dopyt vrcholí práve teraz

Hľadáte si brigádu? Trh ponúka množstvo príležitostí, ale teraz je najväčší záujem.

„Začiatkom júla je najvyšší dopyt a už v polovici júla je obrovský problém získať akúkoľvek brigádu,“ tvrdí Darina Mokráňová zo spoločnosti Index Nosluš. V lete sú študenti potrební najmä na zastupovanie dovolenkujúcich zamestnancov a na rôzne sezónne práce.

Najčastejšie ide o pomoc v administratíve, marketingu (rozdávanie letákov, prieskumy, promo akcie), pri festivaloch, koncertoch a v reštauráciách, stánkoch.

„Trh nedokáže uspokojiť všetkých. Preto mnohí využijú možnosť brigádovať v zahraničí,“ hovorí Mokráňová. Situácia sa zlepšuje v druhej polovici augusta. Tí, čo pracovali dovtedy, idú prázdninovať a ich miesta môžu zaujať ďalší. Problém je, že mnohým sa už nechce.

Neistota z vývoja ekonomiky vedie k tomu, že riadny pracovný pomer ustupuje. „Ponuka prác na dohodu je podľa našich zistení o 15 percent väčšia oproti predchádzajúcemu roku. Paradoxne, podiel brigád pre študentov klesol,“ tvrdí Radomír Szabó z portálu burzabrigad.sk. Celoročný počet brigád sa však stále pohybuje okolo 600-tisíc.

ico

Za uchádzača o zamestnanie platí štát

Študent vysokej školy je poistencom štátu len do dňa poslednej štátnice. Dôležité je, čo urobí po tomto dátume.

Bakalár, ktorý nepokračuje v štúdiu, má len jednu možnosť, ako sa vyhnúť odvodom do zdravotnej poisťovne: prihlásiť sa na úrade práce. Za registrovaného nezamestnaného platí štát.

info
Na úrade práce
  • Zdravotné poistenie je jedinou citeľnou výhodou registrácie na úrade.
  • Musíte si hľadať prácu a preukazovať to.
  • Môžete požiadať o príspevok na absolventskú prax.
  • Toleruje sa práca na dohodu do 64 hodín mesačne a za odmenu do 143,40 eura.

„Ak si absolvent nepodá žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie, je považovaný za dobrovoľne nezamestnaného, z čoho mu vyplýva povinnosť hradiť si zdravotné poistenie,“ informuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Najnižší preddavok samoplatiteľa je 47,58 eura.

Môžete mať nedoplatok

Žiadosť o zaradenie do evidencie môžete podať kedykoľvek. Pre plynulé poistenie od štátu to však treba urobiť do siedmich kalendárnych dní od poslednej štátnice. Kto prešvihol túto lehotu, má na krku nedoplatok.

Komunikujte s poisťovňou

Ak platiteľ neodvedie preddavok riadne a včas, poisťovňa si môže uplatniť nárok na peniaze rôznymi spôsobmi. Záleží na závažnosti prípadu, ale aj na snahe dlžníka vyrovnať svoje záväzky. Najhorším riešením je nereagovať ani na výkaz nedoplatkov.

„Právoplatný a vykonateľný výkaz nedoplatkov je exekučným titulom,“ píše sa v zákone o zdravotnom poistení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (15. 4. 2024)
USD 1.065
AUD 1.641
CZK 25.337
JPY 163.160
CAD 1.464
GBP 0.854
HUF 391.630
PLN 4.260
CHF 0.972
SEK 11.570

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  2. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  3. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  4. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  5. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete
  7. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  8. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 242
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 565
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 7 648
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 926
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 453
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 568
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 369
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 639
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 874
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 38 661
  3. Pavol Burda: Podržtaška naveky 34 679
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 387
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 143
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 690
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 412
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 18 390
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Víno (ilustračné).

Najväčším odberateľom pre talianske víno sú Spojené štáty.


TASR
Ilustračná fotografia.

Švajčiarsko chce zabrániť opakovaniu kolapsu Credit Suisse.


TASR
AT&T v Bratislave

Dôvodom je aj nástup umelej inteligencie.


Ilustračné foto.

Čoraz viac ľudí sa zaujíma o investovanie.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 106 874
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 38 661
  3. Pavol Burda: Podržtaška naveky 34 679
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 387
  5. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 143
  6. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 690
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 412
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 18 390
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťZatvoriť reklamu