BRATISLAVA. Vyplýva to z informácií minoritných akcionárov po valnom zhromaždení, ktoré sa uskutočnilo v piatok minulý týždeň.
"Predaj závodu, ktorý organizuje samotná Sanofi Aventis (materská spoločnosť Zentivy, pozn.red.) prebieha bez akéhokoľvek prijatého rozhodnutia predstavenstva Zentivy, dokonca predstavenstvo ani o tejto skutočnosti nejednalo," uviedli minoritní akcionári s odvolaním sa na minuloročnú účtovnú uzávierku firmy.
Predstavenstvo Zentivy malo navyše podľa ich slov preceniť majetok firmy, keď znížilo jeho hodnotu o 68 mil. eur a čisté aktíva držané na predaj tak dosiahli hodnotu iba 28 mil. eur.
"Prítomní akcionári sa nestačili čudovať, keď predstavenstvo na otázky týkajúce sa precenenia majetku poskytlo iba vyhýbavé a nekonkrétne odpovede, najmä keď tento majetok bez vplyvov na precenenie - spomínaných 68 mil. eur - generoval pre spoločnosť v roku 2011 historicky najvyšší hrubý zisk 133 mil. eur a v účtovných výkazoch opisovalo činnosť závodu s veľkou perspektívou aj pre prípadného nového vlastníka," konštatovali minoritní akcionári.
K preceneniu majetku malo pritom podľa nich prísť na základe indikatívnych ponúk bez vyhotovenia znaleckého posudku.
Valné zhromaždenie Zentivy rozhodlo aj o nevyplatení predstavenstvom navrhovaných dividend vo výške 4,65 eur na akciu, keď tak urobí prvýkrát po šiestich rokoch. Návrh na vyplatenie dividend zamietol majoritný akcionár spoločnosť Zentiva N.V.
"Zaujímavou skutočnosťou však ostalo aj to, že neschválením návrhu predstavenstva na výplatu navrhovaných dividend akcionári de facto nerozhodli o žiadnom rozdelení zisku, lebo ďalší alternatívny návrh zo strany predstavenstva nebol navrhnutý a prejednaný," dodávajú akcionári v stanovisku.
Zentiva, člen skupiny Sanofi-Aventis, sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj značkových generických farmaceutických výrobkov. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom výrobnej prevádzky Zentiva, a.s. Hlohovec.