Vláda priznala, že očakáva príchod J&T a českých podnikateľov do SPP.
BRATISLAVA. Bude robiť vláda Roberta Fica problémy nemeckému E.ON-u a francúzskemu Gaz de France pri predaji ich 49-percentného podielu v SPP?
Podľa utorkovej dohody medzi Ficom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou nie.
„Obe strany sa dohodli, že vlády nebudú vstupovať do procesu prípadného odpredaja menšinového podielu zahraničných vlastníkov v SPP,“ povedal po stretnutí lídrov Erik Tomáš z tlačového odboru Úradu vlády.
Situácia by tak mohla byť jednoduchšia nielen pre Nemcov a Francúzov, ale aj pre Energetický a průmyslový holding (EPH) vo vlastníctve najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, Daniela Křetínského a J&T. Ten chce predávané podiely kúpiť.

Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Už je kontrola nad cenami
Ešte nedávno Fico avizoval, že pri predaji podielov chce získať pre štát ako 51-percentného spoluvlastníka SPP výhody.
„Budeme tvrdo pripomínať, že ak sa predá tých 49 percent, môže nastať zmena v tom, že už nebudú mať manažérsku kontrolu v predstavenstve,“ povedal Fico na adresu nemeckých a francúzskych manažérov.
Tí si manažérsku kontrolu kúpili spoločne s podielmi počas privatizácie. Fico hovoril aj o možnom odkúpení podielov do rúk štátu.
Dnes upozorňuje, že parlament už schválil zákon, ktorý dáva štátu kontrolu nad cenami plynu.
„Keď sa naskytne legálna a ekonomicky výhodná možnosť ďalšieho posilnenia pozície štátu, určite sa ňou bude zaoberať,“ tvrdí Erik Tomáš.
Čo si o tom myslí Energetický a průmyslový holding, sme sa v utorok nedozvedeli.
„Potvrdzujeme záujem EPH o partnerstvo a spoluprácu so štátom. Akékoľvek aktuálne kroky v súčasnosti nie je možné komentovať,“ povedal hovorca EPH Martin Maňák.
Predáva sa Eustream
Opozičný poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ) si myslí, že Fico si protirečí. „Vyjadrenie o tom, že nebude zasahovať do predaja menšinového podielu, je radikálnou zmenou postoja,“ povedal Štefanec.
Bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripomenul niekdajší Ficov zámer odkúpiť podiely pre štát. „Ak nájde peniaze na odkúpenie súkromných zdravotných poisťovní, tak prečo nie na podiel v SPP?“ pýta sa.
Nová situácia prichádza v čase, keď sa SPP chystá predať svoj najziskovejší obchod – prepravu plynu. Firma tvrdí, že jej to prikazuje zákon v parlamente, ktorým sa majú oddeliť napríklad výroba, dodávka a distribúcia plynu. Vláda môže ešte do prvého októbra predaj zvrátiť.