BRATISLAVA. Premiér Robert Fico včera zopakoval, že len jednu zdravotnú poisťovňu chce mať čoskoro. Odkiaľ chce vziať peniaze na vyplatenie majiteľov súkromných poisťovní, nepovedal.
„Sú to predčasné otázky,“ napísal tlačový odbor ministerstva financií. Rovnako ministerstvo zdravotníctva: „Riešiť otázky financovania je predčasné.“ O peniazoch nechcel hovoriť ani Úrad vlády.

- Počet poistencov: (k 31. 12. 2011):
- VšZP: 3,4 mil.
- Dôvera: 1,4 mil.
- Union ZP: 0,4 mil.
- Zisk (k 31. 12. 2011)
- VšZP: 5,7 mil. eur
- Dôvera: 9,7 mil. eur
- Union ZP: 9 mil. eur
- Zisk v roku 2010:
- VšZP: strata 120 mil. eur
- Dôvera: 16,2 mil. eur
- Union ZP: strata 2,7 mil. eur
Ešte nerokovali
Poisťovne zatiaľ nik nekontaktoval, Úrad vlády nepovedal, kedy by s nimi mal o predaji hovoriť. „Návrh je predmetom analýz a odborných konzultácií, ktoré v rámci svojej pôsobnosti koordinuje ministerstvo zdravotníctva,“ povedala hovorkyňa premiéra Beatrice Hudáková.
Dôvodom, prečo premiér chce jednu poisťovňu, je podľa nej to, aby peniaze zo zdravotných odvodov išli na zdravotnú starostlivosť.
Koľko môže štát za poistencov zaplatiť, sa nevie.
Naposledy sa poistenci „oceňovali“ pri spájaní poisťovní Apollo a Dôvera ku koncu roku 2009. Získanie jedného poistenca tak malo podľa účtovnej závierky hodnotu takmer 360 eur.
Ak by štát chcel za takú istú cenu odkúpiť od akcionárov súkromných poisťovní kontrakty so všetkými ich 1,8 milióna klientov, potreboval by na to zhruba 650 miliónov eur.
Súkromné poisťovne sa k slovám premiéra nestavajú rovnako. Akcionári Dôvery, ktorú vlastnia skupina Penta a spoločnosť Prefto Holding Limited so sídlom na Cypre, sú ochotní rokovať.
„Ak našich zástupcov ako spoluakcionárov Dôvery pozve pán premiér na rokovanie, tak sa zúčastnia,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
K hodnote poisťovne sa vyjadrovať nechcel.
Union chce ostať
Union o poistencov prísť nechce. „Cesta jednej zdravotnej poisťovne nepovedie k zlepšeniu financovania zdravotníctva, práve naopak,“ povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.
Jedna štátna poisťovňa bude viesť k plytvaniu, zhoršeniu dostupnosti a kvality starostlivosti či monopolnému postaveniu vo vzťahu k poskytovateľom, tvrdí.
Ak sa s poisťovňami štát nedohodne, Fico hovorí o možnosti vyvlastnenia. To je možné len vo verejnom záujme. „Verejný záujem spočíva v tom, aby si zdravotné poisťovne neodvádzali zisk z verejných prostriedkov,“ povedala Hudáková.
„Vyvlastniť ich určite nemôže, kúpiť áno, má na to dosť politickej sily, otázkou je, či má na to aj dosť peňazí,“ povedal exminister Rudolf Zajac, ktorý povolil zisk zdravotných poisťovní.
Lekárom by sa zmena páčila
Ku kritike sa pridáva aj analytik INEKO Peter Goliaš. „Neodporúčame zrušiť pluralitu v zdravotnom poistení a zavádzať systém jedného platcu. Naopak, odporúčame prijať opatrenia na posilnenie súťaže,“ povedal.
Lekári či menšie nemocnice tento krok vítajú. Šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko hovorí, že po vstupe súkromných poisťovní veľkú zmenu neucítil.
„Tento krok hodnotím pozitívne,“ pridáva sa Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia.
„Predpokladáme, že vytvorením jednej poisťovne by sa zefektívnilo využitie personálnych zdrojov a lekári by sa mohli viac venovať pacientom,“ píše sa v stanovisku Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.

Ako hodnotíte vyjadrenia premiéra o jednej zdravotnej poisťovni?
Mária Lévyová, prezidentka Slovenskej komory sestier:
Bol by to dobrý krok. Otázkou ostáva legislatíva. Súkromné poisťovne by mohli ostať v prípade súkromného pripoistenia.
Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárenskej komory:
Keď všetky poisťovne zabezpečujú pre poistencov iba zákonné minimum a len ťažko hovoriť o súťaži medzi
poisťovňami javí sa stav, keď je viac poisťovní alebo jedna štátna, v podstate rovnaký.
Rudolf Zajac, exminister zdravotníctva:
Ak by tu bola iba jedna poisťovňa, tak by vznikol monopol. To je vždy zlé a ešte horšie, ak by taký monopol bol štátny. Fico však najmä kvôli svojim voličom musí zvádzať „svätú vojnu“ so súkromnými zdravotnými poisťovňami.