Vlastníci Dôvery už získavajú peniaze z vankúša, ktorý vytvorili pred tromi rokmi. Umožní im inkasovať milióny z poisťovne, aj keby im štát zakázal vyplácanie zisku.
BRATISLAVA. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera dlho nechcela povedať, koľko si vlani požičala. V stredu zverejnila, že si vzala úver vo výške takmer 180 miliónov eur.
Suma, ktorú si Dôvera požičala, je vyššia ako jej vlastné imanie, to bolo vlani 124 miliónov eur. Poisťovňa s 1,4 milióna poistencov dosiahla vlani zisk 39,3 milióna eur.
Peniaze išli akcionárom

- k 31. decembru 2009 poisťovňa Apollo kúpila poisťovňu Dôvera, nechali si meno Dôvera,
- po kúpe znalecký posudok určil, že Dôvera má o 470 miliónov eur vyššiu hodnotu ako pred predajom,
- majetku ani peňazí jej nepribudlo, len sa ocenila aj hodnota poistného kmeňa, ktorý sa pri predaji poisťovne zo zákona prevádzal, akokeby nemal žiadnu cenu,
- z tejto sumy, tzv. záporného goodwillu, akcionári neplatili dane, umožnila to legislatíva,
- akcionári v roku 2010 rozhodli, že 413 miliónov zo 470 miliónov eur, o ktorési Dôvera účtovne polepšila, zapíše do výkazov akozáväzok voči akcionárom,sú to peniaze, ktoré má vlastníkom splatiť,
- vlani Dôvera akcionárom vyplatila 179,5 milióna, môžu si vyplatiť 233 miliónov eur.
Peniaze z úveru použila poisťovňa na zníženie záväzkov voči akcionárom. Získali ich tak skupina Penta a firma Prefto Holding Limited registrovaná na Cypre.
Ešte v apríli pritom poisťovňa tvrdila, že si úver vzala „na ďalší rozvoj aktivít v zdravotníckom sektore“.
Ekonomický šéf Dôvery Radomír Vereš povedal, že peniaze si vlastníci poisťovne rozdelili na polovicu. Penta to však potvrdiť nechcela.
„To je interná vec akcionárov Dôvery. Nevidíme dôvod takúto informáciu sprístupňovať,“ povedal hovorca skupiny Penta Martin Danko.
Ešte 233 miliónov
Záväzky voči akcionárom vznikli ešte v roku 2009, po tom, čo poisťovňa Apollo kúpila poisťovňu Dôvera. Nechali si názov Dôvera.
Účtovnými operáciami si vtedy vytvorili vankúš vo výške 413 miliónov eur, ktoré vedú v účtovníctve ako záväzok voči akcionárom. Ide teda o peniaze, ktoré má Dôvera svojim vlastníkom splatiť.
Vyplatiť si ešte môžu 233 miliónov eur. Vlastníci sa k peniazom dostanú, aj keby vláda zakázala či obmedzila zisk zdravotných poisťovní.
„K zisku, dosiahnutému účtovne v minulosti, by sa tak akcionári legálne dostali aj pri zákaze jeho vyplácania,“ povedal právnik b/n/t Vladimír Kordoš.
Dôvera stále nepovedala, ktoré banky jej požičali. „Išlo o konzorcium bánk,“ povedal Vereš.
Podľa Notárskeho centrálneho registra záložných práv poisťovni požičali Tatra banka, VÚB, UniCredit Bank a Privatbanka. Zástupcovia Dôvery tvrdia, že bánk, ktoré jej úver poskytli, je viac.
Časť úveru je splatená
Banky ani Dôvera nechcú zverejniť výšku úroku či lehotu splatnosti úveru, odvolávajú sa na bankové tajomstvo.
Danko tvrdí, že „Dôvera získala veľmi výhodný úver“.
Časť pôžičky je už podľa Vereša splatená. „Aktuálne je nesplatená časť úveru 155 miliónov eur,“ dodal.
Úver sa nespláca z peňazí určených na platenie zdravotnej starostlivosti, tvrdí Vereš. Ide teda o zdroje na prevádzkovú činnosť, aj tie však idú z verejného poistenia.
Založili celú Dôveru
Dôvera za úver ručí celým podnikom, vyplýva to z Notárskeho centrálneho registra záložných práv.
„Prvé záložné právo je zriadené na podnik, teda celú spoločnosť Dôvera. Ďalšie na súbor práv akcionárov,“ povedal právnik b/n/t Vladimír Kordoš.
Zabezpečenie úveru je vo výške 250 miliónov eur.
V súlade so zákonom
„Nie je neobvyklé, že by si firmy brali úvery na vyplatenie dividend,“ povedala Monika Babincová, Director of BDO Audit.
Transakcia je v súlade so zákonom, vraví Danko. Hlavné podľa neho je, že sa ňou neobmedzila či nezhoršila schopnosť poisťovne plniť si povinnosti voči pacientom či poistencom.
Úver Dôvere odobril aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Súkromná zdravotná poisťovňa Union ani štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa žiadny bankový úver nemajú.