BRATISLAVA. Najbohatší ľudia sveta, ktorí majú firmy v daňových rajoch, ovládajú po celom svete aktíva v hodnote 21 až 32 biliónov dolárov.
Vyplýva to z analýzy inštitúcie bojujúcej proti daňovým rajom Tax Justice Network, ktorá však nezahrnuje jachty, vily či iné nehnuteľnosti. Vypracoval ju bývalý ekonóm konzultačnej firmy McKinsey James Henry.
Celková suma prevyšuje veľkosť americkej ekonomiky. Daňové raje nimi ukrátili krajiny na daniach o 280 miliárd dolárov. Táto suma sa rovná gréckemu dlhu.
V rajoch suma rovná dlhu

- Ku koncu roka 2010 uložili najbohatší ľudia v daňových rajoch spolu 21 až 32 biliónov dolárov.
- V rokoch 2000 až 2010 odišlo zo Slovenska do daňových rajov 32,8 miliardy dolárov.
- Daňové úniky z Maďarska dosiahli 186,6 miliardy, z Poľska 129 miliardy dolárov.
- K 31. marcu pôsobilo v daňových rajoch 3072 slovenských firiem, v roku 2008 to bolo 1922 firiem.
Analýza, na ktorú upozornil britský denník Guardian tvrdí, že zo Slovenska od roku 1993 do roku 2010 „ušlo“ 32,8 miliardy dolárov.
Je to o päť miliárd eur menej ako náš celkový dlh, ktorý zverejnil Eurostat.
Rezort financií dôveryhodné údaje o kapitále v daňových rajoch nemá.
„Nehanbím sa priznať, že musíme čerpať aj z českých zdrojov, aby sme sa k takýmto údajom dostali,“ priznal pred pár dňami minister Peter Kažimír (Smer). Odôvodnil to aj chaosom na daňových úradoch.
Podľa štatistík Českej kapitálovej informačnej agentúry (ČEKIA) je z daňových rajov kontrolovaných 1,58 percenta našich firiem, teda 3072 firiem. Od roku 2008 ich počet stúpol o 37 percent.
Od januára do marca tohto roka presťahovalo sídlo na adresu raja 77 našich firiem.
Najväčší záujem bol o Seychely, kde sa presunulo až 41 firiem. USA presvedčili 16 a Cyprus 14 firiem.
Kým Seychely a Spojené štáty si podnikatelia vyberajú najmä pre anonymitu vlastníctva a vyššiu právnu istotu majetku, Cyprus preferovali pre nižšie dane.
Na Cypre neplatia firmy dane z obchodu s cennými papiermi, pri vyplácaní dividend ani predaji obchodných podielov. Daň z príjmov právnických osôb je 10 percent. U nás je 19 percent, vláda ju zvýši na 23 percent.
„Podľa typu podnikania možno na Cypre dosiahnuť daňové úspory deväť až 19 percent. Vyplatí sa od ročného zisku 100tisíc eur pred zdanením,“ tvrdí Michal Friedberger zo spoločnosti Akont Trust Company.
Zastaviť tok sa nedá
Smer chce riešiť odlev peňazí v balíku boja proti daňovým únikom. Chce nové zákony i informačné systémy.
Úplne zastaviť tok peňazí tokov do daňových rajov sa nedá.
„Je to dané globalizáciou. Politici by však mali prestať využívať raje na pranie politických peňazí a nastaviť bankový a justičný systém tak, aby ľudia nemali dôvod posielať úspory do zahraničia,“ povedal Karol Piovarči zo Saxo Bank.