SME
Pondelok, 1. marec, 2021 | Meniny má AlbínKrížovkyKrížovky

Pozrite si, ako sa môže zmeniť Zákonník práce

Ministerstvo práce predstavilo partnerom návrh novely Zákonníka práce. Rokovať o ňom by mali budúci týždeň.

Ministerstvo práce predstavilo partnerom návrh novely Zákonníka práce. Rokovať o ňom by mali odborári, zamestnávatelia a ministerstvo budúci týždeň.

BRATISLAVA. Presná predstava Smeru o tom, ako by mali vyzerať zmeny v Zákonníku práce, je už známa. Pracovný text novely zákona ukázalo ministerstvo práce odborárom a zamestnávateľom.

Kľúčový predvolebný sľub – drahšie prepúšťanie, respektíve viac peňazí pri odchode z práce – Smer dodržal.

Návrh ministra práce Jána Richtera nevracia zákon späť do čias Viery Tomanovej, keď mal každý zamestnanec nárok na dvojmesačné odstupné a výpovednú lehotu zároveň.

Teraz dostanú takú istotu len zamestnanci, ktorí pracujú vo firme dlhšie ako päť rokov.

Miernejší je Smer pri dohodách. Nechce ich už plošne rušiť, stačí mu, že po novom budú nielen zdanené, ale zaplatia sa z nich aj odvody.

Cieľom je dať firmám možnosť pružne ich využívať, no má sa zároveň zabrániť, aby sa používali ako forma príjmu nezaťažená odvodmi.

„Zrušenie dohôd by malo zlý dosah na zamestnanosť. Bol by to výrazný krok naspäť,“ povedala riaditeľka Profesia.sk Ivana Molnárová.

jur.jpg
Smer si chce zachovať sociálnu tvár, píše Juraj Javorský

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

1. Prácu na dohodu chcú zmeniť už dnes

V návrhu konsolidačného balíčka sa hovorilo aj o zrušení možnosti pracovať na dohodu. Ostať mala len pre študentov do 26 rokov, aj tí z nej mali zaplatiť odvody. Zaniknúť úplne mali dohody o vykonaní práce aj dohody o pracovnej činnosti.

Dnes platia dohodári po odpočítaní nezdaniteľnej časti len 19­percentnú daň. Po novom mali okrem dane z príjmov platiť aj zdravotné a dôchodkové poistenie.

Zmeny v dohodách však v návrhu ministerstva práce nie sú. Minister Ján Richter ich chce meniť cez zákon o sociálnom poistení, rozhodnúť o nich má vláda dnes. Podľa návrhu by sa mali obmedziť dohody o brigádnickej činnosti.

Odborári boli za zrušenie dohôd. Ak by ostali, ale ľudia by z nich platili odvody, chcú, aby mali aj zamestnanecké výhody. „Napríklad stravné lístky či dovolenku,“ povedal Emil Machyna z OZ KOVO.

Nezrušenie práce na dohodu by privítala aj výkonná riaditeľka Profesia.sk Ivana Molnárová. „Zrušenie dohôd by malo zlý dosah na zamestnanosť. Bol by to výrazný krok naspäť, ktorý by mohol zhoršiť zamestnávateľskú atraktivitu Slovenska,“ povedala.

2. Vyhodený opäť dostane odstupné aj výpovednú lehotu

Minister práce chce presadiť opätovné zavedenie súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Dnes, keď dostane zamestnanec výpoveď, má sa rozhodnúť, či chce výpovednú lehotu, odstupné, alebo ich kombináciu. Výška závisí od odpracovaných rokov.

Minister Richter navrhuje, aby mali právo na odstupné aj na výpovednú lehotu. Ak zamestnanec vo firme pracuje najmenej rok a menej ako päť rokov, má mať nárok na jeden mesačný plat. Ak pracoval viac ako päť, ale menej ako desať, mal by získať dva platy a dva mesiace. A ak robil vo firme viac ako desať rokov, mal by získať trojnásobok platu a tri mesiace výpovednej lehoty.

Za čias ministrovania Viery Tomanovej bola minimálna výpovedná lehota dva mesiace. K tomu vyhodenému zamestnancovi patrilo aj dvojmesačné odstupné.

Firmy s tým nesúhlasia. Zmena im totiž dvojnásobne predraží prepúšťanie zamestnancov. „Istoty zákonník prináša len pre zamestnancov, a to v najmä pre zavedenie súbehu výpovede a odstupného,“ povedala výkonná riaditeľka pracovného portálu Profesia.sk Ivana Molnárová. Návrh novely Zákonníka práce, ktorý má SME k dispozícii, je však podľa nej miernejší, ako boli pôvodné vyjadrenia ministra.

Odbory zavedenie súbehu podporujú. „Je lepší takto definovaný súbeh ako žiadny,“ povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.

3. Pracovať na určitý čas sa bude môcť opäť kratšie

Ministerstvo chce, aby ľudia pracovali na určitý čas menej ako teraz. Dnes môže firma so zamestnancom uzavrieť pracovný pomer na určitý čas najviac trikrát za sebou. Pracovný pomer však nemôže trvať dlhšie ako tri roky.

Návrh hovorí o tom, že na určitý čas sa bude môcť pracovať len dva roky. Uzavrieť takýto pracovný vzťah bude môcť firma so zamestnancom len dvakrát za sebou. Vracia sa tak k zneniu, ktoré platilo za exministerky Viery Tomanovej zo Smeru za prvej Ficovej vlády. Zamestnávatelia to vnímajú ako veľkú prekážku. Naopak, odborári si od toho sľubujú väčšiu istotu pre zamestnancov.

4. Prikázaných nadčasov má byť menej

Richter chce znížiť aj počet hodín nadčasov, ktoré môže firma zamestnancovi nakázať. Dnes ide o 150 hodín ročne, minister práce chce, aby to bolo 100 hodín.

5. Skúšobná lehota sa nebude dať predĺžiť

Dnes sa môže v kolektívnej zmluve zamestnanec s firmou dohodnúť, že sa skúšobná lehota predĺži o tri mesiace. Zamestnanci ju tak môžu mať najviac 6 mesiacov, ľudia na vedúcich pozíciách až 9 mesiacov. Richter chce túto možnosť zrušiť.

6. Nočná práca má byť do šiestej ráno, nie do piatej

Návrh ministerstva práce počíta s tým, že by sa nočná práca predĺžila o hodinu. Dnes je od 22. do 5. hodiny. Mohla by sa predĺžiť až do 6. hodiny.

Za nočnú prácu dostávajú zamestnanci viac peňazí. Za hodinu im musí firma zaplatiť minimálne pätinu minimálnej mzdy.

Šéf odborov vo Volkswagene Zoroslav Smolinský návrh víta. „Vracia sa to do pôvodnej podoby,“ povedal. Ľuďom to tak môže uľahčiť napríklad dopravu, tvrdí. Iný názor má Rastislav Machunka, šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Problémy môžu podľa neho nastať napríklad u ľudí, ktorí chodia do práce na piatu, napríklad niektorí ľudia v poľnohospodárstve.

7. Flexikonto majú odsúhlasiť aj zamestnanci

Ministerstvo navrhuje, aby bolo zavedenie flexikonta odsúhlasené aj zástupcami zamestnancov. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták hovorí, že by sa flexikonto nemalo upravovať a sťažovať sa jeho zavedenie.

Flexikonto má pomôcť prekonať obdobie s menším počtom zákaziek bez toho, aby firma musela prepúšťať. V čase, keď je viac práce, zamestnanci pracujú viac, pri výpadku výroby menej hodín.

Pôvodne išlo o dočasné opatrenie, ktoré malo zabrániť prepúšťaniu pri výpadkoch zákaziek v čase krízy. Bývalému ministrovi práce Jozefovi Mihálovi (SaS) sa podarilo v novele Zákonníka práce presadiť, aby to bol trvalý nástroj.

8. Posilňuje sa postavenie odborov

Návrh novely hovorí aj o posilnení odborov, ktoré posledná Mihálova novela oslabila. Predstavitelia odborov by tak podľa návrhu za výkon funkcie opäť získali pracovné voľno s náhradou mzdy.

Posilnenie odborov je podľa šéfa personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboša Sirotu aj jediný dôvod novelizácie Zákonníka práce. „Oslabí sa kolektívne vyjednávane a odbory v podnikoch dostanú moc bez ohľadu na to, koľko zamestnancov v skutočnosti zastupujú a ako sú reálne efektívne,“ povedal.

9. Ak firma dovolenku neurčí, povie si zamestnanec

Novela určuje, že ak firma do 30. júna neurčí čerpanie dovolenky, zamestnanec si ju určí sám. Musí to však dva týždne dopredu ohlásiť.

„Nejde o výraznú zmenu,“ povedal Sirota z Trenkwalderu.

Väčšina zamestnávateľov sa podľa neho už dnes dokáže so zamestnancom na čerpaní dovolenky dohodnúť a iba minimum zamestnancov si nemôže vyčerpať dovolenku ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Zmena by tak podľa neho nemala skomplikovať zabezpečenie prevádzky.

10. Kolektívna zmluva nemá byť pre firmy jemnejšia

Mala by sa zrušiť možnosť, aby sa v kolektívnej zmluve dohodli podmienky, ktoré by boli pre zamestnanca nevýhodnejšie ako Zákonník práce.

Nebude sa tak dať napríklad predĺžiť skúšobná lehota či skrátiť výpovedná lehota.

11.Platnosť zmien zákonníka

Spor medzi zamestnávateľmi, odbormi a vládou je aj v tom, kedy by mali začať zmeny platiť.

Ministerstvo práce navrhuje, aby to bolo od januára 2013. Súhlasia s tým aj odborári.

Firmy žiadajú, aby zmeny začali platiť až od roku 2014. „Zásadne s tým nesúhlasíme,“ hodnotí oddialenie platnosti Emil Machyna, predseda Odborového zväzu KOVO.

„Termín účinnosti bude predmetom rokovania odborárov a zamestnávateľov s ministerstvom,“ povedal Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva.

Konkrétnejšie sa k návrhu novely Zákonníka práce nevyjadril.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. FIIT – vedomosti, ktoré majú zmysel
 2. Štúdium, ktoré sadne
 3. Získaj náskok pred štartom
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 7. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 8. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. 26 years of providing you with essential information
 2. AGEL spustil testovanie expresnými PCR testami
 3. Telo v karanténe, jar a domácnosť, rozhovor s Denisou Dvončovou
 4. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 5. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 6. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 9. Dáma s pávím pierkom
 10. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 24 611
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 13 634
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 10 781
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 10 033
 5. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 8 343
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 7 393
 7. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 7 327
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 6 399
 9. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 771
 10. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť 5 346
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič (OĽaNO).

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 308-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 7 189 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

12 h
V Dolnom Kubíne mesto neotvorí tento víkend ani jedno odberné miesto.

Sprísni sa nočný zákaz vychádzania.

1 h
Ruská vakcína Sputnik V.

Celú dokumentáciu na registráciu s veľkou pravdepodobnosťou ruská strana nemá.

7 h

Neprehliadnite tiež

Regionálne vína predstavili vinári z Dvorov nad Žitavou a Mojmíroviec.

Vinársky sektor je pritom jeden z najpoškodenejších pandémiou koronavírusu.

2 h
Ilustračná fotografia.

Niektorí predajcovia obmedzili predaj respirátorov na desať kusov.

2 h
Ilustračné foto

Rezort navrhuje rýchlejšiu a adresnejšiu pomoc podnikom v cestovnom ruchu.

3 h
Sociálna poisťovňa.

Lehota splatnosti sa im predĺži do 30. júna.

4 h