. Britskej banke hrozí od USA rekordná pokuta do výšky miliardy dolárov.
NEW YORK, BRATISLAVA. Britská banka HSBC s takmer 300-tisíc zamestnancami čelí obrovskému škandálu.
Vyšetrovací výbor amerického Senátu ju totiž obvinil z podnikania s teroristickými sieťami, z ignorovania sankcií USA voči Iránu a prania špinavých peňazí mexickej mafie.
V Spojených štátoch jej hrozí rekordná pokuta, môže sa vyšplhať až do výšky jednej miliardy dolárov. To je päť percent jej zisku.
Klientov mala rôznych

- zo spolupráce s Al Rajhi Bank, ktorá bola napojená na teroristickú sieť alKáida,
- z prania špinavých peňazí cez mexické zmenárne, ktoré využívali drogové kartely,
- z ignorovania sankcií USA voči iránskemu režimu.
V dokumente na 335 stranách inšpektori banku obviňujú z nedostatočných kontrolných mechanizmov a ignorovania náznakov ilegálnych transakcií v rokoch 2001 a 2010.
HSBC mala úzke vzťahy so saudskoarabskou bankou Al Rajhi Bank, ktorá financovala teroristov z al-Káidy.
Prevodmi jej mala v rokoch 2006 až 2010 poslať miliardu dolárov.
Ilegálne obchody sa mali uskutočniť aj v Mexiku. Pred desiatimi rokmi HSBC kúpila vtedy piatu najväčšiu banku Grupo Financier Bital, preslávenú kauzami prania špinavých peňazí.
Napriek korupcii, rastúcej sile mafie a drog banka priradila krajine rating s nízkym rizikom.
Na klientov si dávala len minimálny pozor. Banka sa tak ľahko zaplietla do obchodov so zmenárňami „casas de cambio“, ktoré americká vláda považuje za práčky špinavých peňazí pochádzajúce z obchodov s drogami.
Televízia Bloomberg upozornila, že za rovnaký prečin zaplatila pokutu vo výške 160 miliónov dolárov pred dvoma rokmi aj banka Wells Fargo.
Oficiálne obchody neboli
HSBC údajne ignorovala aj americké sankcie proti Iránu.
Audit spoločnosti Deloitte odhalil, že Irán bol zapojený do 25tisíc transakcií v HSBC vo výške 19,4 miliardy dolárov. Až 90 percent uskutočnila americká pobočka.
V transakciách do Iránu neexistovali žiadne doklady, oficiálne obchody neboli. Neoficiálne banka prevádzala peniaze aj šiestim bankám z Iránu.
Kontrola inšpektorov sa zameria aj na pochybné transakcie do Severnej Kórey, Kuby, Barmy a Sudánu.
„Banky, ktoré ignorujú pravidlá prania špinavých peňazí, sú pre našu krajinu veľkým problémom,“ povedal pre The New York Times demokratický senátor Carl Levin, ktorý vyšetrovanie vedie.
Šéf banky Stuart T. Gulliver pred výsluchom Senátu povedal, že banka za škandál berie plnú zodpovednosť.
„Banka mala mať na odhaľovanie ilegálnych činností efektívnejšie a prísnejšie mechanizmy. Je to neakceptovateľné,“ dodal.